GPMC: Apple Core Cross: GPMC Series Standings

Salem, OR
November 5, 2011

Part of the Apple Core Cross

If you have questions or corrections, please email David Saltzberg.

Updated November 7, 2011 at 5:34 PM

Beginner Men

Num Name Team Points
1 123 Chad Butler Medoyeff Vodka/Team CycleOne 93
2 104 R Dean Bailey Beaverton Bicycle Club 85
3 161 Yutaka Yokote Capitol Velo 78
4 351 Baker Lyon 42
5 357 Brian Malloy 33
6 182 Jarod Seaman Capitol Velo 32
7 166 Quasar Bennett Medoyeff Vodka/Team CycleOne 29
8 160 nathaniel wells 27
9 158 Dan Baier 26
10 423 Daniel Carter 26
11 118 Michael Wise 26
12 545 Joseph Penner 20
13 120 Rick Upton Team Bike Tires Direct 20
14 163 Jonathan Nelson Team ESC Sports - Bio Racer 20
15 109 anthony sands 19
16 339 Peter Anderson 16
17 102 Matt Gilman Capitol Velo 16
18 373 Tim Beard 15
19 329 Joshua Hatch 15
20 101 Brian Petrucci 15
21 188 John Gill 14
22 112 Jason VanderZanden 14
23 249 Mark Castle Portland Velo 13
24 187 Todd Hubbell Portland Velo 13
25 164 Dan Wiley 13
26 453 Devin Bailly Stumptown Cycling Club 12
27 214 Chris Wold 12
28 196 Kyle Stancliff SWEAT360 12
29 128 David Eliopulos HPChiro/Alpine Mortgage Planning 12
30 359 David Fox Capitol Velo 12
31 375 Mitch Gold Portland Velo 11
32 156 Charles Linke 11
33 363 Joel Cleland 11
34 313 Lucas Bakker 10
35 49 Jeff Holmes 10
36 199 Andrew Smith 10
37 253 Richard Sayre 10
38 134 Brian D. Hart Sr Camas Bike and Sport 10
39 157 Alex Barton 10
40 361 John Shue Off The Couch Racing 10
41 544 James McKian 9
42 484 Brennan Gilbert 9
43 367 Mike Lehl 9
44 302 Peter Bryant 9
45 362 Eric Getz 9
46 348 Jamie Laird Beermongers Cycle Club 8
47 50 Matthew Huxley 8
48 139 Thomas J Meier 8
49 358 Marcelo Heredia Camas Bike and Sport 8
50 100 Charles Donaldson II Medoyeff Vodka/Team CycleOne 7
51 350 Tim Bellis 7
52 431 Kris Schaub 7
53 111 Kyle Kruger 7
54 154 Dan Grabski Portland Velo 7
55 355 Thomas McCain 7
56 232 Adam Bergerson Capitol Velo 6
57 165 Chantal Angot Team ESC Sports - Bio Racer 6
58 337 Michael Cunnien 6
59 108 Drew Coleman 6
60 172 Jason Ladwig 5
61 129 Mark Chasse 5
62 369 Brian Wielenga 4
63 427 Jerome Leedy 4
64 340 chris mccraw Team Slow 4
65 116 donn campbell 4
66 360 Chris Golden 4
67 546 Alaric Trousdale 3
68 648 Kurt Snyder 3
69 335 Jeremy Pfaff 3
70 117 Chris Blem 3
71 541 Rolland Hayden 2
72 483 Michael Graham 2
73 338 Patrick Torres 2
74 538 Emanuel McGladrey 1
75 477 Jan Paraiso 1
76 301 David Pecora 1
77 336 Edward Knight Camas Bike and Sport 1

Beginner Women

Num Name Team Points
1 420 Kristin Bott Team Slow 67
2 455 Carly Heron Kestrel/Imperial River Racing 55
3 572 Christana Martin 41
4 435 Sharon Hart Camas Bike and Sport 40
5 415 Vanessa Usui 37
6 557 Katie Ahrens 33
7 453 Cory Parker Super Relax Concept 31
8 407 Michelle Johnson 30
9 429 Tanya Langdon 28
10 426 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary 28
11 857 Silke Kleinhenz 26
12 418 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness 26
13 457 Jill Peterson Team Finger 26
14 527 Sarah LoGiudice 26
15 409 Cammia Kalimanis 25
16 575 Mari Trevillyan 21
17 451 Marie Major Rebound/Tireless Velo 20
18 422 Leila Barker Portland Velo 19
19 452 Melissa Chureau 19
20 412 Elisabeth Mahoney 19
21 431 Lori Brault 19
22 616 Katherine Bauman 16
23 432 Liz Holt 16
24 458 Laurie Middleton 16
25 502 Cristina Mihaescu Ironclad Performance Wear 16
26 684 Kristen Williams Buy Local Cycling 15
27 401 jaime kathleen menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 15
28 448 Erin Chips Green Submarine Records 15
29 612 anne Siler 14
30 436 Hannah Hart Camas Bike and Sport 14
31 501 Althea Rodgers Filth and Fury 14
32 506 michelle WEEK 13
33 430 Natalie Ramsland Sweetpea Ladies Auxiliary 13
34 544 Robin Stancliff SWEAT360 13
35 682 Carrie Rasca 12
36 428 Jennifer Chalmers HPChiro/Alpine Mortgage Planning 12
37 576 rebecca miller Portobello-A Better Cycle 12
38 408 Sandra Krueger Oregon Bike Shop 12
39 520 Tammy Talton 11
40 404 Bethany Candelaria 11
41 410 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 10
42 413 Traci D'Elia Sweetpea Ladies Auxiliary 10
43 683 Brooke Fitzgerald 9
44 630 Jen Ochsner 9
45 493 Karie Mawer SWEAT360 8
46 423 jennifer Hagen crank 8
47 558 June Grill 7
48 445 Amy Dunn 7
49 613 Vanessa Ditto Portland State University 6
50 514 Annie Boroff 6
51 450 Kara Matson Team Lazy Tarantulas 6
52 485 Kathryn Laudermilk 5
53 492 Karleta Reierson Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 4
54 403 Katina Fischer Camas Bike and Sport 4
55 449 Diana Sephens Green Submarine Records 4
56 414 Kimberlee Stafford 3
57 442 elizabeth gintz Mountain View Cycles 3
58 504 Kiersten Sorensen 2
59 402 Sara Westermeyer Sweetpea Ladies Auxiliary 2
60 406 JJ Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary 2
61 425 Brandee Dudzie 2
62 615 Courtney Elton 1

