Blind Date at the Dairy: Series Standings

Portland, OR
September 19, 2012

Part of the Blind Date at the Dairy

If you have questions or corrections, please email Joe Field.

Updated October 23, 2012 at 9:46 PM

Beginner Men

Name Team City Points
1 Ryan Paddock Milwaukie 32
2 Eric Stotts Camas Bike and Sport Washougal 27
3 Nathan Eshleman 27
4 Doug Bredall Beaverton 25
5 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 24
6 Michael A Shearer 1 Error Tigard 15
7 Brian Malloy Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 15
8 Wil Hawkins 15
9 Andrew Smith Portobello-A Better Cycle Portland 14
10 Jeff Chocher 14
11 Kevin Brown 14
12 Bradley Heintz Portland 12
13 Julian Lawrence Portland 12
14 David Miller 12
15 Cory Solovewicz 10
16 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 9
17 Andy Armstrong 9
18 Sean A Carline 8
19 Michael Horwitz Capital Pacific Lake Oswego 6
20 Anthony San Filippo 5
21 Lacy Meadow 5
22 Linus Clark 4
23 Quinn Martin 4
24 Pete Taylor 3
25 Michael Clark 3
26 Ron Hope 3
27 Nick Maganon 2
28 Matthew Reid 2
29 Joseph Kim 1
30 Chance Fisher 1
31 Cameron Keeney 1

Beginner Women

Name Team City Points
1 Laura Beko Athletes Lounge Cycling Team 30
2 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary 29
3 Stephanie Rice 22
4 Colleen Douglas 21
5 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 21
6 PJ Houser 1 Error Portland 15
7 Diane Smith 15
8 Sarah Cunningham 14
9 Lindsey Kuipers 13
10 Leanne Marinace West End Bikes/Specialized Portland 12
11 Emily Marshall 12
12 Whitney Mount Portland 12
13 Melanie Symms Portland 12
14 Mount Whitney 12
15 Cat Moscibrocki 10
16 Jessica Gil 10
17 Julie Deal 9
18 Sarah Hodson Team Lazy Tarantulas Portland 6
19 Katherine Bus 6
20 Carla Bray SWEAT360 Hillsboro 5
21 Melissa Powers 5
22 Robin Stancliff SWEAT360 Aloha 5
23 Karyn Gibbs Gibson 5
24 Katie Gilmer 4
25 Karyn Gibbs Gibson 3
27 Candida Hart Hapi-Go! 3
28 Erin Lolich 2
29 Savanah Berquist 2
30 Genevieve Hudson 1
31 Charity Pape 1
32 Erin Greaves 1

Junior Men 10-13

Name Team City Points
1 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized Portland 60
2 Brian Hart Jr. Hapi-Go! Washougal 48
3 Owen Szwaya bicycleattorney.com 30
4 Clayton Bakken Multnomah Athletic Club 27
5 Joseph Lukens Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training Lake Oswego 26
6 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized Portland 25
7 Nathanael Hart Hapi-Go! Washougal 20
8 Connor Nelson 1 Error Portland 18
9 Linus Clark 10
10 Freddy Anderson 8
11 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club Vancouver 6
12 Ethan Kobrowski 6
13 Oliver McFadden Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 4
14 Oliver Heintz Portland 3
15 Griffin Heredia
16 Ethan Kobrowski
17 Joseph Lukens

Junior Men 14-18

Name Team Points
1 Ian Jackson Mud Warriors 51
2 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club 45
3 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 42
4 Ben Van Raalte Mud Warriors 27
5 Rubin Field Field Jerger Cycling 22
6 Brady Stotts 16
7 Brady Stotts 15
8 Zach Durst 14
9 Kevin Ramsden 12
10 William Taylor 10
11 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 10
12 Izaak King 9
13 Danny Shapiro 7
14 Zach Mikkelson 6
15 Killian Bailey

Junior Wm 10-13

Name Team City Points
1 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 60
2 Janessa Wilson Hapi-Go! Camas 43
3 Catherine Lehman Pacific Power Blue Sky 24
4 Alyssa Hoyd Sprout Cycles/Lucky Lab 19
5 Madison Pettit 10
6 Lauren Gill 9
7 Emily Crago 8
8 Lily Tewfik 7

