Therapeutic Associates Racing TT @ PIR: Combined

Portland, OR
April 20, 2014

Part of the Therapeutic Associates Racing TT @ PIR

Updated August 20, 2014 at 12:00 PM

Combined

Name Team Category Time
1 David Zimbelman Team Salmon Cyclery Masters Men 60+ 23:56
2 Grant McElroy Senior Men Pro/1/2 24:00
3 Eric Sheagley Smith&Nephew p/b West End Bikes Senior Men Pro/1/2 24:01
4 Carl Hoefer HCH-RPM Mortgage Cycling Team Senior Men Pro/1/2 24:19
5 Ron Babcock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Masters Men 40-49 24:22
6 Carl Hoefer HCH-RPM Mortgage Cycling Team Masters Men 30-39 24:37
7 Daniel Lincoln HCH-RPM Mortgage Cycling Team Category 3 Men 24:45
8 Karsten Hagen Evolution Racing Team/River City Bicycles Masters Men 40-49 24:50
9 Jeffrey Pollock Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Masters Men 30-39 24:56
10 Brett Donis Masters Men 40-49 25:07
11 Calon Russell Therapeutic Associates Racing Category 3 Men 25:11
12 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team Category 4/5 Men 25:31
13 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing Senior Men Pro/1/2 25:42
14 Alex Telitsine Senior Men Pro/1/2 25:43
15 Brandon Meinke Team S+M Senior Men Pro/1/2 25:45
16 Dean Anderson crank Masters Men 50-59 25:48
17 Ron Sines Pacific Power Blue Sky Category 3 Men 25:49
18 Tom Webb Team Rose City Masters Men 60+ 26:03
19 Evan Deutsch Masters Men 40-49 26:04
20 William Zale Smith&Nephew p/b West End Bikes Masters Men 50-59 26:06
21 Chris Ward Category 3 Men 26:15
21 Daniel Hough Category 4/5 Men 26:15
23 Joseph Holcomb Smith&Nephew p/b West End Bikes Masters Men 40-49 26:17
24 Joe Tysoe Category 4/5 Men 26:29
25 Bradley Maier Therapeutic Associates Racing Category 3 Men 26:31
26 Kyle Brown Therapeutic Associates Racing Eddy Senior Men 26:33
27 Mark Bradley Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Masters Men 50-59 26:42
28 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky Masters Men 60+ 26:43
29 Sean Thielen HCH-RPM Mortgage Cycling Team Category 3 Men 26:46
30 Gregory Hartman Team Rose City Masters Men 60+ 26:50
31 Jeff Tedder Hammer Velo Masters Men 50-59 26:55
32 Paul Mautner Veloforma Masters Men 50-59 26:56
33 WIM ROELS Rogue Eddy Senior Men 27:01
34 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Masters Men 40-49 27:02
34 David Hart Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles Masters Men 40-49 27:02
36 Ron Babcock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Eddy Senior Men 27:05
37 Andi Greisel Therapeutic Associates Racing Category 3 Men 27:06
38 Allen Neel Masters Men 50-59 27:07
39 David Prats Pacific Power Blue Sky Category 4/5 Men 27:11
40 Ryan McCracken HCH-RPM Mortgage Cycling Team Category 3 Men 27:14
41 Lloyd Connelly DNR Cycling Masters Men 40-49 27:21
42 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com Masters Men 30-39 27:22
43 David Masuda Therapeutic Associates Racing Eddy Senior Men 27:24
44 Quinn Jackson DNR Cycling Masters Men 40-49 27:30
45 Michael Rueter Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Masters Men 30-39 27:31
46 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Masters Men 50-59 27:33
47 Erik Spillman Portland Velo Racing Team Masters Men 40-49 27:36
47 Jeff Buck Team Rose City Masters Men 60+ 27:36
49 Mark Edlen Masters Men 60+ 27:40
50 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Masters Men 40-49 27:41
51 Richard Daifuku Masters Men 60+ 27:43
52 Mike Kath Therapeutic Associates Racing Senior Men Pro/1/2 27:44
53 Kristopher Celtnieks Hammer Velo Category 4/5 Men 27:49
54 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Senior Women 1/2 27:58
55 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club Masters Men 50-59 28:01
56 Andrew Warren Team S+M Category 4/5 Men 28:03
57 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club Category 3 Women 28:05
57 Brenna Wrye-Simpson Ironclad Cycling Team Senior Women 1/2 28:05
59 Brenda Middleton Pacific Power Blue Sky Masters Women 40-49 28:08
60 Steven Basden Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Category 4/5 Men 28:13
61 Trevor Rice Portland Velo Racing Team Eddy Senior Men 28:16
62 Tim Dorman Camas Bike and Sport Masters Men 50-59 28:19
63 Keith Levesque Rogue Eddy Senior Men 28:25
64 Ed Reagan Portland Bicycle Studio Category 4/5 Men 28:29
65 Michael Hopkins Team Planet X USA Eddy Senior Men 28:31
66 Jonathan Lyons Hammer Velo Masters Men 50-59 28:33
67 Ray Anderson Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Masters Men 60+ 28:34
