Blind Date at the Dairy: Series Standings

Portland, OR
September 19, 2012

Part of the Blind Date at the Dairy

If you have questions or corrections, please email Joe Field.

Updated October 16, 2012 at 8:49 AM

Beginner Men

Name Team City Points
1 Doug Bredall Beaverton 37
2 Eric Stotts Camas Bike and Sport Washougal 33
3 Nathan Eshleman 27
4 Ryan Paddock Milwaukie 25
5 Michael A Shearer 1 Error Tigard 15
6 Brian Malloy Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 15
7 Wil Hawkins 15
8 Andrew Smith Portobello-A Better Cycle Portland 14
9 Jeff Chocher 14
10 Kevin Brown 14
11 Bradley Heintz Portland 14
12 Julian Lawrence Portland 12
13 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 12
14 Sean A Carline 10
15 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 9
16 Linus Clark 9
17 Ryan Paddock 8
18 Andy Armstrong 7
19 Michael Horwitz Capital Pacific Lake Oswego 6
20 David M Miller 6
21 Anthony San Filippo 5
22 Riley Combs 4
23 Pete Taylor 3
24 Michael Clark 3
25 Ron Hope 3
26 stephen gomez 3
27 Nick Maganon 2
28 Joseph Kim 1
29 Chance Fisher 1
30 Cory Solovewicz 1

Beginner Women

Name Team City Points
1 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary 41
2 Laura Beko Athletes Lounge Cycling Team 30
3 Stephanie Rice 22
4 Colleen Douglas 20
5 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 20
6 PJ Houser 1 Error Portland 15
7 Diane Smith 15
8 Emily Marshall 14
9 Lindsey Kuipers 13
10 Whitney Mount Portland 12
11 Leanne Marinace West End Bikes/Specialized Portland 12
12 Melanie Symms Portland 12
13 Mount Whitney 12
14 Sarah Cunningham 11
15 Cat Moscibrocki 10
16 Julie Deal 9
17 Diane Smith 9
18 Robin Stancliff SWEAT360 Aloha 8
19 Jessica Gilmer 7
20 Sarah Hodson Team Lazy Tarantulas Portland 6
21 Melissa Powers 5
22 Karyn Gibbs Gibson 5
23 Carla Bray SWEAT360 Hillsboro 5
24 Katie Gilmer 4
25 Candida Hart Hapi-Go! 3
26 Emory Wecicher 3
27 Erin Lolich 2
28 Charity Pape 1
29 Genevieve Hudson 1
30 Susie Schultz 1

Junior Men 10-13

Name Team City Points
1 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized Portland 60
2 Brian Hart Jr. Hapi-Go! Washougal 36
3 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized Portland 28
4 Clayton Bakken Multnomah Athletic Club 27
5 Joseph Lukens Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training Lake Oswego 26
6 Nathanael Hart Hapi-Go! Washougal 22
7 Owen Szwaya bicycleattorney.com 20
8 Connor Nelson 1 Error Portland 18
9 Oliver McFadden Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 11
10 Linus Clark 10
11 Griffin Heredia 10
12 Freddy Anderson 8
13 Oliver Heintz Portland 8
14 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club Vancouver 6
15 Ethan Kobrowski 6
16 Joseph Lukens 1

Junior Men 14-18

Name Team Points
1 Ian Jackson Mud Warriors 46
2 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club 45
3 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 44
4 Ben Van Raalte Mud Warriors 36
5 Rubin Field Field Jerger Cycling 28
6 Brady Stotts 24
7 Zach Mikkelson 16
8 Zach Durst 13
9 Kevin Ramsden 12
10 William Taylor 10
11 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 10
12 Brady Stotts 7
13 Killian Bailey 4

Junior Wm 10-13

Name Team City Points
1 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 60
2 Catherine Lehman Pacific Power Blue Sky 36
3 Janessa Wilson Hapi-Go! Camas 31
4 Alyssa Hoyd Sprout Cycles/Lucky Lab 19
5 Emily Crago 10
6 Lily Tewfik 9

