Blind Date at the Dairy

Portland, OR
October 10, 2012

Part of the Blind Date at the Dairy

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated October 11, 2012 at 9:13 AM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 360 Nathan Eshleman Team Grammedpappy 38 Portland 4 28:42
2 250 Doug Bredall 42 Beaverton 4 28:53
3 367 Sean A Carline Zing3 34 Beavercreek 4 29:02
4 269 Eric Stotts Camas Bike and Sport 39 Washougal 4 29:11
5 251 Ryan Paddock 38 Milwaukie 4 29:13
6 380 Andy Armstrong Sunset Cycles 29 Wilsonville 4 29:43
7 284 David M Miller Team Lazy Tarantulas 35 Portland 4 29:51
8 316 Linus Clark 13 Portland 4 29:54
9 335 Riley Combs 28 Portland 4 29:57
10 308 stephen gomez Super Relax Concept 57 portland 4 30:00
11 268 Bradley Heintz 46 Portland 4 30:00
12 371 Cory Solovewicz 30 Portland 4 30:04
13 279 Jeff Chocher 47 Portland 4 30:09
14 324 Ben Kersens 36 Portland 4 30:14
15 363 Michael Giepert 30 Portland 4 30:14
16 260 Ken Finch Team S+M 51 Portland 4 31:00
17 286 Quasar Bennett Hapi-Go! 34 Gresham 4 31:00
18 276 Eric Mellencamp SWEAT360 45 Hillsboro 4 31:07
19 317 Mark Nielsen Sunset Cycles 47 Portland 4 31:17
20 373 Mark Newberry 55 Vancouver 4 31:24
21 292 eric lockovitch 39 portland 4 31:26
22 382 Ryan Barnes The Clymb 37 Portland 4 31:30
23 266 Scott Oitto 46 Beaverton 4 31:33
24 278 Donald Suhr 34 Portland 4 31:42
25 255 Carl Steinke 1 Error 36 Portland 4 31:50
26 388 Scott Berggren 38 Portland 4 32:07
27 346 Marcelo Heredia Camas Bike and Sport 45 Portland 4 32:16
28 375 4 32:25
29 364 Tim Campbell 23 Portland 4 32:43
30 369 Craig Russillo 41 Portland 4 32:45
31 385 Eric Nace Human Powered 46 Portland 4 32:45
32 381 4 32:50
33 261 David Backes 27 Portland 4 32:54
34 351 Jim McGuire 46 Aloha 4 32:55
35 301 Seth Terpstra Human Powered 23 Portland 4 32:58
36 252 Edward Knight Camas Bike and Sport 44 Battle Ground 4 33:00
37 384 Chad White Human Powered 31 Portland 4 33:12
38 343 Sean Williams 30 Portland 4 33:46
39 366 Kyle Smith 4 33:52
40 387 Andrew Hadd 25 4 33:53
41 358 Jeff Kraener 4 34:11
42 287 Michael Ard 40 Sherwood 4 34:27
43 372 Bill Holmes 50 milwaukie 4 34:29
44 378 Dean Lee Portland Velo 56 Hillsboro 4 34:49
45 354 william seymour 28 Portland 4
46 383 Chad Fischer SWEAT360 36 Hillsboro 4 35:14
47 368 Chris Conley 4 35:19
48 262 Geoff Rinella 34 Portland 4 35:31
49 376 Anthony Sheedy 32 Portland 3 26:55
50 370 Karl Winston Beermongers Cycle Club 44 Portland 3 27:07
51 365 Jerry Sowder 51 Washougal 3 28:02
52 254 Charles Donaldson II Hapi-Go! 45 Portland 3 28:29
53 389 Andy Poorman CAPA-Soraz Racing 39 Portland 3 30:10
54 386 Cam Ferroni Human Powered 42 Portland 3 30:18
55 374 Jeff Breazile Bike Newport-Bier One 44 Yamhill 3 31:19
56 281 Ray Hamness 44 Vancouver 3 32:45
57 264 Max Holfert Human Powered 32 Portland 3 35:05
DNF 312 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 35 Portland 3
DNF 304 Michael Clark MX3L 43 Portland 2
DNF 306 Dustin Schneider 39 Columbia City 2
DNF 359 Jeff Paul TDZ 51 Portland 1

