OBRA Hillclimb Championships

Government Camp, OR
August 24, 2008

Updated December 27, 2009 at 7:27 AM

Category 3 Men

Num Name Team Time
1 334 Seth Patla River City Bicycles 26:41
2 1321 David Monnig North River Racing 27:05
3 729 Matthew Karre River City Bicycles 27:15
4 2761 aaron ray 27:26
5 1369 Tyler Green River City Bicycles 27:41
6 1078 Mitch Lee Portland Velo 28:45
7 1034 James Norman GSC United 28:57
8 602 Eric Nachtrab Veloce Racing 29:19
9 12 Dave Magness Hutch's Bend 30:15
10 372 Justin La Vigne Team Oregon/Sunset Cycles 30:19
11 579 Stephen Fitzgerald North River Racing 31:43
12 351 Richard Haight Team Bike Tires Direct 33:38
13 649 Scott Jones Guinness Cycling Team 37:25
DNS 321 David Hart Guinness Cycling Team
DNS 1166 Mike Kath Danger boy Racing

Category 4 Men

Num Name Team Time
1 2730 Scott Buzan Spokane Rocket Velo 28:57
2 2794 Patrick Gerke Team Oregon/Sunset Cycles 30:13
3 1730 Trevor Spahr Word-RCB 30:24
4 14 Andreas Gute Beaverton Bicycle Club 30:38
5 2764A Casey Davidson Beaverton Bicycle Club 30:53
6 1783 Sean Rogers 32:20
7 1173 Alex Lightman Word-RCB 32:22
8 1046 brett boyles United Finance 32:45
9 1368 Owen Twitchell designstorm.org 32:55
10 2565 jordan staples Guinness Cycling Team 35:16
11 2325 Daniel Felts Word-RCB 35:35
12 2112 Steven Russell 36:39
13 2091 Tighe Vroman Team Oregon/Sunset Cycles 37:34
14 1979 Brandon Arends Ironclad Performance Wear 37:57
DNS N/A James Bradley

Category 4 Women

Num Name Team Time
1 246 Carolyn Goodbrake Veloforma 35:02
2 2870 Eloise Zimbelman Whitman College 35:38
3 21 Evelyn West Team S+M 44:31

Jr. Men 13-14

Num Name Team Time
1 955 Colby Wait-Molyneux North River Racing 29:44
2 904 Andy Su Hutch's Bend 30:16
3 1810 Lance Pugh Beaverton Bicycle Club 39:32

Jr. Men 15-16

Num Name Team Time
1 902 Andrew Bennett Collin's Cycle Shop 31:08
2 2113 Zach Bowden Specialized River City Bicycles 32:25
3 923 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club 33:44
4 1806 Brian Fawcett 41:08

Jr. Men 17-18

Num Name Team Time
1 976 Davis Shepherd Hutch's-Eugene 26:54
2 1952 Benton Urquhart 28:22
3 2477 George Zack 30:36
4

Jr. Men u12

Num Name Time
1 18 Alex Valls 0:50:19
2 2240 Aron Walker 1:10:38

Jr. Women 15-16

Num Name Team Time
1 1808 Sara Slawta Land Shark 38:02
2 982 Liz Cartwright Beaverton Bicycle Club 39:19

Jr. Women 17-18

Num Name Team Time
1 980 Carolyn Cartwright Beaverton Bicycle Club 43:20

Jr. Women u12

Num Name Team Time
1 908 Emma Su Cascade Foot Clinic 50:46
2 974 Danica Shepherd Hutch's-Eugene 51:57

Masters Men 30-34

Num Name Team
1 704 Richard Lorenz Beaverton Bicycle Club

Masters Men 35-39

Num Name Team Time
1 312 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club 29:13
2 554 Erik Voldengen Beaverton Bicycle Club 30:06
3 2764 Casey Davidson Beaverton Bicycle Club 32:31
5 2445 Bryan Jorgensen 32:47
6 1970 Montgomery Hill Beaverton Bicycle Club 33:01
7 16 Jason Reed 33:43
DNS 1331 Jason Peters 37:38