Category A

Num Name Team Points
1 20 Donald Reeb cyclocrossracing.com 120
2 8 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 103
3 39 Ross Brody Buy Local Cycling 95
4 7 Ian Leitheiser Moots/Cyclepath 81
5 13 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 77
6 44 Zach Winter Guinness Cycling Team 41
7 15 Steve Carwile www.evanplews.com/KENDAUSA 40
8 6 Jeff Ballantine Portland Velo 38
9 19 dave davis Second Ascent 35
10 4 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 27
11 9 Ryan Trebon LTS Felt 26
12 1 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24
13 23 Seth Hosmer HPChiro/Alpine Mortgage Planning 21
14 99 Ian Brown Tonic Fab 19
15 64 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 18
16 54 Kevin Andrews Rebound/Tireless Velo 17
17 118 William Barta BYRDS 16
18 113 Colin Rowan Corner Cycling 15
19 60 Clint Culpepper Embrocation Cycling 15
20 85 Michael Gallagher Corsa Concepts Cycling Team 15
21 3 Nat Johnson Green Submarine Records 15
22 11 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 15
23 27 Joel Madrone Embrocation Cycling 14
24 40 Michael Benno Veloce Racing 14
25 178 Kenneth Reed Green Submarine Records 13
26 119 Joshua Liberles Corsa Concepts Cycling Team 13
27 109 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling 13
28 177 Colin Dunlap Bend Endurance Academy 12
29 57 Eric Sheagley Veloce Racing 12
30 21 Jonathan Myers Team S+M 12
31 67 Patrick Jackson Buy Local Cycling 12
32 108 Brent Poole Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 11
33 120 Joshua Johnston 10
34 12 Brennan Wodtli Hutch's Bend 10
35 43 Chad Swanson Team S+M 9
36 35 Andrew Willis Ironclad Performance Wear 8
37 16 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 8
38 82 Kolben Preble Hammer Nutrition/CMG Racing Team 7
39 84 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team 7
40 74 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5
41 28 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 4
42 14 John Lin Hammer Velo 4
43 41 Eric Sheaglen Rocky Mountain Bicycles 4
44 94 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 3
45 5 Cary Miller Gentle Lovers 3
46 38 Ding Wilmes Portland Bicycle Studio 3
47 18 Greg Adams Cyclepath Racing 2
48 33 Erol Chandler Portland Bicycle Studio 2
49 30 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1

Category B

Num Name Team Points
1 9 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 102
2 147 Craig Armstrong Craptastic 63
3 47 Jordan Norris Camas Bike and Sport 58
4 3 Kevin Andrews Rebound/Tireless Velo 46
5 89 Todd Stewart 38
6 155 Ben Johnson Portland Velo 34
7 142 Nic Sedor Buy Local Cycling 32
8 21 Jeremy Garbellano University of Oregon Cycling Club 28
9 33 justin Burton Bellovaci United 26
10 196 Stephen Fitzgerald 26
11 30 Michael Wise 26
12 161 Max Toeldte BYRDS 26
13 18 David Boerner Trail Head Coffee Roasters 26
14 65 Dominic Gerbo Staccato Gelato 24
15 150 Frank Thaxter 24
16 44 Austin Crenshaw Staccato Gelato 21
17 201 Patrick Croasdaile Drop Bar Cowboys 20
18 174 Brian Austin bicycleattorney.com 20
19 41 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 20
20 5 David Sterry Green Submarine Records 20
21 45 Lance Nelson Primal Racing p/b 1st Bank 20
22 197 Aaron Ufferman 19
23 2 David Caughlin 18
24 130 Wally Hockman WebCyclery.com 16
25 207 Rex Larsen 16
26 198 Craig Fellers 16
27 8 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling 16
28 42 Colin Dunlap Bend Endurance Academy 16
29 109 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 16
30 220 Anders Nystrom BYRDS 15
31 212 Steve Williams Buy Local Cycling 14
32 67 Sean Corey Trusty Switchblade 14
33 20 Joseph Ferron Guinness Cycling Team 14
34 149 Ken James Half Fast Velo 14
35 194 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 13
36 1 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com 13
37 75 Aaron Nett Trusty Switchblade 12
38 137 Kameron Vaughn 12
39 13 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 12
40 46 Anthony Broadman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 12
41 190 David Rasca Buy Local Cycling 11
42 62 Byron Breeden Team Cthulhu 11
43 14 Andrew Yeoman Team Pegasus 11
44 23 Anthony Matson 11
45 146 Ryan Eisele www.evanplews.com/KENDAUSA 11
46 178 Jeremy Warnicke 10
47 192 Udall Jimmy 10
48 162 Ethan Reynolds BYRDS 10
49 282 Rick Jones 9
50 22 Toby Shultz Team Mustache 8
51 25 chuck meyer Sunnyside Sports 8
52 16 Andy Meeks bicycleattorney.com 7
53 7 Dave Gulick Green Submarine Records 7
54 148 Jess Palacius 7
55 49 Dustin Miller Buy Local Cycling 6
56 141 Max Paulus Capitol Subaru Cycling 6
57 163 Daniel Shaw 5
58 139 Adam Cramer Olympia Orthopaedic Associates 5
59 183 Jonathan Miller Team America 4
60 126 Zac Strode Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
61 53 Danny Weikel 4
62 17 Doug Minarik 3
63 48 Nathan Agalzoff 3
64 74 Matthew Smith Hammer Velo 2
65 11 Troy Sexton Cycle Smart 2
66 43 Sage Brown 1
67 4 Aaron Lee Staccato Gelato 1

