Eugene Celebration

Eugene, OR
Fri, August 15 to Sun, August 17, 2014

Final General Classification

If you have questions or corrections, please email Misty Mitchell.

Updated August 25, 2014 at 8:12 AM

Masters Men 40+

Num Name Team Time Down City Time
1 0 Tom Lyons 00:00:00 Fairfax 3:52:01
2 9062 Daniel Quirk 00:02:18 Petaluma 3:54:20
3 125 Dave Campbell Hutch's-Slocum-Co-Motion 00:02:25 Newport 3:54:26
4 589 David DiMarco 00:02:41 Eugene 3:54:42
5 711 CJ Johnson Team Cycle Sport 00:03:43 Ashland 3:55:44
6 8 Alex Rosenast 00:06:19 3:58:20
7 704 Ron Babcock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:06:36 Hillsboro 3:58:37
8 984 Mark Hibbard Michelob Ultra 00:10:33 Eugene 4:02:34
9 5368 Tom Keller Sappo Hill Soapworks 00:13:00 Central Point 4:05:01
10 580 Scott Goldstein Michelob Ultra 00:13:04 Eugene 4:05:05
11 4114 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 00:21:58 Ashland 4:13:59
12 4204 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:47:15 Eugene 4:39:17

Masters Men 50+

Num Name Team Time Down City Time
1 828 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental 00:00:00 Bend 4:03:18
2 3053 Tim Marcotte Michelob Ultra 00:00:44 Eugene 4:04:02
3 142 bill fields 00:27:24 eugene 4:30:42

Masters Men 60+

Num Name Team Time Down City Time
1 4197 Daniel Caldwell Sunnyside Sports 00:00:00 Bend 4:31:48
2 508 Sid Noyes 00:11:55 Eureka 4:43:44

Men Category 1/2

Num Name Team Time Down City Time
1 10 Emile de Rosnay 00:00:00 Victoria BC 4:48:50.56
2 523 Jeremy Russell Therapeutic Associates Racing 00:02:27 Portland 4:51:17.25
3 8000 Colby Wait-Molyneux Hagens-Berman LLP Cycling 00:03:46 Vancouver 4:52:36.89
4 876 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 00:05:08 Eugene 4:53:58.58
5 857 Dillon Caldwell Therapeutic Associates Racing 00:05:17 Bend 4:54:07.96
6 798 Billy Truelove 00:05:33 Eugene 4:54:23.47
7 187 Trevor Spahr HCH-RPM Mortgage Cycling Team 00:05:36 Portland 4:54:27.00
8 9 Robert Hargrove 00:05:57 Vancouver BC 4:54:47.23
9 602 Joel Fletcher HCH-RPM Mortgage Cycling Team 00:06:22 Portland 4:55:12.39
10 171 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team 00:06:26 Eugene 4:55:16.15
11 855 Harrison Harb Guinness Cycling Team 00:07:45 Portland 4:56:35.76
12 4037 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing 00:07:47 Portland 4:56:37.79
13 982 David Sherman Therapeutic Associates Racing 00:10:14 Portland 4:59:05.01
14 723 Cameron Clark Hutch's/Bend Dental 00:11:10 Bend 5:00:00.38
15 722 Peter Buco Showers Pass Elite Road Team 00:12:04 Adelaide 5:00:54.32
16 770 Adrian Richardson Showers Pass Elite Road Team 00:14:16 Portland 5:03:06.50
17 116 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 00:14:58 Portland 5:03:48.49
18 14 Nathaniel PITTS 00:23:24 Seattle 5:12:14.32
19 816 Austin Arguello Therapeutic Associates Racing 00:25:34 Bend 5:14:24.18
20 795 Timothy Lang HCH-RPM Mortgage Cycling Team 00:28:20 5:17:10.37
21 114 Nick Skenzick Hutch's-Slocum-Co-Motion 00:34:13 Eugene 5:23:03.46
22 8003 Keegan O'Neill PDX Devo Junior Cycling 00:34:44 Portland 5:23:34.72
23 390 Marek Litinsky Trusty Switchblade 00:35:57 Beaverton 5:24:47.80

