Hammer Velo Criterium

Portland, OR
June 4, 2011

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated June 4, 2011 at 8:11 PM

Junior Men

Num Name Team Age City
1 8088 Dey Shaun Lee Word-RCB by Cyclisme 16 Portland
2 8017 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 15 Portland
3 5245 Kent Ross Word-RCB by Cyclisme 15 Portland
4 8055 Keegan O'Neill Word-RCB by Cyclisme 14 Portland
5 2926 Naiqwan Pellman Word-RCB by Cyclisme 15 Portland
6 8056 Alex Valls Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 14 Portland
7 8047 Tom Fitzgerald Beaverton Bicycle Club 13 Portland
8 8059 Adam Valls Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Portland
9 3 Alex Walentynowicz Rad Racing NW 11 Mill Creek, Wa
10 2 Willy Campbell 10 Portland

Masters 50+ Category 3/4/5

Num Name Team Age City
1 596 John O'Brien West End Bikes/Specialized 52 Ridgefield
2 3130 Luis Valls Upper Echelon Fitness 54 Portland
3 727 Richard Desmond Upper Echelon Fitness 52 Portland
4 1 Jeffrey McKillip Emery's 58 Waliatosa
5 133 Ron Magnus NoMads Bicycle Racing Team 62 Portland
6 3122 Evan Griffiths Upper Echelon Fitness 56 Portland
7 380 John Forbes Diamond Law Cycling Team 66 Portland
8 3202 Gordy bolstad Bikesale.com 58 Snohamish
9 384 Mike Adams United Finance 57 Tualatin
10 345 Joe Cipale Team Rose City 53 Vancouver

Masters Men 40 Category 3/4/5

Num Name Team Age City
1 383 David Hopper NoMads Bicycle Racing Team 42 Beaverton
2 659 Aaron Leritz Team S+M 42 Portland
3 379 Mark Crawford Ironclad Performance Wear 45 Lake Oswego
4 3003 Erik Bakker GRTC Excelsior (The Netherlands) 42 Portland
5 779 Dave Dezellem Ironclad Performance Wear 41 Hillsboro
6 3005 Don Joling Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 43 Vancouver
7 5172 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky 49 Aloha
8 3033 Michael Cooper 49 Portland
9 767 Robert Vigeant Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47 Gresham
10 393 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 46 Portland
11 666 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear 40 Portland

Masters Women

Num Name Team Age City
1 245 Pam Massey Bikesale.com 47 Seattle
2 272 Meg Mautner Bike Central 51 Portland
3 7130 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 42 Portland

Masters Women Category 4

Num Name Team Age City
1 7103 Janet Howard West End Bikes/Specialized 50 Clackamas
2 7130 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 42 Portland
3 7026 Michelle Mishoe West End Bikes/Specialized 40 Portland

Men Category 4/5

Num Name Team Age City
1 4223 Bryant Howard 02 Endurance 40 Clackamas
2 5075 Todd Fleischmann The Goon Squad 32 Portland
3 5202 Jeff Marain The Goon Squad 25 Portland
4 5055 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 damascus
5 8011 Jack Rising Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 16 Lake Oswego
6 5473 John Hartnett Soraz Racing 28 portland
7 4094 Ian Compton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22 Damascus
8 5649 Geoff Grummon Psi Met/Zilla Racing 36 Portland
9 4138 Ahmed Zuhairy Portland State University 20 Portland
10 4289 Patrick Miller 37 Bend
11 5172 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky 49 Aloha
12 4073 Rob Fleskes Harder Cycling 36 Ridgefield
13 5764 Fergus Kinnell Word-RCB by Cyclisme 43 Portland
14 4129 Earl Hazekamp Capitol Velo 36 Salem
15 4507 Joshua Hanselman Plunk Cycling 36 Newberg
16 5241 Adam Angert Beaverton Bicycle Club 26 Portland
17 4296 Christopher Kessler Bouledogue Tout Noir 31 portland
18 5105 Dan Grabski Portland Velo 32 Portland
19 4072 Kevin Short baracuda 43 eagle creek
20 5772 Mike Drlja 35 Portland
21 5017 Bill Valenta 65 Beaverton
22 5477 Edward DeLisle 29 Portland
DNF 4267 Jose Sandoval Team Cthulhu 43 Portland

