Banana Belt

Hagg Lake, OR
March 4, 2012

Part of the Banana Belt

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated March 21, 2012 at 3:45 PM

Junior

Num Name Team Age City
1 8016 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club 14 Portland
2 5863 Christopher McKinnon West End Bikes/Specialized 17 Vancouver
3 8011 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 16 Portland
4 5318 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club 16 Portland
5 5331 Cameron Beard Bend Endurance Academy 14 Bend
6 5371 Henrik Morseth Life Cycle Racing Team 15 Eugene
7 5395 Gus Elder 15 Eugene
8 8096 Leif Kytola Hutch's-Co-Motion 0.0
9 5386 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion 16 Eugene
10 8097 Quincy Gill Hutch's-Co-Motion 17 0.0
11 8007 Harry Zimba Beaverton Bicycle Club 16 Lake Oswego
12 8053 austin Fisher Hutch's-Co-Motion 0.0
13 5849 Ben Clark Beaverton Bicycle Club 12 Portland
14 5403 Ben Elder 14 Eugene
15 7079 Kristina Owen 14 Salem
16 8002 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 13 Vancouver
DNF 8005 Alex Valls Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 15 Portland

Masters Men 1/2/3

Num Name Team Age City Notes
1 892 John Browning Evolution Racing Team 45 Portland
2 112 Duncan Oliphant Therapeutic Associates PDX Cycling 40 portland
3 7302 David Masuda Team Western Bike Works 41 Tigard
4 145 Matthew Slater Evolution Racing Team 48 Portland
5 808 Tim Butler Evolution Racing Team 46 Portland
6 3090 John Weathers Sunset Cycles 42 Tigard
7 632 Mike Stockton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Salem
8 580 Scott Goldstein Michelob Ultra 46 Eugene
9 197 Dave Campbell Hutch's-Co-Motion 44 Newport
10 191 Andrew Sargent Evolution Racing Team 42 Bend
11 76 Jeffery Otto Sunset Cycles 0.0
12 7312 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 41 Portland
13 989 tom ghilarducci bicycleattorney.com 44 Portland
14 761 Mitch Denham FASTER Performance Center 41 Hillsboro
15 348 David Mackintosh Mountain View Cycles/Subway 45 Hood River
16 750 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club 40 Tigard
17 692 David Saltzberg Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Vancouver
18 72 Chad Smeltzer Team Western Bike Works 0.0
19 326 Ronald Brigham Team ESC Sports - Bio Racer 48 Portland
20 7324 Rick Metz bicycleattorney.com 44 Portland
21 3007 Nick Blacklock Team Western Bike Works 46 Happy Valley
22 4583 Tom Hill NoMads Bicycle Racing Team 0.0
23 85 William Henterly rgf felt 0.0
24 976 Mark Crawford Ironclad Performance Wear 46 Lake Oswego
25 781 Jake Rosenfeld 44 Forest Grove
26 375 Thomas Morgan bicycleattorney.com 44 The Dalles
27 325 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Sherwood
28 77 Ward Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 0.0
29 83 Lonny Knable
30 81 Dan Vrijmoet SLOCUM Race Team 0.0
31 714 Brian Foresta Filth and Fury 38 Portland
32 383 David Hopper NoMads Bicycle Racing Team 43 Beaverton
33 791 Craig Broberg HPC/RPM Mortgage 47 Tualatin
34 793 Harald Graham Evolution Racing Team 46 Vancouver
35 340 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 SALEM
36 715 Scott Browning Evolution Racing Team 47 Banks
37 990 Sage Freeman Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Salem
38 899 Daryl Hemenway Cyclesport.com 42 Portland
39 903 Bill Jacobus US Military Cycling Team 0.0
40 985 Karsten Hagen Evolution Racing Team 43 Bend
41 8 Joshua Creem Rapha Racing NW 0.0
42 813 Sal Collura SLOCUM Race Team 43 Camp Adair
43 588 David Ripp West End Bikes/Specialized 46 Camas
44 321 David Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Camas
45 324 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland
46 7348 Dan Larson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland
DNF 146 Scott Harman HPC/RPM Mortgage 51 Lake Oswego
DNF 393 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Portland
DNF 555 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 tigard
DNF 779 Dave Dezellem Ironclad Performance Wear 42 Hillsboro
DNF 969 Brad Ross Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 46 Portland
DNF 992 Mike Henry bicycleattorney.com 47 Damascus
DNF 999 T. Kenji Sugahara Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 0.0
DNF 3071 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles 48 Hood River
DNF 7314 Danny Lopez West End Bikes/Specialized 44 Portland
DNF 953 John Prosser Pacific Power Blue Sky 45 Hillsboro
DQ 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Portland Rule 7.1

