Portland MTB Short Track Series

Portland, OR
July 30, 2007

Part of the Portland MTB Short Track Series

Updated April 29, 2009 at 10:47 AM

Beginner Men

Num Name Team Age Laps
1 317 Nick Williams 29 4
2 107 Ken Lindhorst 43 4
3 65 David Saltzberg Specialized River City Bicycles 41 4
4 213 Richard Lorenz Beaverton Bicycle Club 31 4
5 241 Steve Long North River Racing 54 4
6 338 Tom Rousculp 32 4
7 382 Andrew Mork 39 4
8 131 Bret Berner Team BMX 31 4
9 298 Jon DeLeonardo 27 4
10 341 Eddie Wang River City Bicycles 30 4
11 62 Eric Bryant River City Bicycles 45 4
12 51 Russell Holzinger 28 4
13 418 Tyler Hunt 4
14 239 Jeffrey Garrett 30 4
15 101 Derek Batchelder Trail Head Cycles 15 4
16 301 Keith Ferrante 26 4
17 427 Matt Minjares Team Beer 36 4
18 210 Mark Jenkins Team S+M 47 4
19 365 Aaron Baker 14 4
20 379 John Baldwin 4
21 399 Jeffrey Johnson Team Beer 39 4
22 123 Dan VanMeter 38 4
23 416 Chad Hartley 4
24 67 James Reinhart 40 4
25 334 Steve Bryant 39 4
26 223 Jim Straight Endo & the Back Peddlers 38 4
27 420 Dave Lear 4
28 95 Steve McAdoo 43 4
29 346 Kevin Magula 28 4
30 426 Richard Hak 4
31 413 Andrew Legear Cardnaz 34 4
32 237 Einar Traa 64 4
33 401 Chris Barney 33 4
34 415 T. Kenji Sugahara Capitol Subaru Cycling 34 4
35 347 Ashton Thurneyssen 24 3
36 46 Brian Brannschweig 29 3
DNF 110 James Marron 34 2

Beginner Women

Num Name Team Age Laps
1 225 Miriam Gillow-Wiles Portland State University 28 4
2 406 Devin Moeller Veloshop 4
3 299 Wendi Straight 40 4
4 304 Melanie Clark 41 4
5 251 Tacia Miller 36 4
6 73 Lori Jensen 47 4
7 403 Kara Murray 30 4
8 227 Jennifer Foley Ironclad Performance Wear 31 4
9 292 Kimberly Long Endo & the Back Peddlers 39 4
10 381 Amber Clark Team Beer 30 4
11 209 Lindsay Kandra Team Group Health 30 4
12 218 Melanie Moir 34 3
13 422 Larisa Brunsdon 26 3
14 126 Darquise Cloutier 43 3
DNF 328 Sierra Callahan 28 3
DNF 336 Michelle Kunec 24 2

Expert Men

Num Name Team Age Laps
1 179 Neal Bibler Team S+M 29 8
2 113 Joel Armstrong Shiloh Cyclery/Dirt Rag Magazine 38 8
3 90 Andy McKerrow The Bike Gallery 33 8
4 203 David Diviney Half Fast Velo 39 8
5 33 Brett Jarolimek The Bike Gallery 31 8
6 366 Doug Wilmes River City Bicycles 27 8
7 346 James Crowe 20 8
8 193 Scott Bradway Team S+M 36 8
9 87 James Tervo Artisan Family Racing 37 8
10 311 Ryan McFarling YakiBRA 33 8
11 180 Jesse Bolling bicycleattorney.com 31 8
12 16 Andrew Haliburton United Finance 41 8
13 417 Shane Beers Eddy Merkin 33 8
14 150 Dylan VanWeelden Yakima Bike Vigilantes 29 8
15 242 Mike Bene Veloshop 40 8
16 45 Brian Austin bicycleattorney.com 29 8
17 10 John Dorfer Veloshop 29 8
18 27 Todd Sexton Guinness Cycling Team 37 8
19 136 Ethan Furniss Eddy Merkin 23 8
20 385 Ruben Markstrom 31 8
21 282 Rich Cowan Veloce Racing 33 7
22 433 Wade Goff Half Fast Velo 36 7
23 61 Chris Sautter Word-RCB 41 7
24 167 David Bisers Veloshop 26 7
25 425 David Landolt 51 7
26 358 Brian Spears Half Fast Velo 38 7
27 215 Doug Moak River City Bicycles 33 7
28 173 Jason Carothers 30 7
29 270 Erik Voldengen Beaverton Bicycle Club 36 7
30 12 Jonathan Vinson Veloshop 35 7
31 64 Jacob Furniss Eddy Merkin 27 7
32 310 Craig Austin Half Fast Velo 44 7
33 43 Anthony Ohotto Word-RCB 40 7
DNF 44 Matt Cardinal The Bike Gallery 35 1

