Eugene Celebration: Stage 3

Eugene, OR
August 17, 2014

Part of the Eugene Celebration

If you have questions or corrections, please email Misty Mitchell.

Updated August 25, 2014 at 8:10 AM

Masters Men 40+

Num Name Team Time Down Bonus Sec. City Time
1 0 Tom Lyons 00:00:00 00:00:15 Fairfax 39:54
2 125 Dave Campbell Hutch's-Slocum-Co-Motion 00:00:11 00:00:10 Newport 40:05
3 589 David DiMarco 00:00:11 00:00:05 Eugene 40:05
4 984 Mark Hibbard Michelob Ultra 00:00:11 Eugene 40:05
5 704 Ron Babcock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:00:11 Hillsboro 40:05
6 9062 Daniel Quirk 00:00:11 Petaluma 40:05
7 8 Alex Rosenast 00:00:11 40:05
8 711 CJ Johnson Team Cycle Sport 00:00:11 Ashland 40:05
9 580 Scott Goldstein Michelob Ultra 00:00:11 Eugene 40:05
10 4114 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 00:00:59 Ashland 40:53
11 5368 Tom Keller Sappo Hill Soapworks 00:01:40 Central Point 41:34
12 4204 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:06:00 Eugene 45:54

Masters Men 50+

Num Name Team Time Down Bonus Sec. City Time
1 828 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental 00:00:00 00:00:15 Bend 40:05
2 142 bill fields 00:03:05 00:00:10 eugene 43:10
3 3053 Tim Marcotte Michelob Ultra 00:03:05 00:00:05 Eugene 43:10

Masters Men 60+

Num Name Team Time Down Bonus Sec. City Time
1 4197 Daniel Caldwell Sunnyside Sports 00:00:00 00:00:15 Bend 44:24
2 508 Sid Noyes 00:04:10 00:00:10 Eureka 48:34
DNS 5175 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene
DNS 4092 Scott Ryman spokane

Men Category 1/2

Num Name Team Time Down Bonus Sec. City Time
1 4037 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing 00:00:00 00:00:15 Portland 0:59:43
2 9 Robert Hargrove 00:00:00 00:00:10 Vancouver BC 0:59:43
3 602 Joel Fletcher HCH-RPM Mortgage Cycling Team 00:00:00 00:00:05 Portland 0:59:43
4 10 Emile de Rosnay 00:00:00 Victoria BC 0:59:43
5 14 Nathaniel PITTS 00:01:21 Seattle 1:01:04
6 390 Marek Litinsky Trusty Switchblade 00:01:21 Beaverton 1:01:04
7 876 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 00:01:21 Eugene 1:01:04
8 770 Adrian Richardson Showers Pass Elite Road Team 00:01:21 Portland 1:01:04
9 982 David Sherman Therapeutic Associates Racing 00:01:21 Portland 1:01:04
10 114 Nick Skenzick Hutch's-Slocum-Co-Motion 00:01:21 Eugene 1:01:04
11 171 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team 00:01:21 Eugene 1:01:04
12 798 Billy Truelove 00:01:21 Eugene 1:01:04
13 116 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 00:01:21 Portland 1:01:04
14 8000 Colby Wait-Molyneux Hagens-Berman LLP Cycling 00:01:21 Vancouver 1:01:04
15 723 Cameron Clark Hutch's/Bend Dental 00:01:21 Bend 1:01:04
16 857 Dillon Caldwell Therapeutic Associates Racing 00:01:21 Bend 1:01:04
17 855 Harrison Harb Guinness Cycling Team 00:01:21 Portland 1:01:04
18 8003 Keegan O'Neill PDX Devo Junior Cycling 00:01:21 Portland 1:01:04
19 816 Austin Arguello Therapeutic Associates Racing 00:01:21 Bend 1:01:04
20 523 Jeremy Russell Therapeutic Associates Racing 00:01:21 Portland 1:01:04
21 187 Trevor Spahr HCH-RPM Mortgage Cycling Team 00:01:21 Portland 1:01:04
22 722 Peter Buco Showers Pass Elite Road Team 00:03:32 Adelaide 1:03:15
23 795 Timothy Lang HCH-RPM Mortgage Cycling Team 00:06:28 1:06:11
DNS 856 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com Bend
DNS 714 Evan Siroky Guinness Cycling Team Portland
DNS 141 Dwayne Farr US Military Cycling Team Vancouver
DNS 128 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA portland
DNS 873 Steven Wilssens Bothell

