Eugene Celebration

Eugene, OR
August 16, 2014

Part of the Eugene Celebration

If you have questions or corrections, please email Misty Mitchell.

Updated August 17, 2014 at 12:05 AM

Masters Men 40+

Num Name Team Time Down City Time
1 711 CJ Johnson Team Cycle Sport 00:00:00 Ashland 2:27:10
2 9062 Daniel Quirk 00:00:00 Petaluma 2:27:10
3 589 David DiMarco 00:00:05 Eugene 2:27:15
4 125 Dave Campbell Hutch's-Slocum-Co-Motion 00:00:35 Newport 2:27:45
5 0 Tom Lyons 00:00:35 Fairfax 2:27:45
6 984 Mark Hibbard Michelob Ultra 00:02:57 Eugene 2:30:07
7 8 Alex Rosenast 00:03:47 2:30:57
8 704 Ron Babcock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:04:11 Hillsboro 2:31:21
9 5368 Tom Keller Sappo Hill Soapworks 00:04:11 Central Point 2:31:21
10 580 Scott Goldstein Michelob Ultra 00:04:38 Eugene 2:31:48
11 4114 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 00:16:06 Ashland 2:43:16
12 4204 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:31:06 Eugene 2:58:16
DNF 633 Bryant Howard Portland

Masters Men 50+

Num Name Team Time Down City Time
1 828 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental 00:00:00 Bend 2:30:57
2 3053 Tim Marcotte Michelob Ultra 00:00:51 Eugene 2:31:48
3 142 bill fields 00:23:10 eugene 2:54:07
DNF 395 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club Hillsboro

Masters Men 60+

Num Name Team Time Down City Time
1 4197 Daniel Caldwell Sunnyside Sports 00:00:00 Bend 2:54:38
2 508 Sid Noyes 00:06:39 Eureka 3:01:17
3 5175 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 00:19:11 Eugene 3:13:49
4 4092 Scott Ryman 00:23:26 spokane 3:18:04

Men Category 1/2

Num Name Team Time Down City Time
1 523 Jeremy Russell Therapeutic Associates Racing 00:00:00 Portland 3:05:26
2 10 Emile de Rosnay 00:00:00 Victoria BC 3:05:26
3 8000 Colby Wait-Molyneux Hagens-Berman LLP Cycling 00:04:29 Vancouver 3:09:55
4 187 Trevor Spahr HCH-RPM Mortgage Cycling Team 00:04:29 Portland 3:09:55
5 4037 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing 00:04:29 Portland 3:09:55
6 856 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com 00:04:29 Bend 3:09:55
7 982 David Sherman Therapeutic Associates Racing 00:04:29 Portland 3:09:55
8 816 Austin Arguello Therapeutic Associates Racing 00:04:29 Bend 3:09:55
9 723 Cameron Clark Hutch's/Bend Dental 00:04:29 Bend 3:09:55
10 798 Billy Truelove 00:04:29 Eugene 3:09:55
11 812 Stephen Lockwood 00:04:29 3:09:55
12 876 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 00:04:29 Eugene 3:09:55
13 9 Robert Hargrove 00:04:29 Vancouver BC 3:09:55
14 162 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental 00:04:29 Bend 3:09:55
15 857 Dillon Caldwell Therapeutic Associates Racing 00:04:29 Bend 3:09:55
16 171 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team 00:04:29 Eugene 3:09:55
17 116 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 00:04:29 Portland 3:09:55
18 602 Joel Fletcher HCH-RPM Mortgage Cycling Team 00:04:29 Portland 3:09:55
19 873 Steven Wilssens 00:04:29 Bothell 3:09:55
20 855 Harrison Harb Guinness Cycling Team 00:04:29 Portland 3:09:55
21 714 Evan Siroky Guinness Cycling Team 00:04:29 Portland 3:09:55
22 722 Peter Buco Showers Pass Elite Road Team 00:04:35 Adelaide 3:10:01
23 141 Dwayne Farr US Military Cycling Team 00:04:38 Vancouver 3:10:04
24 770 Adrian Richardson Showers Pass Elite Road Team 00:08:15 Portland 3:13:41
25 795 Timothy Lang HCH-RPM Mortgage Cycling Team 00:19:38 3:25:04
26 14 Nathaniel PITTS 00:19:38 Seattle 3:25:04
27 128 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 00:19:38 portland 3:25:04
28 390 Marek Litinsky Trusty Switchblade 00:26:26 Beaverton 3:31:52
29 8003 Keegan O'Neill PDX Devo Junior Cycling 00:26:26 Portland 3:31:52
30 114 Nick Skenzick Hutch's-Slocum-Co-Motion 00:26:26 Eugene 3:31:52
DNF 759 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA Keizer
DNF 777 Stephen Bedford HCH-RPM Mortgage Cycling Team Portland
DNF 136 David Root Therapeutic Associates Racing Vancouver
DNF 537 Matthew Studer Therapeutic Associates Racing Portland
DNF 715 Nathan Gibson Trusty Switchblade Portland

