GPMC: Apple Core Cross

Salem, OR
November 5, 2011

Part of the GPMC

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated November 5, 2011 at 5:50 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 123 Chad Butler Medoyeff Vodka/Team CycleOne 44 Scio 4
2 545 Joseph Penner 29 Salem 4
3 161 Yutaka Yokote Capitol Velo 35 Salem 4
4 373 Tim Beard 44 Bend 4
5 188 John Gill 31 Happy Valley 4
6 249 Mark Castle Portland Velo 47 Portland 4
7 182 Jarod Seaman Capitol Velo 40 salem 4
8 375 Mitch Gold Portland Velo 50 Portland 4
9 313 Lucas Bakker 25 Portland 4
10 544 James McKian 4
11 348 Jamie Laird Beermongers Cycle Club 39 Portland 4
12 104 R Dean Bailey Beaverton Bicycle Club 46 Vancouver 4
13 232 Adam Bergerson Capitol Velo 36 Salem 4
14 187 Todd Hubbell Portland Velo 49 Portland 4
15 166 Quasar Bennett Medoyeff Vodka/Team CycleOne 33 Gresham 4
16 546 Alaric Trousdale 4
17 541 Rolland Hayden 4
18 538 Emanuel McGladrey 3
19 344 Scott Work 46 Tualatin 3
20 222 Travis Talton 42 Roseburg 3
21 537 Marcus Dealba 3
22 543 George Waun 3
23 542 Danny Pettix 3
24 100 Charles Donaldson II Medoyeff Vodka/Team CycleOne 44 Portland 3
25 370 Tammy Talton 36 Roseburg 3
26 539 Sean Fox 14 Roseburg 2
27 540 Sivan Fox 3

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 470 Carly Heron Kestrel/Imperial River Racing 37 Hood River 3
2 420 Kristin Bott Team Slow 30 portland 3
3 422 Leila Barker Portland Velo 26 PORTLAND 3
4 684 Kristen Williams Buy Local Cycling 3
5 612 anne Siler 28 Portland 3
6 429 Tanya Langdon 35 Vancouver 3
7 682 Carrie Rasca 3
8 520 Tammy Talton 36 Roseburg 3
9 415 Vanessa Usui 37 Portland 3
10 683 Brooke Fitzgerald 3

Category A

Num Name Team Age City Laps
1 39 Ross Brody Buy Local Cycling 32 Salem 7
2 8 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 30 Salem 7
3 6 Jeff Ballantine Portland Velo 26 Portland 7
4 44 Zach Winter Guinness Cycling Team 31 Salem 6
5 7 Ian Leitheiser Moots/Cyclepath 40 portland 6
6 178 Kenneth Reed Green Submarine Records 35 Beaverton 6
7 177 Colin Dunlap Bend Endurance Academy 16 Bend 6
8 13 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 35 Portland 5

Category B

Num Name Team Age City Laps
1 9 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 28 Portland 5
2 142 Nic Sedor Buy Local Cycling 32 Salem 5
3 130 Wally Hockman WebCyclery.com 34 Salem 5
4 147 Craig Armstrong Craptastic 33 Portland 5
5 212 Steve Williams Buy Local Cycling 34 Salem 5
6 47 Jordan Norris Camas Bike and Sport 32 Portland 5
7 75 Aaron Nett Trusty Switchblade 28 Salem 5
8 190 David Rasca Buy Local Cycling 34 Salem 4
9 178 Jeremy Warnicke 32 Grande Ronde 4
10 282 Rick Jones 4
DNF 146 Ryan Eisele www.evanplews.com/KENDAUSA 33 Dallas 4
DNF 49 Dustin Miller Buy Local Cycling 32 Keizer 3

Category C

Num Name Team Age City Laps
1 366 Ben Braxley 30 Portland 4
2 93 Alex Turpin Willamette University Cycling Team 20 Waldport 4
3 23 Dan Dellitt 38 portland 4
4 317 Nick Maslen The Dalles 4
5 156 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 34 salem 4
6 367 Joe Cooper TwinPeaks Cycling 46 Salem 4
7 368 Mark Schroeder 4
8 179 Tyler Barrett Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 19 Eugene 3