Men Category 3

Num Name Team Time Down Bonus Sec. City Time
1 3136 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 00:00:00 00:00:15 albany 39:43
2 656 Alex Turpin GET FIT Cycling 00:00:00 00:00:10 Newport 39:43
3 4157 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 00:00:00 00:00:05 eugene 39:43
4 617 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 00:00:00 Portland 39:43
5 8053 Riley McCammon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:00:00 Happy Valley 39:43
6 11 Aaron Griffith 00:00:00 39:43
7 584 Cole Hilton GET FIT Cycling 00:00:00 Lake Oswego 39:43
8 4 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 00:00:00 Bend 39:43
9 4242 Jeramy Martin 00:00:00 Klamath Falls 39:43
10 601 Neil Byzick GET FIT Cycling 00:00:00 Hillsboro 39:43
11 17 John Morehouse 00:00:00 Eugene 39:43
12 6 Tim Farrell 00:00:00 Seattle 39:43
13 4178 Paul Hynes 00:00:00 Bend 39:43
14 671 scott carroll 00:00:00 Corvallis 39:43
15 4220 Brett Kirby 00:00:00 Portland 39:43
16 613 Edward Rosenberg Garage Racing 00:00:00 Seattle 39:43
17 5032 Johnathan Crandall Corvallis Cyclery Racing 00:00:00 Corvallis 39:43
18 15 Jesse Nofziger 00:00:00 Seattle 39:43
19 506 Andrew Neill English Cycles 00:00:53 Tualatin 40:36
20 366 Jeff Hamlin Pacific Power Blue Sky 00:00:53 Corvallis 40:36
21 5 Greg Lunieuski 00:02:05 41:48
22 397 Matt Mallet 00:03:19 Corvallis 43:02
DNS 411 Matt Bloom GET FIT Cycling Portland

Men Category 4/5

Num Name Team Time Down Bonus Sec. City Time
1 5163 David Prats Pacific Power Blue Sky 00:00:00 00:00:15 Corvallis 39:43
2 8065 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 00:00:00 00:00:10 eugene 39:43
3 5027 Lloyd Connelly DNR Cycling 00:00:00 00:00:05 Portland 39:43
4 5358 Adrian Bosch 00:00:00 Medford 39:43
5 4276 Nick Manz 00:00:00 Portland 39:43
6 5246 Daniel Hough Athletes Lounge Cycling Team 00:00:53 Portland 40:36
7 5712 Tobias Holgers Garage Racing 00:01:20 Seattle 41:03
8 5630 Travis Wilson Life Cycle Racing Team 00:02:05 Veneta 41:48
9 18 Cassidy Bigsby 00:02:48 42:31
10 474 mark lipchick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 00:03:08 eugene 42:51
11 5601 Alex McCulley 00:03:08 Eugene 42:51
12 87 Spencer Fields 00:03:25 43:08
13 465 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:03:25 portland 43:08
14 5598 Jay Donohoo 00:04:28 Portland 44:11
15 4139 Joshua Hanselman 00:04:39 Newberg 44:22
16 5038 Erik Denninghoff DNR Cycling 00:04:45 Portland 44:28
DNF 5304 Scott Damon Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene

Women Category 1/2/3

Num Name Team Time Down Bonus Sec. City Category Time
1 8096 Clara Honsinger Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 00:00:00 00:00:15 Ashland Women 2 42:36
2 4521 Misha Fuller 00:00:47 00:00:10 Camp Adair Women 2 43:23
3 215 Shelley Dunlop 00:01:08 00:00:05 Portland Women 2 43:44
4 12 Katherine Reinhart 00:01:15 43:51
5 7147 Clara Terrell West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 00:01:16 Eugene Women 3 43:52
6 277 Tina Haugbro Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 00:01:28 Beaverton Women 3 44:04
7 250 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 00:02:14 Portland Women 3 44:50
8 5987 Lauren Trolley 00:03:03 45:39

Women Category 4/5

Num Name Team Time Down Bonus Sec. City Time
1 7 Kelley Smith 00:00:00 00:00:15 44:06
2 8092 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 00:00:01 00:00:10 Eugene 44:07
3 7226 Neisha Strait Poplollies 00:00:49 00:00:05 Eugene 45:00
4 7203 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 00:00:54 Eugene 45:00
5 7102 Kim Frank Life Cycle Racing Team 00:00:54 Eugene 45:00
6 7011 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 00:03:02 Portland 47:08
7 7009 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 00:04:01 Portland 48:07
8 7073 Annie Bertucio 00:04:11 Portland 48:17
9 7080 Vicky Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 00:06:42 Portland 50:48
DNS 7066 Laura Wanker Silverton