Cascade Chainbreaker XC

Bend, OR
May 13, 2012

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated May 14, 2012 at 9:42 PM

Category 1 Junior Men 15-18

Num Name Team City Time
1 239 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 1:53:45.41
2 64 Tyler Fox Louis Garneau/Echo Bike and Board Irrigon 1:55:16.97
3 63 Javier Colton Bend Endurance Academy Bend 2:00:10.75
4 189 Timothy Jaynes Pistis Grants Pass 2:04:39.88
5 240 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion Eugene 2:09:23.44
6 230 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion Eugene 2:14:10.07
7 224 Keith Fawcett Pistis Grants Pass 2:16:08.69

Category 1 Men 19-34

Num Name Team City Time
1 407 John Merrill Ashland 2:37:11.22
2 465 Joshua Johnston Paroresche Portland 2:46:16.16
3 445 Doug Turnbull Tensegrity PT Cycling Springfield 2:47:24.20
4 427 Austin Line Trinity Bikes Bend 2:47:36.04
5 418 Shane Johnson Trinity Bikes Redmond 2:48:15.29
6 459 Gideon Francisco Portland 2:49:53.35
7 409 Jeremy Russell bicycleattorney.com Portland 2:51:45.47
8 430 Loren Mason-Gere Ruckus Test Team Hood River 2:52:44.25
9 466 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas Bend 2:53:57.95
10 419 Ryan McGlone Boneyard Cycling Bend 2:54:04.13
11 429 Kolben Preble Hammer Velo Forest Grove 2:56:00.19
12 461 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling Eugene 2:56:18.19
13 417 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team Portland 2:57:24.41
14 410 Ryan Voss Damascus 3:00:23.41
15 442 Dan Watson Gentle Lovers Portland 3:01:07.10
16 436 Eric Griffith Broken Spoke Cycling LaGrande 3:03:58.26
17 428 Robert Gilbert Trinity Bikes redmond 3:09:43.32
18 449 Taylor Bushnell Tensegrity PT Cycling Springfield 3:10:52.97
19 458 Rob Landauer Cascade Couriers/Bend Velo Bend 3:11:48.73
20 406 Brian Jorgensen CoCC Bend 3:13:42.23
21 405 Andrew Jensen Bend 3:31:50.14
DNF 431 Patrick Jackson Buy Local Cycling Salem 0:00:00.00
DNF 432 Dillon Caldwell University of Oregon Cycling Club Eugene 0:00:00.00
DNF 440 Sean Lewis Trinity Bikes Bend 0:00:00.00
DNF 404 Scott Birdwell Bend
DNF 455 Cole Sprague StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team Bend
DNF 462 luke demoe Scopius Cycles Eugene
DNS Jess Palcios salem

Category 1 Men 35-44

Num Name Team City Time
1 414 David Cloninger Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 2:42:35.16
2 433 Andy Olsson Team Finger Hood River 2:44:48.25
3 441 Tom Keller Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles Central Point 2:45:01.38
4 460 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:47:17.01
5 412 Gabriel Linn Trusty Switchblade Bend 2:49:51.07
6 289 Ken Simms Team SIDIS Bend 2:54:42.07
7 463 Patrick Ramirez Cascade Couriers/Bend Velo Bend 2:55:23.32
8 448 Patrick Wilder Cyclepath Racing Vancouver 3:02:30.07
9 413 Mike Schindler Sunnyside Sports Bend 3:07:24.48
10 439 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles Portland 3:16:59.38
11 447 Justin Price Team Dirt/Mudslinger Events Philomath 3:41:52.82
DNF 443 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports Bend
DNF 450 Juston Manville Showers Pass Portland
DNS David Hemming Rapha Racing NW Portland