Junior Wm 14-18

Name Team City Points
1 Elizabeth McKnight Team Western Bike Works Gresham 42
2 Julia Schobben 30
3 Susannah Hart 30
4 Sharon Hart 24
5 Hannah MsDade 10
6 Coleman Kennedy

Masters Men B

Name Team City Points
1 Robert Christensen Team S+M 39
2 Richard Horacek Stumptown Cycling Club Happy Valley 35
3 Roger Meier Cyclepath Racing 32
4 Michael Girard Portland Velo Portland 27
5 Jonathan Vinson Gentle Lovers Portland 26
6 Lloyd Connelly DNR Cycling Portland 22
7 Raymond Crepeau Portland 18
8 Cesar Villanueva Portland 14
9 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab Portland 14
10 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Beaverton 13
11 Ricardo Medina Rogue / Mt. View Cycles Vancouver 10
12 Robert Radich 10
13 Daniel Gonzalez Team S+M Portland 9
14 Matt Radich Dr Will Bar 7
15 Jacob Shank 7
16 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 6
17 Rob Thompson 6
18 Bjorn Clouten Stemptown Cycling Club 5
19 Cesar Villanueva 5
20 Mike Abel 4
21 Benjamin Drucker 4
22 Kirk Edwards Therapeutic Associates PDX Cycling Portland 3
23 Matt D'Elia Portland Velo 3
24 Rick Boston 3
25 Matthew Smith Hammer Velo 2
26 ronald kizziar Stumptown Cycling Club 2
27 Andy Meeks 2
28 Tim Plumb 2
29 David Pryor Portland 1
30 Matthew Smith 1

Men A

Name Team City Points
1 Michael Gallagher Corsa Concepts/Ira Ryan Portland 46
2 Shannon Skerritt Corsa Concepts Portland 45
3 Alex Criss Gates Rapha River City Bicycles 44
4 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles Hillsboro 33
5 James Ceccorulli 25
6 Leland Gilmore River City Bicycle/Tonic Fab 24
7 Ryan Weaver Gates Rapha River City Bicycles Portland 24
8 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio Portland 15
9 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 14
10 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling Portland 12
11 Paul LaCava Giant 10
12 Joe Dengel West End Bikes/Specialized Portland 10
13 Trevor Spahr 9
14 John Walrod Gates Rapha River City Bicycles PORTLAND 6
15 Brent Casady 5
16 Chris Snyder 5
17 Joe Santos 4
18 Austin Crenshaw 3
19 Chris Johnston bicycleattorney.com Portland 2
20 dave davis Ironclad Performance Wear 2
21 Mike Kath 2
22 Tim Reinhart 2
23 matt hall IRA Ryan Cycles Cross Team Portland 1
24 Joshua Liberles Corsa Concepts Cycling Team 1
25 Joe Renolds 1

Men B

Name Team City Points
1 Danny Weikel 41
2 David Boerner Ruckus Test Team Portland 37
3 Troy Sexton Cycle Smart Portland 34
4 Joseph Ferron Trailhead Coffee Roasters 27
5 Andrew Yeoman Trusty Switchblade Portland 25
6 Allen Hardin AMH Velo Portland 25
7 Robert Thayer bicycleattorney.com Portland 24
8 Gilbert Brennan 23
9 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club Vancouver 21
10 Tim Reinhart River City Bicycles Portland 20
11 Aaron Ufferman Portland 20
12 Todd Stewart 15
13 Brennan Gilbert Hammer Velo Portland 13
14 David Sterry 12
15 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas Fairview 11
16 Nick Wood 9
17 Matt Radich Dr Will Bar Lake Oswego 5
18 Robert Carver 4
19 Logan Trammell 3
20 Owen Morehart Beaverton 2
21 Andrew Lee 2
22 Kameron Vaughn 2
23 Ryan Seward When the Narwhal Bacons 1
24 Nick Wagner 1
25 Edward Rogers 1
26 David Sterry

