Test of Endurance 50 MTB XC

Blodgett, OR
June 19, 2011

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated June 28, 2011 at 9:32 PM

Category 1 15-18 Men

Num Name Team Age City Time
1 65 Timothy Jaynes Mrazek 17 Gresham 4:45:05

Category 1 19-34 Men

Num Name Team Age City Time
1 101 Ross Brody Buy Local Cycling 32 salem 4:04:25
2 20 Doug Turnbull Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 32 Springfield 4:31:01
3 60 Seth Patla River City Bicycles 34 Hillsboro 4:35:16
4 162 Michael Lilienthal Team S+M 27 Portland 4:37:32
5 100 Taylor Bushnell Tensegrity PT Cycling 27 Eugene 4:39:36
6 63 Shane Johnson Trinity Bikes 28 Redmond 4:45:04
7 62 Justin BERNDT Roanoke 4:51:37
8 61 Joel Palanuk 33 Sisters 4:55:04
9 159 Matt Cline 34 Portland 5:09:52
10 106 Ryan Evans 30 Grants Pass 5:10:50
11 64 Sean Lewis Trinity Bikes 24 Bend 5:56:39
DNF 31 Samuel Nicoletti Team S+M 27 Portland
DNF 19 Jeremy Warnicke 32 Grande Ronde

Category 1 35-44 Men

Num Name Team Age City Time
1 49 Trevor Norland Team Dirt/Mudslinger Events 44 Corvallis 4:24:51
2 22 Patrick Wilder Cyclepath Racing portland 4:53:40
3 52 Martin Baker bicycleattorney.com 44 Hillsboro 4:54:22
4 57 Dave Cockburn bicycleattorney.com 38 Milwaukie 5:01:19
5 71 Jess Palacius 36 salem 5:07:01
6 107 Jesse Luckett 39 Portland 5:08:20
7 50 Doug Evans bicycleattorney.com 41 Portland 5:20:52
8 51 David Baker Sunnyside Sports 44 Bend 5:29:23
9 54 Justin Price Team Dirt/Mudslinger Events 38 Philomath 5:43:24
10 56 Brian KINNARE san diego 6:23:31

Category 1 45+ Men

Num Name Team Age City Time
1 43 William Sullivan One Ghost Industries, LLC. hammer Nutrition, Maxxis, Cyclops 45 Lake Oswego 4:19:43
2 42 Rich Cramer bicycleattorney.com 51 Beaverton 4:37:41
3 45 Jeffery Otto Sunset Cycles 49 Beaverton 4:39:22
4 160 Dan Packman WebCyclery.com 47 Bend 5:01:01
5 161 Johnny Vergis Cyclepath Racing 51 Portland 5:03:42
6 40 Jeff Parker Super Relax Concept 50 Hood River 5:06:10
7 155 Gregg Leion Mountain View Cycles 54 HOOD RIVER 5:17:07
8 46 Frank Bretl Team Dirt/Mudslinger Events 46 Corvallis 5:19:13
9 44 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 45 Gresham 5:21:03

Category 1 Women

Num Name Team Age City Time
1 47 Jill Hardiman Team S+M 41 White Salmon 5:05:19
2 59 Melissa Norland Team Dirt/Mudslinger Events 37 Corvallis 5:56:13
3 48 Lisa Belair Team S+M 44 Portland 6:09:02
4 68 Christy Love Team S+M 37 6:19:34
5 310 Naoko Forderer 41 Kirkland 6:24:12

Category 2 15-18 Men

Num Name Team Age City Time
1 276 Javier Colton MBSEF Cycling Team 15 Bend 2:43:05
2 148 Stephan Roberts Cyclepath Racing 17 Portland 2:52:36
DNF 197 Nicholas Hannan Pistis 17 Grants Pass

Category 2 19-34 Men

Num Name Team Age City Time
1 258 Justin Romesburg Mukilteo 4:53:00
2 261 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling 30 Eugene 5:12:02
3 33 Nick Makanna Team S+M 23 Portland 5:15:50
4 274 Robert Gilbert Trinity Bikes 21 redmond 5:26:28
5 266 joseph Williams Seattle 5:32:07
6 263 Brian Burton FareStart p/b Cobalt Mortgage Seattle 5:36:01
7 149 Spencer Fransway 30 Portland 5:56:06
8 268 Jack Olsen Fat Cobra Video 28 Portland 6:08:15
9 259 Wally Hockman WebCyclery.com 34 Salem 6:10:59
10 270 Walker Duval 25 6:20:21
11 269 Dave Murray 29 Portland 6:21:34
12 264 Scott Birdwell Bend 6:31:03
13 260 Anthony Geltosky Salem 6:38:11
14 275 Spencer Callahan Bush League Wrenching 23 Portland 6:48:10
15 265 Jonathan N. Baker Corvallis 8:05:16
DNF 262 Andy Edick Portland
DNF 267 Stephen Snider Kent