Category 1 Men 45+

Num Name Team City Time
1 70 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 1:47:28.98
2 65 Tim Butler Evolution Racing Team Portland 1:49:27.54
3 243 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com BEND 1:53:45.08
4 231 Jeffery Otto Sunset Cycles Beaverton 1:53:45.91
5 444 Scott Seaton Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 1:55:04.25
6 175 Jerry Lentz Bend 1:55:16.00
7 124 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team Bend 1:59:36.28
8 195 Terry Knight Vancouver 2:00:09.55
9 434 Eric Power Cascade Couriers/Bend Velo Bend 2:00:14.78
10 69 Jeff Parker Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training Hood River 2:01:03.78
11 118 todd raudy Bend 2:01:24.66
12 121 David Caplan WebCyclery.com Bend 2:01:35.16
13 68 Michael Nyberg Sunnyside Sports Bend 2:02:22.10
14 66 Jerry Fox Echo Bike & Board Irrigon 2:02:39.35
15 202 Todd Embree Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 2:03:44.54
16 193 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles Portland 2:04:08.79
17 155 Gregg Leion Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training Hood River 2:08:43.13
18 156 david baker Sunnyside Sports bend 2:10:47.58
19 203 Mike Ripley Team Dirt/Mudslinger Events Monroe 2:12:22.97
20 176 James Wellington Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 2:12:47.60
21 438 Rick Johnson Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 2:14:45.72
22 225 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team Portland 2:22:04.76
DNF 67 Larry Moulton Boneyard Cycling Bend 0:00:00.00
DNS Trevor Norland Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis

Category 1 Women 19+

Num Name Team City Time
1 178 Melissa Norland Team Dirt/Mudslinger Events/Kona Grassroots Corvallis 2:05:05.69
2 105 Allison Halpin Sunnyside Sports Bend 2:12:18.94
3 129 Megan Chinburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training Portland 2:13:17.04
4 130 Sarah Tingey Rebound/Tireless Velo Portland 2:14:04.07
5 191 cherie touchette WebCyclery.com Bend 2:14:50.04
6 166 Jennifer Johnson Dirty Harlots Hood River 2:17:08.48
7 223 Rachel Beckmann Team Dirt/Mudslinger Events INdependence 2:18:36.82
8 219 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 2:19:17.45
9 245 Taylor Shekell Team Beer Portland 2:20:08.79
10 167 Laura Trace 1 Error Portland 2:20:32.04
11 184 Angela Mart WebCyclery.com Bend 2:20:44.29
12 446 Jodi Line Sunnyside Sports bend 2:21:59.94
13 131 Laurie Hotovy Team S+M Portland 2:25:36.13
14 132 rachel bagley IRA Ryan Cycles Cross Team Portland 2:31:12.07
DNF 165 solana kline bend

Category 2 Junior Men 15-18

Num Name Team Time
1 173 Andrew Scott Pistis 2:02:22.38
2 153 Zachary Perrin 2:11:19.14

Category 2 Men 19-34

Num Name Team City Time
1 140 Nick Wood Team Dirt/Mudslinger Events Portland 2:07:17.44
2 149 Collins Rymer Bend 2:07:57.00
3 174 Aaron Goodwin Team Dirt/Mudslinger Events Bend 2:08:13.26
4 244 Cory Tanler Trinity Bikes Bend 2:09:38.07
5 138 Robert Thayer bicycleattorney.com Portland 2:10:33.22
6 218 Sean Corey Trusty Switchblade Portland 2:11:49.97
7 120 Matthew Simek Bend 2:13:05.50
8 141 Ryan Hill Medford 2:15:38.75
9 190 Matt Christensen Cascade Couriers/Bend Velo Bend 2:16:34.32
10 139 Brian Buskirk Trinity Bikes Grants Pass 2:16:48.97
11 96 Evan Olson Bend 2:19:32.10
12 247 Brandon Manger Tatanka Bend 2:21:23.69
13 76 Spencer Ardt Tensegrity PT Cycling Springfield 2:22:28.54
14 95 Dave Keller Redmond 2:23:40.69
15 185 Brad Velasanez Winnemucca 2:27:41.25
16 220 Ben Chinburg Portland 2:28:31.75
17 249 Adam Aguilar Thren Bend 2:34:22.57
18 94 josip belavic Scott's Cycle and Sports beaverton 2:36:13.61
DNF 188 Daniel Baumann Cascade Couriers/Bend Velo Bend
DNF 198 Daniel Brewster Cascade Couriers/Bend Velo Bend

