Eugene Celebration: GC after stage 1

Eugene, OR
August 16, 2014

Part of the Eugene Celebration

If you have questions or corrections, please email Misty Mitchell.

Updated August 17, 2014 at 12:07 AM

Masters Men 40+

Num Name Team Time Down City Time
1 9062 Daniel Quirk 00:00:00 Petaluma 2:39:11
2 0 Tom Lyons 00:00:19 Fairfax 2:39:29
3 589 David DiMarco 00:00:45 Eugene 2:39:55
4 711 CJ Johnson Team Cycle Sport 00:00:48 Ashland 2:39:59
5 125 Dave Campbell Hutch's-Slocum-Co-Motion 00:00:54 Newport 2:40:04
6 984 Mark Hibbard Michelob Ultra 00:03:01 Eugene 2:42:12
7 8 Alex Rosenast 00:04:49 2:44:00
8 5368 Tom Keller Sappo Hill Soapworks 00:04:56 Central Point 2:44:06
9 704 Ron Babcock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:05:07 Hillsboro 2:44:17
10 580 Scott Goldstein Michelob Ultra 00:05:44 Eugene 2:44:54
11 4114 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 00:17:19 Ashland 2:56:30
12 4204 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:34:46 Eugene 3:13:57

Masters Men 50+

Num Name Team Time Down City Time
1 3053 Tim Marcotte Michelob Ultra 00:00:00 Eugene 2:44:34
2 828 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental 00:00:25 Bend 2:44:59
3 142 bill fields 00:23:46 eugene 3:08:19

Masters Men 60+

Num Name Team Time Down City Time
1 4197 Daniel Caldwell Sunnyside Sports 00:00:00 Bend 3:08:55
2 508 Sid Noyes 00:07:16 Eureka 3:16:11
3 5175 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 00:20:28 Eugene 3:29:23
4 4092 Scott Ryman 00:24:31 spokane 3:33:26

Men Category 1/2

Num Name Team Time Down City Time
1 10 Emile de Rosnay 00:00:00 Victoria BC 3:17:10.86
2 523 Jeremy Russell Therapeutic Associates Racing 00:00:17 Portland 3:17:28.25
3 8000 Colby Wait-Molyneux Hagens-Berman LLP Cycling 00:03:18 Vancouver 3:20:28.65
4 141 Dwayne Farr US Military Cycling Team 00:03:36 Vancouver 3:20:46.58
5 798 Billy Truelove 00:03:45 Eugene 3:20:55.75
6 723 Cameron Clark Hutch's/Bend Dental 00:03:46 Bend 3:20:56.78
7 602 Joel Fletcher HCH-RPM Mortgage Cycling Team 00:03:57 Portland 3:21:07.37
8 187 Trevor Spahr HCH-RPM Mortgage Cycling Team 00:03:57 Portland 3:21:07.40
9 9 Robert Hargrove 00:03:57 Vancouver BC 3:21:08.13
10 876 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 00:04:01 Eugene 3:21:11.48
11 714 Evan Siroky Guinness Cycling Team 00:04:03 Portland 3:21:13.81
12 857 Dillon Caldwell Therapeutic Associates Racing 00:04:16 Bend 3:21:27.16
13 171 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team 00:04:17 Eugene 3:21:28.08
14 856 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com 00:04:21 Bend 3:21:31.56
15 116 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 00:04:26 Portland 3:21:36.59
16 812 Stephen Lockwood 00:04:30 3:21:41.25
17 873 Steven Wilssens 00:04:35 Bothell 3:21:46.24
18 162 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental 00:04:36 Bend 3:21:47.19
19 855 Harrison Harb Guinness Cycling Team 00:04:37 Portland 3:21:47.66
20 982 David Sherman Therapeutic Associates Racing 00:04:46 Portland 3:21:56.74
21 722 Peter Buco Showers Pass Elite Road Team 00:04:52 Adelaide 3:22:02.52
22 4037 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing 00:05:05 Portland 3:22:15.99
23 770 Adrian Richardson Showers Pass Elite Road Team 00:08:05 Portland 3:25:15.60
24 816 Austin Arguello Therapeutic Associates Racing 00:09:28 Bend 3:26:39.28
25 795 Timothy Lang HCH-RPM Mortgage Cycling Team 00:19:23 3:36:34.07
26 128 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 00:19:28 portland 3:36:38.44
27 14 Nathaniel PITTS 00:20:02 Seattle 3:37:12.72
28 390 Marek Litinsky Trusty Switchblade 00:26:48 Beaverton 3:43:59.31
29 114 Nick Skenzick Hutch's-Slocum-Co-Motion 00:28:00 Eugene 3:45:10.46
30 8003 Keegan O'Neill PDX Devo Junior Cycling 00:28:08 Portland 3:45:18.81