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 153 Diane Smith 42 Hillsboro 4 34:23
2 121 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary 36 Portland 4 34:27
3 143 Emily Marshall 33 Portland 3 27:10
4 157 Sarah Cunningham 28 Portland 3 27:40
5 106 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Portland 3 27:42
6 119 Jessica Gill 35 Happy Valley 3 27:43
7 165 Colleen Douglas 28 Portland 3 27:50
8 105 Robin Stancliff SWEAT360 40 Aloha 3 28:13
9 101 Carla Bray SWEAT360 44 Hillsboro 3 28:40
10 160 emory Weicher 33 Portland 3 28:42
11 118 Karyn Gibbs Gibson 26 Portland 3 28:45
12 166 Susie Schultz 3 Portland 3 28:52
13 159 Judith Davis Portland Velo 64 Portland 3 29:02
14 164 Jan Schmidt Portland 3 29:45
15 136 Courtney Stella 29 Portland 3 30:03
16 104 Maria Patla River City Bicycles 34 Hillsboro 3 30:15
17 163 Jill Hodge Portland 3 30:27
18 156 Mary Bullard 31 Portland 3 30:52
19 127 colleen lockovitch 36 portland 3 31:19
20 146 Stephanie Stauber Beermongers Cycle Club 31 Portland 3 31:22
21 161 Madeline Kovacs 26 Portland 3 31:31
22 135 Gina Williams Camas Bike and Sport 44 Lake Oswego 3 32:27
23 140 Savannah Bergquist Team Lazy Tarantulas 23 Aloha 3 33:14
24 137 Brooke Ziehnert 41 Tigard 3 33:14
25 114 Holly Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 43 Vancouver 3 33:30
26 162 Lisa Lucchesi 38 Portland 3 34:08
27 148 Catherine Gould 23 Portland 3 35:35

Junior Men 10-13

Num Name Team Age City Laps Time
1 1 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 12 Portland 4 28:35
2 11 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 12 Portland 3 23:34
3 16 Griffin Heredia Camas Bike and Sport 12 Camas 3 28:30
4 3 Nathanael Hart Hapi-Go! 10 Washougal 3 29:03
5 8 Clayton Bakke Multnomah Athletic Club 12 Portland 3 30:05
6 13 Oliver McFadden Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 11 Portland 3 32:48
7 12 Ethan Kobrowski Portland Velo Portland 2 23:34
8 10 Oliver Heintz 11 Portland 1
9 6 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 12 Lake Oswego 1

Junior Men 14-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 64 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club 16 Portland 4 25:59
2 61 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 16 Portland 4 26:56
3 70 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 14 Hood River 4 27:25
4 62 Ben Van Raalte Mud Warriors 14 Portland 4 28:54
5 66 Brady Stotts Camas Bike and Sport 14 Washougal 4 30:15
6 73 Ian Jackson Mud Warriors 17 Portland 4 31:12
7 60 Rubin Field Field Jerger Cycling 14 Portland 3 23:35
8 63 Zach Durst 14 portland 3 28:33
9 74 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 16 Vancouver 3

Junior Women 10-13

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 54 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 11 Tigard 3 26:32
2 50 Janessa Wilson Hapi-Go! 12 Camas 3 29:17
3 57 Madison Pettit 10 Happy Valley 3
4 56 Lauren Gill 3 Please identify yourself

Junior Women 14-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 96 Susannah Hart Hapi-Go! 15 Washougal 4 30:06
2 94 Sharon Hart Hapi-Go! 17 Washougal 4
3 97 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club 15 Tigard 3 25:10
4 90 Elizabeth McKnight crank 14 Gresham 3 28:09

Masters Men A 35+

Num Name Team Age City Laps Time
1 614 Thomas Cody Rapha Racing NW 43 portland 8 51:31
2 612 Jeffery Otto Sunset Cycles 50 Beaverton 8 51:31
3 602 John Weathers Sunset Cycles 42 Tigard 8 52:00
4 610 Chad Smeltzer crank 42 Portland 8 53:12
5 616 Bob Jacobs bicycleattorney.com 46 Portland 8 53:25
6 642 Richard Horacek Stumptown Cycling Club 35 Happy Valley 8 53:26
7 601 Quinn Jackson DNR Cycling 43 portland 8 53:28
8 600 William Zale West End Bikes/Specialized 54 Portland 8 53:53
9 640 Jonathan Vinson Gentle Lovers 40 Portland 8 54:37
10 630 Shannon Boroff bicycleattorney.com 37 Portland 8 55:06
11 637 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 41 Portland 7 48:49
12 641 James Selman West End Bikes/Specialized 43 Portland 7 48:51
13 626 Tom James bicycleattorney.com 55 Sherwood 7 49:38
14 622 Juston Manville Screamin' Demons pb\ Cross Spikes 40 Portland 7 49:44
15 643 Dave Campbell Hutch's-Co-Motion 44 Newport 7 51:54
DNF 613 john mitchem West End Bikes/Specialized 50 Portland 6
DNF 611 William Henterly RGF/Felt 46 Portland 2