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 827 Shane Gibson Medoyeff Vodka/Team CycleOne 38 Portland 4
2 804 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 4
3 813 Tige Harmon Highlander Cycle 40 Kalama 4
4 870 Earl Hazekamp Capitol Velo 36 Salem 4
5 979 Peter Eschbach Pacific Power Blue Sky 48 Corvallis 4
6 980 Karl Winston Beermongers Cycle Club 43 Portland 3

Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 80 Cameron Beard Bend Endurance Academy 13 Bend 5
2 10 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 15 Portland 4
3 4 Zach Vergillo Camas Bike and Sport 17 Camas 4
4 11 Brady Harmon Team Highlander 14 Kalama 4
5 56 Aaron Lopez Pacific Pedaling 14 Keizer 4
6 191 Johnny Karner 3
7 190 Jeremy Karner 3
8 194 Sean Fox 3
9 193 Sivan Fox 2
10 192 Elizabeth Fromhurz 2

Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 300 Marisa Reid Westview High School Cyclocats 15 Portland 3

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 376 Andrew Sargent WebCyclery.com 41 Bend 6
2 304 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized 43 Portland 6
3 308 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 41 Portland 6
4 305 jared Roy Crossniacs 42 Portland 6
5 372 Doug Laplaca Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 39 Bend 6
6 347 PAT KUDSZUS Buy Local Cycling 38 Salem 6
7 441 James Shingleton Capitol Velo 37 Salem 6
8 426 Brian List Bike Central 44 Portland 6
9 324 Mike Stockton Half Fast Velo 42 Salem 6
10 318 Mathew Braun Team S+M 38 Portland 6
11 436 Caan Zarosinski Half Fast Velo 36 Wilsonville 5
12 419 Scott Mares Verge Sport/Test Pilot 44 Portland 5
13 313 Russell Cree Upper Echelon Fitness 35 Portland 5
14 311 David Saltzberg Half Fast Velo 44 Vancouver 5
15 300 William Sullivan One Ghost Industries, LLC. hammer Nutrition, Maxxis, Cyclops 45 Lake Oswego 5
16 326 David Hart Half Fast Velo 42 Washougal 5
17 475 Dennis Hahn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Portland 4
DNF 341 Robert Uetrecht WebCyclery.com 41 Bend 3

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 654 Ken Benderly bicycleattorney.com 43 Portland 5
2 887 Barry O'Connor Portland 5
3 615 Roger Meier Cyclepath Racing 43 Beaverton 5
4 744 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 47 Portland 5
5 704 Saul Lopez Half Fast Velo Portland 5
6 817 Chris Wherity 41 Florence 5
7 695 Drew Holmes WebCyclery.com 41 Bend 5
8 697 Michael Lindley Buy Local Cycling 36 Salem 5
9 613 Sean Vergillo Camas Bike and Sport 41 camas 5
10 602 Murray Carlisle Rebound/Tireless Velo 37 Portland 5
11 889 Gregory Gohman Beaverton 5
12 625 Matt D'Elia Portland Velo 36 Hillsboro 5
13 667 Erik Haunold Medoyeff Vodka/Team CycleOne 41 Portland 4
14 632 Sasha Lacey Portland Velo 44 Portland 4
15 702 Amit Kobrowski Portland Velo 41 Portland 4
16 954 Dylan McNamee crank 45 Portland 4
DNF 842 Ian Penner Half Fast Velo 41 Portland 3

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps
1 459 Craig Broberg HPChiro/Alpine Mortgage Planning Tualatin 4
2 430 Chris Miller 1 Error 45 Portland 4
3 403 Michael Dehner 46 Portland 4
4 885 Brad Sigurdson 4
5 884 chapell miller Team Dirt/Mudslinger Events 38 Corvallis 4
6 758 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Portland 4
7 883 Drew Coleman Sellwood Cycling Club 40 Portland 4
8 520 Sean Stroup Beermongers Cycle Club 37 Portland 4
9 402 David Doughty Portland Velo 48 Beaverton 4
10 413 James Webb Beaverton Bicycle Club 45 Portland 4
11 762 Clayton Allen 49 Portland 4
12 777 Craig Ball 43 Salem 4
13 429 Andrew Kaylor 42 Beaverton 4
14 795 Travis Talton 42 Roseburg 3