Men Category 3

Num Name Team Time Down City Time
1 5032 Johnathan Crandall Corvallis Cyclery Racing 00:00:00 Corvallis 3:47:13.26
2 11 Aaron Griffith 00:00:53 3:48:06.37
3 617 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 00:00:57 Portland 3:48:09.80
4 601 Neil Byzick GET FIT Cycling 00:01:16 Hillsboro 3:48:29.68
5 8053 Riley McCammon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:01:37 Happy Valley 3:48:50.40
6 4 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 00:01:46 Bend 3:48:59.10
7 506 Andrew Neill English Cycles 00:02:16 Tualatin 3:49:29.46
8 4178 Paul Hynes 00:02:27 Bend 3:49:40.63
9 15 Jesse Nofziger 00:03:01 Seattle 3:50:14.03
10 3136 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 00:03:05 albany 3:50:18.10
11 4157 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 00:03:13 eugene 3:50:26.74
12 4242 Jeramy Martin 00:03:25 Klamath Falls 3:50:37.93
13 671 scott carroll 00:05:28 Corvallis 3:52:40.82
14 366 Jeff Hamlin Pacific Power Blue Sky 00:08:44 Corvallis 3:55:56.91
15 613 Edward Rosenberg Garage Racing 00:09:19 Seattle 3:56:32.71
16 17 John Morehouse 00:14:09 Eugene 4:01:22.47
17 4220 Brett Kirby 00:15:00 Portland 4:02:13.18
18 656 Alex Turpin GET FIT Cycling 00:15:28 Newport 4:02:40.76
19 6 Tim Farrell 00:17:51 Seattle 4:05:04.10
20 584 Cole Hilton GET FIT Cycling 00:31:04 Lake Oswego 4:18:17.41
21 5 Greg Lunieuski 00:44:03 4:31:16.49

Men Category 4/5

Num Name Team Time Down City Time
1 5246 Daniel Hough Athletes Lounge Cycling Team 00:00:00 Portland 3:51:00.78
2 4276 Nick Manz 00:00:35 Portland 3:51:35.29
3 18 Cassidy Bigsby 00:02:25 3:53:25.68
4 5712 Tobias Holgers Garage Racing 00:02:54 Seattle 3:53:55.16
5 5630 Travis Wilson Life Cycle Racing Team 00:03:04 Veneta 3:54:05.09
6 5027 Lloyd Connelly DNR Cycling 00:06:44 Portland 3:57:44.77
7 8065 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 00:13:24 eugene 4:04:24.60
8 465 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:17:37 portland 4:08:37.86
9 5163 David Prats Pacific Power Blue Sky 00:18:14 Corvallis 4:09:15.27
10 5038 Erik Denninghoff DNR Cycling 00:19:49 Portland 4:10:49.76
11 5358 Adrian Bosch 00:23:58 Medford 4:14:58.30
12 5601 Alex McCulley 00:26:05 Eugene 4:17:05.60
13 87 Spencer Fields 00:33:41 4:24:41.73
14 474 mark lipchick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 00:34:58 eugene 4:25:58.87
15 5598 Jay Donohoo 00:39:28 Portland 4:30:28.71
16 4139 Joshua Hanselman 00:48:30 Newberg 4:39:30.50

Women Category 1/2/3

Num Name Team Time Down City Category Time
1 12 Katherine Reinhart 00:00:00 4:15:10.73
2 8096 Clara Honsinger Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 00:02:44 Ashland Women 2 4:17:55.14
3 4521 Misha Fuller 00:02:58 Camp Adair Women 2 4:18:08.72
4 7147 Clara Terrell West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 00:04:52 Eugene Women 3 4:20:02.85
5 277 Tina Haugbro Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 00:05:07 Beaverton Women 3 4:20:17.94
6 5987 Lauren Trolley 00:11:01 4:26:11.78
7 215 Shelley Dunlop 00:14:56 Portland Women 2 4:30:06.49
8 250 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 00:27:01 Portland Women 3 4:42:11.24

Women Category 4/5

Num Name Team Time Down City Time
1 7226 Neisha Strait Poplollies 00:00:00 Eugene 2:45:57.11
2 8092 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 00:00:31 Eugene 2:46:28.54
3 7 Kelley Smith 00:01:14 2:47:10.66
4 7011 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 00:01:24 Portland 2:47:20.93
5 7203 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 00:02:02 Eugene 2:47:58.65
6 7102 Kim Frank Life Cycle Racing Team 00:06:06 Eugene 2:52:02.75
7 7009 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 00:07:09 Portland 2:53:10.00
8 7080 Vicky Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 00:12:54 Portland 2:58:51.02
9 7073 Annie Bertucio 00:15:44 Portland 3:01:40.86