Junior Men U14

Num Name Team Age Laps
1 57 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles 12 4
2 247 Wylie Bryant River City Bicycles 9 4
3 37 Brock Emry River City Bicycles 9 4
4 351 Wyatt Cooper Forza Jet Velo 11 4
5 229 Joshua Clark Cyclepath Racing 9 3
6 231 Ben Clark Cyclepath Racing 7 3
7 405 Jake Lear 11 3
8 424 Alan Sophie 11 3
9 342 Skyler Gober 9 3
10 404 Nick Lear 9 3
11 117 Camden Morey Forza Jet Velo 10 3
12 98 Julian Roden The Bike Gallery 11 3
DNF 372 Ben Sprouse 10 1

Junior Women

Num Name Team Age Laps
1 70 Kara Helgren Forza Jet Velo 14 3
2 74 Marisa Reid Forza Jet Velo 11 3
3 41 Ellie Engelen NoMad Sports Club 11 3
4 331 Mikaela Saltzberg Specialized River City Bicycles 10 3
5 303 Kallen Dewey Beaverton Bicycle Club 18 3

Pro, Expert Women

Name Team
1 Wendy Williams River City Bicycles
2 Marila Alvares The Bike Gallery
3 Brigette Brown River City Bicycles
4 Dani Dance River City Bicycles
5 Elizabeth Cardinal Veloshop
6 Susan Sherman
7 Kelly Bradway Parett
8 Jeanie Bihlmaier Specialized River City Bicycles
9 Laurel Gitlen Gentle Lovers
10 Cassandra Perkins Bearnaked/Cannondale
11 Connie Vine NoMad Sports Club
12 Kristine Rotan Cyclepath Racing

Pro, Expert Women

Name Team
1 Wendy Williams River City Bicycles
2 Brigette Brown River City Bicycles
3 Marila Alvares The Bike Gallery
4 Dani Dance River City Bicycles
5 Jeanie Bihlmaier Specialized River City Bicycles
6 Elizabeth Cardinal Veloshop
7 Kelly Bradway Parett
8 Connie Vine NoMad Sports Club
9 Kristine Rotan Cyclepath Racing

Pro, Semi-Pro Men

Name Team
1 Shannon Skerritt The Bike Gallery
2 Matthew Slaven Kona Factory Team
3 John McCaffrey bicycleattorney.com
4 Patrick Wilder Cyclepath Racing
5 Kevin Hulick Gentle Lovers
6 chad swanson Team S+M
7 Nelson Snyder Cyclepath Racing
8 Tony Kic Gentle Lovers
9 Ian Brown River City Bicycles
10 Pete Zlatnik The Bike Gallery
11 Olivier Bock Jamis
12 Jonathan Myers Team S+M
13 Martin Baker bicycleattorney.com
14 Molly Cameron Veloshop
15 Steven Hunter Veloshop
16 Evan Plews Capitol Subaru Cycling
17 Chris Brandt Collin's Cycle Shop
18 Ryan Weaver River City Bicycles
19 Sean Babcock Team S+M
20 Damian Schmitt Sunnyside Sports
21 Mathew Hall Ira Ryan Cycles/Veloshop
22 Cary Miller Team S+M
23 Michael Gallagher River City Bicycles
24 Jason Lewis Veloce Racing
25 Eric Tsai The Bike Gallery
26 John Walrod River City Bicycles
27 Brian Ellin Veloshop
28 Mike Hilbrandt The Bike Gallery