Category C

Num Name Team Points
1 23 Dan Dellitt 74
2 59 David Rasca Buy Local Cycling 42
3 177 Cullen Guinn 41
4 22 David Heddy Camas Bike and Sport 38
5 180 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35
6 183 Robert Thayer 32
7 366 Ben Braxley 26
8 229 Colton Hlavinka BYRDS 26
9 3 Jonathan Miller Team America 26
10 28 Dustin Miller Buy Local Cycling 26
11 317 Nick Maslen 23
12 53 Eric Fischer Existential Velo 21
13 93 Alex Turpin Willamette University Cycling Team 20
14 231 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20
15 232 Adam Cramer Olympia Orthopaedic Associates 20
16 8 Michael Lindley Buy Local Cycling 20
17 201 Brian Cannon Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 20
18 316 Daniel Kappes 16
19 32 Scott Gerwig 16
20 19 Robert Anderson 16
21 218 Kaleb Anderson BYRDS 16
22 62 Craig Armstrong Craptastic 16
23 221 Matteo Jurgenson BYRDS 15
24 17 Adam Engelmeyer Team ESC Sports - Bio Racer 15
25 197 Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One 15
26 156 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 14
27 16 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 14
28 367 Joe Cooper TwinPeaks Cycling 13
29 314 Shane Parker 13
30 57 John Baldwin Half Fast Velo 13
31 368 Mark Schroeder 12
32 158 Jonathan Bauer Team Lazy Tarantulas 12
33 179 Tyler Barrett Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 11
34 38 Nathan Agalzoff 11
35 112 Michael Selinger 10
36 288 George Gardner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10
37 230 Jack Walker 10
38 219 Johnny Curtis BYRDS 10
39 9 Michael Farber The Spokesmen 10
40 63 Gary Szalay Scott's Cycle and Sports 10
41 118 Jeremy Warnicke 10
42 11 Ryan Morrisey The Spokesmen 9
43 119 Dave Murray 9
44 15 Brad Paymar The Spokesmen 9
45 49 Brent Hansen 9
46 93 Alex Turpin Willamette University Cycling Team 9
47 193 Josiah Zukowski 8
48 10 Paul Souders Muddy Iguanas 8
49 21 Adam Holt 8
50 142 Michael Kutansky 7
51 264 Peter Bryant 7
52 305 Philip Van Peursem 6
53 54 Brian Petrucci 6
54 181 Chappell Miller Team Dirt/Mudslinger Events 6
55 91 Eric Schmidt 5
56 2 Tim Schoonmaker The Spokesmen 5
57 92 Chris R Magel Bike Newport-Bier One 5
58 98 sam harrison 343 Racing 4
59 290 James Pittman 4
60 117 Will Cortez 4
61 83 Morgan Saltenberger 4
62 25 Douglas Gresham 4
63 52 Bradley Buselli Oregon Bike Shop 4
64 168 Dannon Canterbury Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 4
65 287 Travis Dutton Old Town Bicycles 3
66 128 Kyle Kruger 3
67 13 Todd Davis 3
68 51 Christopher Dieringer 3
69 208 Max Leonov 3
70 216 Tom Nilan 2
71 78 Michael Andrews 2
72 14 Kyle McCall toutes les villes 2
73 56 soren clark Amnesia 2
74 5 Dan Saunders Miller Paint 1
75 6 Thomas Schoenborn Team ESC Sports - Bio Racer 1

