Portland Trophy Cup

Portland International Raceway, OR
October 02, 2018

Part of the Portland Trophy Cup

For results questions, please contact Emily Marshall

Updated October 5, 2018 at 10:14 PM

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 669 Sarah Livingston 28 Portland 5 37:31
2 682 Jacinta Higgins 29 Portland 5 37:53
3 679 Kaeli Laxson 26 5 38:20
4 647 Leah Brown Team 10 Barrel 31 Portland 5 38:28
5 668 Stephanie Keske 5 38:43
6 677 Erin Lodwick 5 38:53
7 651 Noel Mickleberry 5 39:36
8 646 Julianna Guenther 5 39:42
9 689 Emily McNary Grown Rogue Cycling Team 27 Portland 5 39:59
9 688 Alex Lahmann 5 42:09
10 591 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 42 Portland 5 40:10
11 659 Shellie Cowling Team Coastal 37 Portland 5 40:41
12 636 Stephanie Taylor 34 Portland 5 40:45
14 627 Heather Higgins Honek Team Planet X USA p/b Xiologix 34 Portland 5 41:16
15 687 Jessica Steimer Team 10 Barrel 33 Beaverton 5 41:14
16 684 Stacey Stromberg Gladyators 40 Milwaukie 5 42:18
17 678 Valerie Arkell Gladyators 32 Portland 5 42:43
18 630 Jennifer Craft 35 Portland 5 42:43
19 665 Stacy Maiano 4 36:46
20 662 Dorothy Cacioppo 4 38:55
21 626 Sara Cowling Grouptrail Cycling 35 Portland 4 39:13
22 683 Rachel Murphy 4 39:23
23 637 Kel Moore 47 Portland 4 40:39
24 686 Alison Bane 4 43:17

Junior Open

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 904 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 15 Portland 4 25:23
2 950 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 16 Tigard 4 25:48
3 906 Mateen Richie Word-RCB, by Cyclisme 13 4 28:45
4 955 James Yoon 4 28:57
5 943 Michael Metz bicycleattorney.com 16 Portland 3 23:36
6 914 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 11 Tigard 3 24:11
7 952 Chance Brown Trusty Switchblade Beaverton 3 24:23
8 915 Hans Lanners 11 Portland 3 24:32
9 944 William Nusbaum 3 24:42
10 910 Gavin Newman Sage Titanium 10 3 24:58
11 947 Weston Forbes 12 3 26:03 Warning: Sideways #
12 959 Shu Yano 3 26:46
13 939 Koen Smelser 10 3 27:48
14 931 Luke Talman 11 3 27:51
15 954 Brodie Lynn 3 28:13
16 923 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 9 Portland 3 29:16
17 948 Easton Steimer 9 3 31:07
18 928 Miles Pitone 9 3 31:07
19 958 2 22:45
20 941 Caleb Deschler 10 2 23:03
21 946 Maurice Richey Word-RCB, by Cyclisme 11 2 24:15 Warning: No #
DNF 957 Spencer Thompson 10 Portland 2 24:15

Junior Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 905 Macy Hagstette 15 Portland 4 26:38
2 934 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 13 Portland 4 28:18
3 911 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 14 Tigard 4 30:20
4 937 Kylee Hanel Dialed Cycling Team 13 Portland 3 24:34
5 917 Claire Chasse Team Oregon p/b Rodda Paint 16 Portland 3 24:54
6 956 Summer westerfield Dialed Cycling Team 12 Tigard 3 24:54
7 942 Isabelle Umberhandt Stumptown Cycling Club 13 Portland 3 26:08
8 933 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 11 3 26:29
9 935 Payton Schlenker 12 3 28:48
10 921 Maisie Odell 14 3 29:03
11 938 Fia Odell 11 2 23:22

