High Desert Omnium: Time Trial: Combined Results by Time

Bend, OR
August 2, 2008

Part of the Time Trial

Updated September 18, 2013 at 1:37 PM

Combined

Name Team Category Time
1 Andy Su Cascade Foot Clinic Juniors 13-15 15:16
2 Paxton Deuel MBSEF Cycling Team Juniors 13-15 16:08
3 Brian Fawcett Juniors 16-18 16:38
4 Ryan Lucas Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Juniors 13-15 17:37
5 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene Juniors 10-12 18:31
6 Daniel Thomas MBSEF Cycling Team Juniors 13-15 19:25
7 Massimo Larsen Juniors 10-12 19:53
8 Carson Miller Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Pro/1/2 19:53
9 Steve Larsen P/1/2 20:01
10 Sean Passage Therapeutic Associates Cycling/GENR8 P/1/2 20:06
11 Tim Mitchell Flatbread-Ottercreek Cycling P/1/2 20:08
12 Eric MARTIN Guinness Cycling Team P/1/2 20:21
13 Marc Collard Midtown Direct Racing P/1/2 20:23
14 Zach Winter Guinness Cycling Team P/1/2 20:26
15 Galen Mittermann Midtown Direct Racing P/1/2 20:27
16 Jacob Rathe CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosner P/1/2 20:32
17 Logan Hunn Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Pro/1/2 20:32
18 Marcel deLisser CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosner P/1/2 20:45
19 Brandon Dyer Therapeutic Associates Cycling/GENR8 P/1/2 20:50
20 Joshua Bartlett Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Pro/1/2 20:51
21 Mark Hibbard P/1/2 21:01
22 Todd Riley FootZone Cat 4/5 21:04
23 Jason Riffle River City Bicycles P/1/2 21:04
24 Orion Berryman Midtown Direct Racing P/1/2 21:10
25 Derek Stallings Therapeutic Associates Cycling/GENR8 P/1/2 21:11
26 Brian Seguin WebCyclery.com P/1/2 21:22
27 Scott Seaton Hutch's Bend Masters 21:24
28 Chris Swan ZteaM P/1/2 21:27
29 Karsten Hagen Specialized River City Bicycles Category 3 21:30
30 Erik Huston Hutch's Bend P/1/2 21:30
31 Richard Albrow Rebound Sports Performance Lab Masters 21:34
32 Erik Bergstrom Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Cat 3 21:35
33 Dave Reitz Desalvo Custom Cycles Racing Masters 21:37
34 Dave Skinkle ZteaM Masters 21:37
35 Adam Blanchard Therapeutic Associates Cycling/GENR8 P/1/2 21:39
36 Kurt Wolfgang Cat 3 21:41
37 Scott Toll Desalvo Custom Cycles Racing Masters 21:42
38 Erik Edgar Pacific Power Blue Sky Cat 3 21:43
39 Steve Yenne Capitol Subaru Cycling Masters 21:49
40 Gregg Strome Hutch's Bend Masters 21:52
41 Matt Ritzow Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team P/1/2 21:53
42 Dave Masessa Desalvo Custom Cycles Racing Masters 21:59
43 John Craft Skinny Raven Sports Cat 4/5 22:05
44 George Hegarty Sunnyside Sports Cat 4/5 22:05
45 Ambrose Su Cascade Foot Clinic Masters 22:11
46 Sean Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions Category 4/5 22:21
47 doug laplaca VisitBend.com Cat 4/5 22:21
48 Emma Su Cascade Foot Clinic Juniors 10-12 22:22
49 Mike Brown Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Cat 3 22:33
50 Jason Peters Cat 4/5 22:35
51 mike olson WebCyclery.com Cat 3 22:40
52 Austin Arguello CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosner P/1/2 22:43
53 Griffin Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Juniors 10-12 22:43
54 Jake Keener Hutch's Klamath Falls Cat 4/5 22:45
55 Ivar Vong Pacific Power Blue Sky Cat 4/5 22:47
56 Chad Morris Cycle Sport Cat 4/5 22:48
57 Tyler Riedesel University of Utah Cat 3 22:49
58 Cordino Longiotti Flywheel Bicycle Solutions Category 4/5 22:58
59 Jim Anderson Team Oregon/Sunset Cycles P/1/2 23:03
60 Brett Johnson Cat 4/5 23:04
61 Doug Smith Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Masters 23:08
62 Doug Palmer Half Fast Velo Masters 23:08