Clydesdale

Num Name Team Points
1 827 Shane Gibson Medoyeff Vodka/Team CycleOne 140
2 800 Tony Dirks Mountain View Cycles 112
3 804 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 97
4 855 Kevin Thompson Half Fast Velo 71
5 813 Tige Harmon Highlander Cycle 60
6 803 Mike Hall Half Fast Velo 53
7 807 Jose Rodriguez Vista Ridge Velo 47
8 838 David Rosen Half Fast Velo 44
9 808 Bryan Smith Hammer Velo 43
10 816 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 36
11 948 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33
12 908 george beilstein Capitol Velo 26
13 801 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 26
14 802 Andrew Hayes Mountain View Cycles 20
15 832 Ron Silverman 18
16 810 Scott Smith 16
17 820 Todd Stryker The Spokesmen 16
18 870 Earl Hazekamp Capitol Velo 15
19 831 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15
20 979 Peter Eschbach Pacific Power Blue Sky 14
21 811 Benjamin Herring Corsa Concepts Cycling Team 14
22 806 jim scott 14
23 980 Karl Winston Beermongers Cycle Club 13
24 916 Shane Parker 12
25 946 Todd Bauch 11
26 918 Mike Chombeau Team Rose City 11
27 833 Amory Cheney 11
28 857 Max Kirchoff Team Cthulhu 10
29 814 Winslow Lewis Capitol Velo 10
30 862 Peter Mersereau Velo Con Carne 10
31 933 Jamie Richards Z.E.R.O. 9
32 835 Evan Wilson Team Lazy Tarantulas 9
33 885 Mathew O'rourke 8
34 819 Dwayne King Portobello-A Better Cycle 8
35 909 Scott McCanna Pacific Power Blue Sky 8
36 821 Charles Henderson Team ESC Sports - Bio Racer 7
37 932 Jose Sandoval Team Cthulhu 7
38 818 Drew Tracy Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 7
39 834 Mark Frost Mountain View Cycles 7
40 910 Jim Hendrickson Team S+M 7
41 913 Nathan Petz The Spokesmen 6
42 853 Wayne Nussbaum 6
43 805 Dave Wrast The Spokesmen 6
44 829 Matt Mongouguette Mountain View Cycles 6
45 947 Paul Toufar bicycleattorney.com 5
46 854 Tyse van Luik 4
47 817 Jesse Lopez Crossniacs 4
48 812 Eric Giacchino The Spokesmen 3

Junior Men

Num Name Team Points
1 17 Cameron Beard Bend Endurance Academy 111
2 4 Zach Vergillo Camas Bike and Sport 111
3 10 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 85
4 11 Brady Harmon Team Highlander 64
5 23 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 57
6 64 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 47
7 18 Colin Dunlap Bend Endurance Academy 35
8 54 Dawson Stallings Bend Endurance Academy 32
9 8 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 29
10 52 Linus Clark East Side Team 28
11 21 Stephan Roberts Cyclepath Racing 26
12 109 Kolben Preble 26
13 73 Kent Ross Word-RCB by Cyclisme 23
14 1 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy 22
15 27 Sam Wiley Mountain View Cycles 20
16 29 Lance Haidet MBSEF Cycling Team 20
17 2 Elkin Parker Super Relax Concept 17
18 26 Tristan Kern 16
19 28 Connor Dunn Hood River Valley High School 16
20 154 Michael Hocking BYRDS 16
21 5 Standish Zachary Therapeutic Associates Cycling/GENR8 15
22 56 Aaron Lopez Pacific Pedaling 14
23 135 Tom Fitzgerald Beaverton Bicycle Club 14
24 155 Tanner Ramey 14
25 102 Timothy Jaynes Mrazek 14
26 191 Johnny Karner 13
27 130 Cary Adams Pacific Power Blue Sky 13
28 190 Jeremy Karner 12
29 84 Paul Furst 12
30 15 Evan Mobley Camas Bike and Sport 12
31 12 Tim Stanley 12
32 194 Sean Fox 11
33 87 Alex White Vader's Fist - The 501st Legion 11
34 157 Benedikt Toeldte BYRDS 11
35 22 Zach Mikkelson Mountain View Cycles 11
36 107 Javier Colton Bend Endurance Academy 11
37 193 Sivan Fox 10
38 9 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 10
39 7 Justin Ziehnert 10
40 192 Elizabeth Fromhurz 9
41 34 Rubin Field Field Jerger Cycling 9
42 103 Naiqwan Pellman Word-RCB by Cyclisme 9
43 6 Micah Melkonian 8
44 86 Adam Oliver Hutch's-Eugene 7
45 24 Brady Stotts Camas Bike and Sport 5
46 19 Eben Horacek Stumptown Cycling Club 5
47 32 Ben Borton 5
48 114 Kyle Miller 5
49 125 Alec Williams 4
50 14 Miles Scheuering 3
51 31 Griffin Brenner 3
52 128 Quincy Gill Hutch's-Eugene 3
53 100 Carson Westberg 2
54 36 Quin McIntyre Mud Warrior 2
55 122 Lorne Bulling Pacific Power Blue Sky 2
56 42 Henry Peterson East Side Team 1

Junior Women

Num Name Team Points
1 301 Susannah Hart Camas Bike and Sport 88
2 307 Taylor Tyynismaa Mountain View Cycles 68
3 300 Marisa Reid Westview High School Cyclocats 56
4 323 Hannah Hart Camas Bike and Sport 50
5 302 Sharon Hart Camas Bike and Sport 46
6 308 Sarah Raulston Mountain View Cycles 34
7 326 Emma Koenig 16
8 320 Kara Doescher Pacific Power Blue Sky 15
9 343 McKenzie Huso Pacific Power Blue Sky 14
10 309 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky 13
11 347 Lafevre Katie Pacific Power Blue Sky 12
12 338 Anna Peterson Existential Velo 11
13 341 Petra Knapp 9
14 331 Hannah Mavis Bend Endurance Academy 8
15 333 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club 7
16 337 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky 6
17 344 Maddy Cripe 5
18 310 Natalie Shaw Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 4
19 342 Kate Ballantyne Bend Endurance Academy 3
20 330 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 2
21 339 Erynne Vanzee 1