Category 2 19-34 Women

Num Name Team Age City Time
1 69 Kim Matheson Team S+M 32 5:57:47
2 277 Remy Maguire Team S+M 32 owe 225.0 6:23:14
3 251 Beth Ann Orton Staccato Gelato 30 Portland 6:30:37
4 153 Rachel Beckman Team Dirt/Mudslinger Events 27 Indepedence 6:33:16
5 156 Kelly McKean Veloce Racing 34 Portland 6:34:44
6 253 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling 33 Portland 6:38:14
7 144 Amy Smith 32 Bend 6:48:42
8 272 Meagan Masten 29 Salem 6:49:55
9 271 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 31 Portland 7:13:56
10 273 Tuuli Hakala Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 28 Portland 7:28:56
11 254 Sarah Hunter Green Submarine Records 32 portland 7:45:30
12 105 Natalie Evans 30 Grants Pass 8:04:04

Category 2 45-54 Men

Num Name Team Age City Time
1 67 Steve Holmes Team Bike Tires Direct 47 Portland 5:27:08
2 150 Torsten Kjellstrand Team S+M 50 Portland 6:07:27
3 219 Pete Conklin Bike City Racing Portland 6:14:08
4 215 Mike Webb Team Dirt/Mudslinger Events 48 Florence 6:22:30
5 217 Tim Kibbler Excel Sports 45 Woodinville 6:53:36
6 213 Stephen Crozier Bend 6:55:50
7 218 David English Filth and Fury 49 Portland 7:00:35
8 216 Micheal McCarthy West Linn 7:18:39
DNF 212 Andrew Peterson Existential Velo 52
DNF 158 Cliff McCann Pistis 46 Grants Pass

Category 2 55+ Men

Num Name Team Age City Time
1 199 Mark Miller Pacific Power Blue Sky 56 Corvallis 5:45:42
2 214 Chip Andrus 55 Corvallis 6:12:20
DNF 211 Don Duval Olympia
DNF 210 Rick Gregory 58 Eugene

Category 2/35+ Women

Num Name Team Age City Time
1 252 Angela Mart WebCyclery.com 41 Bend 6:19:26
2 256 Mielle Blomberg Team S+M 40 Portland 6:20:01
3 250 Tiffani Snyder Bloom Racing 37 Bend 6:32:24
4 249 Sarah Tonna Bend 6:39:17
5 255 Kirstin Carroll Team Dirt/Mudslinger Events 6:48:24
6 309 Darcy GILBERT 44 Bend 7:09:04
7 220 Ronda Sundermeier Tigard 7:18:34
8 41 Anne Linton Sorella Forte p/b St Honoré Bakery LAKEOSWEGO 7:39:23
9 221 Cassie Nobbs Hood River 8:02:40
DNF 142 Anne Kennedy bicycleattorney.com 44 portland
DNF 154 Patty Smaldone 44 Portland

Category 2/35-44 Men

Num Name Team Age City Time
1 225 Jon Schnorr Hammer Nutrition 44 Forest Grove 5:11:48
2 237 Mike Alligood Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 43 West Linn 5:21:17
3 231 David Masuda Team Bike Tires Direct 40 Portland 5:21:47
4 151 Craig Ruby Lucky 13 41 Portland 5:23:26
5 279 Mark Miskowiec Sunnyside Sports 41 Bend 5:45:44
6 229 Russell Parker Bozeman 5:54:51
7 239 Russell Weyant Pedal Dynamics 38 Beaverton 6:03:01
8 238 Eric Wittinger Fat Cobra Video 37 Portland 6:05:02
9 246 Jeff Brock Existential Velo 36 Portland 6:09:29
10 232 Marc Lutz Ketamine 41 Lake Oswego 6:12:12
11 244 Edward (Ted) Chaplain Bike City Racing 37 Portland 6:14:09
12 198 James Lais 42 portland 6:19:32
13 196 Shawn Gore 41 Banks 6:20:06
14 157 Tiff Koehn ByrneInvent 37 Seattle 6:34:45
15 226 Richard Rosko Hammer Velo Portland 6:38:10
16 248 Justin Acciavatti 36 Portland 6:38:44
17 236 Charles Barrett 44 Portland 6:38:46
18 224 David Szymanski Warrenton 6:39:12
19 245 James Buckroyd Yakima Bike Vigilantes 37 Portland 6:52:20
20 247 Johnny Baldwin Bush League Wrenching 40 Portland 7:02:34
21 242 Jeff Katz Bend 7:13:58
22 230 Jeff Minch 43 Hermiston 7:22:25
23 227 John Redd Casa Grande 7:22:26
DNF 228 Darrin Purdom Soraz Racing 44 Toledo
DNF 234 Sean Denney bicycleattorney.com 41 portland
DNF 240 Tj Paskewich Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 38 Bend

Category 3 10-14 Men

Num Name Team Age City Time
1 300 Peyton Logue Pistis 12 Grants Pass 3:05:09
2 301 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy 14 Bend 4:39:54

Category 3 15-18 Men

Num Name Team City Time
1 320 Keith Fawcett Pistis Grants Pass 3:00:35
2 319 Deven Roberts Newport 4:06:31

Category 3 19-34 Men

Num Name Team Age City Time
1 317 David Eliopulos HPChiro/Alpine Mortgage Planning 30 Portland 3:11:26