63 Weston Fitzsimmons Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Cat 4/5 23:14
64 Eric Nachtrab Veloce Racing Cat 3 23:18
65 Stephen Szufnarowski Pine Mountain Sports Cat 4/5 23:20
66 Karen Oppenheimer Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Women 3 23:25
67 Michael Rueter Team Oregon/Sunset Cycles Cat 4/5 23:26
68 Brian Bartel Oregon Trail Racing p/b La Grande Ride Cat 4/5 23:26
69 Brandon Chiu Cat 4/5 23:27
70 Wade Goff Half Fast Velo Masters 23:29
71 Michael Brunelle Life Cycle Bike Shop Cat 3 23:32
72 Greg Bruce Hutch's Bend Masters 23:36
73 Lee Baker Cat 4/5 23:37
74 Trevor Spahr Word-RCB Cat 4/5 23:38
75 Bill Robberson Desalvo Custom Cycles Racing Masters 23:40
76 Cole Hilton Pacific Power Blue Sky Cat 4/5 23:41
77 Jade Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions Women 3 23:42
78 Mark Crawford Ironclad Performance Wear Masters 23:53
79 Tina Brubaker Veloforma Women P/1/2 23:58
80 Kristi Green Desalvo Custom Cycles Racing Women P/1/2 24:00
81 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Masters 24:03
82 Kevin Thompson Half Fast Velo Masters 24:08
83 Jill Howe Poplollies Women 3 24:19
84 Gordon Yutzy Capitol Velo p/b Lifesource Masters 24:21
85 Lynn Albrow Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Women P/1/2 24:21
86 Matt Plummer Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Cat 4/5 24:24
87 Lisa Turnbull Team Group Health Women P/1/2 24:34
88 Cliff Cayer Bridgetown Velo Category 4/5 24:35
89 Bryan Voytilla Ironclad Performance Wear Cat 3 24:36
90 Brad Reiter Cat 4/5 24:43
91 Pat Sagers Hutch's Bend Cat 4/5 24:44
92 Richard Haight Team Bike Tires Direct Cat 3 24:50
93 Chuck Meyer Sunnyside Sports Cat 4/5 24:50
94 Zach Gilmour Cat 4/5 24:50
95 Sean Handley Cat 4/5 24:52
96 Eric Lanners Word-RCB Cat 4/5 24:55
97 Owen Twitchell designstorm.org Cat 4/5 24:55
98 Mark Miller Pacific Power Blue Sky Masters 24:57
99 Sarah Max Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Women 4 25:11
100 Kay Bork Poplollies Women 3 25:18
101 Cedric Kohler Cat 4/5 25:18
102 Christian Martin River City Bicycles Cat 4/5 25:21
103 Lyra Love Midtown Direct Racing Women 3 25:22
104 Thane Jennings Sunnyside Sports Cat 3 25:24
105 Mike Adams United Finance Masters 25:25
106 Susan Peithman Veloforma Women P/1/2 25:32
107 Justin Serna Word-RCB Cat 4/5 25:42
108 Greg Meller Cat 4/5 25:46
109 Scott Goodrich North River Racing Cat 3 25:47
110 Jan Moss Team Group Health Women 3 25:53
111 John Beal Masters 25:53
112 Kenneth Monaco Capitol Subaru Cycling Category 4/5 25:57
113 Campbell Nimich Cat 4/5 26:11
114 Mary Ramos FreshAirSports Women 4 26:15
115 Carol Morgan Poplollies Women 4 26:20
116 Karey Miles Life Cycle Bike Shop Women 3 26:26
117 Cameron Coker Summit O & P Category 4/5 26:33
118 Anne Linton Sorella Forte Women 4 26:51
119 Judy Richardson Sorella Forte Women 4 26:51
120 Sherry Jako Sorella Forte Women 4 26:56
121 Michele Gladieux Poplollies Women 3 27:02
122 Tim Maguire Oregon Trail Racing p/b La Grande Ride Cat 4/5 27:10
123 Jacob Bumstead Cat 4/5 27:17
124 Miriam Gillow-Wiles Women 3 27:22
125 Renee Mansour Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Women 4 27:39
126 Ina McLean Women 4 27:42
127 Brian Persons Pacific Power Blue Sky Cat 4/5 27:51
128 Jennifer Pullen Women 3 27:55
129 jacqueline wursta Women 4 28:43
130 Lillian Schiavo Hutch's Klamath Falls Women 4 29:09
131 Mark Jacox Cucina Fresca Masters 29:28
132 Cory Fawcett Cat 4/5 29:52
133 Lynda Palubeski Women 4 30:02
134 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky Women 4 30:08
135 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky Women 4 30:15
136 Larry Hunter Masters 30:32