Horning's Hustle

North Plains, OR
April 6, 2008

Updated April 29, 2009 at 10:48 AM

BEGINNER WOMEN 19-39

Num Name Team Age City Laps
1 1567 Miranda Vorres 25 Portland 2
2 1711 Sage Fuller Sorella Forte 35 Portland 2
3 1723 Emily Ohlin bicycleattorney.com 35 Portland 2
4 1419 Jennifer Foley Ironclad Performance Wear 31 Portland 2
5 1724 Lindsey Carmichael 24 Portland 2
6 1725 Tara Wallace 28 Eugene 2
7 1710 Marissa Dern OSU Cycling Club 24 Corvallis 1

BEGINNER WOMEN 40+

Num Name Age City Laps
1 3170 Linda Bryant Dundee 2
2 3182 Bonnie Ott 49 Portland 2
3 Darquise Cloutier 44 Vancouver 1
4 1199 Stephanie Rouse 40 Corvallis 1

Beginner Men 19-39

Num Name Team Age City Laps
1 3188 Patrick Marzullo Guinness Cycling Team 24 Portland 2
2 1721 Ryan Lekberg Bike Newport 19 Newport 2
3 1506 Ben Ivory Pistis 19 Eagle Point 2
4 1726 robert lee Team Psycho 34 Chelmsford 2
5 1679 Mathew Robinson 25 Bend 2
6 1797 Brad Alderman 28 Beaverton 2
7 371 Tighe Vroman Team Oregon/Sunset Cycles 28 Canby 2
8 3178 Brian Woodring ZAC Racing 38 Gladstone 2
9 1709 Kevin Foster OSU Cycling Club 26 Corvallis 2
10 1714 Robert Lavarakas Bike Newport 22 Newport 2
11 1714 Jim Hendrickson Fall Line Silverton 37 Portland 2
12 1712 Matthew Dowling 36 Portland 2
13 1531 J. Jason Jones NoMad Sports Club 34 Portland 2
14 3175 Bob Libby United Finance 39 Portland 2
15 1355 Jon DeLeonardo 28 Portland 2
16 1678 Adam Gomez 32 Newberg 1
DNF 3186 Brian Hilgert 36 Albany
DNF 3184 Marc Aerts 34 Vancouver
DNF 1704 Robert Sanders Portland State University 39 Portland
DNF 3124 Eric Alexander 38 Eugene
DNF 1225 John Buss 39 Hillsboro
DNF 3187 Tory Cross 30 Portland
DNF Guillermo Bermudez 39 Portland

Beginner Men 40+

Num Name Team Age City Laps
1 1544 Fergus Kinnell Word-RCB 40 Portland 2
2 1718 Darin Viar Bike Newport 42 Newport 2
3 1537 Mike Webb Siuslaw Riders Association 45 Florence 2
4 3185 Kevin Wolfe 42 Vancouver 2
5 1677 David English 46 Portland 2
6 1717 Elliott Crowder Bike Newport 40 Newport 2
7 3176 Rick Carson 49 Beaverton 2
8 1707 Denali Wilson Team Wilson 54 McMinnville 1
9 1424 David Gustafson 63 Crescent City 1
DNF 1723 Dave Wingard Word-RCB 46 Portland
DNF 1719 Robert Anderson 42 Tigard

Expert Men 19-39

Num Name Team Age City Laps
1 425 Gant Enderle Half Fast Velo 36 Portland 4
2 446 James Tervo Artisan Family Racing 38 Portland 4
3 562 Scott Bradway Team S+M 36 Portland 3
4 557 Spencer Moersfelder River City Bicycles 33 Portland 3
5 559 Chad Cherefko bicycleattorney.com 29 Amity 3
6 464 John Weathers 39 Tigard 3
7 498 Rich Cowan Veloce Racing 33 Portland 3
8 560 Blair Deaver WebCyclery.com 33 Bend 3
9 510 Donald McLaughlin Sunnyside Sports/Champion Nutrition 33 Prineville 3
10 561 Andre Pinter Team S+M 23 Portland 3
11 1361 Kirk Edwards 34 Portland 3
DNF 398 Elliott Usher Guinness Cycling Team 24 Portland
DNF 439 Michael Szwaya 38 Portland
DNS 324 Eric Nelson 39 Bend