Masters Men B 35+

Num Name Team Age City Laps Time
1 337 Robert Christensen Team S+M 39 portland 7 49:47
2 302 Roger Meier Cyclepath Racing 44 Beaverton 7 50:27
3 340 Matt Radich Dr Will Bar 43 Lake Oswego 7 50:28
4 321 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Beaverton 7 50:36
5 319 Raymond Crepeau 40 Portland 7 51:05
6 366 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas 35 Wilsonville 7 51:05
7 367 Rob Thompson Ironclad Performance Wear 41 Portland 7 51:09
8 313 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club 39 Portland 7 51:09
9 301 Lloyd Connelly DNR Cycling 44 Portland 7 51:17
10 365 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle 43 Portland 7 51:27
11 364 Rick Boston Bellovaci United 46 Portland 7 51:54
12 357 Tim Plumb Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 37 Portland 7 52:06
13 317 Matthew Smith Hammer Velo 35 Vancouver 7 52:06
14 320 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 42 Happy Valley 7 52:08
15 310 David Pryor 43 Portland 7 52:12
16 309 Scott McKnight crank 43 Gresham 7 52:45
17 303 Michael Dehner 47 Portland 7 53:36
18 338 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 7 53:49
19 362 Mike Owens Stumptown Cycling Club 42 portland 7 54:05
20 359 brett andres Stumptown Cycling Club 42 portland 7 54:12
21 305 Matt D'Elia Portland Velo 37 Hillsboro 7 54:17
22 361 Charles Barrett Cyclesport.com 45 Portland 7 55:22
23 363 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 55 Beaverton 7 55:40
DNF 351 ronald kizziar Stumptown Cycling Club 43 Portland 6
DNF 316 Dave Dezellem Ironclad Performance Wear 42 Hillsboro 3
DNF 300 Daniel Gonzalez Team S+M 36 Portland 2