Masters Men 40-44

Num Name Team Time
1 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 28:22
2 153 Erik Huston Hutch's Bend 28:51
3 316 Todd Rosier Portland Velo 29:21
4 2510 Greg Shepherd Hutch's-Eugene 31:02
5 2013 Bill Hall 31:20
6 466 Allen Kraft North River Racing 31:32
7 1341 Harald Graham Specialized River City Bicycles 31:50
8 681 Hugh Potter 32:04
9 1665 Scott Hoelscher 33:02
10 1148 Nick Blacklock Team Bike Tires Direct 33:13
DNS 504 Steve Brown Portland Velo

Masters Men 45-49

Num Name Team Time
1 1724 Kerry Farrell Wheelsport 26:29
2 370 Mike Mauch United Finance 28:32
3 2160 Tom Hill NoMad Sports Club 29:03
4 896 Donald Vizzini Marty's Cycle & Moore 30:13
5 2381 Mark Schafer 30:48
6 1067 Kevin Nichols Capitol Subaru Cycling 31:19
7 745 John Slawta Land Shark 31:45
8 1139 Bruce James NoMad Sports Club 32:06
9 738 James Wellington Hutch's Bend 32:26
10 315 Clint Ebert bicycleattorney.com 33:26
DNS 601 John O'Brien North River Racing

Masters Men 50-54

Num Name Team Time
1 175 David Zimbelman ZteaM 27:58
2 307 Ambrose Su Hutch's Bend 30:37
3 2379 Peter Gillespie 31:47
4 2034 Dan MacNaughton Guinness Cycling Team 32:46
5 561 Paul Mautner Team Rose City 34:51
6 17 Scott Kessler Multnomah Athletic Club 36:13
7 2048 James Walker 51:42
DNS will fernyhough

Masters Men 55-59

Num Name Team Time
1 2662 Ray Anderson 32:20
2 765 George Schreck United Finance 32:23
3 542 David Jackson Hutch's-Eugene 32:26
4 707 Steve Long North River Racing 33:23
5 2621 Vincent Sikorski 37:06
6 2721 Russ Patterson Portland Velo 37:24
7 527 Leslie Lunas Hutch's-Eugene 38:04
8 2061 Philip Litchfield Pacific Power Blue Sky 38:41
DNS 1848 Ray Thomas
DNS 2020 Edward Lanton

Masters Men 60+

Num Name Team Time
1 2353 Steve Vander Waal 33:42
2 1007 Lance Brigman Team Bike Tires Direct 33:57
3 1033 Roger Nelson Team Bike Tires Direct 34:59
4 1721 Roger Johnson River City Bicycles - Team RCW 35:45
5 541 Del Scharffenberg NoMad Sports Club 35:54
6 2107 Douglas Sears 37:16
7 1510 Don Hanson ZteaM 38:23
8 2011 Clark Henry Beaverton Bicycle Club 39:32
9 2129 John Eric Lutz 1 Error 39:46
10 2021 Einar Traa Portland Velo 41:29
11 2716 alan jensen Multnomah Athletic Club 42:56
12 13 Peter Richards 45:45

Masters Women 35-39

Num Name Team Time
1 20 Carolyn Bahrman 36:34
2 470 Kim Rueter Sorella Forte 36:52
DNS 469 kira crawford Ironclad Performance Wear

Masters Women 45-49

Num Name Team Time
1 272 Meg Mautner Bike Central 41:44

Masters Women 50-54

Num Name Team Time
1 15 Carey MacNaughton 40:51
2 434 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 44:07
3 287 Renee Pype Team S+M 46:33

Senior 1/2 Men

Num Name Team Time
1 170 Erik Tonkin Team S+M 26:07
2 125 Jonathan Myers Team S+M 26:50
3 975 Marcel deLisser CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosner 27:29
4 866 Matt Mahoney Gentle Lovers 27:58
5 615 David Pilz Gentle Lovers 32:00

Senior 1/2 Women

Num Name Team Time
1 265 Jenny Slawta Land Shark 29:22
2 11 Lisa Magness 31:51

Tandem

Num Name Team Time
1 757 Luis/Adam Valls/Valls Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 37:07
2 19 Tony/Jill Chapin/Hayes 37:53