Masters Men 4/5

Num Name Team Age City Notes
1 5252 Michael Squire Bellovaci United 39 PORTLAND
2 5705 Scott Kocher 0.0
3 4193 David Bachman Portland Velo 41 Tualatin
4 4039 Glenn Johnson Dr Will Bar 45 Vancouver
5 4009 Sean Bergman Portland Velo 41 Sherwood
6 4182 Erik Spillman Portland Velo 47 Portland
7 5040 Rogier Ducloo Pacific Power Blue Sky 40 portland
8 4222 Steven Potter 41 Portland
9 4215 Hugh Gapay Hammer Velo 48 Cornelius
10 5044 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland
11 5206 Chris Smith Hammer Velo
12 4169 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky 47 Portland
13 4211 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 56 Portland
14 75 Andrew Marges 0.0 Warning: Centerline violation
15 4229 Geoff Grummon Team Western Bike Works 37 Portland
16 5137 Sam Shiffman Portland Velo 44 Portland Warning: Centerline violation
17 4133 Vince Blaney Dr Will Bar 38 Portland
18 5317 Robert DeClerk Hutch's/Bend Dental/Lowes 36 Bend
19 4607 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0.0
20 4053 Eric McMurtry Bellovaci United 47 portland
21 4059 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky 51 Amity
22 5424 Scott McKnight Team Western Bike Works 43 Gresham
23 5068 Daniel Jesse 43 Gearhart
24 5704 Darren Ferris 0.0
25 5046 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland
26 4119 Peter Seelig Dr Will Bar 38 Lake Oswego
27 4090 James Webb Beaverton Bicycle Club 46 Portland
28 5703 Jon Schnorr 0.0
29 87 Andrej Miske Dr Will Bar 0.0 Warning: Centerline violation
30 5002 Ryan Altman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 40 Bend
31 4058 Jonathan Nelson Team ESC Sports - Bio Racer 45 Portland
32 4244 John Kenney 51 Hood River
33 5263 Doug Brecht Team Western Bike Works 48 Portland
34 4181 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky 47 Portland
35 4052 Kevin Billingsley Team Western Bike Works 49 Portland
36 5398 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling 42 Portland
37 5878 Brandon Bohling 42 Forest Grove
38 4608 John Porter Bellovaci United 0.0
39 4047 Bukie Mabayoje 1 Error 50 Hillsboro
40 5363 Neil Hatler 42 Beaverton
41 4122 Kevin O'Connell Hammer Velo 55 Portland
42 5353 Ryan Morrisey The Spokesmen 36 Vancouver
43 4287 Jon Gornick Pacific Power Blue Sky 56 Portland
44 91 Ted Mann
45 82 Vilim Fundak
46 5076 Martin Klebes 40 Eugene
47 4129 Kevin Driscoll bicycleattorney.com 37 Portland
48 5855 Daryl Johnson 40 Beaverton
49 5702 Stephen Duffy 0.0
DNF 4054 James Medeiros Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 49 Beaverton
DNF 4111 Scott Sterling 55 McMinnville
DNF 4154 Tony Curtis The Spokesmen 45 Vancouver
DNF 4172 Joshua Hanselman 343 Racing 37 Newberg
DNF 4176 Matt Radich Dr Will Bar 43 Portland
DNF 4225 David Gantt Gurley 42 Eugene
DNF 5030 Drew Coleman Hammer Velo 41 Portland
DNF 5164 Rick Zimmerman 45 Vancouver