Pro, Semi-Pro Men

Name Team
1 Shannon Skerritt Bike Gallery/Chris King
2 Matthew Slaven Kona Factory Team
3 John McCaffrey bicycleattorney.com
4 Patrick Wilder Cyclepath Racing
5 chad swanson Team S+M
6 Tony Kic Gentle Lovers
7 Pete Zlatnik The Bike Gallery
8 Steven Hunter Veloshop
9 Jason Lewis
10 Cary Miller Team S+M
11 Nelson Snyder Cyclepath Racing
12 Jonathan Myers Team S+M
13 Brian Ellin Veloshop
14 Martin Baker bicycleattorney.com
15 Mike Hilbrandt The Bike Gallery
16 Matt Mahoney Team S+M
17 rich cramer bicycleattorney.com
18 Jed Floding Veloshop
19 Steve Davee Veloce Racing

Pro/Expert Women

Num Name Team Age Laps
1 139 Wendy Williams River City Bicycles 38 7
2 6 Brigette Brown River City Bicycles 32 7
3 22 Marila Alvares The Bike Gallery 36 7
4 5 Dani Dance River City Bicycles 35 7
5 318 Jeanie Bihlmaier Specialized River City Bicycles 33 7
6 88 Elizabeth Cardinal Veloshop 32 7
7 79 Kelly Bradway Parett 39 7
8 26 Connie Vine NoMad Sports Club 43 6
9 295 Kristine Rotan Cyclepath Racing 37 6

Pro/Semi-pro Men

Num Name Team Age Laps
1 1 Shannon Skerritt Bike Gallery/Chris King 36 8
2 3 Matthew Slaven Kona Factory Team 30 8
3 205 John McCaffrey bicycleattorney.com 42 8
4 30 Patrick Wilder Cyclepath Racing 34 8
5 147 chad swanson Team S+M 30 8
6 171 Tony Kic Gentle Lovers 29 8
7 11 Pete Zlatnik The Bike Gallery 36 8
8 15 Steven Hunter Veloshop 27 8
9 35 Jason Lewis 8
10 186 Cary Miller Team S+M 35 8
11 31 Nelson Snyder Cyclepath Racing 36 8
12 76 Jonathan Myers Team S+M 40 8
13 373 Brian Ellin Veloshop 27 8
14 114 Martin Baker bicycleattorney.com 40 8
15 77 Mike Hilbrandt The Bike Gallery 29 8
16 434 Matt Mahoney Team S+M 29 8
17 68 rich cramer bicycleattorney.com 8
18 241 Jed Floding Veloshop 31 8
19 317 Steve Davee Veloce Racing 7
DNF 141 Ryan Weaver River City Bicycles 30 5
DNF 213 Aaron Tuckerman Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 23 5
DNF 372 Ian Brown River City Bicycles 28 2

