WebCyclery Cascade Chainbreaker

Bend, OR
May 10, 2009

If you have questions or corrections, please email Henry Abel.

Updated May 20, 2009 at 5:00 AM

Category 1 19-34 Men

Num Name Team City Time
1 532 Andrew Boone Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend 2:42:11.6
2 710 Grant Folske Cyclepath Racing Beaverton 2:44:35.4
3 4286 Matt Fox Sunnyside Sports Bend 2:46:20.8
4 3332 Landon Masterfield Portland 2:47:17.6
5 189 Ian Eglitis 1 Error Powell Butte 2:48:34.4
6 454 Ryan Evans Pistis Grants Pass 2:51:27.9
7 3224 Andy Skeen Hood River 2:52:18.7
8 4293 Rob Landauer 2:52:52.3
9 3263 Brian Schultz Portland 2:56:18.0
10 692 Ruben Markstrom GSC United Portland 3:02:01.0

Category 1 35-44 Men

Num Name Team City Time
1 206 John Rollert Bend 2:37:22.8
2 372 Tim Butler River City Bicycles PORTLAND 2:37:23.0
3 3276 Gant Enderle Cyclepath Racing Portland 2:40:08.9
4 562 Scott Bradway Team S+M Portland 2:40:35.7
5 421 Bruce Rogers Hutch's/ClearOne/Bend Dental Bend 2:41:10.5
6 376 David Diviney Cyclepath Racing Portland 2:43:29.7
7 686 Eric MARTIN WebCyclery.com Bend 2:49:01.1
8 4177 Mike Schindler Sunnyside Sports Bend 2:52:33.7
9 714 Chad Lowe Bend 2:53:41.3
10 3225 Todd Embree Pacific Power Blue Sky Corvallis 2:55:09.2
11 486 Erik Bergstrom Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend 2:58:50.4
12 1000 Paul Sullivan Vista Ridge Velo Portland 2:59:13.1
13 725 Seth Graham BEND 3:04:33.1
14 316 david baker Sunnyside Sports Bend 3:09:00.0
15 55 PAT KUDSZUS Capitol Subaru Cycling Salem 3:13:02.9
16 3312 Jurgen Fennerl Bend 3:15:23.0

Category 1 45+ Men

Num Name Team City Time
1 106 Perry Roper Chinook Cycling Club Richland 1:46:11.0
2 3291 Gregg Strome Bend 1:50:24.7
3 497 Scott Seaton Hutch's/ClearOne/Bend Dental Bend 1:50:47.0
4 402 Jim Juenger Sunnyside Sports Bend 1:54:56.6
5 1083 Terry Knight 1 Error Vancouver 1:58:28.4
6 343 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 1:59:09.8
7 477 James Wellington Hutch's/ClearOne/Bend Dental BEND 2:02:13.8
8 377 Doug Smith Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:03:21.1
9 1122 John Sorlie Hutch's/ClearOne/Bend Dental Bend 2:05:29.5
10 1014 Scott Toll Desalvo Custom Cycles Racing Ashland 2:05:51.3
11 3354 Dan Packman Bend 2:08:47.4
12 159 Thane Jennings Sunnyside Sports Hermiston 2:19:13.3

Category 1 Women

Num Name Team City Time
1 146 Erin Ford Disco Velo The Dalles 2:04:15.1
2 3295 Shawna Palanuk Sisters 2:07:12.1
3 4294 Jacqueline Cohen Bend 2:10:32.7
4 3356 Helen Grogan Bend 2:11:28.8
5 3228 Evelyn Dong Bend 2:11:39.6
6 162 Julie Jennings Sunnyside Sports Hermiston 2:12:13.9
7 4440 Ellen Miller Salem 2:12:15.1
8 366 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com BEND 2:14:23.8
9 4129 Jennifer Caldwell Portland 2:16:49.6
10 1210 Sarah Sturdy Tireless Velo Portland 2:18:09.9
11 1209 Megan Murray Tireless Velo Portland 2:24:01.0