Masters Women 40+

Num Name Team Age City
1 252 Lori Brault 1 Error 41 Portland
2 7123 Angela Horton Gapay Hammer Velo 46 Cornelius
3 407 Daphne Moore Hammer Velo 46 Portland
4 456 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 45 Portland
5 855 Erika Jackson Rapha Racing NW 40 Portland
6 7008 Kim Frank Life Cycle Racing Team 53 Eugene
7 272 Meg Mautner Bike Central 52 Portland
8 434 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 57 Corvallis
9 7016 Julie Jesse 43 Gearhart

Men 1/2

Num Name Team Age City Notes
1 908 Mark Blackwelder Gentle Lovers 0.0
2 800 Ryan Carlson Cyclepath Racing 37 Portland
3 906 Jonathan McCoy Ironclad Performance Wear 0.0
4 128 Mathew Braun 39 Portland
5 175 David Zimbelman Team Salmon Cyclery 58 The Dalles
6 966 David Wells Guinness Cycling Team 29 Eugene
7 815 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team 32 Portland
8 982 David Sherman Bridgetown Velo 47 Portland
9 935 Mark Gyulafia River City Bicycles
10 892 John Browning Evolution Racing Team 45 Portland
11 8000 Colby Wait-Molyneux Hammer Nutrition/CMG Racing Team 18 Vancouver
12 136 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling 47 Vancouver
13 99 Joe Prettyman Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma Portland
14 814 Steve Schwaeber Veloce Racing powered by Smith & Nephew 43 portland
15 925 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling 34 portland
16 968 Brent Emoff Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 28 Portland
17 907 Hamilton Christopher Rapha Racing NW 0.0
18 169 Aaron Sander Cyclepath Racing 38 Vancouver
19 152 Kyle Valenta 32 Portland
20 117 Russell Cree Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 36 Portland
21 122 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 38 Hood River
22 904 Garrett McAlister Canyon Bicycles Racing Team 0.0
23 766 Andrew Utz HPC/RPM Mortgage 30 Portland
24 149 Brant Buchholz Therapeutic Associates PDX Cycling 41 Lake Oswego
25 5803 Loren Francis Capitol Velo 26 Salem
26 xx no number
27 694 Matthew Karre River City Bicycles 32 Portland
28 909 Ryan Weaver River City Bicycles 0.0
29 7 Davis Shepherd
30 xx no number
31 110 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 28 Portland
32 803 Matt Mahoney Gentle Lovers 34 Portland
33 141 Galen Mittermann HPC/RPM Mortgage 32 Milwaukie
34 187 Joseph King Guinness Cycling Team 31 Portland
35 820 jimmy lingwood Gentle Lovers 31 portland
36 850 Brandt Hueser
37 798 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling 30 PORTLAND
DNF 102 Steven Beardsley Gentle Lovers 30 Portland
DNF 138 Ian Leitheiser Cyclepath Racing 41 portland
DNF 821 Nate Magaret Rapha Racing NW 41 Portland
DNF 843 Hilary Billington Veloce Racing powered by Smith & Nephew 0.0
DNF 905 Luke Pennington Team S+M 0.0
DNF 910 Thomas Cody Rapha Racing NW 0.0

