Mt. Tabor Circuit Race

Portland, OR
June 21, 2014

If you have questions or corrections, please email Kelli Schauer.

Updated June 21, 2014 at 7:00 PM

Junior

Num Name Team Age City
1 8109 Adam Valls Beaverton Bicycle Club 15 Portland
2 8066 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 16 Tigard
3 8055 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard
4 8050 Alex White Word-RCB by Cyclisme 15 Portland
5 8043 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland
6 5970 Mulu Slawta 10 talent
7 8037 Parker Green Beaverton Bicycle Club 12 Fairview
8 5476 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 11 Portland
9 9039 Naja Slawta 10

Masters Men 40+ Category 1/2/3

Num Name Team Age City
1 778 Steve Wright Smith&Nephew p/b West End Bikes 47 Beaverton
2 125 Dave Campbell Hutch's-Slocum-Co-Motion 46 Newport
3 784 David Klipper Guinness Cycling Team 48 Portland
4 104 Eric Sheagley Smith&Nephew p/b West End Bikes 42 Portland
5 189 Bruce Connelly Smith&Nephew p/b West End Bikes 51 Portland
6 197 Mathew Braun 41 Portland
7 764 Greg Tyler Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 40 Portland
8 775 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes 52 Portland
9 176 Chris Haverty Therapeutic Associates Racing 46 Portland
10 669 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Portland
11 3048 Rick Metz bicycleattorney.com 46 Portland
12 735 Yann Blindert 40 Portland
13 828 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental 54 Bend
14 560 joseph fricke Cyclepath Racing 49 portland
15 3018 John Slawta Land Shark 53 Talent
16 760 christian tresser Smith&Nephew p/b West End Bikes 47 portland
17 3060 Casey Patton 57 Portland
18 3047 John McCaffrey Kesho Bicycles 49 Portland
19 325 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Sherwood
20 652 Rob Thompson Ironclad Cycling Team 43 Portland
21 377 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Wilsonville
22 3051 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland

Masters Men 40+ Category 3/4

Num Name Team Age City
1 492 Jonathan Nelson Team ESC Bio Racer 47 Portland
2 3048 Rick Metz bicycleattorney.com 46 Portland
3 325 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Sherwood
4 364 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing 44 Portland
5 490 Ryan Morgan Trusty Switchblade 40 Portland
6 3110 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Beaverton
7 652 Rob Thompson Ironclad Cycling Team 43 Portland
8 414 Wayne Boyle Interurban 49 Portland
9 597 Andrew Filer 43 Portland
10 4025 Eric Stouck Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland
11 5109 Ronald Kizziar HCH-RPM Mortgage Cycling Team 45 Portland
12 359 Doug Palmer Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 West Linn
13 628 Jon Frommelt bicycleattorney.com 44 Portland
14 3051 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland
15 861 Eric Anderson Dr Will Bar 52 Gresham
16 4161 Trig Rogers bicycleattorney.com 48 Portland

Masters Men 50+

Num Name Team Age City
1 189 Bruce Connelly Smith&Nephew p/b West End Bikes 51 Portland
2 314 Peter Serrurier 56 portland
3 42 Kerry Farrell 54 federal way
4 828 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental 54 Bend
5 561 Paul Mautner Veloforma 56 Portland
6 155 Ivan Meadors Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 55 Hillsboro
7 3018 John Slawta Land Shark 53 Talent
8 376 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland
9 377 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Wilsonville
10 614 Jeff Tedder Hammer Velo 54 Portland
11 21 Russell Morton 62 eugene
12 5105 Tom Kelly Team Planet X USA 62 Portland
13 5220 Einar Traa Portland Velo Racing Team 71 Portland

Men Category 3

Num Name Team Age City
1 329 Robert Brown GET FIT Cycling 33 Portland
2 537 Matthew Studer Therapeutic Associates Racing 29 Portland
3 3112 Ahmed Zuhairy Showers Pass Elite Road Team 23 Portland
4 678 Sean Thielen HCH-RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland
5 371 Ryan Hieb Gentle Lovers 35 Portland
6 3135 Bennett Shane Trusty Switchblade 30 Portland
7 641 Christopher Connelly Therapeutic Associates Racing 31 Portland
8 396 Bradley Maier Therapeutic Associates Racing 47 Portland
9 3019 David Masuda Therapeutic Associates Racing 43 Portland
10 4220 Brett Kirby 34 Portland
11 548 Scott Willson Gentle Lovers 44 Portland
12 3110 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Beaverton

