Monday PIR

Portland, OR
June 27, 2011

Part of the Monday PIR

If you have questions or corrections, please email David Hart.

Updated July 1, 2011 at 6:52 PM

Masters 1/2/3

Num Name Team Points
1 466 John Mitchem West End Bikes/Specialized 27
2 790 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized 12
3 962 Scott Harman HPChiro/Alpine Mortgage Planning 11
4 851 Jason Mauer Upper Echelon Fitness 9
5 134 Eddie French Guinness Cycling Team 8
6 3072 Nathan Coffey 7
7 3080 Brian Engelhard bicycleattorney.com 6
8 148 Steven R Holland United Finance 5
9 727 Richard Desmond Upper Echelon Fitness 3
10 815 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team 3
11 136 David Root Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 2
12 4086 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 2
13 3037 Cort Buchholz Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 1
14 905 Craig Hamilton Rapha Racing NW
15 773 William Zale West End Bikes/Specialized
16 652 Rob Thompson Ironclad Performance Wear
17 4301 Richard Ensworth Sunset Cycles
18 112 Duncan Oliphant Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles
19 3036 James Randall bicycleattorney.com
20
21 379 Mark Crawford Ironclad Performance Wear
22 133 Ron Magnus NoMads Bicycle Racing Team
23 178 Daniel Quirk Veloce Racing
24 568 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
25 4095 Michael Girard Portland Velo
26 3003 Erik Bakker GRTC Excelsior (The Netherlands)
27 4264 Eddie Wang River City Bicycles
28 3239 jim moore West End Bikes/Specialized
29 943 Brad Pauly
30 364 Roger Lloyd United Finance
31 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
32 4319 Alex Accetta Team Beer
33 3220 Bret Berner River City Bicycles
34 807 Gary Allen Close2myart Cycling Team
35 3150 Tom Powers Half Fast Velo
36 626 Keith Seed Rolf Prima
37 3217 Marc Riera Gentle Lovers
38 7043 Cristina Mihaescu Hammer Velo
39
40 3016 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
41 342 Joe Field Field Jerger Cycling
42 3008 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
43 3136 Hugh Givens bicycleattorney.com
44 3116 Rick Metz bicycleattorney.com
45 666 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear
46 590 Danny Knudsen bicycleattorney.com
47 3227 Justin Serna Guinness Cycling Team
48 3030 Mike Hilbrandt Half Fast Velo
49 3115 Michael Lujan West End Bikes/Specialized
50 588 David Ripp West End Bikes/Specialized
51 393 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
52 3064 David Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation

Masters 4/5

Num Name Team Points
1 4171 Aaron Aikin Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 18
2 5073 Ryan McCracken HPChiro/Alpine Mortgage Planning 14
3 3075 Mike Hall Ten Guys Named Alex 12
4 5194 Nathan Johnsen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 8
5 5275 Peter Seelig Dr Will Bar 8
6 4071 David McCasker Portland Velo 7
7 4075 William McBride Polli Veloce Santa Barbara 6
8 3029 Jonathan Harbin 6
9 4339 Matt Radich Dr Will Bar 5
10 4055 Cliff Allen Bellovaci United 3
11 5370 Brian Powell 2
12 5151 Vince Blaney Dr Will Bar 2
13 66 Andrew Marges 2
14 5489 Patrick Palmer HPChiro/Alpine Mortgage Planning 2
15 5172 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky 1
16 5407 Will Harden Dr Will Bar
17 39 Craigan Usher Showers Pass
18 3050 Skye Fitzgerald Spin Film
19 5105 Dan Grabski Portland Velo
20
21 4603 Jason Hight TEAM HILANDER
22 4132 Andrew Dillon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
23 56 Brent Kepter
24 4016 Jim Hinkley Southtown Velo
25 4423 Mike Abel
26 4006 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
27 5617 Jeff Jones
28 3046 Billy Holcomb Trusty Switchblade
29 4609 Greg Smith
30 4235 David Thielen II ZteaM
31 5711 Timothy Miller Word-RCB by Cyclisme
32 4190 Mark Armstrong
33 5109 Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One
34 3019 Joe Durker bicycleattorney.com
35
36 4328 John Porter Bellovaci United
37 4170 Mike Rosenfeld Half Fast Velo
38 4494 Michael Squire
39 4189 Jeff Vinson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
40 5444 Greg Kempthorn Sunset Cycles
41 5208 Sean Bergman
42 5350 Rick Demaret North River Racing
43 5285 justin Burton Bellovaci United

Masters Novice

Num Name Points
1 5623 Todd Bauch 15
2 5156 Andrew Nemecek 12
3 3051 Eric Meier 10
4 3056 Jason Schuman 8
5 3043 mike meier 7
6 5626 Kevin Bruner 6
7 4493 Kirksey Neumeyer 5

Novice Women

Num Name Team Points
1 7362 DeeAnn Burton 15
2 7184 Lori Brault Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 12
3 7120 Carey Macnaughton Upper Echelon Fitness 10
4 7227 Caitlin Lomen Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 8
5 3044 Beth Chase Ironclad Performance Wear 7
6 7035 Lisa George Portobello-A Better Cycle 6

Women

Num Name Team Points
1 448 Jenn Levo Ironclad Performance Wear 18
2 499 Brianna Walle Ironclad Performance Wear 13
3 262 Jessica Kaplan Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 13
4 266 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 12
5 464 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear 7
6 254 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 6
7 478 Jennifer Cree Upper Echelon Fitness 6
8 7209 Kristi Carver 5
9 7300 Tamara Met Veloce Racing 3
10 7194 Lana Pressey Ironclad Performance Wear 3
11 7088 leigh lewis Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 2
12 286 Michelle Cunha Ironclad Performance Wear 2
13 7028 Cindy McCasker Portland Velo
14 255 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear
15 7143 Alexandria Schultz Ironclad Performance Wear
16 7029 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
17 7079 Catherine Cooper Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles
7161 Jennifer Liu