Master 35+ A Men

Num Name Team Points
1 300 William Sullivan One Ghost Industries, LLC. hammer Nutrition, Maxxis, Cyclops 122
2 304 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized 111
3 305 jared Roy Crossniacs 80
4 318 Mathew Braun Team S+M 72
5 303 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 58
6 376 Andrew Sargent WebCyclery.com 52
7 313 Russell Cree Upper Echelon Fitness 51
8 402 Patrick Wilder Cyclepath Racing 48
9 302 Joe Santos Cyclepath Racing 34
10 308 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 32
11 311 David Saltzberg Half Fast Velo 31
12 336 Tre Hendricks Mountain View Cycles 26
13 328 Eric Lanners Word-RCB by Cyclisme 24
14 350 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 23
15 381 Mike Henry 20
16 314 William Goritski Rebound/Tireless Velo 20
17 426 Brian List Bike Central 19
18 323 Greg Talbert Rapha Racing NW 18
19 347 Patt Kudszus Buy Local Cycling 17
20 393 william Henterly RGF/Felt 16
21 344 John Mitchem West End Bikes/Specialized 16
22 416 Kyle Wuepper Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 16
23 324 Mike Stockton Half Fast Velo 15
24 301 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 15
25 317 Todd Dye Pacific Power Blue Sky 15
26 343 John Limbaugh Chinook Cycling Club 15
27 372 Doug Laplaca Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 14
28 444 Andy Barczak Team Bike Tires Direct 14
29 320 Paul Anderson Half Fast Velo 14
30 316 Christopher Van Tilburg Mountain View Cycles 14
31 306 Slate Olson Rapha Focus 14
32 349 Thomas Cody Rapha Racing NW 14
33 399 Harald Graham West End Bikes/Specialized 13
34 325 Brent Casady 13
35 342 Todd Rosier Portland Velo 13
36 441 James Shingleton Capitol Velo 12
37 419 Scott Mares Verge Sport/Test Pilot 12
38 445 Aaron Sander Cyclepath Racing 12
39 307 Bob Jacobs bicycleattorney.com 11
40 417 Sean Rogers YARDSALE CYCLOCROSS 11
41 353 Tom Will NoMads Bicycle Racing Team 10
42 309 Michael Jones Mountain View Cycles 10
43 339 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 10
44 321 Robert Huff Half Fast Velo 9
45 418 Jesse Luckett 9
46 436 Caan Zarosinski Half Fast Velo 8
47 352 Michael Szwaya bicycleattorney.com 8
48 345 Erik Bergstrom Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 7
49 424 Neil Green Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 6
50 391 Eddie French Guinness Cycling Team 6
51 319 Brian Spears Half Fast Velo 5
52 385 Steve Dale bicycleattorney.com 5
53 341 Robert Uetrecht WebCyclery.com 5
54 367 T. Kenji Sugahara Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
55 346 Terry Knight 4
56 326 David Hart Half Fast Velo 3
57 420 Kevin Sundberg Showers Pass 3
58 475 Dennis Hahn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 2
59 315 Aric Rist Half Fast Velo 2
60 351 Mike Martin Sunnyside Sports 2
61 388 Adam Kennedy Pacific Power Blue Sky 2

Master 35+ B Men

Num Name Team Points
1 654 Ken Benderly bicycleattorney.com 85
2 613 Sean Vergillo Camas Bike and Sport 71
3 615 Roger Meier Cyclepath Racing 69
4 602 Murray Carlisle Rebound/Tireless Velo 56
5 658 Luke Sosnowski 48
6 887 Barry O'Connor 36
7 632 Sasha Lacey Portland Velo 35
8 659 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 31
9 611 Shannon Boroff 30
10 635 Jonathan Vinson Gentle Lovers 28
11 628 Matthew Martel Pacific Power Blue Sky 28
12 639 Kale Chalmers HPChiro/Alpine Mortgage Planning 26
13 744 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 25
14 697 Michael Lindley Buy Local Cycling 23
15 694 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 20
16 622 Harald Graham West End Bikes/Specialized 20
17 642 Jon Pearson Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 18
18 630 Kevin Condron Gentle Lovers 16
19 704 Saul Lopez Half Fast Velo 14
20 725 Edward (Ted) Chaplain Bike City Racing 14
21 727 Greg O'Brien crank 14
22 817 Chris Wherity 13
23 739 Ken James Half Fast Velo 13
24 695 Drew Holmes WebCyclery.com 12
25 884 Johnny Burrell Filth and Fury 12
26 677 Eric Wittinger Fat Cobra Video 12
27 708 Dan Werle 12
28 625 Matt D'Elia Portland Velo 11
29 619 Nicholas Leritz Team S+M 10
30 696 eric larson Cyclepath Racing 9
31 647 Gary Allen Close2myart Cycling Team 9
32 820 Jay Palubeski 9
33 889 Gregory Gohman 8
34 653 Quinn Jackson DNR Cycling 8
35 814 Eric Birky WebCyclery.com 8
36 678 Jake Linford Velo Loco 7
37 718 Marcelo silva Half Fast Velo 7
38 801 Mark Adamski Portobello-A Better Cycle 7
39 681 Karl Mikkelson Mountain View Cycles 7
40 667 Erik Haunold Medoyeff Vodka/Team CycleOne 6
41 864 Ted Byram bicycleattorney.com 6
42 729 Jeff Brock Existential Velo 6
43 612 Mike Rosenfeld Half Fast Velo 6
44 769 Robert Christensen Team S+M 5
45 650 Casey Davidson bicycleattorney.com 5
46 687 Steve Dale bicycleattorney.com 5
47 702 Amit Kobrowski Portland Velo 4
48 847 Jim Mudd 4
49 609 Salvatore Bondi Portland Velo 4
50 954 Dylan McNamee crank 3
51 840 Mark Proia Bailey Bikes 3
52 617 Derek McCammon Half Fast Velo 3
53 689 Eric Teel 3
54 693 Scott Ballard Half Fast Velo 1
55 703 Todd Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1
56 821 Eric Adams Pacific Power Blue Sky 1