Masters Men C

Num Name Team Age City Laps Time
1 677 James Chung Chinook Cycling Club 43 Kennewick 6 42:23
2 676 Kyle Stancliff SWEAT360 42 Aloha 6 42:57
3 663 Adam Ward 38 Portland 6 43:10
4 705 John Martin Team Lazy Tarantulas 43 Portland 6 43:18
5 720 Damon Schaefer Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 42 Portland 6 43:30
6 671 Drew Coleman Hammer Velo 41 Portland 6 43:42
7 700 Mark Langston Beaverton Bicycle Club 47 Portland 6 43:49
8 709 Michael Chesnut 39 Portland 6 43:52
9 770 Brent Sherry Human Powered 36 Portland 6 43:57
10 689 Devin Bailly Stumptown Cycling Club 38 Portland 6 44:15
11 748 Jeff Holmes 6 44:18
12 892 Steve Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling 46 Tigard 6 44:25
13 746 Bill Richmond 42 Beaverton 6 44:29
14 855 Jason Musengo 40 Portland 6 44:29
15 798 Banjo Weymouth 6 44:33
16 776 Sean Denney bicycleattorney.com 42 Portland 6 44:42
17 893 Derek Riley 40 Tualatin 6 44:43
18 878 Matt Hooge 40 Portland 6 44:45
19 693 Chris Rinehart 44 portland 6 44:50
20 661 Mark Chasse 45 Portland 6 45:01
21 729 Peter Rueegger Team Mudman 44 Portland 6 45:06
22 889 Dave Burnard Adobe Systems 56 Forest Grove 6 45:09
23 764 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 42 Lake Oswego 6 45:13
24 793 Carl Davison 41 Portland 6 45:42
25 763 David Smith 42 Hillsboro 6 45:48
26 698 Tom Palke Team Mudman 46 Portland 6 45:51
27 691 Josh Spivey 40 portland 6 45:58
28 879 Chris Compton 43 wilsonville 6 46:02
29 790 Matthew Huxley Camas Bike and Sport 40 Portland 6 46:05
30 865 Jon Coney 42 Portland 6 46:06
31 660 john nicholas DNR Cycling 57 portland 6 46:08
32 724 Jeff Butler 37 Portland 6 46:09
33 903 Paul Barlow Barlow Bikes 42 Saint Helens 6 46:16
34 886 Richard Kilshaw 42 Lake Oswego 6 46:17
35 751 Erick Vargas 6 46:36
36 715 Mike Lurie Garnish Apparel 43 Portland 6 46:42
37 767 David Miller Team S+M 38 Tigard 6 46:49
38 870 Jeremy Hudson Gresham 6 47:49
39 897 Matt James Portland Velo 45 Portland 5 39:05
40 672 Todd Mobley Camas Bike and Sport 39 Vancouver 5 39:06
41 786 Troy Konig Wilcox Team S+M 42 Portland 5 39:08
42 655 Tom Bird Planet X p/b On One 44 Tigard 5 39:10
43 904 Chris Nelson 5 39:16
44 856 Matthew Case 35 Portland 5 39:22
45 779 Joey French Team Slow 38 Portland 5 39:23
46 688 Todd Bauch 45 Portland 5 39:27
47 657 Matt Haughey Buy Local Cycling 40 McMinnvile 5 39:37
48 896 James Bender Beaverton Bicycle Club 41 West Linn 5 39:41
49 774 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 5 39:45
50 694 DAVID RICK 43 PORTLAND 5 39:48
51 727 David Bussey 48 Canby 5 39:49
52 874 Andy Casebeer Team S+M 45 Washougal 5 39:52
53 728 Dana Swisher 43 Beaverton 5
54 659 Dean Durfee 40 Portland 5 40:02
55 732 Jamie Gilchrist Portland Velo 43 Portland 5 40:03
56 891 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling 42 Portland 5 40:07
57 754 Alex Croy The Spokesmen 36 Portland 5 40:11
58 716 David Gratke Showers Pass 54 Portland 5 40:14
59 882 Joe Gomez Team Mudman 42 Portland 5 40:18
60 898 Eric McMurtry Bellovaci United 47 portland 5 41:17
61 685 Thomas Hoffman 49 Portland 5 41:25
62 744 Patrick Meigs Team Mudman 45 Portland 5 41:34
63 739 Bjoern Brunner 43 Portland 5 41:40
64 900 Ethan Fuld 1 Error 47 Portland 5 41:44
65 899 Stephen Holmberg Filth and Fury 35 Portland 5 42:07
66 669 Brett Laney 37 Tualatin 5 42:30
67 651 David Keeney Team S+M 48 Portland 5 43:40
68 888 eric sorenson 37 Portland 5 43:42
69 654 Einar Traa Portland Velo 69 Portland 5 43:50
70 667 Edward Lanton 62 Portland 5 44:22
71 905 Bryan Trueworthy Stumptown Cycling Club 38 Portland 5 44:23
72 787 Chris Ray 44 Portland 5 44:44
73 895 Michael Horwitz Capital Pacific 45 Lake Oswego 5 46:09
74 687 Andrew Kaylor 43 Beaverton 5 46:22
75 711 Gary Holm 58 Portland 5 47:08
76 708 Robert Stefanowicz 45 Portland 4 39:13
77 699 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 37 Portland 4 39:14
78 349 Brian Barker Ironclad Performance Wear 37 Portland 4 39:24
79 710 William Parry 46 portland 4 46:36
DNF 906 Steve Murcott Ironheads Multisport Racing Team 38 Portland 4
DNF 675 Rich Hannah Team Mudman 43 Portland 4
DNF 765 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 48 Portland 3
DNF 862 Travis Purser 43 Portland 3
DNF 887 Terry Campbell Beermongers Cycle Club 38 Portland 3
DNF 901 Peter Hettinga SWEAT360 42 Hillsboro 3
DNF 718 Rob Russell SWEAT360 55 Hillsboro 3
DNF 704 Derek Halvorson Stumptown Cycling Club 39 Portland 2
DNF 752 Seth Daniels Cyclesport.com 41 Portland 2
DNF 902 Steven Pike 44 Portland 2
DNF 650 Scott Duddridge 44 Portland 1
DNF 894 Mike Albright Mike Albright Photography/Redline 46 bend 1
DNF 877 erik goodfriend 52 portland 1