Category 2 Men 35-44

Num Name Team City Time
1 194 George Wescott Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 1:59:20.69
2 109 Richard Albrow Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 2:00:05.51
3 211 Robert Schumacher Bend 2:01:29.54
4 227 Ron Sines Pacific Power Blue Sky albany 2:05:00.47
5 160 John Miller Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles Ashland 2:05:22.13
6 159 James Kerr Bend 2:06:24.75
7 128 Evan MacKenzie Pendleton 2:06:28.98
8 206 Chad Smeltzer Team Western Bike Works Portland 2:06:53.76
9 204 Warren Atkey Bikesale.com Bothell 2:07:49.57
10 232 Scott Brennan Sunnyside Sports Bend 2:08:40.22
11 161 Mark Miskowiec Sunnyside Sports Bend 2:08:43.75
12 110 Eric Birky WebCyclery.com Bend 2:09:12.60
13 142 Chad Sage Sunnyside Sports Bend 2:09:14.41
14 236 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 2:09:37.54
15 207 Alan Brandt Team Dirt/Mudslinger Events Bend 2:09:40.07
16 246 Kevin Condron Gentle Lovers Portland 2:10:11.42
17 216 Alex Rocco Cascade Couriers/Bend Velo bend 2:10:43.20
18 197 Bruce Haserot Haserot Race Inc Kelso 2:11:12.63
19 217 Wally Hockman WebCyclery.com Salem 2:12:17.57
20 79 Chris Chambers Bend 2:12:34.29
21 111 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club Happy Valley 2:13:07.16
22 122 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade Bend 2:13:21.91
23 199 Brian Baumann Team S+M Portland 2:14:17.53
24 214 Tommy Krager Portland 2:15:41.39
25 84 John OBrien Evolution Racing Team Ridgefield 2:16:58.20
26 146 Lee Bauck Bull Run Distilling/Team CycleOne Troutdale 2:17:06.07
27 143 Scott McKnight Team Western Bike Works Gresham 2:17:48.91
28 210 Justin Serna West End Bikes/Specialized Bend 2:18:04.85
29 81 Stephen Helt Bend 2:18:29.63
30 114 Aaron Tarnow WebCyclery.com Bend 2:19:56.91
31 114 Aaron Tarnow WebCyclery.com Bend 2:19:56.91
32 179 Paul Tomlinson Bend 2:21:54.04
33 145 Kenny Wolford GrannyGearAdventures.com Bend 2:26:43.13
34 83 Jeff Minch Scott's Cycle and Sports La Grande 2:30:30.38
35 78 Greg Blackmore Bend 2:37:10.85
36 86 David Shrock Clackamas 2:38:41.85
37 87 Bill Thomas Team Chicken Butt Bend 2:39:44.78
38 89 Joe Wright Team Dirt/Mudslinger Events Albany 2:46:01.85
39 77 Paul Bascom Portland Velo Lake Oswego 3:03:43.97
DNF 144 Eric Moran Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 0:00:00.00
DNF 80 Alton Gray White Salmon 0:00:00.00
DNS Richard Rosko Hammer Velo Portland

Category 2 Men 45-54

Num Name Team City Time
1 88 Rich Wolf Sunnyside Sports Bend 2:06:25.25
2 126 David Sjogren Bend 2:07:49.16
3 150 Ian Kennedy bicycleattorney.com Portland 2:10:33.69
4 237 Todd Schock Boneyard Cycling Bend 2:12:44.47
5 242 will fernyhough byrne bellevue 2:13:49.82
6 162 jason saunders Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 2:13:55.54
7 82 John Lulich Bend 2:14:18.51
8 213 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team Gresham 2:16:05.98
9 147 Rob Kerr Boneyard Cycling Bend 2:21:03.41
10 123 Doug Headrick Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 2:23:44.25
11 215 Michael Smith Newberg 2:28:43.73
12 97 Charles Barrett 1 Error Portland 2:33:28.66
13 119 Brian Smith WebCyclery.com Bend 2:33:49.20
DNS Tom Strodtbeck bicycleattorney.com Portland

Category 2 Men 55+

Num Name Team City Time
1 93 David Morrison Redmond 2:11:30.63
2 92 Mark Miller Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 2:12:26.85
3 112 Mike Reightley Bend 2:17:19.91
4 113 Vincent Sikorski WebCyclery.com Bend 2:19:59.01
5 152 David Luoma Guinness Cycling Team Portland 2:23:07.35
6 90 Amory Cheney Boneyard Cycling Bend 2:26:44.22
7 151 Daniel Caldwell Sunnyside Sports Bend 2:29:04.57
8 91 Rick Gregory Eugene 2:34:16.13
9 125 Patrick Coughlin AOMS Racing Portland 2:37:59.94

