Estacada Time Trial: Combined Results by Time

Estacada, OR
April 27, 2008

Part of the Estacada Time Trial

Updated April 29, 2009 at 10:48 AM

Combined

Name Team Category Time
1 Seth Hosmer CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosner Senior Men 0:43:22
2 John Banks Portland Velo Category 5 Men 0:45:20
3 Karsten Hagen Specialized River City Bicycles Category 3 Men 0:45:58
4 Wes Stephens Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Masters Men 40-49 0:46:24
5 Carl Hoefer Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Senior Men 0:46:33
6 George Schreck United Finance Masters Men 50+ 0:46:34
7 Kerry Farrell Masters Men 40-49 0:46:38
8 Yann Blindert The Bike Gallery Senior Men 0:47:17
9 Mark Hibbard Masters Men 30-39 0:47:26
10 Michael Dunn ZteaM Masters Men 40-49 0:47:32
11 Jill Martinez Bicycle Centers/Collision One Category 5 Men 0:47:35
12 James Norman GSC United Category 3 Men 0:47:41
13 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Cable Huston Masters Men 30-39 0:47:42
14 David Hopper NoMad Sports Club Category 3 Men 0:47:46
15 Kirk Willett Senior Men 0:47:53
16 Tim Butler River City Bicycles Masters Men 40-49 0:47:56
17 Ron Babcock Portland Velo Category 5 Men 0:48:00
18 Rob Anderson Team Oregon/River City Bicycles Category 3 Men 0:48:01
19 Mitch Lee Portland Velo Category 4 Men 0:48:24
20 Robert Huff Half Fast Velo Masters Men 40-49 0:48:30
21 Mathew Braun Team SCR/Stensvad Dental Senior Men 0:48:31
22 scott springer Portland Velo Masters Men 40-49 0:48:53
23 Gary Cornilles Specialized River City Bicycles Masters Men 40-49 0:48:57
24 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Category 3 Men 0:49:05
25 David/Sue Ripp/Ripp Specialized River City Bicycles Tandem 0:49:07
26 Casey Davidson Beaverton Bicycle Club Masters Men 30-39 0:49:08
27 Shawn Rader Trail Head Cycles Category 5 Men 0:49:11
28 Cort Buchholz Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Category 3 Men 0:49:13
29 Joshua Hunt Ironclad Performance Wear Category 4 Men 0:49:19
30 Jeff Buck Team Rose City Masters Men 50+ 0:49:20
31 Salvatore Bondi Portland Velo Category 4 Men 0:49:28
32 David Gates Category 3 Men 0:49:31
33 Tim Schauer Specialized River City Bicycles Masters Men 40-49 0:49:38
34 Justin La Vigne Team Oregon/Sunset Cycles Category 3 Men 0:49:39
35 Adam Blanchard Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Senior Men 0:49:53
36 Richard Lorenz Beaverton Bicycle Club Masters Men 30-39 0:50:22
37 Clint Ebert bicycleattorney.com Masters Men 40-49 0:50:23
38 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles Masters Men 30-39 0:50:29
39 David Miller Team Rose City Masters Men 40-49 0:50:33
40 Andrea Fisk Velo Bella WOMEN SENIOR 0:50:35
41 Mike Van Hoose Team Bike Tires Direct Category 4 Men 0:50:36
42 Steven Burger Team Bridge City Category 4 Men 0:50:37
43 Jesse Finch Gnehm Capitol Velo p/b Lifesource Category 3 Men 0:50:41
44 Jason Fleming Portland Velo Category 3 Men 0:50:44
45 David Russell United Finance Masters Men 60+ 0:50:46
46 Robert King Portland Velo Category 4 Men 0:50:46
47 Mike/Carol Petersen/Petersen Capitol Velo p/b Lifesource Tandem 0:51:04
48 Scott Goodrich North River Racing Category 3 Men 0:51:04
49 Gregory Hartman Portland Velo Masters Men 50+ 0:51:09
50 Douglas Murphy Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Category 5 Men 0:51:16
51 Barry Kundert Category 4 Men 0:51:32