Category 2 10-34 Women

Num Name Team City Time
1 4297 Abby Jenkins Portland 2:14:56.9
2 4238 Kristin Wille Portland Velo Portland 2:16:51.5
3 4415 Meredith Gentry Bend 2:19:08.5
4 1481 Miriam Gillow-Wiles Team Dirt/Mudslinger Events Eugene 2:21:12.6
5 3337 Rebecca Richards Portland 2:22:19.9
6 1390 Lia Cunningham Portland 2:28:38.4
7 3317 Tania Piper Bend 2:33:02.3
8 4105 Christine MacKenzie bicycleattorney.com Pendleton 2:34:28.7
9 3370 Melissa Byrd 2:37:42.2
10 3331 Erin Hauck-Zimmerl Bend 2:43:03.3
11 75 Natalie Evans Pistis Grants Pass 2:58:39.5

Category 2 19-34 Men

Num Name Team City Time
1 52 Michael Steiner Corvallis 2:00:30.6
2 4413 Chris Moor THULE Bend 2:00:49.6
3 4412 Austin Line Sunnyside Sports Sunriver 2:00:53.0
4 3245 Richard Whitekettle Portland 2:00:58.3
5 270 Steve Heinrichs 1 Error Bend 2:02:16.9
6 826 Shane Johnson Redmond 2:02:47.2
7 3282 Chris Winans Bend 2:03:28.7
8 1125 Robert DeClerk Bend 2:03:30.3
9 3320 Harrison Womack Sisters 2:03:36.9
10 3362 David Keller Redmond 2:05:09.9
11 3200 Dustin Miller Lelso 2:05:38.1
12 3358 Justin Graybeal Bend 2:06:10.9
13 4445 Justin Bernhart Portland 2:06:14.3
14 4245 David Krause Bend 2:07:36.7
15 1160 Brent Matteson OSU Cycling Club CORVALLIS 2:08:20.9
16 4063 Tyler Miller MTB LLC Bend 2:08:39.9
17 3314 Cameron Coker Bend 2:09:21.0
18 3251 Aaron Edwards Sisters 2:09:29.4
19 3333 Zach Violett Bend 2:10:12.0
20 3285 Chuck Meyer Bend 2:10:16.1
21 3286 Aaron Tarnow Bend 2:10:59.5
22 3366 Mathew Quigley Bend 2:11:07.1
23 3241 Jason Meyer Bend 2:12:15.2
24 3328 Matt Hickey Bend 2:13:34.4
25 3240 Wally Hockman 2:13:51.9
26 1406 Ben Ivory Pistis Eagle Point 2:13:58.5
27 1239 Christian Martin River City Bicycles Portland 2:14:23.1
28 4469 Ryan Garner Eugene 2:16:23.3
29 3351 Matt Douglas Bend 2:19:30.7
30 3359 Seth Schreiber Bend 2:21:57.7
31 3335 Josh Thompson Klamath Falls 2:21:59.1
32 4054 Steven Carlino Pistis GRANTS PASS 2:22:00.2
33 3327 Brent Mattison Portland 2:26:50.1
34 1229 Sean Lewis BEND 2:27:26.6
35 3339 Hogan McDonald Bend 2:34:02.7
36 3334 Seth Gehman Bend 2:34:34.5
37 1235 Brian Buskirk Pistis Grants Pass 2:35:47.2
38 3349 Eric Edwards Bend 2:36:49.3

Category 2 45-54 Men

Num Name Team City Time
1 3249 John Foulston Bend 2:00:38.3
2 3259 Michael Mara Bend 2:01:21.2
3 1065 David Caplan WebCyclery.com BEND 2:06:11.5
4 3311 Mark Mico Bend 2:06:31.5
5 734 Johnny Vergis 2:06:49.7
6 1792 Mark Miller Pacific Power Blue Sky Corvallis 2:09:12.1
7 903 Ambrose Su Hutch's/ClearOne/Bend Dental Bend 2:10:42.7
8 333 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club Portland 2:16:10.8
9 59 Rich Wolf Sunnyside Sports Bend 2:22:22.0
10 1200 David Luoma Guinness Cycling Team Portland 2:22:55.0
11 219 Jeff Vine Sunset Cycles Beaverton 2:23:53.7
12 3373 Tim Coffey Bend 2:33:59.3
13 3284 Billy Thomas Bend 2:37:58.8
14 1677 David English Portland 2:47:57.4