Men A

Num Name Team Age City Laps Time
1 913 Shannon Skerritt Corsa Concepts 41 Portland 8 48:21
2 925 James Ceccorulli Trek 29er Crew 25 Portland 8 49:04
3 903 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles 35 Hillsboro 8 49:38
4 917 Alex Criss Gates Rapha River City Bicycles 35 portland 8 49:57
5 915 Ryan Weaver Gates Rapha River City Bicycles 35 Portland 8 50:23
6 906 Michael Gallagher Corsa Concepts/Ira Ryan 39 Portland 8 50:30
7 923 Joe Dengel West End Bikes/Specialized 29 Portland 8 50:31
8 943 Chris Snyder bicycleattorney.com 39 Portland 8 50:44
9 933 Leland Gilmore River City Bicycle/Tonic Fab 29 Portland 8 51:26
10 900 John Walrod Gates Rapha River City Bicycles 36 PORTLAND 8 51:32
11 944 Tim Reinhart River City Bicycles 30 Portland 8 51:39
12 909 joe reynolds NNN 36 Portland 8 52:20
13 937 Mike Kath Sprout Cycles/Lucky Lab 34 portland 8 52:45
14 940 Robert Thayer bicycleattorney.com 28 Portland 8 52:46
15 946 Colin Rowan Corner Cycle 30 Portland 8 53:41
16 932 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear 27 Portland 6 48:49
DNF 927 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 37 Vancouver 7
DNF 907 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling 31 Portland 5
DNF 919 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 33 Portland 5
DNF 945 stephen hyde Edgartown Cycles 26 Edgertown 5
DNF 942 Erol Chandler Portland Bicycle Studio 27 Portland 4
DNF 935 Matt Hutchinson Portland Bicycle Studio 31 Portland 2
DNF 938 Jeremy Russell bicycleattorney.com 30 Portland 2
DNF 930 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team 33 Portland 1

Men B

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 173 Danny Weikel 40 Portland 7 48:31
2 153 Troy Sexton Cycle Smart 29 Portland 7 48:44
3 154 Brennan Gilbert Hammer Velo 32 Portland 7 49:08
4 183 Nick Wood Team Dirt/Mudslinger Events 33 Portland 7 49:21
5 151 Allen Hardin AMH Velo 25 Portland 7 49:26
6 174 Aaron Ufferman 31 Portland 7 49:51
7 187 David Sterry Green Submarine Records 29 Portland 7 49:57
8 156 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 16 Vancouver 7 50:06
9 159 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas 29 Fairview 7 50:10
10 165 Andrew Yeoman Trusty Switchblade 30 Portland 7 50:18
11 181 Kameron Vaughn 7 52:36
12 160 Edward Rogers Jens Voigt's Army 37 Portland 7 53:33 Warning for riding without a helmet
13 191 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 7 54:09
14 189 Nick Wagner Beermongers Cycle Club 29 Portland 6 48:38
DNF 152 Aaron Radspinner Bull Run Distilling/Team CycleOne 41 Beaverton 6
DNF 172 Jonathan Buck period correct 30 Portland 5
DNF 167 Adam Engelmeyer 1 Error 27 Portland 4
DNF 192 Cullen Guinn Joe Bike 36 Portland 3