68 John Prosser Pacific Power Blue Sky Masters Men 40-49 28:37
69 Eric Szczukowski Masters Men 50-59 28:41
70 Sydney Running Ironclad Cycling Team Senior Women 1/2 28:42
71 David Smith Category 4/5 Men 28:44
72 Hazel Gross West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing Category 4/5 Women 28:49
73 Janet Howard Category 3 Women 28:52
74 Russ Patterson Portland Velo Racing Team Masters Men 60+ 28:56
75 Dave Aldersebaes Ironclad Cycling Team Category 3 Men 28:57
76 Eben Horacek HCH-RPM Mortgage Cycling Team Category 3 Men 28:58
77 Bill Holmes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Eddy Senior Men 29:04
78 Logan Trammell Word-RCB by Cyclisme Category 4/5 Men 29:15
79 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team Masters Women 50-59 29:17
80 Kevin Le Athletes Lounge Cycling Team Junior Men 17-18 29:18
80 Jon Bero Masters Men 40-49 29:18
82 Tom Dean Masters Men 60+ 29:23
82 Eric Stouck Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Eddy Senior Men 29:23
84 Fergus Kinnell Word-RCB by Cyclisme Masters Men 40-49 29:36
85 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team Category 4/5 Women 29:45
86 Kathryn Beattie Masters Women 40-49 29:49
87 David Adkins Athletes Lounge Cycling Team Category 4/5 Men 29:51
88 Josh Smith Category 4/5 Men 29:58
88 James Bradley Rogue Eddy Senior Men 29:58
88 Tim Van Mouwerik Masters Men 50-59 29:58
91 Jeff Maurer Showers Pass MTB/CX Team Masters Men 50-59 30:02
91 Tyler Thessin Category 4/5 Men 30:02
93 Geoff Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Masters Men 30-39 30:03
94 John Tess Tempo/KWC Masters Men 60+ 30:12
95 Ed Dalton Masters Men 50-59 30:14
96 Chris Roberts Hammer Velo Eddy Senior Men 30:19
96 Jeffrey Volk DNR Cycling Eddy Senior Men 30:19
96 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team Eddy Senior Men 30:19
99 Tom Kelly Team Planet X USA Masters Men 60+ 30:20
100 John Wilger Category 4/5 Men 30:21
101 Tim Bergmann Word-RCB by Cyclisme Masters Men 40-49 30:23
102 Stan Gardner Eddy Senior Men 30:26
103 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team Category 4/5 Women 30:28
104 Laura Wanker Masters Women 50-59 30:34
105 John Tallyn Masters Men 60+ 30:41
105 Tiffonie Carroll Category 4/5 Women 30:41
107 Fred Robinson NoMads Bicycle Racing Team Masters Men 40-49 30:59
108 John Henry Maurice Capitol Velo Masters Men 50-59 31:01
109 David Smith Masters Men 50-59 31:03
110 Diana Smith Category 4/5 Women 31:05
111 Anne Haddock Pacific Power Blue Sky Masters Women 40-49 31:09
112 Tom Kelly Team Planet X USA Eddy Senior Men 31:38
112 Loren Russell Masters Men 60+ 31:38
114 brent wright Category 4/5 Men 31:43
115 Michael Allen Category 4/5 Men 31:46
116 Joe Cipale Team Rose City Category 3 Men 31:47
117 Lisa George Monkey Wrench Bicycle Club Masters Women 50-59 31:48
118 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team Category 4/5 Women 31:52
119 Diego Aguirre Category 4/5 Men 31:59
120 Jill Josselyn Multnomah Athletic Club Masters Women 60+ 32:01
121 rod malone Tempo/KWC Masters Men 60+ 32:11
122 Kyle Mountain Eddy Senior Men 32:41
123 Rob Burton Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Category 4/5 Men 32:43
124 Joanne Heilinger RAO/Imperial River Racing Masters Women 60+ 32:45
125 Alex White Word-RCB by Cyclisme Junior Men 15-16 33:04
126 Linda Fanning Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Masters Women 50-59 33:18
127 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Category 4/5 Men 33:27
127 Ken Brinich Eddy Senior Men 33:27
129 Diane Bradley Rogue Eddy Senior Women 33:33
130 Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Masters Men 30-39 33:34
131 Frances Gehring Hammer Velo Masters Women 50-59 33:52
132 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky Masters Women 50-59 34:28
133 Sharon Trammell Word-RCB by Cyclisme Category 4/5 Women 34:30
134 Jaden Salama Word-RCB by Cyclisme Junior Men 15-16 34:39
135 Bob St. John Eddy Senior Men 34:42
136 Jason Pfeifer Masters Men 40-49 34:52
137 Erica Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Masters Women 30-39 34:57
138 Edward Lanton Masters Men 60+ 35:11
139 Gillian Bergmann Word-RCB by Cyclisme Junior Women 15-18 35:44
140 Andriana 'Muffy' Kruger Masters Women 50-59 35:56
141 Laura Devies Athletes Lounge Cycling Team Category 4/5 Women 36:18
142 Grayson Szczukowski Junior Men 13-14 41:51
143 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Junior Women 15-18 44:24
144 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Junior Women 10-14 46:59