Monday Night PIR Road Circuit Race: Monday Night PIR - Overall Series Points

Portland, OR
April 29, 2019

Part of the Monday Night PIR Road Circuit Race

Updated July 17, 2019 at 1:35 PM

Junior Women

Num Name Team Points
1 8022 Maddy Wick Dialed Cycling Team 10
2 8057 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 6
3 8063 Una Mcfadin 5
4 8094 Madeline Stover 4
5 8044 Kylee Hanel Dialed Cycling Team 3

Juniors(overall)

Num Name Team Points
1 8083 James Yoon Dialed Cycling Team 31
2 8059 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 30
3 8291 Elijah Engstrom Dialed Cycling Team 24
4 8061 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 23
5 8089 Alex Amparo 15
6 8023 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 15
7 8043 Calvin Steele Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 12
8 8082 Nels Martin Dialed Cycling Team 10
9 8022 Maddy Wick Dialed Cycling Team 10
10 8056 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 9
11 8057 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 6
12 8060 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 5
13 8063 Una Mcfadin 5
14 8293 Maurice Richey Word RCB presents Grummel 4
15 8094 Madeline Stover 4
16 8044 Kylee Hanel Dialed Cycling Team 3
17 8070 Evan Ho BBC Bike Gallery Continental 3
18 8009 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team 2

Men 1/2/3 30+

Num Name Team Points
1 102 Felipe Nystrom Western Bikeworks 42
2 101 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 38
3 397 Rodrigo Colin Dialed Cycling Team 29
4 993 Greg Steele Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 20
5 929 Robert Tornai Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 20
6 130 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 16
7 564 Weston Martin Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 15
8 150 Patrick Lemieux River City Bicycles - Bike Law 15
9 199 Chris Waggoner Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 12
10 844 Scott Scholz Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 11
11 812 Mike Kath 6
12 112 Duncan Oliphant 6
13 924 Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint 6
14 791 Daniel Pasley 6
15 164 Trevor Spahr Rainier Beer Cycling Team 6
16 611 Dan Litwora 5
17 13 Conor Fitzgerald 4
18 648 Bob Duffy Western Bikeworks 3
19 111 Kyle Roberts Holtey Law p/b Peak Condition 2
20 884 Robin Wessel 2

Men 1/2/3 50+

Num Name Team Points
1 911 Steve Remy 23
2 655 George Gardner Team Oregon p/b Rodda Paint 22
3 636 David Root Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 22
4 361 Eric Anderson Team Dr Will Bar 22
5 308 Andrew LaVeine Dialed Cycling Team 18
6 517 Aaron Leritz 12
7 52 David Klipper 12
8 608 Michael Girard 11
9 576 Matt Radich Team Dr Will Bar 10
10 637 Ian Gibson Dialed Cycling Team 10
11 365 Christopher Bright 10
12 983 Tom Ghilarducci 8
13 362 Perry York Team Oregon p/b Rodda Paint 6
14 819 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint 5
15 670 Larry Hiday Swift Racing PDX 4
16 528 Sam Shiffman 3
17 540 Dickie Mallison 2
18 550 David Saltzberg Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 2

Men 4/5 30+

Num Name Team Points
1 5082 Mike Guyvan Dialed Cycling Team 41
2 5194 Alan Plank Dialed Cycling Team 39
3 4083 Bob Pool 30
4 4140 Eric Kaczmarek Team Oregon p/b Rodda Paint 25
5 5107 Chris Wierman Dialed Cycling Team 20
6 4207 Andrew Santos Team Coastal 15
7 5301 Jason Evans 14
8 5000 Travis Richardson 8
9 4117 J Pearce Beissinger Team Oregon p/b Rodda Paint 7
10 28 Phil Traylor 7
11 4096 Greg Schmitt Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 7
12 5125 Ryan Price The Club Roule 5
13 5991 Joel Mora The Club Roule 4
14 4218 Jonathan Meyer Dialed Cycling Team 4
15 5259 Gerardo Perez 3
16 4049 Nao Ohdera Audi 3
17 5241 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 2
18 5331 Stephen Plomer Team Oregon p/b Rodda Paint 2
19 4171 Alexander Banks-Watson bicycleattorney.com 2

