Piece of Cake RR

Perrydale, OR
April 7, 2012

If you have questions or corrections, please email Katie Staples.

Updated April 12, 2012 at 9:23 PM

Juniors

Num Name Team Age City
1 4157 Keegan O'Neill Word-RCB by Cyclisme 15 Portland
2 8011 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 16 Portland
3 5386 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion 16 Eugene
4 5371 Henrik Morseth Life Cycle Racing Team 15 Eugene
5 5331 Cameron Beard Bend Endurance Academy 14 Bend
6 8012 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes 16 Bend
7 5864 Dey Shaun Lee Word-RCB by Cyclisme 17 Portland
8
9 7357 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 14 Bend

Masters 40+ CAt 4/5

Num Name Team Age City Notes
1 4199 Todd Schock Boneyard Cycling 49 Bend
2 4192 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky 50 Aloha
3 4602 Nathan Etzel CAPA-Soraz Racing 25 Newberg
4 5837 Rob Bingham Life Cycle Racing Team 42 Eugene
5 4337 George Wescott Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 44 Bend
6 4181 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky 47 Portland
7 4163 Mark Adamski Portobello-A Better Cycle 43 Portland
8 5424 Scott McKnight Team Western Bike Works 43 Gresham
9 4040 Chuck Kenlan Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 50 Bend
10 4228 mark lipchick Life Cycle Racing Team 54 eugene
11 4058 Jonathan Nelson Team ESC Sports - Bio Racer 45 Portland
12 4059 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky 51 Amity
13 4118 Nicholas Hudson Pacific Power Blue Sky 19 Corvallis WARNING - Centerline - OBRA Rule 15.1.2
14 4126 David Thielen II Pacific Power Blue Sky 52 Vancouver
15 4039 Glenn Johnson Dr Will Bar 45 Vancouver
16 4009 Sean Bergman Portland Velo 41 Sherwood
17 4222 Steven Potter Hammer Velo 41 Portland
18 5631 Vilim Fundak 44 Hillsboro
19 4417 Mitch Gold Portland Velo 51 Portland
20 4122 Kevin O'Connell Hammer Velo 55 Portland
21 1374 Tom McLaughlin 52 Yakima
22 4125 Jamie Fitzgerald Hammer Velo 46 Portland
23 4182 Erik Spillman Portland Velo 47 Portland
24 4089 Eddie Wang River City Bicycles 35 Portland
25 4052 Kevin Billingsley Team Western Bike Works 49 Portland
26 5028 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 42 Happy Valley
27 5162 Perry York Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Battle Ground
28 4059 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky 51 Amity
29 5253 Cary Adams Pacific Power Blue Sky 18 Corvallis
30 4287 Jon Gornick Pacific Power Blue Sky 56 Portland
31 5040 Rogier Ducloo Pacific Power Blue Sky 40 portland
32 5137 Sam Shiffman Portland Velo 44 Portland
33 4186 Steve Williams Buy Local Cycling 35 Salem
34 4212 Paul Kanz 43 Portland
35 56 Andrew Schulz 49 Eugene
36 5102 Andrew Nemecek 45 portland
37 5643 Scott Rath HPC/RPM Mortgage 42 Tualatin
38 4047 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 50 Hillsboro
39 5859 okon udosenata Tensegrity PT Cycling 34 Eugene
40 5291 Scott McCanna Pacific Power Blue Sky 44 Salem
41 145 Matthew Slater Evolution Racing Team 48 Portland

Masters 40+ Cat 2/3

Num Name Team Age City Notes
1 197 Dave Campbell Hutch's-Co-Motion 44 Newport
2 985 Karsten Hagen Evolution Racing Team 43 Bend
3 189 christian tresser Evolution Racing Team 45 portland
4 316 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 47 Hillsboro
5 632 Mike Stockton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Salem WARNING - Centerline - OBRA Rule 15.1.2
6 899 Daryl Hemenway Cyclesport.com 42 Portland
7 338 Michael Girard Portland Velo 44 Portland
8 720 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 40 Bend
9 953 John Prosser Pacific Power Blue Sky 45 Hillsboro
10 3007 Nick Blacklock Team Western Bike Works 46 Happy Valley
11 325 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Sherwood
12 808 Tim Butler Evolution Racing Team 46 Portland
13 3071 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles 48 Hood River
14 750 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club 40 tigard
15 203 Sue Butler River City Bicycles 41 Portland
16 843 Hilary Billington Pactimo Cycling Team 41 Portland
17 723 Dan Vrijmoet SLOCUM Race Team 53 Eugene
18 555 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 tigard
19 3088 David German Hammer Velo 47 Portland
20 7312 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 41 Portland
21 324 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland
22 3098 Jim Stuck Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 47 Portland
23 7316 Greg Russell NoMads Bicycle Racing Team 44 Portland
DQ 340 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 SALEM DQ - OBRA Rule 13.1.2