Men C

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 547 Andrej Miske Dr Will Bar 34 Portland 6 39:30
2 538 Bruce Siefker Planet X p/b On One 25 Portland 6 40:14
3 505 John Ayres 27 Hillsboro 6 40:20
4 548 Scott Heinz 30 Portland 6 40:23
5 520 Andrew Lynch 34 Portland 6 40:33
6 541 Scott Smith 32 Portland 6 40:43
7 543 Kyle Kruger 28 Portland 6 40:48
8 521 Daniel Carter 31 Portland 6 40:55
9 527 jordan staples Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 33 Vancouver 6 40:59
10 512 Sean Kellogg Ruckus Test Team 35 PORTLAND 6 41:09
11 542 Jerome Leedy CAPA-Soraz Racing 30 Battle Ground 6 41:10
12 540 Dennis Stafford 36 Milwaukie 6 41:17
13 503 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 28 Beaverton 6 41:43
14 504 Erik Denninghoff DNR Cycling 33 Portland 6 42:04
15 556 Brian Wielenga 38 Portland 6 42:40
16 595 Kevin Brown 23 Portland 6 42:44
17 502 Brett Cassidy Human Powered 31 Portland 6 42:48
18 604 Will Hawkins 1 Error 23 Portland 6 42:49
19 510 Ryan Marquardt 34 Portland 6 43:03
20 563 Bill Klingler Beermongers Cycle Club 34 Portland 6 43:25
21 555 Conor Fitzgerald 25 Portland 6 43:37
22 600 Steven Smith The Clymb 30 Portland 6 43:43
23 578 Andrew Smith Portobello-A Better Cycle 30 Portland 6 43:43
24 582 MG Smith Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 41 Vancouver 6 44:27
25 379 Kyle Heddy Beermongers Cycle Club 6 44:29 wrong number
26 601 Tim Wesolowski Tam Bikes 23 Portland 6 44:39
27 599 Charlie Parrott 27 Portland 6 44:41
28 560 Sean Hunter 24 Portland 6 44:54
29 603 Robert Grunau Trailhead Coffee Roasters 33 Portland 6 44:54
30 594 Margi Bradway Team S+M 38 Portland 6 44:55
31 596 Anthony San Filippo 32 Hubbard 6 45:06
32 573 Garett Brennan 33 Portland 6 45:10
33 516 David Andres 49 Newberg 6 45:34
34 519 Todd Davis 34 Portland 6 45:45
35 506 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 50 Washougal 6 45:56
36 557 Mark Van Bergen 18 Portland 6 46:16
37 554 Tomas Quinones Team Slow 36 Portland 6 46:38
38 597 Jimmy Gladish Portland 5 39:18
39 602 Ian M. Summers BMF Test Team 27 portland 5 41:01
40 598 kyle kennedy Portland 5 41:32
DNF 500 Eric Anderson 29 Portland 2
DNF 532 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Happy Valley 1

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 14 David Boerner Ruckus Test Team 31 Portland 8 51:47
2 19 Brian Kesselman Tempo/KWC 36 Portland 8 52:00
3 61 Nat Johnson Green Submarine Records 34 Portland 8 52:43
4 12 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 36 Portland 8 53:10
5 20 Jason Borum Jens Voigt's Army 35 Portland 8 53:55
6 27 John Gulick Green Submarine Records 36 Portland 8
7 47 Bo Thunell 38 Portland 8 54:13
8 64 David Burke Trailhead Coffee Roasters 31 Portland 8 54:17
9 50 Tony Kic Gentle Lovers 34 portland 7 48:55
10 26 Christian Reed Green Submarine Records 33 Portland 7 49:02
11 38 Brian Lynch Dr Will Bar 36 Portland 7 49:06
12 21 Mike Bene Jens Voigt's Army 45 Portland 7 49:12
13 44 Tyler Bump Portobello-A Better Cycle 29 Portland 7 49:33
14 45 Ken Hahn 38 Portland 7 50:00
15 67 jimmy lingwood Gentle Lovers 31 portland 7 50:08
16 4 Richard Rosko Hammer Velo 44 Portland 7 50:56
17 71 Nathan Gibson Trailhead Coffee Roasters 27 Portland 7 51:09
18 72 Maxwell Merkle Portobello-A Better Cycle 30 Portland 7 52:39
19 13 Damon Dimick 36 Tigard 7 48:29
20 73 Benjamin Farver Jens Voigt''s Army 30 Portland 6
21 25 Rob Chapman Metropolis Cycle Repair 38 Portland 6 51:05
22 29 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas 35 Portland 4 53:20
DNF 6 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 29 Portland 6
DNF 16 Shawn Small Ruckus Test Team 28 Portland 5
DNF 62 Tom Lenth 42 Portland 5
DNF 40 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 40 Beaverton 3
DNF 11 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 42 Portland 2
DNF 7 Arlo Varri 41 Portland 1
DNF 70 Thomas Schoenborn 38 Portland 1

Stampede Fixed

Num Name Team Age Laps
1 41F Brian List Bike Central 45 1
2 43F Fitzgerald Jamie Hammer Velo 46 1