Expert Men 40+

Num Name Team Age City Laps
1 335 John McCaffrey bicycleattorney.com 43 Portland 4
2 479 David Hill Capitol Subaru Cycling 44 Dallas 4
3 402 Jim Juenger Sunnyside Sports 47 Bend 3
4 313 Dan Wolnick WebCyclery.com 42 Bend 3
5 990 Michael Adams Collin's Cycle Shop 40 Corvallis 3
6 558 David Johnson 42 Portland 3
7 420 Chris Sautter Yakima Bike Vigilantes 42 Portland 3
DNF 355 Phil Anderson Sunnyside Sports 42 Bend
DNF Michael Romasco Capitol Subaru Cycling 48 McMinnville

Junior Beginner Men 14-18

Num Name Team Age City Laps
1 1720 Tyler Donaldson Bike Newport 18 Newport 2
2 1715 Chad Furlong 16 Portland 1
DNF 3180 Steven Anderson 16 Hillsboro 1

Junior Beginner Men Under 14

Num Name Team Age City Laps
1 1708 Wylie Bryant 11 Dundee 2
2 1413 Brock Emry River City Bicycles 10 Gresham 2
3 1713 Skyler Glass 10 Lake Oswego 2
4 1451 Jon McCann Pistis 11 Grants Pass 1
DNF 1507 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles 13 Vancouver

Junior Expert Men 14-18

Num Name Team Age City Laps
1 907 Andrew Bennett Collin's Cycle Shop 16 Eugene 3

Junior Sport Men 14-18

Num Name Team Age City Laps
1 942 Ethan Hormann ZteaM 14 Hillsboro 2

Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 1499 Kara Helgren Forza Jet Velo 14 Portland 1
DNF 1226 Madie Buss 12 Hillsboro

PRO/SEMIPRO MEN

Num Name Team Age City Laps
1 180 Justin Finn Team Goes Here 24 Corvallis 4
2 305 Brett Luelling Capitol Subaru Cycling 27 Salem 4
3 3172 Kris Holden Vertical Earth, Rotor 32 Spokane 4
4 201 Steve Carwile Capitol Subaru Cycling 25 Portland 4
5 124 Jeremiah Swanson Team S+M 28 Portland 4
6 13 Olivier Bock Jamis Bikes 34 Hood River 4
7 287 James Shingleton Capitol Subaru Cycling 32 Salem 4
8 127 Cary Miller Team S+M 36 Portland 4
9 125 Neal Bibler Team S+M 30 Milwaukie 4
10 346 Matt Mahoney Team S+M 30 Portland 4
DNF 12 Jonathan Myers Team S+M 41 Portland

Pro, Expert Women

Name Team
1 Alice Pennington Desalvo Custom Cycles Racing
2 Patricia Buerkle Vanderkitten
3 Erika Krumpelman Velo Bella
4 Noel Fountain

Pro, Semi-Pro Men

Name Team
1 Justin Finn Team Goes Here
2 Brett Luelling Capitol Subaru Cycling
3 Kris Holden Vertical Earth, Rotor
4 Steve Carwile Capitol Subaru Cycling
5 Jeremiah Swanson Team S+M
6 Olivier Bock Jamis Bikes
7 James Shingleton Capitol Subaru Cycling
8 Cary Miller Team S+M
9 Neal Bibler Team S+M
10 Matt Mahoney Team S+M

Pro/Expert Women

Num Name Team Age City Laps
1 Alice Pennington Desalvo Custom Cycles Racing 27 Hood River 3
2 187 Patricia Buerkle Vanderkitten 30 Bend 3
3 3171 Erika Krumpelman Velo Bella 41 Hayden 3
4 3181 Noel Fountain 28 Moscow 3

