Estacada Time Trial

Estacada, OR
April 27, 2008

Part of the Estacada Time Trial

Updated April 29, 2009 at 10:48 AM

Category 3 Men

Num Name Team Time
1 373 Karsten Hagen Specialized River City Bicycles 45:58
2 1034 James Norman GSC United 47:41
3 383 David Hopper NoMad Sports Club 47:46
4 522 Rob Anderson Team Oregon/River City Bicycles 48:01
5 628 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Cycling/GENR8 49:05
6 1056 Cort Buchholz Therapeutic Associates Cycling/GENR8 49:13
7 644 David Gates 49:31
8 372 Justin La Vigne Team Oregon/Sunset Cycles 49:39
9 520 Jesse Finch Gnehm Capitol Velo p/b Lifesource 50:41
10 1922 Jason Fleming Portland Velo 50:44
11 366 Scott Goodrich North River Racing 51:04
12 755 Rich Wolf Sunnyside Sports 51:48
13 692 David Saltzberg Bridgetown Velo 52:43

Category 4 Men

Num Name Team Time
1 1078 Mitch Lee Portland Velo 48:24
2 1928 Joshua Hunt Ironclad Performance Wear 49:19
3 1266 Salvatore Bondi Portland Velo 49:28
4 1041 Mike Van Hoose Team Bike Tires Direct 50:36
5 1439 Steven Burger Team Bridge City 50:37
6 1268 Robert King Portland Velo 50:46
7 1286 Barry Kundert 51:32
8 1197 Michael Rueter Team Oregon/Sunset Cycles 52:56
9 1739 Chuck Woosley United Finance 54:35

Category 5 Men

Num Name Team Time
1 2634 John Banks Portland Velo 0:45:20
2 13 Jill Martinez Bicycle Centers/Collision One 0:47:35
3 2084 Ron Babcock Portland Velo 0:48:00
4 2521 Shawn Rader Trail Head Cycles 0:49:11
5 30 Douglas Murphy Therapeutic Associates Cycling/GENR8 0:51:16
6 2179 Shane Rankin Portland Velo 0:51:48
7 2787 Nathan Johnsen 0:53:04
8 2112 Steven Russell 0:54:28
9 2002 Mark Baldwin Team Oregon/Sunset Cycles 0:55:08
10 2544 Eric Lagerstrom 0:57:13
11 2014 Darren Pennington 0:57:16
12 2759 Larry Jensen Chinook Cycling Club 0:58:42
13 2551 Ron Wantland 1:00:14
14 2095 Chris Luby Half Fast Velo 1:01:36
15 2081 Peter Eschbach Pacific Power Blue Sky 1:01:44

Junior Men 15-18

Num Name Team Time
1 2113 Zach Bowden Specialized River City Bicycles 0:56:51
2 2700 Robert Ashenberner 1:01:32

Junior Women 15-18

Num Name Team Time
1 954 Carina Hahn Team Rose City 1:18:00

Masters Men 30-39

Num Name Team Time
1 632 Mark Hibbard 0:47:26
2 701 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 0:47:42
3 2764 Casey Davidson Beaverton Bicycle Club 0:49:08
4 704 Richard Lorenz Beaverton Bicycle Club 0:50:22
5 790 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles 0:50:29
6 2179x Shane Rankin Portland Velo 0:52:58
7 11 Sam Huffman Flying Monkeys 0:56:17
8 29 Kendra Baran 1:00:01
9 1373 Jon Ragsdale 1:00:30

Masters Men 40-49

Num Name Team Time
1 558 Wes Stephens Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 46:24
2 34 Kerry Farrell 46:38
3 129 Michael Dunn ZteaM 47:32
4 560 Tim Butler River City Bicycles 47:56
5 534 Robert Huff Half Fast Velo 48:30
6 657 scott springer Portland Velo 48:53
7 686 Gary Cornilles Specialized River City Bicycles 48:57
8 582 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 49:38
9 315 Clint Ebert bicycleattorney.com 50:23
10 1151 David Miller Team Rose City 50:33
11 1042 Guus Sophie Team Rose City 51:45
12 735 Dave Palmer Guinness Cycling Team 53:39
13 2598 Evan Cumpston Team Rose City 55:03
14 31 Michael Billings 57:55