Master 35+ C

Num Name Team Points
1 430 Chris Miller 1 Error 74
2 403 Michael Dehner 70
3 441 Kristopher Langdon 50
4 758 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49
5 437 Larry Chow Portland Velo 47
6 435 Michael Kender Portland Velo 39
7 415 Chris Nelson Green Submarine Records 39
8 466 Paul Kelly Jelly's Pirates 36
9 414 Tom Chaimov 34
10 542 John Prosser Taleo Racing Team 28
11 450 Geoff Wittreich Staccato Gelato 28
12 459 Craig Broberg HPChiro/Alpine Mortgage Planning 26
13 451 Tim Shannon 26
14 749 Sean Riley Big Als Bicycle 26
15 525 chris brannen Team S+M 25
16 839 Ed Fischer Camas Bike and Sport 22
17 408 Rob Kerr Boneyard Cycling 20
18 609 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 19
19 756 Gregory Gohman 18
20 488 Brad Ryhlick Mountain View Cycles 16
21 885 Brad Sigurdson 15
22 801 Charles David 15
23 751 Sean Rees Cyclepath Racing 15
24 884 chapell miller Team Dirt/Mudslinger Events 14
25 835 Eric Albertson 14
26 440 Todd Mobley Camas Bike and Sport 14
27 439 Kevin Thompson Half Fast Velo 14
28 520 Sean Stroup Beermongers Cycle Club 13
29 402 David Doughty Portland Velo 13
30 744 John Porter Bellovaci United 13
31 755 steve tyrrill 13
32 883 Drew Coleman Sellwood Cycling Club 12
33 540 Troy Clear 12
34 456 Richard Horacek Stumptown Cycling Club 12
35 481 Evan Freedman 12
36 739 Tony Wolf 11
37 427 A Freeman Trusty Switchblade 11
38 480 Evan Saks Amnesia 11
39 557 Michael Finan Mosier Velo 10
40 490 Lloyd Connelly DNR Cycling 10
41 539 Brian D. Hart Sr Camas Bike and Sport 10
42 413 James Webb Beaverton Bicycle Club 9
43 428 Cesar Villanueva 9
44 469 Brian Barker Ironclad Performance Wear 9
45 762 Clayton Allen 8
46 434 Travis Purser 8
47 472 Raymond Crepeau 8
48 777 Craig Ball 7
49 412 David Szymanski 7
50 449 Amit Kobrowski Portland Velo 7
51 482 Matt Savage TTS 7
52 429 Andrew Kaylor 6
53 800 Vincent Gonsalves 6
54 589 Tim Beard 6
55 795 Travis Talton 5
56 656 Kevin Dickson 5
57 409 David Lofstead 5
58 417 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 5
59 706 Brian Carlson Motofish 5
60 556 Peter Rueegger Team Mudman 4
61 769 Shawn McCloud Half Fast Velo 4
62 460 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
63 550 Greg Stiles 4
64 485 David Dorocke 3
65 483 Steve Shaw Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 3
66 484 Tim Ragan Gonzo Racing 3
67 834 Rick Jones Ironheads Multisport Racing Team 2
68 799 Barry Kundert 1
69 467 Chris Roberts 1
70 452 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 1
71 486 Rick Bastran 1
72 620 Mike Taylor Now Direct 1

Master 50+

Num Name Team Points
1 266 Johnny Vergis Cyclepath Racing 141
2 254 Joseph Hoerner 133
3 258 Kevin O'Connell Hammer Velo 69
4 252 Clint Ebert bicycleattorney.com 64
5 259 Steve Lacey Showers Pass 60
6 256 Gregg Leion Mountain View Cycles 55
7 279 Dan MacNaughton Cyclepath Racing 50
8 251 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 47
9 280 Johnny Wilson Pacific Power Blue Sky 46
10 316 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 38
11 305 Roger Joys Upper Echelon Fitness 35
12 257 Richard Desmond Upper Echelon Fitness 33
13 281 Alan Ott Bay 101/HRS/Rock Lobster 29
14 270 Cal Stone 27
15 349 Mike Mercer Grant's Pals 26
16 274 Evan Griffiths Upper Echelon Fitness 26
17 253 Jeff Parker Super Relax Concept 24
18 250 Tracy Marks na 23
19 267 Terry Knight 20
20 296 Mark Bradley 20
21 325 Gil Ormerod Team S+M 16
22 309 Dave Burnard 16
23 264 David Luoma Guinness Cycling Team 16
24 350 Michael Mann Team Bob's Red Mill 15
25 323 David Miller Team Rose City 15
26 273 Kurt Robinson bicycleattorney.com 15
27 322 Paul Mautner Team Rose City 14
28 293 John O'Brien West End Bikes/Specialized 12
29 278 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 12
30 272 Bob Brenner 11
31 373 David Gast Rebound/Tireless Velo 10
32 288 Steve Peterson Team Finger 10
33 420 Michael Gohman 9
34 283 Michael Nyberg Sunnyside Sports 9
35 359 Rick Upton Team Bike Tires Direct 8
36 275 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene 8
37 362 John Ramey 7
38 306 Andrew Meigs MudMend 7
39 260 Jon Gornick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 7
40 262 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 7
41 354 Dave Groner 6
42 255 Daniel Melkonian 6
43 366 Andrew Peterson Existential Velo 6
44 372 David Thielen II ZteaM 5
45 263 David Gratke Showers Pass 5
46 261 Robert Dobrey Mountain View Cycles 5
47 335 Dean Lee Portland Velo 4
48 365 Don Wiley Zoka Viking Sport 4
49 320 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 3
50 265 Edward Braker 3
51 312 Michael Smith 3
52 363 Bill Alsup Soft Like Kitten 2
53 289 Tim Ellerbruch CoMotion 2
54 286 Bruce Cannon 1