Men Category 4

Num Name Team Age City
1 5544 Aaron Miller Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 46 Portland
2 4170 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland
3 4019 Troy Sexton Therapeutic Associates Racing 31 Portland
4 8109 Adam Valls Beaverton Bicycle Club 15 Portland
5 5497 Cullen Guinn Trusty Switchblade 37 Portland
6 4054 John Lin Therapeutic Associates Racing 31 Portland
7 5947 Greg van Amerongen 26 Portland
8 4107 Andrew Hadd River City Bicycles 27 Portland
8 8002 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 15 Vancouver
10 8023 Erik Hammerquist Capitol Velo 16 Keizer
11 465 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 portland
12 4025 Eric Stouck Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland
DNF 4297 Andrew Daniels 21 West Linn

Men Category 5

Num Name Team Age City
1 5919 Jordan Reid 28 Beaverton
2 5389 Webster Wilson Velominati Racing 42 Portland
3 5864 Danny Arellano Showers Pass Elite Road Team 30 Portland
4 23 Sky Wilson 37 seattle
5 5916 Stephen Laurent 30 Portland
6 5911 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland
7 5840 Kim Neve 57 Portland
8 5068 Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 35 Portland
DNF 8066 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 16 Tigard

Senior Men

Num Name Team Age City Notes
1 770 Adrian Richardson Showers Pass Elite Road Team 26 Portland
2 163 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 32 Portland
3 128 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 33 portland
4 716 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Portland
5 761 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 31 Portland
6 851 Colé Lalomia Team Wooly Mammoth 21 Portland
7 162 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental 18 Bend
8 8000 Colby Wait-Molyneux Hagens-Berman LLP Cycling 20 Vancouver
9 8073 Grant McElroy 16 Portland
10 784 David Klipper Guinness Cycling Team 48 Portland
11 888 Carl Hoefer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 34 Tigard
12 3105 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth 34 Portland
13 799 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 37 Portland
14 982 David Sherman Therapeutic Associates Racing 49 Portland
15 703 Matthew Karre Rapha/River City Bicycles 34 Portland improper number placement
16 736 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA 31 Portland
17 843 Clint Culpepper Team Wooly Mammoth 34 Portland
18 44 Logan Owen 19 Bremerton folded number
19 3037 Robert Carver Ironclad Cycling Team 33 Portland
20 110 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 17 Eugene
DNF 46 Brandon Smith 28 austin
DNF 602 Joel Fletcher HCH-RPM Mortgage Cycling Team 26 Portland
DNF 865 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Bend
DNF 141 Dwayne Farr US Military Cycling Team 27 Vancouver
DNF 102 Joshua Liberles HCH-RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland
DNF 777 Stephen Bedford HCH-RPM Mortgage Cycling Team 36 Portland
DNF 90 Joe Holmes 46 Bremerton
DNF 762 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing 35 Portland
DNF 692 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 26 Portland
DNF 702 Lonny Knabe 38 Portland
DNF 130 Seth Patla Rapha/River City Bicycles 37 Forest Grove
DNF 795 Timothy Lang HCH-RPM Mortgage Cycling Team 29 Portland
DNF 239 Beth Ann Orton River City Bicycles Women's Team 33 Portland
DNF 3031 Ira Ryan Ironclad Cycling Team 38 portland
DNF 739 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland
DQ 950 Zach Winter Therapeutic Associates Racing 35 Bend OBRA Rule 11.2.2

Women Category 1/2

Num Name Team Age City Notes
1 283 Lelah O'Shaughnessy River City Bicycles Women's Team 27 Portland
2 239 Beth Ann Orton River City Bicycles Women's Team 33 Portland Number on wrong side
3 7045 Stacy Westbrook Therapeutic Associates Racing 39 Portland
4 255 Jenny Slawta Land Shark 50 Talent
5 45 Cindy Lewellen Portland
6 215 Shelley Dunlop Therapeutic Associates Racing 29 Portland

Women Category 3

Num Name Team Age City
1 7136 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 29 Portland

Women Category 4/5

Num Name Team Age City
1 7173 Sara Slawta Land Shark 21 Talent