Category 2 55+ Men

Num Name Team City Time
1 1250 Don Leet Sunnyside Sports Bend 2:09:07.4
2 1161 Vincent Sikorski WebCyclery.com Bend 2:14:04.3
3 1011 Ron Strasser Team S+M PORTLAND 2:15:08.3
4 4164 Rick Gregory Eugene 2:15:48.3
5 245 Daryl Alosa OSTAR ROSEBURG 3:11:22.6

Category 2 U18

Num Name Team City Time
1 889 Kendal Johnson Cyclesoles/Sagebrush Cycles Bend 1:58:36.5
2 2269 Kolben Preble 2:08:00.5
3 1403 Andy Su Hutch's/ClearOne/Bend Dental Bend 2:16:13.8
4 1025 Timothy Jaynes Pistis Grants Pass 2:19:54.1
5 1306 Brian Fawcett Pistis Grants Pass 2:29:22.6
6 4431 Brett Stevens Bike Newport South Beach 2:30:57.1
7 940 Erik Jorgensen BEND 2:35:27.5

Category 2/35+ Women

Num Name Team City Time
1 3336 Patty Garland 2:18:01.9
2 4480 Michelle Hannaford Philomath 2:19:19.8
3 648 Karen Oppenheimer Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:23:54.5
4 1747 Ina McLean Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:29:06.2
5 3244 Julie Leasure Portland 2:30:15.9
6 3341 Renee Scott Bend 2:31:51.0
7 4102 Sage Fuller Sorella Forte Portland 2:32:42.4
8 4119 Margi Lifsey Bridgetown Velo Portland 2:34:03.4
9 274 Angela Mart WebCyclery.com BEND 2:38:23.3
10 3319 Lynda Palubeski Bend 2:39:01.7
11 221 Connie Vine NoMad Sports Club Beaverton 2:55:02.3
12 989 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky Corvallis 3:03:35.4

Category 2/35-44 Men

Num Name Team City Time
1 3287 Matt Berg Milwaukie 1:56:08.5
2 1174 Roger Wimberly Pistis Central Point 1:56:34.0
3 4141 Jesse Luckett Cyclepath Racing Portland 1:56:50.9
4 3363 Michel Waller Bend 1:59:33.6
5 271 Tom Keller Pistis Gold Hill 2:01:04.8
6 1290 Mike Brown Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend 2:01:56.9
7 77 Peter Courogen Logie Velo Portland 2:02:29.1
8 1473 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:04:40.0
9 3254 Warren Atkey Bothell 2:05:29.8
10 1180 Paul Hart Pistis Grants Pass 2:06:12.0
11 3257 Rich Hummel Sisters 2:06:18.6
12 957 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Gresham 2:06:21.4
13 4107 Evan MacKenzie Pendelton 2:06:30.4
14 1292 Sean Rogers Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:07:16.6
15 3258 Aaron Talbot Bend 2:07:38.6
16 3243 Winter Lewis Sisters 2:10:31.7
17 1140 Todd Berger Northwest Foot care BEND 2:11:24.6
18 1055 David Prause Super Relax Concept Portland 2:12:25.1
19 1346 Javad Simonsen Portland Velo Milwaukie 2:12:34.4
20 621 Richard Bush Pistis Grants Pass 2:13:42.7
21 3310 Bruce Haserot Kelso 2:14:20.4
22 1544 Fergus Kinnell Word-RCB Portland 2:14:33.3
23 933 David German Portland 2:15:32.0
24 3343 Rene Bates Bend 2:16:04.7
25 3408 Scott McKnight Scott McKnight Gresham 2:16:06.5
26 3256 Chris Cooper Bend 2:18:34.0
27 4279 Ted Savage Silverton 2:19:04.8
28 3253 Yod Branch 2:20:09.0
29 1602 Zak Milligan Lebanon 2:22:00.7
30 4201 Chuck Hood Pactimo Eugene 2:22:42.6
31 1093 Kyle Gorman WebCyclery.com Bend 2:22:57.7
32 3361 alex rocco Bend 2:24:59.8
33 1111 Cliff McCann Pistis Grants Pass 2:26:29.4