Junior Wm 14-18

Name Team City Points
1 Elizabeth McKnight Team Western Bike Works Gresham 33
2 Julia Schobben 30
3 Susannah Hart 30
4 Sharon Hart 24
5 Hannah MsDade 10
6 Aubrey Ellerbruch Lake Oswego 9
7 Coleman Kennedy

Masters Men B

Name Team City Points
1 Roger Meier Cyclepath Racing 47
2 Richard Horacek Stumptown Cycling Club Happy Valley 35
3 Cesar Villanueva Portland 29
4 Michael Girard Portland Velo Portland 27
5 Jonathan Vinson Gentle Lovers Portland 26
6 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab Portland 26
7 Lloyd Connelly DNR Cycling Portland 25
8 Robert Christensen Team S+M 24
9 Raymond Crepeau Portland 16
10 Matt Radich Dr Will Bar 15
11 Daniel Gonzalez Team S+M Portland 11
12 Ricardo Medina Rogue / Mt. View Cycles Vancouver 10
13 Bjorn Clouten Stemptown Cycling 9
14 Benjamin Drucker 9
15 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 6
16 Tim Plumb 5
17 Matthew Smith Hammer Velo 5
18 Mike Abel 4
19 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Beaverton 4
20 Matt D'Elia Portland Velo 3
21 Kirk Edwards Therapeutic Associates PDX Cycling Portland 3
22 Andy Meeks 3
23 ronald kizziar Stumptown Cycling Club 2

Men A

Name Team City Points
1 Michael Gallagher Corsa Concepts/Ira Ryan Portland 58
2 Shannon Skerritt Corsa Concepts Portland 55
3 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles Hillsboro 47
4 Alex Criss Gates Rapha River City Bicycles 33
5 Leland Gilmore River City Bicycle/Tonic Fab 31
6 James Ceccorulli 30
7 Ryan Weaver Gates Rapha River City Bicycles Portland 24
8 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling Portland 16
9 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 16
10 stephen hyde 15
11 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio Portland 15
12 Paul LaCava Giant 10
13 Trevor Spahr 9
14 Chris Snyder 8
15 Brent Casady 5
16 Joe Dengel West End Bikes/Specialized Portland 4
17 Joe Santos 4
18 Christopher Bagg 3
19 Austin Crenshaw 3
20 John Walrod Gates Rapha River City Bicycles PORTLAND 3
21 dave davis Ironclad Performance Wear 2
22 Chris Johnston bicycleattorney.com Portland 2
23 Mike Kath 2
24 matt hall IRA Ryan Cycles Cross Team Portland 1
25 Joshua Liberles Corsa Concepts Cycling Team 1
26 Jeremy Russell 1

Men B

Name Team City Points
1 Danny Weikel 50
2 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club Vancouver 36
3 Allen Hardin AMH Velo Portland 35
4 Troy Sexton Cycle Smart Portland 34
5 Gilbert Brennan Hammer Velo 31
6 Joseph Ferron Trailhead Coffee Roasters 27
7 Andrew Yeoman Trusty Switchblade Portland 25
8 Robert Thayer bicycleattorney.com Portland 24
9 Tim Reinhart River City Bicycles Portland 20
10 Aaron Ufferman Portland 20
11 Todd Stewart 15
12 Andrew Hawley 12
13 Logan Trammell 9
14 Nick Wagner 8
15 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas Fairview 7
16 David Sterry 6
17 Josiah Zukowski 6
18 Daniel Kappes 5
19 Matt Radich Dr Will Bar Lake Oswego 5
20 Robert Carver 4
21 Adam Engelmeyer 4
22 Jonathan Perlman 3
23 Jonathan Kuipers 2
24 Andrew Lee 2
25 Owen Morehart Beaverton 2
26 Aaron Radspinner 1
27 Ryan Seward When the Narwhal Bacons 1

Men C

Name Team City Points
1 Andrej Miske Dr Will Bar Portland 63
2 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas Wilsonville 31
3 Kyle Kruger Portland 26
4 Jonathan Perlman Filth and Fury Portland 20
5 Erik Denninghoff DNR Cycling 18
6 John Ayres bicycleattorney.com Hillsboro 17
7 Cullen Guinn Joe Bike Portland 17
8 Andrew Lynch Portland 17
9 Timothy Scheumann Wenatchee 17
10 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 15
11 Dennis Stafford Milwaukie 15
12 Scott Heinz 15
13 Daniel Carter 14
14 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12
15 Justin Brauner 8
16 Jason Hill 7
17 Jonathan Kuipers Team S+M 7
18 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Happy Valley 6
19 Mike Selinger 5
20 Bruce Siefker 5
21 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team 4
22 Sean Kellogg 4
23 Mark Desbrow 4
24 jordan staples Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Vancouver 3
25 Kevin Ruszel 1
26 Scott Smith 1