Open 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 31 Jacob Rathe 27 Portland 9 47:39
2 2 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 35 Portland 9 47:40
3 30 Kurt Wolfgang 33 Portland 9 47:41
4 3 Mitchell Trux PDX TI 38 Portland 9 47:47
5 15 Jeremy Russell 36 Portland 9 48:10
6 36 Molly Cameron 42 Portland 9 48:36
7 9 Andrew Loaiza Cyclepath Racing 31 Portland 9 49:02
8 55 Cole Lalomia 25 Portland 9 49:41
9 17 Paul Furst Dialed Cycling Team 20 Vancouver 9 49:52
10 4 Evan Murphy 30 Portland 9 50:37
11 8 Leland Gilmore 35 Milwaukie 8 45:34
12 21 Crossett Freilinger Grown Rogue Cycling Team 24 Portland 8 46:10
13 44 Xander Viray Mettle Cycling 24 Portland 8 49:58
14 37 Adam Kachman Mettle Cycling 29 Portland 7 48:37
DNF 13 Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint 29 Portland 5 48:37
DNF 14 Zach Rotstein Mettle Cycling 28 Portland 3 48:37
DNF 12 Paul Johnson Trusty Switchblade 30 Portland 1 48:37
DNF 35 Ben Pederson Grouptrail Cycling 34 Portland 1 48:37

Open 1/2 35+

Num Name Team Age City Laps Time
1 115 Shane Fletcher TCNF.LEGAL Racing Team 46 Portland 8 45:29
2 103 Matt Jamison Grouptrail Cycling 37 Portland 8 45:29
3 102 Ira Ryan Breadwinner Cycles 42 Portland 8 45:38
4 128 Brian Kesselman ANTHM Collective 42 Portland 8 46:00
5 124 Lance Heppler Dialed Cycling Team 48 Vancouver 8 47:08
6 126 Gene Faes Dialed Cycling Team 46 Portland 8 47:10
7 109 Mathew Braun 45 Portland 8 47:11
8 129 Matthew Crampton BeerMongers 38 Portland 8 47:17
9 122 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 43 Vancouver 8 47:53
10 133 Daisuke Yano Speedvagen 8 48:19
11 114 Daniel Cress Team 10 Barrel 47 Portland 8 48:33
12 125 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 41 Portland 8 48:44
13 116 Erik Voldengen Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 47 Portland 8 49:06
14 120 Eric Lanners Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 45 Portland 8 50:19
DNF 113 Brian Meyer 36 Portland 2 50:19