Category 3 19-34 Women

Num Name Team Age City Time
1 324 Taylor Leach Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 27 Bend 3:19:25
2 315 Cristina Mihaescu Hammer Velo 32 portland 3:58:54
3 318 Michelle Rear Team Bellie Racing 28 Bend 4:09:57

Category 3 35-44 Men

Num Name Team Age City Time
1 325 Nathan Stiewig Pistis 36 Merlin 3:13:01
2 321 Tony Colistro 39 salem 3:23:01
3 313 Tim Schallberger 44 Lake Oswego 4:13:49

Category 3 35-44 Women

Num Name Age City Time
1 308 Katie REESE 42 Bozeman 3:15:19

Category 3/45+ Men

Num Name Team Age City Time
1 304 Michael Smith 51 Newberg 3:03:15
2 323 Mike Murphy Murphy's Stout 45 Portland 3:16:18
3 311 Ian Kennedy bicycleattorney.com 48 portland 3:16:31
4 306 Robert Jaynes Pistis 45 Grants Pass 3:44:39
5 305 Colonel Reynolds Boneyard Cycling 53 Bend 3:57:40
6 307 Cory Fawcett Pistis 48 Grants Pass 4:43:43

Category 3/45+ Women

Num Name Team Age City Time
1 322 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 56 Corvallis 4:02:07

Clydesdale

Num Name Team Age City Time
1 208 Bruce Haserot 43 Kelso 6:38:12
2 207 Scott Pierce www.mebigfoot.com 45 Grants Pass 7:38:38

Pro Men

Num Name Team Age City Time
1 72 Sean Babcock Team S+M 28 3:54:04
2 32 James Williams Sunnyside Sports 31 Bend 4:02:15
3 1 Ben Parsons Sportsman ski Haus/Hammer Nutrition 31 Kalispell 4:05:23
4 5 Chris Snder bicycleattorney.com 39 Portland 4:06:10
5 7 John Weathers Sunset Cycles 41 Tigard 4:07:18
6 2 Clint Muhlfeld Hammer Nutrition WhiteFish 4:08:43
7 34 Erik Tonkin Team S+M 37 4:12:27
8 9 James Ceccorulli Trek 29er Crew 24 4:14:53
9 23 Scott Bradway Team S+M 40 4:16:24
10 4 Shawn Rader Team Bike Tires Direct 34 Hillsboro 4:18:11
11 6 Nelson Snyder Cyclepath Racing 40 Hood River 4:18:48
12 30 Bruce Cole-Baker Silverado Gallery/Sunnyside 31 Bend 4:20:24
13 17 Brennan Wodtli Hutch's Bend 23 bend 4:21:37
14 29 Zach Winter Guinness Cycling Team 31 Salem 4:24:04
15 3 Michael Gallagher Cyclepath Racing 38 Portland 4:26:35
16 24 Cary Miller Team S+M 39 4:29:16
17 21 Jonathan Myers Team S+M 44 4:30:16
18 18 Brett Luelling Buy Local Cycling 30 salem 4:30:33
19 25 Greg Oravetz Silverado Gallery/Sunnyside 46 Bend 4:44:26
20 10 Matt Mahoney Team S+M 33 Portland 5:16:19
DNF 28 Marcus Benton Team Dirt/Mudslinger Events 27 Corvallis
DNF 8 Scotty Carlile WebCyclery.com 27 Bend

Pro Women

Num Name Team Age City Time
1 26 Pia Oravetz Hutch's Westside 41 Bend 5:18:05

Singlespeed

Num Name Team Age City Time
1 39 Tom Keller Pistis Gold Hill 4:22:05
2 27 Jeff Dengel WebCyclery.com 34 Bend 4:32:45
3 37 Jake Rosenfeld 1 Error 43 Forest Grove 4:39:30
4 205 Scott Barker Team Dirt/Mudslinger Events 4:49:44
5 36 Mike Shane Club Ride Boise 4:55:45
6 145 Dax Turner 35 Eugene 4:56:31
7 35 Doug Striley Cycle Sport 41 Medford 5:02:34
8 143 Ryan Eisele www.evanplews.com/KENDAUSA 33 Dallas 5:04:43
9 152 Tom Letsinger GVH Bikes 39 Hood River 5:09:38
10 203 Carl Gurney Team Dirt/Mudslinger Events 30 Corvallis 5:38:50
11 278 Geoff Raynak Half Fast Velo 39 Bend 5:46:19
12 201 Travis Matheson Olympia 5:51:39
13 66 David Bisers Tensegrity PT Cycling 30 Portland 5:57:40
14 147 Shaun Wilcox 33 corvallis 6:07:17
15 202 Hugh Gapay Hammer Velo 47 Cornelius 6:30:56
16 146 Allan Capp 26 corvallis 6:39:41
17 204 Samuel Costello Olympia 7:02:45
DNF 38 Cordino Longiotti Desalvo Custom Cycles Racing 36 Ashland
DNF 206 Josh Armagost Fat Cobra Video 39 Portland