Masters 50+

Num Name Team Age City
1 7338 Joe Hamilton 56 Vancouver
2 377 Michael Wilson Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 51 Corvallis
3 4204 David Miller Team Rose City 51 Camas
4 1313 Richard Desmond Evolution Racing Team 53 Portland
5 4111 Scott Sterling 55 McMinnville
6 317 Steve Swanson Team ESC Sports - Bio Racer 50 Portland

Men 1/2

Num Name Team Age City
1 395 David Klipper Guinness Cycling Team 46 Portland
2 876 Paul Bourcier Veloce Racing powered by Smith & Nephew 44 Eugene
3 907 Hamilton Christopher Rapha Racing NW Portland
4 5804 Donald Reeb cyclocrossracing.com 38 Keizer
5 121 Zach Winter Guinness Cycling Team 32 Salem
6 888 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland
7 52 Chris Sheppard Rocky Mountain Bicycles 39 Bend
8 794 Zachary Kovalcik Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 29 portland
9 196 Stephen Bedford Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Portland
10 834 Andrew Willis Ironclad Performance Wear 30 Vancouver
11 110 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 28 Portland
12 3057 Ross Brody Buy Local Cycling 33 Salem
13 149 Brant Buchholz Therapeutic Associates PDX Cycling 41 Lake Oswego
14 136 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling 47 Vancouver
15 693 Michael Palmer Veloce Racing powered by Smith & Nephew 26 Portland
16 904 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 33 Portland
17 842 David Muecke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Salem
18 882 Michael Benno Veloce Racing powered by Smith & Nephew 44 Portland
19 988 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Bend
20 28 Joe Prettyman Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 19 Portland
21 973 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Portland
22 977 Clint Culpepper Embrocation Cycling 32 Portland
23 979 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland
24 925 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling 34 portland
25 910 Thomas Cody Rapha Racing NW 43 portland
26 5379 Kenny Prowse 1 Error 46 Salem
27 898 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Bend
28 50 Graham Howard Scott's Cycle and Sports 27 Salem
29 968 Brent Emoff Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 28 Portland
DNF 815 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team 32 Portland
DNF 850 Brandt Hueser 38 Portland
DNF 117 Russell Cree Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 36 Portland
DNF 820 jimmy lingwood Gentle Lovers 31 portland
DNF 102 Steven Beardsley Gentle Lovers 30 Portland
DNF 898 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Bend
DNF 50 Graham Howard Scott's Cycle and Sports 27 Salem
DNF 109 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland
DNF 883 Christopher DuBois Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23 Portland
DNF 134 Eddie French Guinness Cycling Team 45 Portland

Men 3

Num Name Team Age City
1 382 Kyle Medlin CAPA-Soraz Racing 25 Astoria
2 3034 Eric Lagerstrom Athletes Lounge Cycling Team 23 Gresham
3 651 Tj Paskewich Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 39 Bend
4 7307 John Hartnett CAPA-Soraz Racing 29 portland
5 756 Antonio Castaneda CAPA-Soraz Racing 39 keizer
6 3019 William Henterly RGF/Felt 46 Portland
7 3094 Brian Ratliff The Goon Squad 33 Hillsboro
8 3084 Joshua LeBus Bridgetown Velo 39 Portland
9 614 Evan Griffiths Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 57 Portland
10 3174 Doug Turnbull Tensegrity PT Cycling 33 Springfield
11 302 Chris Winans Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 36 Bend
12 3023 Alec Moorman Bikesale.com 34 Seattle
13 3048 Joel Crouch Ironclad Performance Wear 36 Portland
14 389 Jonathan Vinson Gentle Lovers 40 Portland
15 4574 Ben Johnson Portland Velo 41 Portland
16 688 Doug Laplaca Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 40 Bend
17 8024 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion 15 Eugene
18 7332 Timothy Lang Trailhead Coffee Roasters 27 Portland
19 680 Adam Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling 38 Corvallis
20 4135 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 42 Corvallis
21 4582 Brian Gumpert 36 Portland
22 704 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 35 Eugene
23 678 Evan Siroky Guinness Cycling Team 27 Portland
24 4573 Joe Dengel West End Bikes/Specialized 29 Portland
25 3003 Erik Bakker Ironclad Performance Wear 43 Portland
26 7319 Michael Wise Veloce Racing powered by Smith & Nephew 30 Longview
27 7323 Bennett Shane Trailhead Coffee Roasters 28 Portland
28 4120 Alex Yale Ten Guys Named Alex 31 Portland
29 397 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland
30 7308 Andrew Hayes Rogue / Mt. View Cycles 37 White Salmon
31 676 Will Blanton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Hillsboro
32 7303 Jarod Seaman Capitol Velo 41 Salem
33 666 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear 41 Portland
DNF 45 Nathan Gibson Trailhead Coffee Roasters 26 Portland
DNF 46 Adam Hadley Vertebrata Chiropractic Cycling 31 Philomath
DNF 500 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland
DNF 774 Sean Thielen Portland Velo 39 Portland
DNF 3015 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 38 Bend
DNF 3077 Alex Turpin Vertebrata Chiropractic Cycling 21 Salem
DNF 3089 Christopher Bright United Finance 45 Lake Oswego
DNF 4301 Sean Corey Trusty Switchblade 29 Portland
DNF 4579 christopher brown River City Bicycles 32 Portland
DNF 4600 Byron Breeden Guinness Cycling Team 36 Hood River