Men Category 3

Num Name Team Time Down City Time
1 5032 Johnathan Crandall Corvallis Cyclery Racing 00:00:00 Corvallis 2:33:52.36
2 617 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 00:00:03 Portland 2:33:55.40
3 8053 Riley McCammon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:00:39 Happy Valley 2:34:31.10
4 11 Aaron Griffith 00:01:03 2:34:54.97
5 506 Andrew Neill English Cycles 00:01:03 Tualatin 2:34:55.56
6 4157 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 00:01:07 eugene 2:34:59.74
7 4 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 00:01:10 Bend 2:35:01.90
8 4242 Jeramy Martin 00:01:21 Klamath Falls 2:35:13.63
9 4178 Paul Hynes 00:01:23 Bend 2:35:15.43
10 15 Jesse Nofziger 00:01:25 Seattle 2:35:17.23
11 601 Neil Byzick GET FIT Cycling 00:01:40 Hillsboro 2:35:31.88
12 656 Alex Turpin GET FIT Cycling 00:01:41 Newport 2:35:33.16
13 4220 Brett Kirby 00:01:51 Portland 2:35:43.78
14 3136 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 00:02:18 albany 2:36:10.70
15 671 scott carroll 00:03:49 Corvallis 2:37:41.82
16 17 John Morehouse 00:05:53 Eugene 2:39:45.17
17 366 Jeff Hamlin Pacific Power Blue Sky 00:06:52 Corvallis 2:40:44.51
18 613 Edward Rosenberg Garage Racing 00:07:30 Seattle 2:41:22.61
19 411 Matt Bloom GET FIT Cycling 00:09:33 Portland 2:43:25.83
20 397 Matt Mallet 00:14:16 Corvallis 2:48:08.59
21 6 Tim Farrell 00:15:09 Seattle 2:49:01.00
22 584 Cole Hilton GET FIT Cycling 00:20:03 Lake Oswego 2:53:55.71
23 5 Greg Lunieuski 00:33:10 3:07:02.69

Men Category 4/5

Num Name Team Time Down City Time
1 18 Cassidy Bigsby 00:00:00 2:33:58.68
2 4276 Nick Manz 00:00:51 Portland 2:34:49.69
3 5246 Daniel Hough Athletes Lounge Cycling Team 00:01:26 Portland 2:35:24.28
4 5712 Tobias Holgers Garage Racing 00:01:27 Seattle 2:35:25.66
5 5630 Travis Wilson Life Cycle Racing Team 00:01:40 Veneta 2:35:38.79
6 5027 Lloyd Connelly DNR Cycling 00:06:52 Portland 2:40:50.77
7 465 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:12:07 portland 2:46:05.96
8 8065 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 00:12:41 eugene 2:46:39.30
9 5038 Erik Denninghoff DNR Cycling 00:13:38 Portland 2:47:36.46
10 5163 David Prats Pacific Power Blue Sky 00:18:40 Corvallis 2:52:38.87
11 5601 Alex McCulley 00:20:31 Eugene 2:54:29.20
12 5358 Adrian Bosch 00:24:20 Medford 2:58:19.08
13 87 Spencer Fields 00:28:57 3:02:56.03
14 5598 Jay Donohoo 00:30:11 Portland 3:04:09.91
15 474 mark lipchick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 00:33:47 eugene 3:07:45.44
16 4490 Brick Lantz 00:33:50 Eugene 3:07:48.99
17 4139 Joshua Hanselman 00:40:12 Newberg 3:14:10.60
18 5304 Scott Damon Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 00:49:00 Eugene 3:22:58.84

Women Category 1/2/3

Num Name Team Cat Time Down City Time
1 12 Katherine Reinhart 00:00:00 2:55:21.33
2 8096 Clara Honsinger Upper Echelon Fitness and Rehabilitation W2 00:00:03 Ashland 2:55:24.74
3 4521 Misha Fuller W2 00:00:31 Camp Adair 2:55:52.32
4 7147 Clara Terrell West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing W3 00:01:05 Eugene 2:56:26.15
5 277 Tina Haugbro Upper Echelon Fitness and Rehabilitation W3 00:02:11 Beaverton 2:57:32.24
6 5987 Lauren Trolley 00:03:04 2:58:24.88
7 215 Shelley Dunlop W2 00:08:07 Portland 3:03:28.49
8 250 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing W3 00:24:45 Portland 3:20:06.74

Women Category 4/5

Num Name Team Time Down City Time
1 7 Kelley Smith 00:00:00 2:05:36.36
2 7226 Neisha Strait Poplollies 00:00:13 Eugene 2:05:49.21
3 7203 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 00:00:15 Eugene 2:05:51.75
4 7011 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 00:00:19 Portland 2:05:55.73
5 8092 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 00:00:20 Eugene 2:05:56.84
6 7009 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 00:02:12 Portland 2:07:47.98
7 7102 Kim Frank Life Cycle Racing Team 00:02:36 Eugene 2:08:12.55
8 7080 Vicky Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 00:08:44 Portland 2:14:20.32
9 7073 Annie Bertucio 00:12:49 Portland 2:18:25.86
10 7066 Laura Wanker 00:17:42 Silverton 2:23:17.94