Men 4/5 50+

Num Name Team Points
1 4069 Brian Dessinger 35
2 4087 Christophe Berteau-pavy 27
3 4012 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 18
4 5230 Brian Gefroh 17
5 4036 Rod Mitchell 14
6 4062 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 12
7 4151 Dave Petermeier Planet PDX Cycling 10
8 5186 Jay Small Dialed Cycling Team 10
9 4053 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 8
10 4116 Sean Galloway Team Oregon p/b Rodda Paint 8
11 4014 Ben Needham Team Oregon p/b Rodda Paint 7
12 4205 Gary Rust Dialed Cycling Team 6
13 4392 Jim Hinkley 6
14 5011 Tim Dorman 4
15 4120 Erik Goodfriend Hammer Velo 4
16 4072 Doug Malnati Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 3
17 5287 Scott Trautman Dialed Cycling Team 3
18 5364 Todd Ahrens Team Oregon p/b Rodda Paint 2
19 4159 David D. Smith Rock Creek Cyclery AKA Bethany Bike Repair Cycling Team 2

Novice

Num Name Team Points
1 5241 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 26
2 5043 Charlie Leveroni 22
3 4 John Zimmatore 15
4 8077 Noah Sanders River City Bicycles - Bike Law 15
5 8023 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 15
6 8059 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 14
7 4213 Brandon Pendergrass 14
8 8043 Calvin Steele Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 12
9 8089 Alex Amparo 12
10 8082 Nels Martin Dialed Cycling Team 10
11 5339 Andy Kraft 10
12 5125 Ryan Price The Club Roule 8
13 5119 Jim Jeffers The Club Roule 8
14 5254 Mike Hanson 8
15 1 Aaron Edmonds 7
16 5243 Michael Han 6
17 5422 Jason Preuit 4
18 8291 Elijah Engstrom Dialed Cycling Team 4
19 6036 Ty Engstrom Dialed Cycling Team 3
20 31 Andrew Zurn 3

Track

Num Name Team Points
1 178 Marek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 45
2 924 Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint 36
3 4167 Alexander Zybin Team UP 20
4 869 Will Hahn Team Oregon p/b Rodda Paint 19
5 4069 Brian Dessinger 16
6 5127 Spencer Parise Team UP 14
7 4010 Damon Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint 11
8 15 Lucas Strain 10
9 829 Emmett Culp 8
10 819 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint 7
11 4154 Chris Dudley Dialed Cycling Team 6
12 130 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 6
13 2 Jeremy Gomez 4
14 8 Collin Kinzer 3

Women 1/2/3

Num Name Team Points
1 228 Elyse Johansen Rainier Beer Cycling Team 21
2 262 Alexandria Schultz Rainier Beer Cycling Team 20
3 403 Holly Baird Team Nonstop 20
4 205 Angharad Porteous bicycleattorney.com 15
5 299 Stacy Westbrook The Club Roule 15
6 414 Victoria Jansen Byzick + Company Cycling 12
7 212 Sara Bird bicycleattorney.com 8

Women 4/5

Num Name Team Points
1 7050 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 40
2 7035 Sari Hargand Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 23
3 7222 Emily McNary Rainier Beer Cycling Team 18
4 494 Kaya Lydamore Holtey Law p/b Peak Condition 16
5 11 Carolina Lopez 12
6 48 Kara Wolfe 11
7 7103 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 10
8 7172 Dana Orth 9
9 7042 Tanya Appuhn Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 8
10 7089 Kimberly Kathrein Dialed Cycling Team 7
11 7028 Nicole Beckwith Team Nonstop 6
12 411 Debra Krichko Dialed Cycling Team 5
13 17 Carley Leins 4
14 8110 Alyssa Hargis 4
15 27 Elizabeth Walker 2