Men 4/5

Num Name Team Age City Notes
1 5506 Kevin Andrews Therapeutic Associates PDX Cycling 31 Vancouver
2 4027 Ben Guernsey Trusty Switchblade 28 Portland
3 4038 Shane Johnson Trinity Bikes 29 Redmond
4 4232 Brad Sigurdson CAPA-Soraz Racing 40 Keizer
5 5313 Andrew Hawley Lost Highway 36 Portland
6 5832 Kevin Wythe Life Cycle Racing Team 25 Eugene
7 4167 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling 27 Portland
8 5044 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland
9 4401 Gregory Sanders Ironclad Performance Wear 30 Portland
10 53 Daniel Evans Portland
11 4334 dave davis Ironclad Performance Wear 34 portland
12 47 Nick Schuetze 30 Beaverton
13 4133 Vince Blaney Dr Will Bar 38 Portland
14 5862 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling 31 Eugene
15 5938 Ryan OConnell Trusty Switchblade 26 Portland
16 5277 Robert K Brown 31 Portland
17 4039 Glenn Johnson Dr Will Bar 45 Vancouver
18 4069 Richard Rosko Hammer Velo 44 Portland
19 4277 Josiah Zukowski 27 Portland
20 5963 Andrew Warren 19 Portland
21 5139 Cory Sieg Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland
22 5217 Anthony Roberts Lost Highway 35 Portland
23 4413 Isaac Potoczny-Jones crank 33 Portland
24 5260 Neil Byzick Vertebrata Chiropractic Cycling 22 Corvallis
25 4354 Aaron Nett Trusty Switchblade 29 Salem
26 4080 douglas sproston Trusty Switchblade 34 Portland
27 4057 Billy Holcomb Trusty Switchblade 37 Portland
28 4044 John Lin Hammer Velo 29 Portland
29 5050 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Happy Valley
30 4299 Justin Tutor crank 28 Portland
31 5045 August Frank Life Cycle Racing Team 19 Eugene
32 5361 Justin Zimmerman 37 Portland
33 5381 John Osborne Pacific Power Blue Sky 29 Corvallis
34 4115 Eddie DeLisle CAPA-Soraz Racing 30 Portland
35 49 Matt Radich Dr Will Bar 43 Portland
36 4278 Robert Grunau Trailhead Coffee Roasters 33 Portland WARNING - Centerline - OBRA Rule 15.1.2
37 5311 Kyle McCall Portobello-A Better Cycle 21 Portland
38 4090 James Webb Beaverton Bicycle Club 46 Portland
39 5046 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland
40 5426 Bradley Hogan Lost Highway 29 Portland
41 5627 Robert Tsunehiro Lost Highway 35 Portland
42 5468 Ben Chinburg 29 Portland
43 5917 Jordan Muller 1 Error 29 Portland
44 4013 Jimmy Candelaria Hammer Velo 42 Beaverton
45 5144 Eric Speakman 41 McMinnville
46 5052 Dan Grabski Portland Velo 33 Portland
47 4164 Earl Hazekamp Capitol Velo 37 Salem
48 5840 Charlie Marchetti Flynn 37 Portland
49 8008 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 16 Vancouver
50 5333 Brian Lynch Dr Will Bar 36 Portland
51 5987 Mark LaGioia 40 Portland
52 41 brian Hobelman 33 Portland
53 5235 Jerome Leedy 30 Battle Ground
54 4062 Patrick Palmer HPC/RPM Mortgage 40 West Linn
55 4403 jordan staples Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 33 Vancouver
DNF 4140 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 32 Corvallis
DNF 5379 Kenny Prowse 1 Error 46 Salem