Category 3 15-18 Men

Num Name City Time
1 3260 Keenan Branch Bend 1:18:53.3
1 3267 Brett Golden Bend 1:11:50.3
2 1761 Emory Babb Bend 1:20:10.4
2 3297 Gabriel Linn Bend 1:12:32.3
3 3255 Eric Bradley Bend 1:14:11.1
3 3289 Ren Walkenhorst Bend 1:20:10.7
4 3298 Cory Babb Bend 1:28:05.8
4 3262 Sean Fletcher Bend 1:15:31.9
5 634 Drew Nevala Klamath Falls 1:44:51.8
5 3342 Mike Ireland Bend 1:18:56.7
6 4190 Todd Burnette Portland 1:23:41.0
7 4078 Jacques Lafortune Eugene 1:28:49.5
8 3293 Ethan Erickson Sisters 1:30:15.8
9 3296 Joseph Capria Bend 1:31:44.0
10 3353 Robert Greenwell Bend 1:33:06.9
11 3371 Peter Coffaro Bend 1:40:31.3

Category 3 35+ Men

Num Name Team City Time
1 4250 Chad Sage Sunnyside Sports Bend 1:10:11.1
2 1524 Scott Pierce Pistis Grants Pass 1:11:05.7
3 4032 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky Aloha 1:11:51.2
4 4016 Lee Bauck Shiloh Cyclery Gresham 1:12:09.7
5 3345 Bruce Churchill Bend 1:12:26.1
6 6313 Paul Hurlburt Pistis Bend 1:14:55.3
7 3273 Chris Eckert Bend 1:15:14.3
8 4254 Paul Patton Greenridge Physical Therapy Sisters 1:15:17.4
9 4275 Rick Christen Bend 1:15:17.8
10 3300 Steven Wright Bend 1:15:58.1
11 3288 Steve McCrosky Bend 1:16:06.3
12 3374 Bradley Pfeiffer Bend 1:17:48.3
13 3279 Peter McCracken Bend 1:17:49.4
14 4410 Fred Reyes Pistis Grants Pass 1:18:23.0
15 4276 Stephen Crozier Bend 1:20:14.9
16 606 Cory Fawcett Pistis Grants Pass 1:21:48.9
17 3271 Matt Thompson Salem 1:22:08.9
18 3280 Paul Seglond Bend 1:22:48.1
19 3324 Mike Maurer Bend 1:22:56.2
20 3268 Jim Wodrich Bend 1:26:42.7
21 3290 John Walkenhorst Bend 1:30:52.3
22 4058 Robert Jaynes Pistis Grants Pass 1:31:09.6
23 3360 Ofer Raban Eugene 1:33:58.6
24 4172 Jay Wisowaty Portland 1:34:01.2
25 3272 John Clemmitt San Diago 1:41:05.7
26 3270 Tim Hubbard Bend 1:42:55.2
27 4126 ray shields BEND 1:58:39.7

Category 3 Men 10-14

Num Name Team City Time
1 4447 Jim Wodrich Bend 1:16:45.1
2 3401 Massimo Larsen Bend 1:17:51.0
3 3315 Lance Haidet 1:19:15.6
4 3325 Leif Kytola Eugene 1:23:14.3
5 4409 Evander Reyes Pistis Grants Pass 1:41:20.7
6 4417 Adam Oliver Eugene 1:43:11.0
7 3376 Dawson Cockman Bend 1:44:08.1
8 3355 Jeff Ballantine Bend 1:49:00.3

