OUCH

Corbett, OR
July 27, 2014

If you have questions or corrections, please email niina jamsja.

Updated August 7, 2014 at 4:55 PM

Junior

Num Name Team Time
1 8109 Adam Valls Beaverton Bicycle Club 1:09:52

Masters Men 35-39

Num Name Team Time Notes
1 4509 william welch 1:16:42
2 5896 Jason Pinkerton 1:18:48 warning: audio playback devices are prohibited (rule 7.5)

Masters Men 40-44

Num Name Team Time
1 5208 Greg Stokes Hammer Velo 1:07:16
2 394 Jesse Luckett Cyclepath Racing 1:09:56
3 5176 Trevor Rice Portland Velo Racing Team 1:11:23
4 3078 Yuji Sumimoto 1:12:18
5 7 Randall Dollens 1:14:11
6 12 Shawn Twing 1:16:35
7 8 Del Goertzen 1:18:03
DNS 341 Rogier Ducloo

Masters Men 45-49

Num Name Team Time
1 316 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 1:05:31
2 4069 Brian List Bike Central 1:06:40
3 5027 Lloyd Connelly DNR Cycling 1:10:11
4 598 John Prosser Pacific Power Blue Sky 1:11:04
5 414 Wayne Boyle Interurban 1:13:29
6 4071 Scott McKnight crank 1:19:22
7 4000 Guy Polson 1:22:07

Masters Men 50-54

Num Name Team Time
1 4461 Kerry Farrell 1:01:25
2 3018 John Slawta Land Shark 1:10:05
3 6 Ron Wooding 1:10:26
4 336 Tony Coca Rogue 1:14:09
5 4023 Timothy Smith Therapeutic Associates Racing 1:15:04
DNF 567 John Kenney

Masters Men 55-59

Num Name Team Time
1 441 jim fox bicycleattorney.com 1:09:46
2 5083 Joseph Hoerner Smith&Nephew p/b West End Bikes 1:10:08
3 5065 Dan Gilden 1:10:34
4 9045 kirk Burpee 1:12:15
5 706 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:17:31
6 927 Michael Knapp 1:22:32
7 348 Dave Faust Team Rose City 1:24:22
8 4214 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 1:29:25
9 5191 Stanley L. Saviage Beaverton Bicycle Club 1:45:01
DNS 596 John OBrien

Masters Men 60+

Num Name Team Time
1 181 David Zimbelman Team Salmon Cyclery 1:00:17
2 547 Tom Webb Team Rose City 1:11:28
3 367 Gregory Hartman Team Rose City 1:12:40
4 503 Del Scharffenberg NoMads Bicycle Racing Team 1:14:04
5 11 Steve Scheel 1:15:32
6 579 David Jackson Hutch's-Slocum-Co-Motion 1:16:34
7 5608 David Stabler 1:19:54
8 133 Ron Magnus bicycleattorney.com 1:20:12
9 4455 Rod Wanker 1:20:43
10 520 Tim Rich Team Rose City 1:23:27
11 5198 Vincent Sikorski WebCyclery.com 1:23:58
12 5631 Tom Andersen 1:26:04
13 4223 Roger Nelson crank 1:26:22
14 9052 Martin Stabler 1:35:35
15 5220 Einar Traa Portland Velo Racing Team 1:40:01
DNS 5 Edmund Belsheim

Masters Women 45-49

Num Name Team Time
1 5567 Ann Kennedy bicycleattorney.com 1:30:18

Masters Women 50-55

Num Name Team Time
1 7125 Myra Klettke bicycleattorney.com 1:25:36

Masters Women 55-60

Num Name Team Time
1 7066 Laura Wanker 1:31:55
2 7171 Heather Saviage Beaverton Bicycle Club 1:47:46
3 7192 Alison Fulmer 1:55:54

Masters Women 60+

Num Name Team Time
1 7126 Mary Jean Filiberti 1:45:03
2 3 Martha Stevenson 1:48:14

Men Category 1/2

Num Name Team Time
1 8000 Colby Wait-Molyneux Hagens-Berman LLP Cycling 0:55:31
2 703 Matthew Karre Rapha/River City Bicycles 1:00:03
3 888 Carl Hoefer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 1:01:09
4 159 Jonathan Myers Team S+M 1:02:46
5 14 Daniel Quirk 1:04:49

Men Category 3

Num Name Team Time Notes
1 4110 Daniel Lincoln HCH-RPM Mortgage Cycling Team 0:56:08
2 411 Matt Bloom GET FIT Cycling 1:06:08
3 395 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 1:32:35
DQ 4335 Will Hahn 1:05:49 Relegation due to failure to wear a helmet (rule 7.1)
DNS 16 Cassidy Bigsby

Men Category 4

Num Name Team Time
1 5112 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing 1:04:32
2 4167 Will Cook Team Planet X USA 1:09:21
3 13 kyle roberts 1:13:51
4 4015 Stephen Salter 1:15:08
5 5524 james putnam Portland State University 1:17:39
6 4260 Isaac Potoczny-Jones Hammer Velo 1:18:16
DNF 4051 Steven Basden Team 10 Barrel
DNS 5497 Cullen Guinn Trusty Switchblade
DNS 5323 Bruce Haserot

Men Category 5 (Novice)

Num Name Team Time
1 5847 Ken Reed Green Submarine Records 1:06:33
2 5541 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team 1:07:25
3 5231 Nathaniel Wells Hapi-Go! 1:13:53
4 5972 Jules Johnson Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 1:17:45
5 9046 Nick Fornalski 1:21:28
6 5787 Chris Kee Portland Velo Racing Team 1:24:33
7 5902 Charles Barrett 1:32:51
DNS 4458 Scott Work
DNS 5140 Matt Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Link

Tandem

Num Name Team Time
1 5046 Alex Babin Gerry Ellis 1:14:15
2 10 William Jones Mark Jones 3:02:05

Women Category 1/2

Num Name Team Time
1 255 Jenny Slawta Land Shark 1:09:42
2 201 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:17:16

Women Category 3

Num Name Team Time
1 277 Tina Haugbro 1:14:35
2 230 Lisa Heathman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:28:21

Women Category 4

Num Name Team Time
1 7255 Lindsay Springer 1:18:31
2 7009 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 1:19:59
3 7173 Sara Slawta Land Shark 1:21:05
4 7044 Kendall Cyr 1:23:43
5 4 Johanna Zimbelman 1:24:36