Open 3/4

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 388 Chad Balthazor BeerMongers 33 Portland 6 33:28
2 422 Patrick Beeson 6 33:35
3 462 William Santana 43 Portland 6 33:45
4 428 Charlie Leveroni 24 Portland 6 33:46
5 359 Andrzej Stadnik 29 Lake Oswego 6 34:03
6 468 Carter Schultz 6 34:07
7 367 Alan Barton Grown Rogue Cycling Team 34 Portland 6 34:21
8 440 Ty Goldsby 36 Portland 6 34:35
9 361 Brad Davidson Grouptrail Cycling 36 Portland 6 34:44
10 368 Adam Moore Grouptrail Cycling 33 Portland 6 34:49
11 382 Greg McElravy 28 Portland 6 34:49
12 369 Kieran Harden Mettle Cycling 23 Portland 6 34:52
13 423 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 35 Portland 6 34:52
14 470 Dustin Einig 34 Portland 6 34:57
15 476 Eric Zugor Mettle Cycling 27 Portland 6 35:03
16 482 Andrew Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 41 Portland 6 35:12
17 389 Christopher San Agustin Team Coastal 33 Portland 6 35:14 Warning: Upside down #
18 405 Patrick Connor Holtey Brown p/b Peak Condition 27 Portland 6 35:24
19 395 Gavin Rear 6 35:26
20 458 Greg van Amerongen 30 6 35:27
21 429 Sean Wallace Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 33 Portland 6 35:35
22 472 Mark Adamski 49 Portland 6 35:37
23 370 Brian Hanley BeerMongers 31 Portland 6 35:43
24 413 Andrew Perry 19 Portland 6 35:44
25 380 Geoff Sosebee 34 Portland 6 35:52
26 383 Neil McLain HiFi Sound Cycling Components 34 Portland 6 35:54
27 480 Petr Honek Team Planet X USA p/b Xiologix 32 Portland 6 35:58
28 378 Jesse Merrithew 37 Portland 6 36:00
29 433 Matthew Wilkins Team Coastal 33 Portland 6 36:16
30 354 John Boucher 23 Vancouver 6 36:21
31 425 Travis Hall Stages Cycling 32 Portland 6 36:22
32 449 Andy Borell 31 Portland 6 36:28
33 444 Daniel Stuart bicycleattorney.com 6 36:35
34 481 Stephen Plomer Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 33 Portland 6 36:43
35 478 Dean Proteau Speedvagen 35 Portland 6 36:44
36 397 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing 42 Portland 6 36:57
37 473 Ryan Butler Team Coastal 27 Portland 6 37:10
38 416 Steve Popp Team Oregon p/b Rodda Paint 45 portland 6 37:13
39 411 Mark Gyulafia 6 37:19
40 372 Ryan Coons 32 Portland 6 37:32
41 471 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 52 Portland 6 37:43
42 391 Eric Steimer Team 10 Barrel 33 Beaverton 6 37:44
43 446 Jered Bogli 44 Portland 6 37:48
44 375 Sean Gabrielli 30 Portland 6 38:02
45 477 Andrew Baxter 32 Portland 6 38:19
46 445 Leland Jossy 53 Portland 6 39:16
47 474 Charlie Burns 6 39:26
48 404 Adam Nicholas Gladyators 6 39:33
49 377 Adam Vanarsdall 46 Portland 6 41:10 Warning: Sideways #
50 414 Steven Westberg Deschutes Brewery 50 Bend 5 34:41
51 365 Reyaz Rohani 37 Portland 5 34:46
52 479 Andrew Goodman 5 35:17
53 475 Marc Brodehl BeerMongers 41 Portland 5 35:55
54 437 John Tims 31 5 38:13

Open 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 872 William Alcorn 51 Portland 6 35:22
2 866 Scott Trautman Dialed Cycling Team 52 Camas 6 35:24
3 886 Mike Bene 51 Portland 6 36:37
4 851 Greg Talbert 56 Portland 6 36:53
5 876 Tom Palke ANTHM Collective 52 6 37:21
6 881 JAY SMALL Dialed Cycling Team 52 Vancouver 6 37:34
7 853 Steven Basden Cyclepath Racing 53 Portland 6 37:47
8 880 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 57 Portland 6 39:08
9 850 Mitch Gold Team Dr Will Bar 57 Portland 6 41:15
10 873 Mark Chasse Team Oregon p/b Rodda Paint 51 Portland 5 36:17
DNF 884 Bob Rakoz Camas Bike and Sport 56 5 36:17
DNF 864 Michael Girard Evolution Racing Team/Project Bike 50 Portland 1 36:17

Open 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 905 David Luoma Cyclepath Racing 61 Portland 6 37:23
2 902 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 60 Milwaukie 6 37:59
3 904 Daveed Fleischer 60 Portland 6 38:11
4 901 Ron Strasser Team S+M 69 Portland 6 38:14
5 903 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 60 Portland 6 39:13

