OUCH

Corbett, OR
July 22, 2007

Part of the OUCH

Updated April 29, 2009 at 10:47 AM

Jr Men10-12

Num Name Team Time
1 931 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club 1:38:28

Jr Men 15-16

Num Name Team Time
1 902 Andrew Bennett Collin's Cycle Shop 1:16:46
2 937 Christopher Robinson United Finance 1:31:35

Jr Men 17-18

Num Name Team Time
1 969 Carl Bjorn Kjellstrand Forza Jet Velo 1:06:45
2 909 Richard Suditu Beaverton Bicycle Club 1:08:36
3 910 Matt Dooley Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:09:05
4 966 Adrian Unkeles Team Oregon/River City Bicycles 1:19:33
5 406 Don Vandervort Beaverton Bicycle Club 1:28:00

Jr Wmn 13-14

Num Name Team Time
1 491 Sara Slawta Land Shark 1:29:56

Men 1/2

Num Name Team Time
1 844 Rob English Bike Friday 0:57:58
2 2647 Kerry Farrell Wheelsport 0:58:31
3 116 Richard Anderson CMG Racing/Alpine Mortgage 1:02:28
4 500 Tom Herman Anthem 1:04:17
5 125 Jonathan Myers Sellwood Cycles 1:04:36
6 184 Bruce Connelly The Bike Gallery 1:05:10
7 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:05:11
8 611 Roger Stevens Nike Cycling 1:05:19
9 143 Matthew Wolpert 1:05:49
10 112 David Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8 1:15:09
DNS 792 Tyler Stetson First Rate Mortgage Cycling Team

Men 4/5

Num Name Team Time
1 1097 Joel Thompson Bridgetown Velo 1:07:53
2 2354 Casey Davidson Beaverton Bicycle Club 1:08:52
3 1067 Kevin Nichols 1:08:54
4 1046 brett boyles United Finance 1:09:36
5 2154 Ben Johnson Portland Velo 1:09:40
6 1016 Coby Hutzler Bike Peddler 1:09:51
7 1475 Daryn Murphy 1:10:13
8 1138 Anthony Ohotto Word-RCB 1:10:23
9 1557 Jess Mace Team Oregon/River City Bicycles 1:11:52
10 1196 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 1:12:17
11 496 Douglas Murphy 1:12:37
12 1018 Justin La Vigne Team Oregon/River City Bicycles 1:12:46
13 1038 Mark Rajotte GSC United 1:13:23
14 1739 Chuck Woosley United Finance 1:14:17
15 1970 Montgomery Hill Beaverton Bicycle Club 1:14:29
16 1922 Jason Fleming 1:14:43
17 1921 Seth Finley 1:17:03
18 00 Jay Lawrence 1:17:30
19 2157 David Lofstead 1:17:37
20 493 Burk Webb 1:17:43
21 2287 Kevin Ziemke 1:19:23
22 01 Randall Dollens 1:22:13
23 2112 Steven Russell 1:22:39
24 1082 Christian Martin River City Bicycles 1:23:19
25 02 John deRosa 1:25:37
26 1778 Greg O'Brien Word-RCB 1:26:03
27 495 Thio Yudie 1:27:34
28 494 Nicholas Murphy 1:30:19
29 2014 Darren Pennington Word-RCB 1:34:15
30 1083 Scott McElroy Beaverton Bicycle Club 1:35:03
DNS 1926 Keith Beckman Beaverton Bicycle Club
DNS 489 Jeffrey Mohrmann River City Bicycles
DNS 2602 Robert Synak

Men Cat 3

Num Name Team Time
1 1980 Matthew Karre 1:02:45
2 1301 Zach Yeager Portland Velo 1:03:16
3 1307 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Cycling/GENR8 1:06:03
4 729 scott springer Portland Velo 1:06:46
5 602 Eric Nachtrab Veloce Racing 1:07:02
6 591 Anthony McCray Team Oregon/River City Bicycles 1:07:05
7 1410 Matt Lichtenfels Team Oregon/River City Bicycles 1:07:12
8 726 Rob Rogers Team Ashland 1:08:52
9 2435 Michael Malone Portland Velo 1:08:54
10 908 Duncan Hay Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:09:30
11 554 Erik Voldengen Beaverton Bicycle Club 1:11:13
12 368 Richard Lorenz Beaverton Bicycle Club 1:13:05
13 499 Brian Spears Half Fast Velo 1:19:04
DNS 553 Steven Hunter Veloshop