Men 3

Num Name Team Age City
1 3079 Jeffrey Pollock Portland Velo 37 Portland
2 356 James Shingleton Capitol Velo 38 Salem
3 337 Dwayne Farr CAPA-Soraz Racing 25 Vancouver
4 382 Kyle Medlin CAPA-Soraz Racing 25 Astoria
5 97 Bennett Shane Portland State University 0.0
6 397 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland
7 7340 Graham Kelley Veloce Racing powered by Smith & Nephew 23 Eugene
8 7100 Cole Sprague StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 19 Bend
9 4579 christopher brown Team River City 0.0
10 7075 Al Urbanski Cyclesport.com 28 Portland
11 7332 Timothy Lang Trailhead Coffee Roasters 27 Portland
12 4581 Stephen Glass Jens Voigt's Army
13 556 David Hemming Pivot Cycles/Rapha Racing NW 40 Portland
14 364 Roger Lloyd 1 Error 42 Portland
15 338 Michael Girard Portland Velo 44 Portland
16 4575 Chris Thomas Veloce Racing powered by Smith & Nephew 0.0
17 7305 Peter Buco The Mark McConnell and Joe Shackleton Fan Club 25 Portland
18 3073 Joseph Ferron Trailhead Coffee Roasters 24 Portland
19 4576 Chris Ward Guinness Cycling Team 0.0
20 7350 Scott Goodrich West End Bikes/Specialized 37 Camas
21 7307 John Hartnett CAPA-Soraz Racing 29 portland
22 7327 Tyler Fought Guinness Cycling Team 31 Portland
23 756 Antonio Castaneda CAPA-Soraz Racing 39 keizer
24 522 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Beaverton
25 329 Brion Barnett Portland Velo 46 Aloha
26 8025 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion 15 Eugene
27 4135 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 42 Corvallis
28 4574 Ben Johnson Portland Velo 0.0
29 4582 Brian Gumpert 0.0
30 500 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland
31 599 Gregg Magnus Portland Velo 34 Beaverton
32 4573 Joe Dengel West End Bikes/Specialized 0.0
33 3094 Brian Ratliff The Goon Squad 33 Hillsboro
34 520 Russell Williford OSU Cycling Club 36 Corvallis
35 686 Richard Ensworth Therapeutic Associates PDX Cycling 45 Vancouver
36 676 Will Blanton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Hillsboro
37 4600 Byron Breeden Guinness Cycling Team 0.0
38 7335 Neil Green Therapeutic Associates PDX Cycling 38 Fairview
39 655 George Gardner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47 Portland
40 961 Phelan Kostur Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20 Eugene
41 3077 Alex Turpin Vertebrata Chiropractic Cycling 21 Salem
42 7309 Chris Heron Vertebrata Chiropractic Cycling 34 Corvallis
DNF 586 Jason Feig Portland Velo 39 Clackamas
DNF 4578 Russell Weyant Sunset Cycles 0.0
DNF 7322 Kevin Bernstein Capitol Velo 21 Salem

Men 4

Num Name Team Age City
1 4226 Casey Ehrman Therapeutic Associates PDX Cycling 26 Portland
2 4158 Darrel Brown Chinook Cycling Club 32 Kennewick
3 4273 Austin Aske CAPA-Soraz Racing 26 Vancouver
4 4606 Michael Sellinger 0.0
5 4008 Marcus Benton Team Dirt/Mudslinger Events 28 Corvallis
6 4120 Alex Yale Ten Guys Named Alex 31 Portland
7 4278 Robert Grunau 33 Portland
8 4232 Brad Sigurdson CAPA-Soraz Racing 40 Keizer
9 4601 Michael Scalzo Hammer Velo
10 4277 Josiah Zukowski 27 Portland
11 4271 Patrick Jacks Bike Central 26 Aloha
12 95 cole lalomia 0.0
13 5309 Davis Hand 1 Error 26 Portland
14 4602 Nathan Etzel CAPA-Soraz Racing 0.0
15 5817 Derek Swanson 26 Portland
16 4220 Spencer Follen CAPA-Soraz Racing 26 portland
17 8008 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 16 Vancouver
18 4144 Alex Kohan Willamette University Cycling Team 22 Salem
19 4227 Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One 34 Newport
20 96 Kyle Holmes Portland State University 0.0
21 4118 Nicholas Hudson Pacific Power Blue Sky 19 Corvallis
22 4002 Levi Arzie Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Donald
23 4134 Adam Angert Beaverton Bicycle Club 27 Portland
24 4603 Luke Falcone Willamette University - Honeystinger/Trek 0.0
25 4115 Eddie DeLisle CAPA-Soraz Racing 30 Portland
26 6 Zhaolong Wu 24 Coevallis
27 5858 Justin Etzel Willamette Cycling Club 22 Wilsonville
28 5841 Leland Gilmore River City Bicycle/Tonic Fab 0.0
29 4605 Edward Rogers Jens Voigt's Army 0.0
DNF 94 Justin Tutor crank 0.0
DNF 4051 Ryan McCracken HPC/RPM Mortgage 32 Vancouver
DNF 4239 Ryan Clark Hutch's-Co-Motion 27 Bend
DNF 4240 Brian Stalnaker 25 Portland
DNF 4302 Benjamin Farver Jens Voigt's Army 30 Portland
DNF 4604 Edward Rogers Jens Voigt's Army 0.0