Category 2 Women 19-34

Num Name Team City Time
1 238 Amy Smith Boneyard Cycling Bend 2:19:55.16
2 181 Emily McKissock Rebound/Tireless Velo Portland 2:23:42.69
3 169 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling PORTLAND 2:27:49.47
4 168 Aimee Furber Cascade Couriers/Bend Velo Bend 2:38:37.72
5 241 Susannah Hart Hapi-Go! Washougal 2:40:19.10
6 106 Kelsey Garbutt Bend 2:51:51.16

Category 2 Women 35+

Num Name Team City Time
1 182 Renee Scott Sunnyside Sports Bend 2:17:19.60
2 133 Ann Kennedy bicycleattorney.com Portland 2:18:09.64
3 134 Margi Bradway Team S+M Portland 2:19:30.76
4 180 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:20:16.73
5 235 Teri Sheasby Bend 2:24:09.00
6 154 Maggie Rising Portland Velo Lake Oswego 2:26:59.78
7 196 Mary Skrzynski Sunnyside Sports Bend 2:27:50.19
8 172 Jenny Jackson Buy Local Cycling Salem 2:29:44.04
9 221 Amber Clark Cascade Couriers/Bend Velo Bend 2:33:47.91
10 229 Michelle Bazemore Sunnyside Sports Bend 2:34:14.60
11 228 Julia Fudge Reall Racing Eugene 2:39:06.64
12 171 Lillian Schiavo Hutch's Klamath Falls Klamath Falls 2:40:29.57
13 127 Lynda Palubeski WebCyclery.com Bend 2:41:28.28
14 170 Karen Kenlan Sunnyside Sports Bend 2:44:27.19
15 222 Sara Yellich Cascade Couriers/Bend Velo Bend 2:50:23.38
16 107 Janis Morgan Pistis Grants Pass 2:52:46.82
DNF 183 Sarah Sturdy Rebound/Tireless Velo Portland
DNS Michelle Thorstrom Boneyard Cycling Bend

Category 3 Junior Men 10-14

Num Name Team City Time
1 598 Cameron Beard Bend Endurance Academy Bend 1:14:51.35
2 621 Donovan Birky Bend Endurance Academy Bend 1:21:10.73
3 671 Leif Kytola Hutch's-Co-Motion Eugene 1:23:06.60
4 600 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 1:27:46.94
5 626 Brian Hart Jr. Hapi-Go! Washougal 1:27:54.76
6 117 Carson Westberg WebCyclery.com Bend 1:30:28.22
7 676 Joseph Lukens Bend Endurance Academy Bend 1:35:40.67
8 654 Scott Allen BEA Bend 1:36:01.97
9 683 Eli Zinner Bend 1:55:30.01
10 680 Harrison Helt Bend 2:01:21.48
11 627 Nathanael Hart Hapi-Go! Washougal 2:36:34.41
DNF 599 Elkin Parker Super Relax Concept Hood River

Category 3 Junior Men 15-18

Num Name Team City Time
1 674 Will Reinking Bend 1:17:02.46
2 675 Mitchell Stevens Sunnyside Sports Bend 1:17:16.69
3 644 Brandon Ortiz Hapi-Go! Vancouver 1:17:39.47
4 602 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy Bend 1:24:39.19
5 628 Greg Vermeer Pistis GP 1:31:45.73
6 601 Drew Nevala Klamath Falls 1:44:32.32

Category 3 Junior Women 10-18

Num Name Team City Time
1 636 Sharon Hart Hapi-Go! Washougal 1:27:52.50
2 638 Ivy Taylor Bend Endurance Academy Bend 1:49:01.41
3 614 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 1:50:02.57
4 624 Carmyn Fortier WebCyclery.com Bend 2:56:09.44