Open Beginner

Num Name Team Age City Laps Time
1 505 Drew Hankins Mettle Cycling 6 36:18
2 571 Tim Simundza 6 36:22
3 502 Brady Cowing Team 10 Barrel 43 Portland 6 36:42
4 541 Tim Sherry 30 Portland 6 38:03
5 516 Mark westerfield Dialed Cycling Team 46 Tigard 6 38:27
6 581 Zack Davies 6 38:34
7 557 Jorge Kaufmann Team Oregon p/b Rodda Paint 43 portland 6 38:46
8 524 Scott Johnson 6 39:31
9 556 Shaun Stiles 40 6 39:32
10 521 Connor Shimamoto 6 39:34
11 506 Alastair Cox 30 Beaverton 6 39:39
12 517 Richard Pool Speedvagen 32 Portland 6 39:56
13 582 Dale Palmer 5 33:51
14 567 Matt Sleutjes 5 34:03
15 572 Jesse Whitaker 5 34:15
16 525 Max Erdenbender 5 34:29
17 555 Max Bordman 5 34:54
18 564 Jeff Snow ANTHM Collective 35 Portland 5 34:59
19 540 Justin Brown 43 Portland 5 35:16
20 578 Christopher Mount 5 35:19
21 596 Robert Marcotte 5 35:37
22 584 Eli Horowitz Metropolis Cycle Repair 32 Portland 5 37:08
23 549 Charles Klinger 38 Damascus 5 37:11
24 512 Mark Braun Team Oregon p/b Rodda Paint 47 Fairview 5 37:42
25 504 Miguel Lopez 29 Portland 5 37:44
26 513 Mike Alfoni 36 Portland 5 38:13
27 533 Ben Helgren 5 38:21
28 507 Dirk Alenduff 46 Oregon City 5 38:47
29 558 David Neilson 58 5 40:58
30 583 Nick Miller 4 36:48
DNF 534 Gregory Cazemier 42 Portland 2 36:48
DNF 565 Matt Jaszkowiak Portland 1 36:48

Open Masters 3/4

Num Name Team Age City Laps Time
1 712 Peter Gutwald Sage Titanium 49 Lake Oswego 6 36:46
2 704 Eric Hagstette Dialed Cycling Team 46 Portland 6 36:47
3 778 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 40 Portland 6 37:16
4 761 Mike Hamness Dialed Cycling Team 46 Vancouver 6 37:31
5 727 Ken Hahn Stumptown Cycling Club 44 Portland 6 37:32
6 720 Gavin McGregor 43 Portland 6 37:38
7 706 Ben Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix 43 Corbett 6 38:01
8 754 Abram Hernandez BeerMongers 42 Portland 6 38:01
9 751 Joel Crouch Grown Rogue Cycling Team 42 Portland 6 38:36
10 713 Nolan Restivo 40 Portland 6 38:37
11 716 Tony Pitone 50 Portland 6 38:38
12 700 Joel Sherman 40 Portland 6 38:42
13 711 Jerry Inscoe Sage Titanium 49 Lake Oswego 6 38:55
14 702 Martin Joyce Metropolis Cycle Repair 36 Portland 6 38:59
15 789 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 42 Portland 6 39:06
16 759 Eric Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 36 Portland 6 39:07
17 764 Frederick Smelser 40 Portland 6 39:12
18 757 John Pettitt ANTHM Collective 43 Portland 6 39:15
19 710 Billy Holcomb Trusty Switchblade 43 Portland 6 39:23
20 773 Yuji Sumimoto 48 Troutdale 6 39:23
21 793 Halsey McGowan 35 Portland 6 39:34
22 731 Ryan Morgan Trusty Switchblade 44 Portland 6 39:39
23 790 Randy Scott Deschutes Brewery 55 Bend 6 39:39
24 767 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 49 Camas 6 39:44
25 703 Stefano Spedini 47 Portland 6 39:49
26 725 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components 40 Portland 6 39:51
27 745 Michael Clark Stumptown Cycling Club 49 Portland 6 39:54
28 756 Rick Boston Cyclepath Racing 52 Portland 6 40:09
29 752 Joe Pinzone 50 Vancouver 6 40:14
30 826 John Lopez 39 Portland 6 40:19
31 760 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 38 Brush Prairie 6 40:21
32 707 Dirk Theisen 45 Portland 6 40:23
33 723 Joshua Kneedler Cyclepath Racing 46 Portland 6 40:23
34 738 Jeremy Zane 49 Portland 6 41:00
35 772 Beau Burggraff Swift Racing 46 Bend 6 41:02
36 787 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix 44 Portland 6 41:18
37 747 Ben Baltazar 40 Portland 6 41:18
38 762 Jeff Dill ANTHM Collective 46 6 41:28
39 724 Mike Lurie bicycleattorney.com 49 Portland 6 41:29
40 705 David Rayls Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 47 Camas 5 35:01
41 733 Ryan McIntyre 42 Portland 5 35:10
42 791 Tim Sippel Dialed Cycling Team 44 Vancouver 5 35:15
43 719 Mark Sather Team 10 Barrel 47 Tigard 5 35:21
44 782 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade 41 Portland 5 35:24
45 777 Scott Rath Sage Titanium 48 Wilsonville 5 36:31
46 666 Dave Aldersebaes Grown Rogue Cycling Team 47 Portland 5 37:11
47 794 Sam Rathburn ANTHM Collective 45 Portland 5 37:16
48 744 Mark Hand Team Planet X USA p/b Xiologix 59 Tigard 5 37:18
49 792 Roberto Diaz 43 Beaverton 5 42:51
DNF 788 Dave Petermeier Team Planet X USA p/b Xiologix 53 Portland 1 42:51