52 Guus Sophie Team Rose City Masters Men 40-49 0:51:45
53 Shane Rankin Portland Velo Category 5 Men 0:51:48
54 Rich Wolf Sunnyside Sports Category 3 Men 0:51:48
55 Roger Johnson Team Rose City Masters Men 60+ 0:52:08
56 Darell Provencher Team Rose City Masters Men 50+ 0:52:19
57 Lance Brigman Team Bike Tires Direct Masters Men 60+ 0:52:41
58 David Saltzberg Bridgetown Velo Category 3 Men 0:52:43
59 Nate Magaret Senior Men 0:52:54
60 Michael Rueter Team Oregon/Sunset Cycles Category 4 Men 0:52:56
61 Shane Rankin Portland Velo Masters Men 30-39 0:52:58
62 Nathan Johnsen Category 5 Men 0:53:04
63 Rick Kercheski Capitol Velo p/b Lifesource Masters Men 50+ 0:53:13
64 Dave Palmer Guinness Cycling Team Masters Men 40-49 0:53:39
65 Paul Mautner Team Rose City Masters Men 50+ 0:53:53
66 Jim/Brenda Rantala/Rantala Sunnyside Sports Tandem 0:54:04
67 Tim Rich Specialized River City Bicycles Masters Men 50+ 0:54:04
68 Ray Anderson Masters Men 50+ 0:54:13
69 Steven Russell Category 5 Men 0:54:28
70 James Thiele Team Rose City Masters Men 50+ 0:54:34
71 Chuck Woosley United Finance Category 4 Men 0:54:35
72 Evan Cumpston Team Rose City Masters Men 40-49 0:55:03
73 Mark Baldwin Team Oregon/Sunset Cycles Category 5 Men 0:55:08
74 John Forbes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Masters Men 60+ 0:55:36
75 John Wiest NoMad Sports Club Masters Men 60+ 0:56:08
76 Sam Huffman Flying Monkeys Masters Men 30-39 0:56:17
77 Jim Kenney Team Rose City Masters Men 50+ 0:56:41
78 Alan McGuire-Dale Specialized River City Bicycles Masters Men 50+ 0:56:42
79 Zach Bowden Specialized River City Bicycles Junior Men 15-18 0:56:51
80 Erica Loder tsunami athletics Women Category 4 0:57:06
81 Eric Lagerstrom Category 5 Men 0:57:13
82 Darren Pennington Category 5 Men 0:57:16
83 Michael Billings Masters Men 40-49 0:57:55
84 Jill Martinez Bicycle Centers/Collision One Women Category 4 0:58:20
85 Larry Jensen Chinook Cycling Club Category 5 Men 0:58:42
86 Einar Traa Portland Velo Masters Men 60+ 0:58:56
87 Peter Russell Reed College Cycling Masters Men 60+ 0:59:01
88 Karen Scholte Women Masters 40-49 0:59:10
89 Clark Henry Beaverton Bicycle Club Masters Men 60+ 0:59:30
90 Roger Nelson Team Bike Tires Direct Masters Men 60+ 0:59:39
91 Lindsay Fox Ironheads Multisport Racing Women Category 4 0:59:55
92 Kendra Baran Masters Men 30-39 1:00:01
93 Erin Hale Chinook Cycling Club Women Masters 50+ 1:00:11
94 Ron Wantland Category 5 Men 1:00:14
95 Janet Howard Performance Multisport Women Category 4 1:00:29
96 Jon Ragsdale Masters Men 30-39 1:00:30
97 Virginia Pedersen Women Category 4 1:01:03
98 Robert Ashenberner Junior Men 15-18 1:01:32
99 Kristin Hoogenboom Women Category 4 1:01:36
100 Chris Luby Half Fast Velo Category 5 Men 1:01:36
101 Caitlin Letts Bridgetown Velo Women Category 4 1:01:40
102 Peter Eschbach Pacific Power Blue Sky Category 5 Men 1:01:44
103 Marta Medcalf Women Masters 40-49 1:02:29
104 Meg Mautner Bike Central Women Masters 40-49 1:02:30
105 Marca Murphy Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Women Category 4 1:02:39
106 Kim Rueter Sorella Forte Women Masters 30-39 1:04:19
107 Renata Hahn Team Rose City Women Masters 40-49 1:04:28
108 Natalie Kardol Women Masters 30-39 1:04:43
109 lori loesche Women Masters 50+ 1:05:19
110 Joe Cipale North River Racing Masters Men 50+ 1:06:37
111 Edward Lanton Masters Men 50+ 1:08:52
112 Carina Hahn Team Rose City Junior Women 15-18 1:18:00