Stampede Unicycle

Num Name Age
1 49U Hart Sharon 17
2 39U Nathanael Hart 10

Women A

Num Name Team Age City Laps Time
1 482 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear 27 Portland 7 51:16
2 450 Mielle Blomberg Team S+M 41 Portland 7 52:29
3 451 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 7 52:42
4 479 Kristina Hughes Hutch's-Co-Motion 41 Sherwood 7 53:11
5 461 Cindy Lewellen 45 Portland 7 53:26
6 480 Sarah Post-Holmberg 37 Portland 7 53:39
7 460 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 31 Portland 7 54:39
8 481 Lelah O'Shaughnessy River City Bicycles 25 Portland 7 54:39
9 469 Erica Lurie 35 Portland 7 55:17
10 483 Natalia Cardiol Chica Sexy 36 San Francisco 7 55:30
11 476 Sharon Hart Hapi-Go! 17 Washougal 7 55:36
12 463 Lanakila MacNaughton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 24 Portland 7 55:46
13 471 Kim Matheson Team S+M 33 Portland 7 55:47
14 456 Sarah Eustis bicycleattorney.com 39 Portland 6 48:34
15 453 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 37 Vancouver 6 49:01
16 477 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas 37 Salem 6 49:01
17 478 Laurie Hotovy Team S+M 34 Portland 6 49:26
DNF 454 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 36 Portland 2

Women B

Num Name Team Age City Laps Time
1 423 Lelah O'Shaughnessy River City Bicycles 25 Portland 4 28:03
2 408 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling 34 PORTLAND 4 28:56
3 451 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 30 Portland 4 29:07
4 415 Hannah Tyler Human Powered 35 Portland 4 29:10
5 410 Allison Medellin Hammer Velo 33 Portland 4 29:21
6 433 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 36 Portland 4 29:37
7 407 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 34 Portland 4 29:47
8 429 Jeanne Beko Athletes Lounge Cycling Team 29 West Linn 4 29:55
9 400 Kate Ayres Hillsboro Bike Company 27 Hillsboro 4 29:57
10 445 Susan Sherman Showers Pass 43 Portland 4 29:59
11 446 Shannon Holt Super Relax Concept 45 portland 4 29:59
12 413 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 28 Portland 4 30:17
13 403 Susannah Hart Hapi-Go! 15 Washougal 4 31:13
14 449 Kate Massey Filth and Fury 29 Portland 4 31:18
15 404 Hannah Hart Hapi-Go! 19 Washougal 4 31:22
16 406 Jaime Kathleen Menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31 Canby 4 31:22
17 448 Josie Norris 35 Portland 4 31:23
18 442 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 30 Beaverton 4 31:28
19 435 Erinne Goodell Team Slow 32 Portland 4 31:42
20 447 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary 35 Portland 4 33:56
DNF 420 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 30 Portland 1
DNF 411 Sarah LoGiudice Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 33 Portland 1

Women C

Num Name Team Age City Laps Time
1 238 Laura Beko Athletes Lounge Cycling Team 26 West Linn 4 31:36
2 227 Stephanie Rice 26 Milwaukie 4 31:36
3 234 Julie Deal Beermongers Cycle Club 40 Portland 4 32:59
4 219 Erica Loder Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 33 Lake Oswego 4 33:10
5 217 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 33 Portland 4 33:34
6 206 Kristin Bott Team Slow 31 Portland 4 33:47
7 204 Traci D'Elia Sweetpea Ladies Auxiliary 38 Hillsboro 4 33:58
8 221 PJ Houser 1 Error 29 Portland 4 34:03
9 213 Melissa Cate 31 Portland 4 34:10
10 202 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Portland 4 34:25
11 207 Sandy Nguyen Green Submarine Records 27 Portland 4 34:33
12 232 Marie Major Rebound/Tireless Velo 30 Vancouver 4 34:36
13 226 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 39 Portland 4 34:40
14 231 Evelyn Kim 43 Portland 4 34:54
15 220 Gabi Miller Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Tigard 4 35:07
16 236 Carey MacNaughton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 55 Portland 3 26:58
17 225 Mckayla Garrett SWEAT360 30 Hillsboro 3 27:15
18 224 Lisa Campbell 53 Aloha 3 27:21
19 201 JJ Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary 41 Portland 3 27:36
20 235 Tonya Roe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40 Portland 3 27:40
21 208 Vanessa Usui 38 Portland 3 28:11
22 200 Kate Walker Sweetpea Ladies Auxiliary 36 Portland 3 28:14
23 209 Karie Mawer SWEAT360 36 Beaverton 3 29:41
DNF 237 Aubree Ng 27 Portland 1