Men C

Name Team City Points
1 Andrej Miske Dr Will Bar Portland 48
2 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas Wilsonville 31
3 John Ayres bicycleattorney.com Hillsboro 27
4 Kyle Kruger Portland 23
5 Jonathan Perlman Filth and Fury Portland 20
6 Andrew Lynch Portland 18
7 Cullen Guinn Joe Bike Portland 17
8 Timothy Scheumann Wenatchee 17
9 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 15
10 Bruce Siefker 15
11 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12
12 Dennis Stafford Milwaukie 11
13 Scott Heinz 9
14 Erik Denninghoff DNR Cycling 8
15 Jason Hill 7
16 Jonathan Kuipers Team S+M 7
17 jordan staples Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Vancouver 7
18 Daniel Carter 7
19 Scott Smith 7
20 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Happy Valley 6
21 Mike Selinger 5
22 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team 4
23 Sean Kellogg 4
24 Jerome Leedy 2
25 Kevin Ruszel 1

Men's Master A

Name Team City Points
1 Thomas Cody Rapha Racing NW portland 57
2 John Weathers Sunset Cycles Tigard 43
3 Jeffery Otto Sunset Cycles Beaverton 42
4 Quinn Jackson DNR Cycling portland 24
5 john mitchem West End Bikes/Specialized 22
6 Chad Smeltzer Team Western Bike Works Portland 21
7 Bob Jacobs bicycleattorney.com Portland 19
8 John McCaffrey Kesho Bicycles Portland 17
9 Paolo Dabbeni Filth and Fury Portland 17
10 William Zale West End Bikes/Specialized Portland 13
11 Alex Accetta Stumptown Cycling Club Portland 10
12 Nate Magaret 8
13 Richard Horacek 7
14 Jeff McNamee Buy Local Cycling 6
15 William Henterly RGF/Felt Portland 6
16 Jonathan Vinson 4
17 James Sellman 3
18 Shannon Boroff 3
19 Erik Volengen 2
20 James Selmen 1
21 Ken Reed Green Submarine Records 1
22 Michael Girrard 1
23 Johnny Burrell portland 1

Men's Master C

Name Team City Points
1 James Chung Chinook Cycling Club Kennewick 40
2 Rick Boston Portland 39
3 Rob Thompson Ironclad Performance Wear Portland 26
4 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle Portland 24
5 Peter Gutwald HPC/RPM Mortgage Lake Oswego 20
6 Michael Kosmala Team S+M 17
7 Drew Coleman Hammer Velo Portland 17
8 Kyle Stancliff SWEAT360 17
9 Adam Ward 16
10 ronald kizziar Stumptown Cycling Club Portland 15
11 Steve Lacey Portland 15
12 Spencer White Stumptown Cycling Club 12
13 Michael Chesnut 11
14 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas Portland 10
15 John Martin 9
16 Damon Schaefer 8
17 Samuel Cordell 7
18 Mark Langston 6
19 Pete Luty 4
20 Brent Sherry 4
21 Devon Bailey 3
22 Richard Potestio Rapha Racing NW Portland 3
23 Tyson Hart Filth and Fury 3
24 Jeff Holmes 2
25 Chris Blem Team Lazy Tarantulas Lake Oswego 2
26 Bill Richmond 1
27 Steve Shaw 1
28 Michael Finan 1

Singlespeed

Name Team City Points
1 Joe Santos Cyclepath Racing Portland 42
2 Brian Kesselman Tempo Cycling and Pilates Studio Portland 40
3 Tony Kic Gentle Lovers 22
4 Nat Johnson 19
5 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 18
6 John Gulick 18
7 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab Portland 17
8 David Burke Trailhead Coffee Roasters Portland 17
9 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas Portland 17
10 Leland Gilmore River City Bicycle/Tonic Fab Portland 15
11 Jeremy Russell bicycleattorney.com 9
12 Matt Hutchinson Portland Bicycle Studio Portland 9
13 Daniel Evans Portland 9
14 Nat Johnson 9
15 Sal Collura 8
16 Greg Adams 6
17 Shawn Small Ruckus Test Team 6
18 Bo Thunell 6
19 Scott Barker Green Submarine Records Portland 4
20 Jason Borum Jens Voigt's Army Portland 4
21 Mike Bene Jens Voigt's Army Portland 4
22 Brian Tobin 2
23 Brian Larson 1