Singlespeed

Num Name Team Age Laps
1 1 Shannon Skerritt Bike Gallery/Chris King 36 6
2 11 Pete Zlatnik The Bike Gallery 36 6
3 90 Andy McKerrow The Bike Gallery 33 6
4 141 Ryan Weaver River City Bicycles 30 6
5 114 Martin Baker bicycleattorney.com 40 6
6 30 Patrick Wilder Cyclepath Racing 34 6
7 31 Nelson Snyder Cyclepath Racing 36 6
8 13 Dan Porter Cyclepath Racing 35 6
9 64 Jacob Furniss Eddy Merkin 27 6
11 77 Mike Hilbrandt The Bike Gallery 29 6
12 135 Tony Pereira Veloshop 38 6
13 242 Mike Bene Veloshop 40 6
14 12 Jonathan Vinson Veloshop 35 6
15 139 Wendy Williams River City Bicycles 38 6
16 7 Ron Strasser Team S+M 58 6
17 10 John Dorfer Veloshop 29 6
18 136 Ethan Furniss Eddy Merkin 23 6
19 115 Scott Barker 37 6
20 433 Wade Goff Half Fast Velo 36 6
21 167 David Bisers Veloshop 26 6
22 166 josh bartlemay Beer Powered Bike 24 6
23 60 Steven Basden Half Fast Velo 42 6
24 357 Chris Tauscher Specialized River City Bicycles 47 6
25 6 Brigette Brown River City Bicycles 32 6
26 320 Colin Maher River City Bicycles 32 6
27 350 Lawrence Jobe 41 6
28 215 Doug Moak River City Bicycles 33 6
29 380 John Howe Team Beer 35 6
30 310 Craig Austin Half Fast Velo 44 5
31 59 Will Cortez Kissler's Cyclery 29 5
32 267 marcus swanson Half Fast Velo 50 5
33 168 Justin Gorder Gateway/Speedzone 25 5
34 431 Benjamin Davis Team Beer 5
35 116 David Burnard 51 5
36 131 Bret Berner Team BMX 31 5
37 402 George Carder Team Beer 26 5
38 125 Russell Gober Hammer Nutrition 41 5
39 236 Jake Rosenfeld 39 5
40 47 Brian Garretson Veloshop 24 5
DNF 240 Mathew Hall Ira Ryan Cycles/Veloshop 29 5
DNF 417 Shane Beers Eddy Merkin 33 3
DNF 66 Eric Tsai The Bike Gallery 26 2

Sport Men 19-39

Num Name Team Age Laps
1 28 Paolo Dabbeni Splash Cycling Team 39 5
2 252 Ben Edwards 32 5
3 343 Daniel Sprouse 39 5
4 345 Casey McDonald OrganicAthlete 30 5
5 165 Chris Cottingham bicycleattorney.com 37 5
6 236 Jake Rosenfeld 39 5
7 435 Michael Szwaya 5
8 271 John Crawford Portland Velo 21 5
9 181 David Rosen Team Oregon/River City Bicycles 34 5
10 162 Andrew Holder 33 5
11 358 Brian Spears Half Fast Velo 38 5
12 312 brett boyles United Finance 37 5
13 355 Robin Frehsee 27 5
14 185 Chris Boyce 34 5
15 330 Kirk Edwards Gateway/Speedzone 33 5
16 104 Jimmy Cavalieri 36 5
17 297 Ethan Hormann Forza Jet Velo 14 5
18 246 David Liebert Cyclepath Racing 34 5
19 437 Kevin Thompson Half Fast Velo 34 5
20 430 Alex Accetta Team Beer 37 5
21 423 Don McKie 5
22 132 Christopher Dyer Augustus 32 5
23 105 Matt Distefano 26 5
24 415 T. Kenji Sugahara 34 5
25 23 Troy Logue Beaverton Bicycle Club 34 5
26 414 Mark Westfall 24 5
27 389 Scott Korn 33 5
28 163 Nathan Savage Crazy Badgers 32 5
29 55 Darrin Joos The Bike Gallery 31 5
30 386 Jeff Nelson Yakima Bike Vigilantes 26 5
31 52 Shawn Rader 29 5
32 441 James Sestric 33 5
33 39 Csaba Kormendy 35 5
34 429 Jed Douglas 5
35 327 Brian Johnson Silly Yak Cycling 36 5
36 235 Barrett Reiner 22 5
37 368 Paul DeVries 343 Racing 39 5
38 157 Bob Cook Cascade Physical Therapy Vancouver 38 5
39 134 Justin Stenkamp 30 4
40 168 Justin Gorder Gateway/Speedzone 25 4
41 439 NICK JEFFRIES 4
42 83 Chris Ellsworth 23 4
43 155 Adrian Black 29 4
44 363 Brent Dombrowski Cyclepath Racing 34 4
45 377 Robert Davis 38 4
46 97 Eric Roden The Bike Gallery 34 4
47 428 Al Olsen 4
48 177 James Westfall 27 4
49 256 Jonathan Puskas Half Fast Velo 36 4
50 305 Jared White 26 4
51 144 Edward (Ted) Chaplain 32 4
52 56 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 39 3
53 158 Nathan Cooper 30 2
DNF 58 Tyrone Long 38 3
DNF 211 Will McDonald 23 3
DNF 440 Michael Malow Portland Velo 2