Master 60+

Num Name Team Points
1 505 Ron Strasser Team S+M 182
2 502 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team 96
3 506 Ken Rodgers Bicycleway.com 76
4 509 Steve Rearden Blondie Velo 71
5 500 Malcolm Johnson Portland Velo 68
6 503 Terry Atwood Portland Velo 59
7 501 Russell Speirn Portland Velo 46
8 504 Einar Traa Portland Velo 25
9 512 Philip Litchfield Capitol Velo 22
10 507 Amory Cheney 20
11 518 Patrick Cross Medoyeff Vodka/Team CycleOne 15
12 536 Robert Fox CoMotion 14
13 514 Larry Stryker The Spokesmen 14
14 511 Al Depenbrock Pacific Power Blue Sky 14
15 533 Robert Luoma 12
16 522 Edward Lanton 11

Master Women 35+ A

Num Name Team Points
1 2 Elise Huggins Upper Echelon Fitness 140
2 6 Beth Burns Veloce Racing 86
3 1 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 81
4 29 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 64
5 32 Michelle Mishoe West End Bikes/Specialized 43
6 3 Eileen Kelly-Foulston 31
7 7 Sarah Eustis bicycleattorney.com 29
8 31 Kristi Carver 27
9 27 Anna Vaughn Hammer Velo 26
10 33 Erin Playman Gentle Lovers 26
11 12 Renee Scott Sunnyside Sports 26
12 5 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 24
13 38 Ina McLean Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 20
14 13 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 15
15 46 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 14
16 67 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 13
17 15 Angela Mart WebCyclery.com 13
18 68 Stephanie Yenne 12
19 20 Sarah Sturdy Rebound/Tireless Velo 12
20 11 Laura Trace 12
21 14 Jennifer Wardell Mountain View Cycles 11

Master Women 35+ B

Num Name Team Points
1 103 Holly Kotsovos Rebound/Tireless Velo 88
2 106 Tonya Roe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 67
3 108 Gwyn Blanton 67
4 100 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 55
5 153 Elsa Bro Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 52
6 107 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 50
7 102 Kristi Carver Upper Echelon Fitness 46
8 105 Susan Parsons 46
9 112 Elaine Prause Super Relax Concept 40
10 174 Katina Fischer Camas Bike and Sport 27
11 118 Tessa Sugahara Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 26
12 128 jennifer donnelly Super Relax Concept 22
13 123 cindy lewellen 20
14 175 Bonnie Hildebrand Team Slow 16
15 151 Sara La Barge Sweetpea Ladies Auxiliary 16
16 111 Karen Kenlan Sunnyside Sports 16
17 133 Karen Henry 15
18 166 Katy Pranian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 15
19 157 Sabina Pater West End Bikes/Specialized 15
20 156 Lynda Palubeski 14
21 155 Martha Paulus Pacific Pedaling 13
22 101 Michelle Johnson 13
23 113 Amy Tarnow WebCyclery.com 13
24 161 Vannoy Jenny Buy Local Cycling 13
25 149 Julie Carter Hammer Velo 12
26 167 Virginia Pedersen 12
27 158 Ann Leitheiser 12
28 109 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 11
29 125 Amanda Durkee bicycleattorney.com 10
30 148 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 10
31 115 Cassie Nobbs GVH Bikes 10
32 110 Carol Petersen Capitol Velo 9
33 159 Sarah Dye Pacific Power Blue Sky 8
34 116 Tacia Miller 7
35 114 Robyn Heifer bicycleattorney.com 6

Master Women 45+

Num Name Team Points
1 202 Pam Reid Team Rose City 109
2 223 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 98
3 205 Martina Ralle Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 89
4 201 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo 81
5 216 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 78
6 204 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 46
7 200 Tina Rainforth Portland Velo 37
8 230 Lynn Feinstein Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 28
9 215 Ida McLean Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 26
10 234 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 25
11 238 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 23
12 210 Karen Kenlan Sunnyside Sports 20
13 212 Cary Schwartz Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 16
14 237 Melanie Pratt Portland Velo 14
15 203 Lora Melkonian 14
16 213 Maggie Rising 14
17 206 Christie Scheer Team Rose City 13
18 273 Penny Olsson 12
19 206 Chris Sheer Team Rose City 12
20 207 Renata Hahn Team Rose City 11
21 214 Carey Macnaughton Upper Echelon Fitness 11
22 239 Sheilagh Griffin NoMads Bicycle Racing Team 11