Open Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 265 Fred Mills 38 Portland 8 45:29.0
2 203 Kyle Mensing Stages Cycling 31 Portland 8 45:40.0
3 321 Anthony Monteleone Team Wooly Mammoth 32 Portland 8 45:41.0
4 216 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 45 Portland 8 45:42.0
5 297 Ben Guernsey Mettle Cycling 34 Portland 8 46:20.0
6 201 Michael Saviers Team Oregon p/b Rodda Paint 37 Vancouver 8 46:29.0
7 240 Ryan Weaver 8 46:32.0
8 244 Colin Rowan Team Wooly Mammoth 36 Portland 8 46:47.0
9 295 Billy Truelove 8 47:21.8
10 268 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 46 Portland 8 47:30.0
11 296 James Wood HiFi Sound Cycling Components 36 Hood River 8 47:53.0
12 298 Pete Rubijono 42 Portland 8 47:54.0
13 204 Steven Beardsley Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 36 Portland 8 48:10.0
14 281 Doug Merritt BeerMongers 38 Portland 8 48:18.0
15 217 Carl Aldrich BeerMongers 34 Portland 8 48:28.0
16 235 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 43 Portland 8 48:37.0
17 247 Keith McIntire BeerMongers 39 Portland 8 48:38.0
18 230 John Walrod 42 Portland 8 48:46.0
19 287 Adam Moore Grouptrail Cycling 33 Portland 8 49:10.0
20 273 Jake Campbell Metropolis Cycle Repair 27 8 49:16.0
21 226 Jacob Furniss Poler 38 Portland 8 49:35.0
22 225 Christopher Muhs Grouptrail Cycling 31 Portland 8 49:44.0
23 257 Forest Wilson 35 Portland 8 49:46.0
24 211 Scott Wanhala Poler 33 Portland 8 49:47.0
25 299 Kyle Ireton ANTHM Collective 30 Portland 8 50:00.0
26 251 Landon Holt 44 White Salmon 8 50:10.0 Warning: Sideways #
27 276 Kyle Von Hoetzendorff 8 51:21.0
28 212 Ryan LaBarre Team Velo Cult 36 Portland 7 44:56.0
29 433 Matthew Wilkins Team Coastal 33 Portland 7 45:05.0
30 290 James Green Trusty Switchblade 47 Portland 7 45:23.0
31 300 Shane Beers 7 45:30.0
32 272 Stephen Willis 30 7 45:31.0
33 224 Billy Holcomb Trusty Switchblade 43 Portland 7 45:39.0
34 261 Steve Black Trusty Switchblade 46 Portland 7 45:58.0
35 249 John Napier 7 46:35.0
36 274 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 42 Portland 7 47:21.0
37 301 Ryan Morgan Trusty Switchblade 44 Portland 7 47:21.8
38 295 Billy Truelove 7 47:21.8
39 214 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 56 Vancouver 7 48:06.0
40 291 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 48 Happy Valley 7 48:45.0
41 255 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair Portland 7 49:00.0
42 220 Mark McMurtry Cyclepath Racing 48 Portland 7 49:58.0
43 277 Aaron Dance 7 50:05.0
44 253 Cindy Lewellen 7 50:10.0
DNF 284 Brian Anthony ANTHM Collective 44 Portland 6 50:10.0
DNF 294 William Santana 43 Portland 5 50:10.0
DNF 266 Daniel Penner 32 Portland 4 50:10.0
DNF 223 Dustin Pallanez Stages Cycling 30 Portland 2 50:10.0
DQ 238 Eddie Barksdale Metropolis Cycle Repair 27 Portland 4 51:21.0 DQ: 16.6.16 Illegal Feed