Sport Men 40+

Num Name Team Age Laps
1 85 Greg O'Brien Word-RCB 42 5
2 61 Chris Sautter Word-RCB 41 5
3 43 Anthony Ohotto Word-RCB 41 5
4 260 Bob Jacobs bicycleattorney.com 41 5
5 388 Dave Warwick Gateway/Speedzone 40 5
6 154 William Goritski Tireless Velo 45 5
7 38 mark Emry Brock Racing Team 43 5
8 275 Terry Mitchell 41 5
9 25 Jeff Vine NoMad Sports Club 43 5
10 362 Trig Rogers bicycleattorney.com 41 5
11 20 Brian Engelen NoMad Sports Club 46 5
12 149 Paul Anderson Half Fast Velo 42 5
13 161 David German Sunset Cycles/CycleOne 42 5
14 222 Pete Conklin 44 5
15 190 Dean Duitsman Cedar Mill Velo 42 5
16 191 Doug Brecht Cedar Mill Velo 43 5
17 195 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 46 5
18 65 David Saltzberg Specialized River City Bicycles 41 5
19 109 Guus Sophie Team Rose City 46 5
20 54 Tim Goss Tireless Velo 41 5
21 361 Emile Lemoine bicycleattorney.com 43 5
22 268 sean vali Cedar Mill Velo 40 5
23 443 Ken Spiess bicycleattorney.com 5
24 269 Matt McGuire Cedar Mill Velo 40 5
25 393 Andrew Wilson Veloshop 47 5
26 118 Ken Benson Crazy Badgers 46 5
27 63 Damon Webster Columbia River Velo 46 5
28 233 Stanley Bercovitz 45 5
29 288 Russell Gober Hammer Nutrition 41 5
30 108 Gary Smith 48 5
31 438 Joel Thompson Bridgetown Velo 44 4
32 159 Kerry Ketcham Crazy Badgers 46 4
33 298 Bob Croucher Tireless Velo 43 4
34 259 Jim Stuck OrganicAthlete 42 4
DNF 86 Mark O'Brien 42 1

Sport Men 50+

Num Name Team Age Laps
1 7 Ron Strasser Team S+M 58 5
2 174 Steve Lacey Cyclepath Racing 53 5
3 258 Ike Kendrick 54 5
4 89 James Thiele Team Rose City 50 5
5 264 Joe Hamilton Mari's Coffee 51 5
6 267 marcus swanson Half Fast Velo 50 5
7 265 Patrick Coughlin AOMS Racing 55 5
8 442 Steve Brown 5
9 272 Michael Barmache NoMad Sports Club 58 4
10 287 David Burnard 51 4

Sport Women 19-39

Num Name Team Age Laps
1 84 Megan Chinburg 28 5
2 315 Sarah Sturdy PONY 30 5
3 71 Jennifer Schweitzer 31 5
4 230 Heather Westfall 27 5
5 21 Elicia Cardenas Veloshop 31 5
6 432 Alisa Jeffries 27 5
7 214 Jennifer Caldwell Team Group Health 30 5
8 316 Megan Murray PONY 26 5
9 18 Beth Chase Veloshop 31 5
10 148 Anna Saltonstall Team S+M 31 5
11 102 Kristen Marlo Warren HAK Racing 37 5
12 436 Julie Thompson Half Fast Velo 30 5
13 349 Kristin Wille Portland Velo 24 5
14 140 Rachael Kubik 24 4
15 142 Jennafer Herold Eddy Merkin 22 4
16 127 Rachael Parker Hammer Nutrition 38 3

Sport Women 40+

Num Name Team Age Laps
1 32 Laura La Rosa 42 5
2 75 Pam Reid Team Rose City 50 5
3 111 Barbara Thiele Team Rose City 54 5
4 291 Joanne Leyva NoMad Sports Club 47 5
5 78 Renee Pype Team S+M 40 4