Men 5

Num Name Team Age City
1 86 Ben Herken Lewis & Clark College 18 Santa Cruz
2 5338 Jeremy Russell bicycleattorney.com 30 Portland
3 5623 Jordan Muller
4 5277 Robert K Brown 31 Portland
5 5074 Andrew Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Portland
6 5271 Patrick Croasdaile Drop Bar Cowboys 27 West Linn
7 5 Cullen Guinn
8 5832 Kevin Wythe Life Cycle Racing Team 25 Eugene
9 5506 Kevin Andrews Therapeutic Associates PDX Cycling 31 Vancouver
10 5879 Freddy Tincher 38 Portland
11 5060 Anthony Monteleone 0.0
12 5082 Andrew LaVeine 45 Newberg
13 5139 Cory Sieg Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland
14 5854 Ted Hamilton 21
15 5447 Brett Donis
16 5072 Daniel Kappes Daniel Kappes 31 Portland
17 5311 Kyle McCall Portobello-A Better Cycle 21 Portland
18 5045 August Frank Life Cycle Racing Team 19 Eugene
19 70 Jered Wikander
20 5409 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland
21 5230 Andrew Springer Team Colleen 39 Happy Valley
22 5416 Peter Schwane 34 Camas
23 71 Mark Passmore
24 5050 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Happy Valley
25 5362 Samuel Bradshaw Ironheads Multisport Racing Team 37 Lake Oswego
26 80 Alexander Fine Beaverton Bicycle Club 0.0
27 5157 Matthew White Bike Newport-Bier One 32 CORVALLIS
28 5375 Robert Wolcott 39 Newberg
29 5061 Chris Holser Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Beaverton
30 5321 Steve Murcott Ironheads Multisport Racing Team 38 Portland
31 5078 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 36 Portland
32 5361 Justin Zimmerman 37 Portland
33 90 Chris Harbert - Erceg crank 0.0
34 98 Gregory LeMay Willamette University Cycling Team 0.0
35 74 Patrick Triato Rapha Racing NW 0.0
36 5378 Don Bailey Barley rye
37 5823 Trent Hoffman 29 Hillsboro
38 5813 Jonathan Sun Bike Newport-Bier One 25 Newport
39 78 jared etzel St. Helena 0.0
40 5368 Jorge Kaufmann 37 portland
41 5143 Gerard Smith Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 37 Portland
42 5871 Ashan Korala 25 Corvallis
43 5349 Yonsoo Lee Portland Velo 35 Tigard
44 5131 Colin Ross Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30 Portland
45 73 John Castle 0.0
DNF 92 Tyrone Miles crank 0.0
DNF 5130 Tom Rosenthal 54 sherwood
DNF 5228 Mark Jensen 46 Gladstone
DNF 5254 Brandon Rothauge Crossfix 34 Gresham
DNF 5260 Neil Byzick Vertebrata Chiropractic Cycling 22 Corvallis
DNF 5605 Jake Gartland 28 Hillsboro
DNF 5701 Raymond Crepeau
DNF 5939 Jered Wikander 28 Portland