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 114 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 36 Portland 6 37:42.0
2 103 Abra McNair 36 PORTLAND 6 38:35.0
3 104 Ashley Lance BeerMongers 33 Portland 6 39:58.0
4 127 Iris Dougherty 30 Portland 6 40:30.4
5 119 Melissa Sher Team S+M 6 41:06.0
6 124 Nita Galambos 37 Portland 6 42:06.0
7 126 susan Renn Team Slow 49 Portland 6 42:25.0
8 112 Megan Horst Gladyators 38 Portland 5 35:58.0
9 111 Mollie Futterman Team AF 29 Portland 5 36:18.0

Women 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 4 Julie Baird Grown Rogue Cycling Team 6 36:23
2 13 Elizabeth White 24 Portland 6 36:25
3 5 Taylor Snider Team Coastal 29 Portland 6 37:07
4 27 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 33 Hood River 6 37:36
5 7 Sierra Domaille Team Coastal 6 37:49
6 19 Kate Drennan BeerMongers 35 Portland 6 37:54
7 24 Katy Giombolini 30 Portland 6 37:57
8 14 Erinne Goodell Team Slow 38 Portland 6 38:55
9 28 Alexandria Schultz Grown Rogue Cycling Team 32 Portland 6 39:24
10 17 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Portland 6 40:22
11 18 Rebecca Hillary Team AF 42 Portland 6 41:36
12 26 Heather VanValkenburg Vancouver 6 43:17
DNF 66 Jennifer Haliewicz Metropolis Cycle Repair 30 Portland 2 43:17
DNF 15 Carley Leins Team Nonstop 31 Portland 1 43:17

Women 3/4

Num Name Team Age City Laps Time
1 235 Diane Moug bicycleattorney.com 31 Portland 6 39:37
2 214 Susannah Nelson HiFi Sound Cycling Components 32 Portland 6 40:00
3 210 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 46 Portland 6 40:26
4 209 Kimberly Kathrein Dialed Cycling Team 28 Vancouver 6 40:52
5 240 Heather Wolfgang 34 Portland 6 41:37
6 242 Nia Ransom 27 Portland 6 41:53
7 216 Autumn Shreve Team AF 38 Portland 6 41:55
8 243 Lorena LaBarbera 24 Portland 5 36:01
9 220 Hannah Moore 35 Portland 5 36:23
10 219 Krissy Brunsman 41 Portland 5 36:49
11 239 Leslie Carlson 53 5 37:16
12 221 Carrie Hutchison Cyclepath Racing 42 Portland 5 37:30
13 203 Molly Quan Team Coastal 42 Portland 5 38:07
14 207 Rachel Cameron Trusty Switchblade 27 Portland 5 39:31
15 215 Anne Liggett Stages Cycling 32 Portland 5 40:25
16 236 Kate Walker Team AF 42 Portland 5 41:13
17 244 Mari Yano 42 4 36:43