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 192 Geoffrey Huber Life Cycle Bike Shop/Kona 33 Springfield 3
2 376 David Diviney Half Fast Velo 40 Portland 3
3 353 PAT KUDSZUS Capitol Subaru Cycling 35 Salem 3
4 925 Dan Porter Cyclepath Racing 36 Portland 3
5 315 David Bisers Veloshop 27 Portland 3
6 1103 Brandon Hadley 28 Portland 3
7 1089 josh bartlemay Beer Powered Bike 24 Portland 3
8 1337 Lee Duncan Team Ziska 52 Hillsboro 3
9 1215 Wes Cipriotti Life Cycle Bike Shop 31 Creswell 3
10 556 Carl Gurney Collin's Cycle Shop 26 Corvallis 3
11 1071 John Dorfer Veloshop 29 Portland 3
12 1795 Brian Engelen NoMad Sports Club 46 Beaverton 3
13 1227 Brian Garretson Veloshop 25 Portland 3
14 1201 Eric Fosdick 22 Corvallis 3
15 1218 Scott Barker 39 Portland 3
16 1204 Robert Culbertson Hopecore.com 20 Dallas 3
DNF 1223 Kenny Conklin Rebound Sports Performance Lab 25 Bend
DNS 1348 Steve Hash 40 Portland

Sport Men 19-39

Num Name Team Age City Laps
1 1198 Gregg Rouse Peak Sports/Sugoi 38 Corvallis 3
2 1105 Shawn Rader Trail Head Cycles 31 Hillsboro 3
3 1224 Seth Patla River City Bicycles 30 Hillsboro 3
4 3177 Ryan Eisele Capitol Subaru Cycling 30 Dallas 3
5 1045 Casey McDonald OrganicAthlete 30 Portland 3
6 1220 Jamie Baxter River City Bicycles 27 Portland 3
7 1740 Ben Sherwood 31 Hillsboro 3
8 1444 Jeff Edes Team S+M 38 Camas 3
9 1207 Casey Davidson Beaverton Bicycle Club 38 West Linn 3
10 1079 Csaba Kormendy Word-RCB 37 Portland 3
11 1009 Roger Lloyd United Finance 38 Portland 3
12 955 James Westfall Vista Ridge Velo 29 Portland 3
13 960 Jesse Finch Gnehm Capitol Velo p/b Lifesource 31 McMinnville 3
14 1217 Ben Edwards Team S+M 34 Milwaukie 3
15 999 Paul Formiller Portland Velo 38 Wilsonville 3
16 1182 Andy Platt 38 Beaverton 3
17 1055 David Prause Nogin Velo Club 36 Portland 3
18 1602 Zak Milligan Z.A.C. Racing 33 Lebanon 3
19 1194 Todd Lewis ABSOLUTELY THE BEST 38 Portland 3
20 1619 Wally Hockman WebCyclery.com 31 Redmont 3
21 1042 brett boyles United Finance 38 Portland 3
22 1076 Brian Baumann Team S+M 35 Portland 3
23 1203 Chris Ellsworth Bad Boyz Bicycles 24 Vancouver 3
24 1059 brian uballez WebCyclery.com 36 Bend 2
25 1208 Trevor Coolidge 25 Portland 2
26 1423 Dave Dezellem Yakima Bike Vigilantes 38 Hillsboro 2
27 1334 Scott Wallace Life Cycle Bike Shop 29 Eugene 2
28 3179 Carlos Lopez 37 Portland 2
29 1212 Glenn Moragne 39 Portland 2
30 1365 Jeremy Warnicke 28 Grand Ronde
31 1333 Rick Glos 37 Portland
32 1354 Ben Belli 25 Vancouver
33 1357 Brian Johnson Silly Yak Cycling 37 Lake Oswego
34 3137 Jeff Belozer 28 Milwaukie
35 1663 Hugh Davis 39 West Linn
DNF 1439 Henry/Amy Abel/Mitchell WebCyclery.com 37 Bend
DNF 1509 Will Cortez Trail Head Cycles 29 Beaverton
DNF 1206 Russell Weyant Pedal Dynamics 35 Beaverton
DNF 1356 Emerson Kneipp 35 Vancouver
DNF 1189 Matt Plummer Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 28 Bend
DNF 1152 Michael Espalin 34 Milwaukie