Single Speed

Num Name Team Points
1 541 Matt Hutchinson Portobello-A Better Cycle 119
2 511 luke demoe SLOCUM Race Team 104
3 516 John Lin Hammer Velo 90
4 501 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 78
5 505 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 62
6 508 Brooke Hoyer Rebound/Tireless Velo 55
7 503 Scott Barker 1 Error 55
8 569 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 46
9 580 Joshua Johnston 35
10 502 Mat Barton Staccato Gelato 33
11 519 Jesse Luckett 28
12 524 Terry Keele HPChiro/Alpine Mortgage Planning 27
13 500 Richard Rosko Hammer Velo 22
14 513 Brian Kesselman Diamond Law Cycling Team 21
15 544 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 20
16 785 Galen Mittermann HPChiro/Alpine Mortgage Planning 16
17 685 Nathan Gibson 16
18 512 Adrian Olmstead Portland Bicycle Studio 16
19 555 Sal Collura SLOCUM Race Team 15
20 818 Brandon Wagner mybikespot.com 14
21 506 steve tyrrill 14
22 765 Greg Mylet 13
23 612 Chris Boeholt 13
24 745 Dan Porter Cyclepath Racing 13
25 546 Greg Adams Bridgetown Velo 13
26 602 Jason Uland Team Cthulhu 12
27 732 Mike Bene Yard Dawgs Book Club 12
28 701 John Whitenack Soft Like Kitten 12
29 510 John Gulick Green Submarine Records 12
30 527 Ross Brody Buy Local Cycling 12
31 528 Matt Baumann Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 12
32 543 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 11
33 763 Simon Apostol 10
34 568 David Burke Recycle Cycles Racing 10
35 525 McKenzie Thramer SLOCUM Race Team 9
36 644 christopher brown 9
37 611 David German Hammer Velo 9
38 588 Brian Larson 9
39 587 Edward Groth Team Slow 8
40 702 Dylan Carney Soft Like Kitten 8
41 607 Eddie Wang River City Bicycles 7
42 504 David Hymans 7
43 764 Dan Silvernail Half Fast Velo 6
44 746 Patrick Wilder Cyclepath Racing 6
45 507 Mike Cobb Portobello-A Better Cycle 6
46 526 Ed Worcester 6
47 692 Lisa Belair Team S+M 5
48 610 Jeff Merwin 5
49 695 Justin Zucconi 5
50 509 Caan Zarosinski Half Fast Velo 5
51 538 Neil Green Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 5
52 540 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 5
53 680 Bryan Voytilla 5
54 744 Chris Streight Hammer Velo 4
55 515 Bill Hall 4
56 536 Craig Armstrong Craptastic 4
57 606 Ken Hahn 3
58 542 Brandon Rothauge Crossfix 3
59 684 Steve Williams Buy Local Cycling 3
60 681 Dieter Hoffmann Team S+M 2
61 530 Chase Banna 2
62 687 Jonathan Sieber Revolver-Cascadia 1

Women A

Num Name Team Points
1 901 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 114
2 900 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness 98
3 902 Susan Peithman Upper Echelon Fitness 95
4 903 Jennifer Cree Upper Echelon Fitness 94
5 918 Brigette Brown River City Bicycles/Ridley/NoTubes 66
6 917 Taylor Shekell Team Beer 39
7 905 Mielle Blomberg Team S+M 36
8 940 Karen Oppenheimer 27
9 928 Tina Brubaker Speedvagen Racing Machines 26
10 925 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear 26
11 915 Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 26
12 945 Meagan Masten 24
13 946 Brianna Walle Ironclad Performance Wear 23
14 914 Lindsay Kandra Sweetpea Ladies Auxiliary 22
15 908 Erin Playman Gentle Lovers 20
16 906 Abby Watson Embrocation Cycling 16
17 911 Beth Ann Orton Team S+M 16
18 941 Joanna Mensher Gentle Lovers 15
19 979 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 14
20 910 Laura Trace 13
21 916 Audrey Brown S&M Femmes 11
22 954 Jade Koide Team Beer 10
23 907 Sara Fletcher Therapeutic Association 10
24 953 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness 9
25 904 Susannah Hart Camas Bike and Sport 9

Women B

Num Name Team Points
1 845 Lisa Belair Team S+M 77
2 864 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness 57
3 856 Jeanne Beko Drop Bar Cowboys 46
4 809 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness 42
5 915 Amy VanTassel Upper Echelon Fitness 35
6 924 Shelley Dunlop 32
7 892 Lauren Cramer Olympia Orthopaedic Associates 26
8 808 Remy Maguire Team S+M 26
9 812 Kristen Minarik bicycleattorney.com 26
10 818 Michelle Baumann Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 26
11 825 Laurie Hotovy 26
12 800 Heidi Swift Sweetpea Ladies Auxiliary 25
13 840 Jenn Levo Ironclad Performance Wear 23
14 813 DeeAnn Burton 23
15 837 Emily McKissock Rebound/Tireless Velo 22
16 880 Erinne Goodell Team Slow 21
17 807 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 21
18 829 Susannah Hart Camas Bike and Sport 21
19 888 Sharon Hart Camas Bike and Sport 20
20 810 Joanna Mensher Gentle Lovers 20
21 872 Meagan Masten 20
22 827 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling 19
23 953 Brooke Mittermann HPChiro/Alpine Mortgage Planning 16
24 857 Silke Kleinhenz Camas Bike and Sport 16
25 806 Hannah Hart Camas Bike and Sport 16
26 898 Jill Hutchinson Green Submarine Records 15
27 890 Caroline Dezendorf 15
28 914 Marylynn King Ironclad Performance Wear 14
29 801 Krissy Brunsman Green Submarine Records 14
30 814 Kristin Wille Hammer Velo 14
31 805 Heather Daniel 13
32 831 Sarah Hunter Green Submarine Records 12
33 844 Eryn Barker West End Bikes/Specialized 12
34 887 Tiah Keever Team Cthulhu 11
35 828 Anna Saltonstall Team S+M 11
36 899 Lori Brault Portland Velo 9
37 811 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 9
38 891 Brooke Bauer Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 9
39 160 Helen Kennedy 8
40 815 Caitlin Trahan 7
41 893 Alison Paulus 5
42 826 Melissa Sher 3