Mst Men 40-44

Num Name Team Time
1 1031 Jeffrey Gerwing Word-RCB 1:09:00
2 1062 Greg Crane Beaverton Bicycle Club 1:09:40
3 594 Hugh Potter 1:12:19
4 173 MARK STEGER CMG Racing/Alpine Mortgage 1:12:20
5 393 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:12:39
6 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:14:45
7 492 Rob Spillman 1:19:07
8 2044 Bradley Heintz Team S+M 1:28:51
DNS Bruno Gautier

Mst Men 45-49

Num Name Team Time
1 497 Dave Magness Hutch's Bend 1:05:06
2 45 John Slawta Land Shark 1:08:19
3 1186 Chip Keyes Georges 1:10:20
4 561 Paul Mautner Team Rose City 1:17:52
5 1267 Steve Swanson Team Oregon/River City Bicycles 1:19:03
6 2182 Mark Boguslawski Tri Pacific 1:24:27
DNS 722 Robert Burney STX-340
DNS 1670 Daniel Rohlf
DNS 1776 Michael Beckman Beaverton Bicycle Club

Mst Men 50-54

Num Name Team Time
1 707 Steve Long North River Racing 1:08:06
2 2083 Gregory Hartman 1:13:29
3 567 Bruce Werner 1:15:27
4 557 Terry Knight North River Racing 1:16:37
5 2276 Jeffrey Chicoine 1:19:59
6 1063 Dave Faust Team Rose City 1:20:04
7 1710 Marc Rose 1:25:23
DNS 2124 David Peacock PDX Triclub

Mst Men 60+

Num Name Team Time
1 2107 Douglas Sears 1 Error 1:18:26
2 1792 Al Depenbrock EWEB Windpower 1:19:08
3 828 Don Hanson 1:20:35
4 2021 Einar Traa 1:25:53
5 2445 alan jensen Multnomah Athletic Club 1:28:54
6 2052 Peter Russell Reed College Cycling 1:34:44

Mst Wmn 40-44

Num Name Team Time
1 1505 Jenny Slawta Land Shark 1:10:14
2 219 Georgann Shinn North River Racing 1:21:35

Mst Wmn 45-49

Num Name Team Time
1 245 Debra Stolt-Krichko 1:24:45
2 1218 Marta Medcalf 1:31:10
3 287 Renee Pype Sellwood Cycles 1:39:30
DNS 433 Joanne Leyva NoMad Sports Club

Mst men 55-59

Num Name Team Time
1 765 George Schreck United Finance 1:08:58
2 490 Howard Unkeles Team Oregon/River City Bicycles 1:16:10
3 1033 Roger Nelson Gateway/Speedzone 1:17:03
4 527 Leslie Lunas Hutch's-Eugene 1:19:16
5 365 Eric Christenson Team Rose City 1:22:46
6 1118 Ray Thomas Swanson, Thomas & Coon 3:13:50

Tandem

Num Name Team Time
1 774 Scott Powell Nike Cycling 1:36:47

Wmn 1/2

Num Name Team Time
1 498 Lisa Magness Hutch's Bend 1:12:32

Women 3/4

Num Name Team Time
1 1310 Wendy Williams River City Bicycles 1:10:52
2 246 Kathleen Kolman EWEB Windpower 1:18:56
3 241 Julie Forrest EWEB Windpower 1:20:25
4 2429 Lillian Schiavo Hutch's Bend 1:23:04
5 253 Daphne Moore North River Racing 1:25:25
6 419 Amy LeBus Bridgetown Velo 1:30:19