WOMEN CAT 1/2

Num Name Team Age City
1 499 Brianna Walle Ironclad Performance Wear 28 Beaverton
2 611 Zayda Maguire Team Kenda p/b Geargrinder 26 Portland
3 209 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend
4 846 Emily Charbonneau Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Portland
5 489 Lisa Turnbull REP Gym/Riverstone 33 Springfield
6 214 Lindsay Fox Athletes Lounge Cycling Team 29 Portland
7 849
8 262 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 28 Portland

Women Cat 1/2/3 Combined

Num Name Team Age City Notes
1 499 Brianna Walle Ironclad Performance Wear 28 Beaverton Women Cat 1/2
2 275 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 37 Vancouver Women Cat 3
3 611 Zayda Maguire Team Kenda p/b Geargrinder 26 Portland Women Cat 1/2
4 209 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend Women Cat 1/2
5 270 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Bend Women Cat 3
6 846 Emily Charbonneau Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Portland Women Cat 1/2
7 414 Maire Osborn West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 26 Eugene Women Cat 3
8 489 Lisa Turnbull REP Gym/Riverstone 33 Springfield Women Cat 1/2
9 254 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 51 Milwaukie Women Cat 3
10 214 Lindsay Fox Athletes Lounge Cycling Team 29 Portland Women Cat 1/2
11 448 Jenn Levo Ironclad Performance Wear 32 Portland Women Cat 3
12 849
13 266 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 42 Hillsboro Women Cat 3
14 534 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 30 Longview Women Cat 3
15 255 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear 38 Portland Women Cat 3
16 262 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 28 Portland Women Cat 1/2
17 496 Cristina Mihaescu Ironclad Performance Wear 33 Portland Women Cat 3
18 55 Sydney Running Vertebrata Chiropractic Cycling 26 Corvallis Women Cat 3
19 292 Kristina Hughes Hutch's-Co-Motion 41 Sherwood Women Cat 3
20 7074 Maureen Kavanagh West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 38 Portland Women Cat 3
21 237 Lindsay Kandra West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 35 Portland Women Cat 3

Women Cat 3

Num Name Team Age City Notes
1 275 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 37 Vancouver
2 270 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Bend
3 414 Maire Osborn West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 26 Eugene
4 254 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 51 Milwaukie
5 448 Jenn Levo Ironclad Performance Wear 32 Portland
6 266 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 42 Hillsboro
7 534 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 30 Longview
8 255 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear 38 Portland
9 496 Cristina Mihaescu Ironclad Performance Wear 33 Portland
10 55 Sydney Running Vertebrata Chiropractic Cycling 26 Corvallis
11 292 Kristina Hughes Hutch's-Co-Motion 41 Sherwood
12 7074 Maureen Kavanagh West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 38 Portland
13 237 Lindsay Kandra West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 35 Portland WARNING - OBRA Rule 11.2.2 - Dangerous Riding

Women Cat 4/5

Num Name Team Age City
1 7105 Erin Glover Bike Central 31 Portland
2 7109 Caroline Dezendorf West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 23 Eugene
3 7091 Alana Armstrong Ironclad Performance Wear 31 Portland
4 7125 Brooke Bauer West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 31 Eugene
5 7029 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 42 Portland
6 7138 Lara Kessler Cyclesport.com 32 Portland
7 7098 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 43 Portland
8 7196 Alexandria Schultz Ironclad Performance Wear 26 Portland
9 57 Sarah Hunter Green Submarine Records 33 Portland

Women Masters 40+

Num Name Team Age City
1 407 Daphne Moore Hammer Velo 46 Portland
2 44 Rachelle Jorgensen 41 Eugene
3 7123 Angela Horton Gapay Hammer Velo 46 Cornelius
4 456 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 45 Portland
5 7008 Kim Frank Life Cycle Racing Team 53 Eugene
6 272 Meg Mautner Bike Central 52 Portland
7 7032 Maggie Rising Portland Velo 49 Lake Oswego
8 434 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 57 Corvallis