Category 3 Men 19-34

Num Name Team City Time
1 647 Kevin Bernstein Capitol Velo Salem 1:12:34.78
2 629 Bradley Whetstone Portland 1:15:35.25
3 622 Dave Hansen Bend 1:16:23.22
4 645 Jeff Johnston Boneyard Cycling Bend 1:17:02.07
5 604 Brett Stevens Bike Newport-Bier One corvallis 1:17:04.79
6 668 Sean McGilliuray Pistis Grants Pass 1:18:17.63
7 658 Ren Walkenhorst Bend 1:19:24.35
8 631 Don Petersen Bend 1:20:11.98
9 677 Abram Hernandez Beermongers Cycle Club Portland 1:21:33.35
10 662 Bradley Buselli Oregon Bike Shop Racing Team Portland 1:23:04.76
11 630 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas Beaverton 1:24:31.35
12 646 Bennett Welker Willamette University Cycling Team Salem 1:25:54.85
13 637 Nathaneal Werner Benc 1:28:21.98
14 679 Ryan Vesley Bend 1:32:48.50
15 603 Rian Sigvaldsen Bend 1:34:41.04
16 666 Chris Sterry Boneyard Cycling Bend 1:35:22.44
17 682 Quasar Bennett Hapi-Go! Gresham 1:35:44.76
18 681 Tim Lawrence Bend 2:03:19.85

Category 3 Men 35-44

Num Name Team City Time
1 661 DARRAN JACOBSEN Bend 1:15:22.10
2 607 Robert Winnenberg Bend 1:15:51.91
3 648 Derek Hayner Bend 1:19:12.47
4 606 Jason Plant Redmond 1:19:20.10
5 605 Anthony Morales Bend 1:21:13.20
6 663 Jason Randles Deschutes Brewery bend 1:21:40.41
7 655 Josh Pounds Pistis Grants Pass 1:24:32.04
8 633 Jarod Seaman Capitol Velo Salem 1:24:44.51
9 632 Reid Simonton Bend 1:31:16.97
10 634 Don Brooks Vancouver, BC 1:48:28.97
11 652 Mike Ziehnert Tigard 1:55:10.73
12 684 Jason Domitrovic Bend 2:00:27.66

Category 3 Men 45+

Num Name Team City Time
1 635 Brian Hart Sr. Hapi-Go! Washougal 1:22:12.75
2 611 Jonathan Pierce Sheridan 1:23:10.76
3 610 Tim Gogolski Bend 1:23:38.45
4 612 Colonel Reynolds Boneyard Cycling Bend 1:24:07.69
5 673 Brad Foster Rogue / Mt. View Cycles Portland 1:24:25.97
6 678 Ralph Tadday Bend 1:26:42.98
7 608 Thomas Batty Molalla 1:28:52.04
8 649 Tim Connelly Independence 1:29:15.30
9 613 gary reynolds Bend 1:31:48.60
10 625 Alan Thomason 1 Error Bend 1:33:06.32
11 657 John Walkenhorst Bend 1:36:56.41
12 659 Gerald Wonnacott Bend 1:38:44.57
13 656 Robert Jaynes Pistis Grants Pass 1:40:18.73
14 609 Charles Donaldson II Hapi-Go! Portland 2:53:34.88
15 653 Marc Fortier WebCyclery.com Bend 2:57:10.88
DNF 669 Cory Fawcett Pistis Grants Pass 0:00:00.00

Category 3 Women 19-34

Num Name Team City Time
1 616 Jessica Smith Sunnyside Sports Bend 1:23:26.57
2 640 Hannah Hart Hapi-Go! Washougal 1:29:25.04
3 660 Katie Crafts Hood River 1:32:24.48
4 639 Adriane Mackie Bend 1:35:59.16
5 615 Lauren Hamlin Bend 1:37:23.54
6 623 Michelle Placher Vicious Cycles Redmond 1:53:49.42
7 650 Sierra Reid Westview High School Cyclocats Portland 1:53:55.63
8 667 julie berkbuegler-poremba Tensegrity PT Cycling Springfield 1:55:50.85

Category 3 Women 35-44

Num Name Team City Time
1 670 Jennifer Morgan Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 1:30:54.04
2 617 Erika Miranda Trusty Switchblade Portland 1:35:04.10
3 651 Vonda Derksen Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 1:42:46.57
DNF 641 Autumn Wirth Bend

Category 3 Women 45+

Num Name Team City Time
1 620 Pam Reid Team Rose City Portland 1:26:32.54
2 665 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team Gresham 1:30:53.28
3 642 Renee Pype Team S+M Portland 1:39:38.13
4 618 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky Corvallis 1:42:45.44
5 643 Loraine Blake Guinness Cycling Team Portland 1:53:04.57
6 672 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team Portland 2:13:19.22
7 619 susan keys Bend 2:16:24.60