Men's Master A

Name Team City Points
1 Thomas Cody Rapha Racing NW portland 67
2 John Weathers Sunset Cycles Tigard 55
3 Jeffery Otto Sunset Cycles Beaverton 51
4 john mitchem West End Bikes/Specialized 37
5 Quinn Jackson DNR Cycling portland 29
6 Paolo Dabbeni Filth and Fury Portland 17
7 John McCaffrey Kesho Bicycles Portland 17
8 Chad Smeltzer Team Western Bike Works Portland 29
9 William Zale West End Bikes/Specialized Portland 15
10 Bob Jacobs bicycleattorney.com Portland 11
11 Alex Accetta Stumptown Cycling Club Portland 10
12 Shannon Boroff 10
13 Nate Magaret 8
14 Richard Horacek 7
15 William Henterly RGF/Felt Portland 6
16 Jeff McNamee Buy Local Cycling 6
17 Jeff Standish 6
18 Erik Volengen 6
19 Jonathan Vinson 4
20 Eric Lanners 3
21 James Sellman 3
22 Johnny Burrell portland 1
23 Michael Girrard 1
24 Wade Goff 1
25 Ken Reed Green Submarine Records 1
26 James Selmen 1

Men's Master C

Name Team City Points
1 James Chung Chinook Cycling Club Kennewick 40
2 Rick Boston Portland 39
3 Rob Thompson Ironclad Performance Wear Portland 26
4 Drew Coleman Hammer Velo Portland 25
5 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle Portland 24
6 Steve Lacey Portland 22
7 Peter Gutwald HPC/RPM Mortgage Lake Oswego 20
8 Adam Ward 18
9 Michael Kosmala Team S+M 17
10 Samuel Cordell 15
11 ronald kizziar Stumptown Cycling Club Portland 15
12 Kyle Stancliff SWEAT360 14
13 Spencer White Stumptown Cycling Club 12
14 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas Portland 10
15 Mark Langston 10
16 Michael Chesnut 6
17 Geoff Grummon 6
18 Matt Hooge 5
19 Pete Luty 4
20 Chris Blem Team Lazy Tarantulas Lake Oswego 4
21 Brent Sherry 4
22 Richard Potestio Rapha Racing NW Portland 3
23 Tyson Hart Filth and Fury 3
24 Steve Shaw 3
25 Michael Finan 1
26 Bill Richmond 1
27 Devon Bailey 1

Singlespeed

Name Team City Points
1 David Boerner Ruckus Test Team 46
2 Brian Kesselman Tempo Cycling and Pilates Studio Portland 42
3 Nat Johnson 34
4 Joe Santos Cyclepath Racing Portland 27
5 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 19
6 John Gulick 19
7 Tony Kic Gentle Lovers 16
8 Leland Gilmore River City Bicycle/Tonic Fab Portland 15
9 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab Portland 15
10 Bo Thunell 13
11 Greg Adams Gentle Lovers Portland 12
12 David Burke Trailhead Coffee Roasters Portland 12
13 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas Portland 10
14 Daniel Evans Portland 9
15 Matt Hutchinson Portland Bicycle Studio Portland 9
16 Steven Beardsley Gentle Lovers Portland 8
17 Sal Collura 8
18 jimmy lingwood 4
19 Shawn Small Ruckus Test Team 4
20 Scott Barker Green Submarine Records Portland 4
21 Jason Borum Jens Voigt's Army Portland 4
22 Brian Lynch 3
23 Mike Bene Jens Voigt's Army Portland 3
24 Christian Reed 2
25 Brian Tobin 2
26 Brian Larson 1
27 Jeremy Russell bicycleattorney.com 1

Stampede Bmx

Name Team City Points
1 Steve Van Bergen Portland 30
2 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team Lake Oswego 24