Men Category 3

Num Name Team Time Down City Time
1 11 Aaron Griffith 00:00:00 2:22:04
2 15 Jesse Nofziger 00:00:40 Seattle 2:22:44
3 4157 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 00:00:40 eugene 2:22:44
4 617 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 00:00:40 Portland 2:22:44
5 601 Neil Byzick GET FIT Cycling 00:00:40 Hillsboro 2:22:44
6 8053 Riley McCammon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:00:40 Happy Valley 2:22:44
7 4242 Jeramy Martin 00:00:40 Klamath Falls 2:22:44
8 5032 Johnathan Crandall Corvallis Cyclery Racing 00:00:40 Corvallis 2:22:44
9 4178 Paul Hynes 00:00:40 Bend 2:22:44
10 17 John Morehouse 00:00:40 Eugene 2:22:44
11 4 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 00:00:40 Bend 2:22:44
12 656 Alex Turpin GET FIT Cycling 00:00:40 Newport 2:22:44
13 506 Andrew Neill English Cycles 00:00:40 Tualatin 2:22:44
14 4220 Brett Kirby 00:01:09 Portland 2:23:13
15 3136 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 00:01:20 albany 2:23:24
16 671 scott carroll 00:01:39 Corvallis 2:23:43
17 613 Edward Rosenberg Garage Racing 00:05:20 Seattle 2:27:24
18 366 Jeff Hamlin Pacific Power Blue Sky 00:05:20 Corvallis 2:27:24
19 411 Matt Bloom GET FIT Cycling 00:09:35 Portland 2:31:39
20 6 Tim Farrell 00:12:55 Seattle 2:34:59
21 397 Matt Mallet 00:13:22 Corvallis 2:35:26
22 584 Cole Hilton GET FIT Cycling 00:16:49 Lake Oswego 2:38:53
23 5 Greg Lunieuski 00:29:09 2:51:13

Men Category 4/5

Num Name Team Time Down City Time
1 4276 Nick Manz 00:00:00 Portland 2:22:44
2 5712 Tobias Holgers Garage Racing 00:00:00 Seattle 2:22:44
3 5246 Daniel Hough Athletes Lounge Cycling Team 00:00:00 Portland 2:22:44
4 5630 Travis Wilson Life Cycle Racing Team 00:00:00 Veneta 2:22:44
5 18 Cassidy Bigsby 00:00:00 2:22:44
6 5027 Lloyd Connelly DNR Cycling 00:04:40 Portland 2:27:24
7 465 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:09:50 portland 2:32:34
8 5038 Erik Denninghoff DNR Cycling 00:10:50 Portland 2:33:34
9 8065 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 00:10:50 eugene 2:33:34
10 5163 David Prats Pacific Power Blue Sky 00:16:09 Corvallis 2:38:53
11 5601 Alex McCulley 00:17:44 Eugene 2:40:28
12 5358 Adrian Bosch 00:21:54 Medford 2:44:38
13 87 Spencer Fields 00:26:20 2:49:04
14 5598 Jay Donohoo 00:26:43 Portland 2:49:27
15 4490 Brick Lantz 00:28:45 Eugene 2:51:29
16 474 mark lipchick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 00:29:55 eugene 2:52:39
17 4139 Joshua Hanselman 00:37:04 Newberg 2:59:48
18 5304 Scott Damon Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 00:45:03 Eugene 3:07:47

Women Category 1/2/3

Num Name Team Cat City Time
1 8096 Clara Honsinger Upper Echelon Fitness and Rehabilitation W2 Ashland 2:57:48
2 7147 Clara Terrell West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing W3 Eugene 2:57:48
3 4521 Misha Fuller W2 Camp Adair 2:57:48
4 12 Katherine Reinhart 2:57:48
5 5987 Lauren Trolley 2:59:13
6 277 Tina Haugbro Upper Echelon Fitness and Rehabilitation W3 Beaverton 2:59:24
7 215 Shelley Dunlop W2 Portland 3:03:47
8 250 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing W3 Portland 3:19:42

Women Category 4/5

Num Name Team City Time
1 7 Kelley Smith 2:10:58
2 7203 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio Eugene 2:10:58
3 7226 Neisha Strait Poplollies Eugene 2:11:20
4 7011 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 2:11:21
5 8092 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion Eugene 2:12:24
6 7009 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing Portland 2:12:47
7 7102 Kim Frank Life Cycle Racing Team Eugene 2:13:04
8 7080 Vicky Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing Portland 2:17:05
9 7073 Annie Bertucio Portland 2:22:03
10 7066 Laura Wanker Silverton 2:25:42