Clydesdale 200+

Num Name Team City Time
1 208 Matt Wilkin Team S+M Portland 2:14:05.89
2 100 Adam Short Boneyard Cycling Bend 2:15:46.94
3 233 Thom Kneeland Service Course Velo Medford 2:19:13.73
4 205 Perry Brooks Bikesport Bend 2:21:34.25
5 99 Dwayne King Portobello-A Better Cycle Portland 2:22:37.91
6 98 george beilstein Disorderly Eaters Salem 2:23:25.82
7 234 Bradley Taylor Bend 2:25:44.25
8 163 John LIVINGSTON Cascade Couriers/Bend Velo Bend 2:26:28.28
9 192 Colby Nightingale Deschutes Brewery Bend 2:29:12.97

Pro Men

Num Name Team City Time
1 456 Barry Wicks Kona Factory Team Bend 2:26:49.54
2 437 Ben Thompson Rocky Mountain Bicycles Bend 2:29:37.97
3 425 Brennan Wodtli All Access Racing Bend 2:29:46.13
4 457 Patrick Means Fanatik Bike Co. Corvallis 2:35:06.19
5 452 James Williams Swell Vello/Sunnyside Bend 2:35:22.16
6 451 Gian Dalle Issaquah 2:36:14.44
7 421 Ross Brody Buy Local Cycling Salem 2:37:08.69
8 403 William Sullivan CarbonBikesDirect.com, Boxer Industries, Hammer Nutrition Lake Oswego 2:40:03.54
9 416 Jonathan Myers Team S+M Portland 2:41:36.08
10 426 damian schmitt Silverado Gallery/Sunnyside Bend 2:49:11.94
11 453 Marcus Benton Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 2:49:26.82
12 422 Logan Wetzel Noble Bikes Bellingham 2:57:40.26
DNF 402 Cody Peterson Bend
DNF 420 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside Bend
DNF 423 Russell Cree Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training Portland
DNF 424 Matt Russell www.evanplews.com/KENDAUSA Bend
DNF 454 Carl Decker Giant Bend
DNF 415 Bear Perrin Pistis Grants Pass
DNF 435 Sloane Andersen ProAir HFA Bend

Pro Women

Num Name Team City Time
1 101 Sue Butler River City Bicycles Portland 1:54:54.47
2 464 Alice Pennington Team S+M Portland 1:56:36.10
3 103 Beth Ann Orton Team S+M Portland 2:02:26.35
4 164 Megan Rose Team John Henry Bikes NORTH VANCOUVER 2:08:47.00
5 226 Laura Winberry Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training Bend 2:11:35.00
DNS Jill Hardiman Team S+M White Salmon

Singlespeed

Num Name Team City Time
1 209 Cordino Longiotti Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles Ashland 1:51:45.35
2 186 Ian Eglitis Beaverton Bicycle Club Powell Butte 1:57:19.07
3 74 Doug Striley Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles Medford 2:00:01.66
4 136 Thor Tingey Rebound/Tireless Velo Portland 2:00:58.07
5 157 Adam Karch summit Velo/podium sports frisco 2:04:09.83
6 201 Joel Holly Ruckus Test Team Portland 2:06:58.47
7 158 Travis Wilson Team Dirt/Mudslinger Events Veneta 2:07:24.13
8 200 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team Portland 2:14:06.04
9 75 Seth Taylor Zeitgeist Racing & Kovarus Wells Fargo Bend 2:16:32.78
10 187 Christopher Ryan Portland 2:20:36.38
11 116 Steven Westberg WebCyclery.com Bend 2:21:57.63
12 71 Jimmy Clarke Boneyard Cycling/Pine Mountain Bend 2:24:37.11
13 73 Patrick Reedy Team CF Portland 2:25:53.23
14 137 Steven Basden Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 2:26:45.45
15 72 Jevon Crafts Portland 2:30:30.73

Singlespeed Women

Num Name Team City Time
1 104 Alice Drobna WebCyclery.com Bend 2:06:55.44
2 108 Lisa Belair-Sullivan Team S+M Portland 2:16:06.44

Tandem

Num Name Team Time
1 248 Russell/Brooke Zinner/Blackwelder 2:25:11.32
DNF 135 Henry/Amy Abel/Abel Pine Mountain Sports 0:00:00.00