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps
1 376 Steve Yenne Upper Echelon Fitness 55 Salem 5
2 266 Johnny Vergis Cyclepath Racing 51 Portland 5
3 254 Joseph Hoerner 52 Portland 5
4 279 Dan MacNaughton Cyclepath Racing 57 Portland 5
5 259 Steve Lacey Showers Pass 57 Portland 5
6 252 Clint Ebert bicycleattorney.com 52 Forest Grove 5
7 258 Kevin O'Connell Hammer Velo 54 Portland 4
8 349 Mike Mercer Grant's Pals 51 Portland 4
9 316 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 55 Portland 4
10 420 Michael Gohman 4
11 250 Tracy Marks 56 Portland 4
12 362 John Ramey 58 Anchorage 4
13 354 Dave Groner 55 Lake Oswego 4
14 325 Gil Ormerod Team S+M 58 Portland 3
15 335 Dean Lee Portland Velo 55 Hillsboro 3

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 505 Ron Strasser Team S+M 62 Portland 4
2 506 Ken Rodgers Bicycleway.com 60 Eugene 4
3 509 Steve Rearden Blondie Velo 60 Portland 4
4 502 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team 66 Portland 4
5 536 Robert Fox CoMotion 4
6 500 Malcolm Johnson Portland Velo 63 Portland 4
7 533 Robert Luoma 60 Keizer 4
8 522 Edward Lanton 61 Portland 4
9 512 Philip Litchfield Capitol Velo 61 Salem 4

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 2 Elise Huggins Upper Echelon Fitness 42 Portland 4
2 29 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 41 Hillsboro 4
3 6 Beth Burns Veloce Racing 39 Portland 4
4 1 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 36 Portland 4
5 31 Kristi Carver Upper Echelon Fitness 38 Beaverton 4
6 67 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 35 Portland 3
7 68 Stephanie Yenne 41 Salem 3

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 103 Holly Kotsovos Rebound/Tireless Velo 35 Vancouver 4
2 153 Elsa Bro Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 37 Portland 4
3 106 Tonya Roe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 39 Portland 3

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 201 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo 46 Portland 4
2 223 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 50 Milwaukie 4
3 202 Pam Reid Team Rose City 54 Portland 4
4 205 Martina Ralle Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 Portland 4
5 237 Melanie Pratt Portland Velo 55 Portland 3
6 206 Christie Scheer Team Rose City 48 Portland 3
7 273 Penny Olsson 3
8 238 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 60 Corvallis 3
9 216 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 58 Lake Oswego 3

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 541 Matt Hutchinson Portobello-A Better Cycle 30 Portland 5
2 501 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 35 Portland 5
3 785 Galen Mittermann HPChiro/Alpine Mortgage Planning 31 Milwaukie 5
4 519 Jesse Luckett 39 portland 5
5 818 Brandon Wagner mybikespot.com 27 Independence 5
6 516 John Lin Hammer Velo 28 Portland 5
7 524 Terry Keele HPChiro/Alpine Mortgage Planning 48 West Linn 5

Women A

Num Name Team Age City Laps
1 928 Tina Brubaker Speedvagen Racing Machines 43 Salem 6
2 900 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness 30 Portland 6
3 902 Susan Peithman Upper Echelon Fitness 30 Portland 5
4 903 Jennifer Cree Upper Echelon Fitness 36 Portland 5
5 979 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 41 Bend 5
DNF 901 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 45 Gresham 4

Women B

Num Name Team Age Laps
1 915 Amy VanTassel Upper Echelon Fitness 35 4
2 924 Shelley Dunlop 3
3 953 Brooke Mittermann HPChiro/Alpine Mortgage Planning 27 3
DNF 827 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling 33 1