Category 3 U18 Women

Num Name Team City Time
1 1670 Britney Wimberly Pistis Central Point 1:30:22.3

Category 3 Women

Num Name Team City Time
1 3269 Unicorn Magic Bend 1:15:03.8
2 3357 Kelly Hansen Bend 1:15:46.5
3 3274 Michelle Schroeder Bend 1:18:23.7
4 3175 Kelsey Kelley Bend 1:18:29.9
5 4103 Amber Hilgert Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 1:18:53.0
6 3368 Cynthia Engel Bend 1:20:50.2
7 3208 Bridget Brown Corvallis 1:25:57.0
8 4114 Natalie McGowan Corvallis 1:27:53.4
9 3377 Michelle Rear Bend 1:27:54.3
10 602 Cary Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 1:32:27.8
11 1676 Michelle Wimberly Pistis Central Point 1:34:52.3
12 4059 Heather Carlino Pistis GRANTS PASS 1:36:35.0
13 3281 Amy Haserot Kelso 1:36:45.5
14 3242 Renet Preble Forest Grove 1:43:23.9

Pro Men

Num Name City Time
1 4237 Chris Sheppard Bend 2:22:38.1
2 4470 Carl Decker Bend 2:23:40.5
3 6266 Cody Peterson Bend 2:26:43.1
4 135 James Williams 2:29:56.6
5 4414 Brig Brandt Bend 2:30:30.2
6 3367 Brett Nichols Boise 2:30:58.3
7 3 Ben Thompson Bend 2:31:46.3
8 3277 Ryan Trebon Bend 2:32:47.7
9 205 Chris Brandt Eugene 2:37:16.8
10 92 Scotty Carlile BEND 2:39:02.7
11 7 chad swanson THE DALLES 2:40:30.1
12 181 Sloan Anderson Bend 2:40:36.0
13 3294 Andy Rigel Seattle 2:43:37.7
14 37 Ian Leitheiser Portland 2:43:54.0
15 3462 Paul Clark Bend 2:46:10.0
16 40 Matt Russell Bend 3:01:03.0
17 3364 Ryan Weaver Portland 3:01:46.3

Pro Women

Num Name City Time
1 137 Sue Butler PORTLAND 1:54:13.9
2 3372 Karen DeWolfe Corvallis 2:02:03.5
3 4257 Megan Faris Portland 2:06:27.2
4 134 Sami Fournier Bend 2:25:06.2

Singlespeed

Num Name Team City Time
1 1166 Patrick Jackson WebCyclery.com 1:54:07.2
2 341 Kurt Haas Salem 1:56:37.3
3 912 Brian Jorgensen Cyclepath Racing BEND 1:57:18.0
4 3283 Bruce Cole-Baker Bend 1:57:56.8
5 3264 Gilad Gozlan Eugene 1:58:20.6
6 62 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 1:59:44.1
7 158 Jake Rosenfeld 1 Error Forest Grove 2:00:11.0
8 3275 Brian Gerow Portland 2:00:17.1
9 315 David Bisers Veloshop PORTLAND 2:00:33.3
10 3292 Theodore Ford Bend 2:01:48.1
11 3299 Matt Erlensusch Bend 2:02:20.7
12 4426 Scott Barker Portland 2:04:35.5
13 422 Marc Fortier WebCyclery.com BEND 2:05:27.9
14 529 Drew Holmes Bend 2:10:34.7
15 970 Joseph Davis Medford 2:18:38.6
16 1136 Donovan Grabowski Half Fast Velo PORTLAND 2:23:53.7
17 1021 Steven Basden Portland 2:24:31.8
18 3375 Matt Christensen Bend 2:30:39.9

Tandem

Num Name Team City Time
1 142 Henry/Amy Abel/Mitchell WebCyclery.com BEND 2:26:31.9
2 3266 Robert/Brenda Fletcher/Fletcher Vacaville 2:31:27.0
3 166 Jim/Brenda Rantala/Rantala WebCyclery.com BEND 3:14:17.1