Masters Men 50+

Num Name Team Time
1 765 George Schreck United Finance 0:46:34
2 358 Jeff Buck Team Rose City 0:49:20
3 2572 Gregory Hartman Portland Velo 0:51:09
4 301 Darell Provencher Team Rose City 0:52:19
5 624 Rick Kercheski Capitol Velo p/b Lifesource 0:53:13
6 561 Paul Mautner Team Rose City 0:53:53
7 1288 Tim Rich Specialized River City Bicycles 0:54:04
8 2662 Ray Anderson 0:54:13
9 519 James Thiele Team Rose City 0:54:34
10 1121 Jim Kenney Team Rose City 0:56:41
11 1119 Alan McGuire-Dale Specialized River City Bicycles 0:56:42
12 345 Joe Cipale North River Racing 1:06:37
13 2020 Edward Lanton 1:08:52

Masters Men 60+

Num Name Team Time
1 1757 David Russell United Finance 50:46
2 1721 Roger Johnson Team Rose City 52:08
3 1007 Lance Brigman Team Bike Tires Direct 52:41
4 380 John Forbes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 55:36
5 313 John Wiest NoMad Sports Club 56:08
6 2021 Einar Traa Portland Velo 58:56
7 2052 Peter Russell Reed College Cycling 59:01
8 2011 Clark Henry Beaverton Bicycle Club 59:30
9 1033 Roger Nelson Team Bike Tires Direct 59:39

Masters Women 30-39

Num Name Team Time
1 470 Kim Rueter Sorella Forte 1:04:19
2 35 Natalie Kardol 1:04:43

Masters Women 40-49

Num Name Team Time
1 445 Karen Scholte 0:59:10
2 32 Marta Medcalf 1:02:29
3 272 Meg Mautner Bike Central 1:02:30
4 273 Renata Hahn Team Rose City 1:04:28

Masters Women 50+

Num Name Team Time
1 479 Erin Hale Chinook Cycling Club 1:00:11
2 2985 lori loesche 1:05:19

Senior Men

Num Name Team Time
1 101 Seth Hosmer CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosner 43:22
2 888 Carl Hoefer Therapeutic Associates Cycling/GENR8 46:33
3 40 Yann Blindert The Bike Gallery 47:17
4 156 Kirk Willett 47:53
6 128 Mathew Braun Team SCR/Stensvad Dental 48:31
7 117 Adam Blanchard Therapeutic Associates Cycling/GENR8 49:53
8 1719 Nate Magaret 52:54

Tandem

Num Name Team Time
1 588 David/Sue Ripp/Ripp Specialized River City Bicycles 49:07
2 2152 Mike/Carol Petersen/Petersen Capitol Velo p/b Lifesource 51:04
3 388 Jim/Brenda Rantala/Rantala Sunnyside Sports 54:04

Women Category 4

Num Name Team Time
1 14 Erica Loder tsunami athletics 0:57:06
2 100 Jill Martinez Bicycle Centers/Collision One 0:58:20
3 2931 Lindsay Fox Ironheads Multisport Racing 0:59:55
4 432 Janet Howard Performance Multisport 1:00:29
5 2935 Virginia Pedersen 1:01:03
6 97 Kristin Hoogenboom 1:01:36
7 400 Caitlin Letts Bridgetown Velo 1:01:40
8 2957 Marca Murphy Therapeutic Associates Cycling/GENR8 1:02:39

Women Senior

Num Name Team Time
1 458 Andrea Fisk Velo Bella 50:35