Stampede Fixed

Name Team City Points
1 Jamie Fitzgerald Hammer Velo Portland 35
2 Vincent Plaza Cyclesport.com Lake Oswego 33
3 Seth Daniels Cyclesport.com Portland 24
4 Nils Tillstrom Cyclesport.com Portland 20
5 Brandon Rothauge Planet X p/b On One Portland 15
6 Nathan R Frechen Cyclesport.com Portland 15
7 Daryl Hemenway Cyclesport.com Portland 15
8 Mike Murray Bike Central Portland 10
9 Brian List Bike Central Portland 8
10 Abigail Elder 7
11 Thomas Batty Cyclesport.com Molalla 7

Stampede Tandem

Name Team Points
1 Charles/Quasar Donaldson II/Bennett Hapi-Go! 15
2 Leland Jossy 12

Stampede Uni

Name Team City Points
1 Nathanael Hart Hapi-Go! Washougal 12
2 Clayton Peirce Human Powered portland 15
3 Sharon Hart Hapi-Go!

Women A

Name Team City Points
1 Amy Rice Team Lazy Tarantulas Portland 46
2 Mielle Blomberg Team S+M Portland 34
3 Kim Matheson 21
4 Cindy Lewellen 19
5 rachel bagley IRA Ryan Cycles Cross Team Portland 17
6 Beth Ann Orton 15
7 Lelah O'Shaughnessy 15
8 Erin Playman Gentle Lovers 15
9 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training Vancouver 15
10 Abby Watson 15
11 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 13
12 Becky Rice Team Lazy Tarantulas Portland 13
13 Sarah Eustis bicycleattorney.com Portland 9
14 Natalia Gardiol 9
15 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 8
16 Heather Daniel 8
17 India King IRA Ryan Cycles Cross Team Portland 8
18 Ann Kennedy bicycleattorney.com 7
19 Jade Kolde 7
20 Lori Brault 6
21 Laurie Hotovy 5
22 Jen Powell 5
23 Erin Goodall Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma Portland 4
24 Susannah Hart 4
25 Sharon Hart 1

Women B

Name Team City Points
1 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling PORTLAND 57
2 Lelah O'Shaughnessy Portland 35
3 Erica Lurie Portland 32
4 Allison Medellin Hammer Velo Portland 30
5 Kristina Hughes Hutch's-Co-Motion Sherwood 28
6 Sharon Hart Hapi-Go! Washougal 27
7 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 25
8 Michelle Blackwood PORTLAND 24
9 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary Portland 20
10 Sarah Post-Holmberg 18
11 Robin Gumpert 12
12 Kate Ayres Hillsboro Bike Company Hillsboro 11
13 Jeanne Beko Athletes Lounge Cycling Team 10
14 Susannah Hart Hapi-Go! Washougal 9
15 Kate Massey 9
16 Heather Daniel 8
17 Aylnda Lingwood 8
18 Stephanie Hahn 7
19 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas Portland 7
20 Lori Brault Trailhead Coffee Roasters Portland 6
21 Ann Leitheiser 6
22 Shannon Holt 3
23 Jessica Kaplan 2
24 Suzanne Sherman 1

Women C

Name Team City Points
1 Stephanie Rice 42
2 Hope Zak Athletes Lounge Cycling Team 39
3 Traci D'Elia Sweetpea Ladies Auxiliary 32
4 Erica Loder Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 31
5 Kristin Bott Team Slow 29
6 Hannah Tyler Human Powered 24
7 Trish Kirchhoff Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 24
8 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 24
9 Julia Deal 22
10 Deal Julie 22
11 PJ Houser 18
12 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary Portland 16
13 Laura Beko 15
14 jennifer Hagen crank 12
15 jill weir 12
16 Sandy Nguyen Green Submarine Records 11
17 Katherine Bauman 10
18 JJ Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary 9
19 Cat Moscibrocki 7
20 Whitney Mount 5
21 Sara Westermeyer Sweetpea Ladies Auxiliary Damascus 4
22 Suzie Atkin Sweetpea Ladies Auxiliary 3
23 Vanessa Usui Portland 3
24 Emily Goodman 3
25 Gabi Miller 2
26 Kate Walker Sweetpea Ladies Auxiliary Portland 2
27 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 1
28 Melissa Cate 1
29 Kendra Duong 1
30 Juntu Oberg Oregon Bike Shop Racing Team Portland 1
31 Marie Major 1