Senior Men

Num Name Team Age City
1 141 Galen Mittermann HPChiro/Alpine Mortgage Planning 31 Portland
2 849 Brian Forbes Team Highlander 39 Ridgefield
3 888 Carl Hoefer Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 31 Portland
4 970 Brad Gebhard BMC/Cynergy/Big Orange 47 Portland
5 146 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 27 Portland
6 193 Aaron Coker HPChiro/Alpine Mortgage Planning 36 Tigard
7 3094 Brian Ratliff Portland Velo 32 Hillsboro
8 962 Scott Harman HPChiro/Alpine Mortgage Planning 50 Lake Oswego
9 328 David Sherman Bridgetown Velo 46 Portland
10 821 Nate Magaret Rapha Racing NW 40 Portland
11 840 Robin Wessel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Tigard
12 396 Jeff Harwood Ironclad Performance Wear 37 Vancouver
13 851 Jason Mauer Upper Echelon Fitness 47 portland
14 140 Dickie Mallison Upper Echelon Fitness 52 Portland
15 101 Joshua Liberles HPChiro/Alpine Mortgage Planning 38 Portland
16 727 Richard Desmond Upper Echelon Fitness 52 Portland
17 4079 Brandon Macemon Full Spectrum Racing- Jasons Deli 30 Lacey
18 968 Brent Emoff Diamond Law Cycling Team 27 Portland
19 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 46 Portland
20 4085 bryan richardson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23 PORTLAND
21 3012 James Ralston Hammer Velo 20 Beaverton
22 3114 Gerrik Latta West End Bikes/Specialized 39 Portland
23 909 Steve Wright Veloce Racing 44 Beaverton
24 130 Ross Bowden HPChiro/Alpine Mortgage Planning 26 Portland
25 899 Daryl Hemenway Diamond Law Cycling Team 41 Portland
26 4086 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Portland
27 4091 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Beaverton
28 516 Jesse Homan Veloce Racing 33 Portland
29 3077 Alex Turpin Bike Newport-Bier One 20 Waldport
30 129 Michael Dunn HPChiro/Alpine Mortgage Planning 50 Lake Oswego
31 20 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland
32 163 DL Byron Bikesale.com Seattle
33 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Portland
34 779 Dave Dezellem Ironclad Performance Wear 41 Hillsboro
35 884 Robert Pilz Gentle Lovers Portland
36 766 Andrew Utz HPChiro/Alpine Mortgage Planning 29 Portland
37 136 David Root Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 46 Vancouver
38 814 Steve Schwaeber Veloce Racing 42 portland
DNF 3137 Alex Lightman Guinness Cycling Team 25 portland
DNS 3080 Brian Engelhard bicycleattorney.com 36 West Linn

Senior Women

Num Name Team Age City
1 495 Erin Goodall Hammer Velo 22 Portland
2 275 Heather VanValkenburg Diamond Law Cycling Team 36 Vancouver
3 461 Amy Shepard-Emoff Diamond Law Cycling Team 26 Portland
4 448 Jenn Levo Ironclad Performance Wear 31 Portland
5 407 Daphne Moore Hammer Velo 45 Portland
6 99 Elena Larson Diamond Law Cycling Team Portland

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Notes
1 5360 Brian Kesselman Diamond Law Cycling Team 35 Portland 50/16
2 551 Joe Dengel West End Bikes/Specialized Portland 53/17
3 101 Joshua Liberles HPChiro/Alpine Mortgage Planning 38 Portland 53/16
4 798 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 29 PORTLAND 55/16
5 362 Jeff Tedder Hammer Velo 51 Portland 55/17
6 968 Brent Emoff Diamond Law Cycling Team 27 Portland 53/16
7 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 46 Portland 50/17
8 3215 Walton Brush Mash SF 21 Portland 42/13
9 4079 Brandon Macemon Full Spectrum Racing- Jasons Deli 30 Lacey 53/17
10 3088 David German Hammer Velo 46 Portland 50/16
11 5 John Lin Hammer Velo 28 Portland 48/17
DNF 3094 Brian Ratliff Portland Velo 32 Hillsboro 51/16

Singlespeed Women

Num Name Team Age City
1 7043 Cristina Mihaescu Hammer Velo 32 Portland
2 4 Anna Vaughn Hammer Velo 35 Portland
3 260 Amanda Atwill Hammer Velo 32 Bend
4 461 Amy Shepard-Emoff Diamond Law Cycling Team 26 Portland
5 3 Justine Saudan Bridgetown Velo 35 Portland
6 6 Tiffany Severson Hammer Velo 32 Portland
7 275 Heather VanValkenburg Diamond Law Cycling Team 36 Vancouver
8 495 Erin Goodall Hammer Velo 22 Portland
9 448 Jenn Levo Ironclad Performance Wear 31 Portland

Women Category 4

Num Name Team Age
1 7101 Eryn Barker West End Bikes/Specialized 33
2 7143 Alexandria Schultz Ironclad Performance Wear 25
3 7191 lara Kessler Bouledogue Tout Noir 31
4 7384 Suzanne Girard Eberle 49
5 7038 Vivian Satterfield Ruckus Test Team 26
6 7144 Sara Stiles West End Bikes/Specialized 36