Stampede BMX

Name Team City Points
1 Steve Van Bergen Portland 30
2 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team Lake Oswego 24

Stampede Fixed

Name Team City Points
1 Vincent Plaza Cyclesport.com Lake Oswego 33
2 Jamie Fitzgerald Hammer Velo Portland 32
3 Seth Daniels Cyclesport.com Portland 24
4 Brian List Bike Central Portland 23
5 Nils Tillstrom Cyclesport.com Portland 20
6 Brandon Rothauge Planet X p/b On One Portland 15
7 Nathan R Frechen Cyclesport.com Portland 15
8 Daryl Hemenway Cyclesport.com Portland 15
9 Mike Murray Bike Central Portland 10
10 Abigail Elder 7
11 Thomas Batty Cyclesport.com Molalla 7

Stampede Tandem

Name Team City Points
1 Charles/Quasar Donaldson II/Bennett Hapi-Go! Portland 15

Stampede UNI

Name Team City Points
1 Nathanael Hart Hapi-Go! Washougal 24
2 Clayton Peirce Human Powered portland 15
3 Sharon Hart Hapi-Go! 15

Women A

Name Team City Points
1 Amy Rice Team Lazy Tarantulas Portland 48
2 Mielle Blomberg Team S+M Portland 37
3 Erin Playman Gentle Lovers 30
4 Cindy Lewellen 28
5 rachel bagley IRA Ryan Cycles Cross Team Portland 24
6 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 19
7 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training Vancouver 17
8 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 16
9 Abby Watson 15
10 Beth Ann Orton 15
11 Sarah Eustis bicycleattorney.com Portland 12
12 Becky Rice Team Lazy Tarantulas Portland 11
13 Jen Powell 10
14 Kim Matheson 9
15 Ann Kennedy bicycleattorney.com 9
16 India King IRA Ryan Cycles Cross Team Portland 8
17 Jade Kolde 7
18 Erin Goodall Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma Portland 4

Women B

Name Team City Points
1 Lelah O'Shaughnessy Portland 47
2 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling PORTLAND 42
3 Kristina Hughes Hutch's-Co-Motion Sherwood 28
4 Sharon Hart Hapi-Go! Washougal 27
5 Erica Lurie Portland 22
6 Allison Medellin Hammer Velo Portland 21
7 Michelle Blackwood PORTLAND 20
8 Sarah Post-Holmberg 18
9 Heather Daniel 18
10 Kate Ayres Hillsboro Bike Company Hillsboro 15
11 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 13
12 Susannah Hart Hapi-Go! Washougal 10
13 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary Portland 10
14 Hanah Tyler 9
15 Jeanne Beko Athletes Lounge Cycling Team 7
16 Lori Brault Trailhead Coffee Roasters Portland 6
17 Suzanne Sherman 4
18 Stephanie Hahn 3
19 Shannon Holt 3
20 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas Portland 2
21 Jessica Kaplan 2
22 Aylnda Lingwood 1

Women C

Name Team City Points
1 Hope Zak Athletes Lounge Cycling Team 39
2 Kristin Bott Team Slow 27
3 Stephanie Rice 27
4 Hannah Tyler Human Powered 24
5 Traci D'Elia Sweetpea Ladies Auxiliary 24
6 Erica Loder Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 21
7 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 20
8 Trish Kirchhoff Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 18
9 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary Portland 16
10 Laura Beko 15
11 Sandy Nguyen Green Submarine Records 13
12 jennifer Hagen crank 12
13 jill weir 12
14 Katherine Bauman 10
15 Deal Julie 10
16 JJ Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary 9
17 PJ Houser 9
18 Sara Westermeyer Sweetpea Ladies Auxiliary Damascus 4
19 Melissa Cate 4
20 Suzie Atkin Sweetpea Ladies Auxiliary 3
21 Vanessa Usui Portland 3
22 Kate Walker Sweetpea Ladies Auxiliary Portland 2
23 Gabi Miller 2
24 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 1
25 Juntu Oberg Oregon Bike Shop Racing Team Portland 1
26 Kendra Duong 1
27 Marie Major 1