Sport Men 40+

Num Name Team Age City Laps
1 973 Ken James Bicycle Services Direct 44 Wilsonville 3
2 959 Jeffrey Gerwing Word-RCB 42 Portland 3
3 1026 Todd Rosier Portland Velo 43 Hillsboro 3
4 1330 Chris Tauscher Tireless Velo 48 Camas 3
5 1097 James Jonke Bicycleface.com 41 Portland 3
6 1213 Buzz Truitt Tireless Velo 42 Camas 3
7 1090 Matt Engel Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 41 Bend 3
8 983 mark Emry Brock Racing Team 43 Gresham 3
9 937 Doug Brecht Cedar Mill Velo 44 Portland 3
10 1342 Michael Rabinowitz Tireless Velo 40 Portland 3
11 1049 Jeff Vine NoMad Sports Club 43 Beaverton 3
12 1211 John Lubinsky Bike Newport 44 South Beach 2
13 933 David German TBC/Sunset Cycles 43 Portland 2
14 1205 Ted Dodd CAMBA/PUMP 41 Portland 2
15 1221 Tom Ricciardi 44 Portland 2
16 1222 Howard Boyer 24 Portland 2
17 1219 Craig Rowley 44 Portland 2
18 1057 Jeff Steiner 42 St Helens 2
19 1111 Cliff McCann Pistis 43 Grants Pass 2
20 1192 Russell Gober Olson's Hammer 41 Forest Grove 2
21 1104 Gary Smith 48 Aloha 2
DNF 945 Greg O'Brien Word-RCB 43 Portland
DNF 992 Mike Van Hoose Team Bike Tires Direct 42 Kalama
DNF 1505 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 40 Vancouver
DNF 1069 Jim Straight 40 Portland

Sport Men 50+

Num Name Team Age City Laps
1 1083 Terry Knight 52 Vancouver 3
2 967 John Wilson Pacific Power Blue Sky 50 Corvallis 3
3 1084 Peter Spir Team S+M 53 Lake Oswego 3
4 333 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 52 Portland 3
5 1011 Ron Strasser Team S+M 59 Portland 3
6 1483 Paul Mautner Team Rose City 50 Portland 2
7 977 Lance Brigman Team Bike Tires Direct 62 Longview 2
8 1067 Richard Marantz NoMad Sports Club 62 Portland 2
9 936 Del Scharffenberg NoMad Sports Club 63 Milwaukie 2
10 1020 Steve Lacey 54 Portland 2
DNF 1200 David Luoma Guinness Cycling Team 51 Portland
DNS 1094 Bob Bennett Cycle Analysis 50 Shady Cove

Sport Women 19-39

Num Name Team Age City Laps
1 1216 Sara Johnson Velo Bella 34 Portland 3
2 950 Heather Westfall Vista Ridge Velo 28 Portland 3
3 1210 Sarah Sturdy Tireless Velo 32 Portland 2
4 1209 Megan Murray Tireless Velo 27 Portland 2
5 1214 Carrie Barton Foes Racing 29 Corvallis 2
6 1107 Holly Kotsovos Tireless Velo 31 Vancouver 2
DNF 1209 Megan Murray Tireless Velo 27 Portland

Sport Women 40+

Num Name Team Age City Laps
1 994 Pam Reid Team Rose City 50 Portland 2
2 1137 Evelyn West Team S+M 48 Portland 2
3 1004 Renee Pype Team S+M 50 Portland 2
4 989 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 53 Corvallis 2
5 1425 Debra Windus United Finance 55 Portland 2
6 1575 Lori Jensen Tireless Velo 49 Tigard 2
DNF 1096 Sue Hanna 51 Portland