Men 50+

Num Name Team Age City
1 773 William Zale West End Bikes/Specialized 54 Portland
2 7337 Jon Nigbor Therapeutic Associates PDX Cycling 52 Portland
3 509 Cal Stone 1 Error 53 Camas
4 377 Michael Wilson Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 51 Corvallis
5 140 Dickie Mallison Mellow Johnny's Bike Shop 53 Portland
6 346 Craig Beavers Capitol Velo 54 WOODBURN
7 4204 David Miller Team Rose City 51 Camas
8 7326 Guy Fenner 52 Hood River
9 7318 Luis Valls Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 55 Portland
10 129 Michael Dunn HPC/RPM Mortgage 51 Lake Oswego
11 603 Hugh Givens bicycleattorney.com 55 Portland
12 614 Evan Griffiths Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 57 Portland
13 672 J.Michael Manning Bull Run Distilling/Team CycleOne 57 Portland
14 4107 Gregory Hartman Team Rose City 59 Hillsboro
15 682 Larry Hiday Close2myart Cycling Team 55 Battle Ground
16 4279 jamie cobb Portland Velo 58 Newberg
17 13 Richard Desmond Evolution Racing Team 0.0
18 542 David Jackson Hutch's-Co-Motion 59 Portland
19 7342 Evan Cumpston Team Rose City 52 Hillsboro
20 744 Tim Ellerbruch 54 Lake Oswego
21 707 Steve Long Team ESC Sports - Bio Racer 59 Milwaukie
22 5073 Scott Kelly Portland Velo 55 Portland
23 315 Clint Ebert bicycleattorney.com 53 Forest Grove
24 88 Dave Burnard Olson's Bicycles 0.0
25 4024 Jim Fox bicycleattorney.com 54 Portland
26 4132 Scott Sargeant 50 Portland
27 7338 Joe Hamilton 56 Vancouver
28 4577 Richard Potestio Rapha Racing NW 0.0
29 79 Dan Houghton Showers Pass 0.0
DNF 511 bruce carter Team ESC Sports - Bio Racer 51 oregon city
DNF 519 James Thiele Team Rose City 55 Hillsboro
DNF 799 Greg Estes Hammer Velo 56 Portland
DNF 4104 Chuck Woosley United Finance 50 Tualatin

Men 60+

Num Name Team Age City
1 533 Bob Raker 61 Vancouver
2 4146 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky 62 Corvallis
3 358 Jeff Buck Team Rose City 60 North Plains
4 4091 Tom Webb Team Rose City 60 Portland
5 84 Terry Brown
6 5129 Ken Rodgers Bicycleway.com 61 Eugene
7 322 Del Scharffenberg NoMads Bicycle Racing Team 67 Milwaukie
8 133 Ron Magnus 63 Portland
9 5208 Terry Atwood Portland Velo 66 Portland
10 5070 Malcolm Johnson Portland Velo 64 Portland
DNF 5821 Steve Chapman 62 Lake Oswego
DNF 755 Lance Brigman Team Western Bike Works 66 Longview
DNF 7313 Philip Litchfield Capitol Velo 62 Salem

Women 1/2

Num Name Team Age City
1 499 Brianna Walle Ironclad Performance Wear 28 Beaverton
2 848 Erin Playman Gentle Lovers 0.0
3 214 Lindsay Fox Athletes Lounge Cycling Team 29 Portland
4 849 Anona Whitley Ironclad Performance Wear 0.0
5 847 Norrene Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 0.0
6 262 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 28 Portland

Women 3

Num Name Team Age City
1 534 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 30 Longview
2 275 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training Vancouver
3 846 Emily Charbonneau Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 0.0
4 495 Aleah Davis Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 22 Tigard
5 274 Alynda Lingwood Gregg's/Trek 29 Portland
6 255 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear 38 Portland
7 292 Kristina Hughes Hutch's-Co-Motion 41 Sherwood
8 853 Margi Bradway Team S+M
9 261 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 31 Portland
DNF 478 Jennifer Cree Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 37 Portland

Women 4/5

Num Name Team Age City
1 7109 Caroline Dezendorf West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 23 Eugene
2 7105 Erin Glover Bike Central 31 Portland
3 7224 Molly MacGraw Vertebrata Chiropractic Cycling 0.0
4 7011 Suzanne Girard Eberle 50 Portland
5 7160 Erica Ramsing Vertebrata Chiropractic Cycling 25 Vancouver
6 7042 Laura Trace 1 Error 46 Portland
7 7225 Adrienne Fischl Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 0.0
8 7066 Tracey Lew Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 28 Portland
9 7094 Jeanne Beko Drop Bar Cowboys 29 West Linn
10 7045 Stacy Westbrook Stacy Westbrook 37 Portland
11 8006 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club 15 Tigard
12 7363 Kathleen Hellem
13 7145 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 36 Portland
14 7012 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland
15 7132 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 28 Portland
16 7226 Katherine Humphrey 0.0
17 7033 Tonya Roe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40 Portland
DNF 7084 Sarah LoGiudice Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 33 Portland
DNF 7138 Lara Kessler Bouledogue Tout Noir 32 Portland
DNF 7110 Jennifer Haliewicz Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 24 Portland