Canby Cross-Word CX Challenge

Canby, OR
October 20, 2012

Part of the Canby Cross-Word CX Challenge

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated October 20, 2012 at 6:25 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 249 Dustin Schneider 39 Columbia City 4
2 256 Timothy Merrill 29 4
3 214 Aneel Nath 33 Portland 4
4 116 Christopher Joy-Webb 28 Portland 4
5 251 Jules Johnson 21 Lafayette 4
6 190 Neil Kranz 37 Tigard 4
7 179 Nathan Skidmore Team Skidpants 32 Tigard 4
8 174 Travis Talton 43 Roseburg 4
9 110 Emanuel McGladrey Holy Moley Velo 54 Keizer 4
10 250 Mark Vickers 45 Forest Grove 4
11 145 Tim Connelly 51 Independence 4
12 228 Paul Schneider 4
13 85 Jonathan Hall Planet X p/b On One 39 Vancouver 4
14 175 Michael Ard 40 Sherwood 4
15 255 Joseph Lindekugel 43 Happy Valley 4
16 254 Thomas Orth Beaverton Bicycle Club 44 Beaverton 4
17 229 Matthew McCoy 38 Longview 4
18 253 Noel Snodgrass 4
19 12 Jeff Dreiling 47 Sublimity 4
20 252 jerome beattie 60 Canby 3
21 148 Chris Golden 42 Dallas 3
22 102 Matthew Geiger 37 Portland 3
23 103 Matthew Cohen 36 Portland 3

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 298 Candida Hart Hapi-Go! 48 Washougal 4
2 317 Kristy Huffman Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 35 Portland 4
3 316 Patti Wolfe 43 Brownsville 4
4 337 Tammy Talton 38 Roseburg 4
5 272 Kirsten Rudberg 41 Portland 3
6 349 Julie Ann Smith 44 3
7 303 julie serres 46 oregon city 3

Category A

Num Name Team Age City Laps Notes
1 90 stephen hyde 26 Portland 10
2 98 luke demoe Evviva/Stoemper 33 Eugene 10
3 4 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 31 Salem 10
4 11 Ryan Garner 31 Eugene 10
5 88 Joshua Liberles Corsa Concepts Cycling Team 39 Portland 9
6 34 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 28 Portland 9
7 79 Cary Miller Gentle Lovers 40 Portland 9
8 54 Ira Ryan IRA Ryan Cycles Cross Team 36 portland 9
9 67 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team 31 Portland 9
10 55 matt hall IRA Ryan Cycles Cross Team 34 Portland 9
11 723 Nathan Gibson Trailhead Coffee Roasters 27 Portland 9 Wearing wrong number

Category B

Num Name Team Age City Laps
1 48 Logan Trammell Hapi-Go! 23 Scio 6
2 150 Cary Adams Pacific Power Blue Sky 18 Corvallis 6
3 34 Patrick Croasdaile Team S+M 27 West Linn 6
4 14 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Portland 6
5 154 Jonathan Perlman Filth and Fury 30 Portland 6
6 137 Jack Olsen Fat Cobra Video 29 Portland 5
7 152 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland 5
8 97 Chris Magel Bike Newport-Bier One 31 Newport 5
9 74 Daniel Gonzalez Team S+M 36 Portland 4
DNF 151 Sean Watters Team Luke 1

Category C

Num Name Team Age City Laps
1 236 Jason Hill 33 Portland 6
2 73 Dan Dellitt 39 Portland 6
3 157 Kyle Kruger 28 Portland 6
4 25 Ryan Marquardt 34 Portland 6
5 238 Thomas Pastor Life Cycle Racing Team 32 Bend 6
6 239 Geoff Wittreich Staccato Gelato/Bartonpdx.com 41 Portland 6
7 227 Kevin Brown 23 Portland 6
8 148 Todd evans 43 Newberg 6
9 38 Rolland Hayden Holy Moly 33 Keizer 6
10 61 Daniel Esterling Green Submarine Records 33 Portland 6
11 177 Anthony San Filippo 32 Hubbard 6
12 186 Shay Mavis Deschutes Brewery 26 Bend 5
13 242 Susannah Hart Hapi-Go! 15 Washougal 5
14 23 Dan Saunders Miller Paint 34 Portland 5
15 240 kyle kennedy 32 portland 5
16 41 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 13 Washougal 5
17 40 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 50 Washougal 5
18 241 Justin Myers 5

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 707 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 6
2 720 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 tigard 6
3 721 Peter Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 5
4 714 Philip Meyrick 50 West Linn 5
5 713 Adam Tate 58 Olympia 5
6 746 Rob Kennedy 43 Camas 4

Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 163 Cameron Beard Bend Endurance Academy 14 Bend 4
2 65 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15 Bend 4
3 39 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion 15 Eugene 4
4 97 Javier Colton Bend Endurance Academy 16 Bend 4
5 27 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion 16 Eugene 4
6 28 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway 15 Trout Lake 4
7 44 Donovan Birky WebCyclery.com 13 Bend 4
8 38 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 14 Hood River 4
9 114 Mitchell Stevens Sunnyside Sports 16 Bend 4
10 91 John Crandall Pacific Power Blue Sky 17 Corvallis 4
11 103 Ian Wilson Bend Endurance Academy 15 Bend 4
12 29 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway 13 Trout Lake 4
13 96 Jordan Selker 15 Corvallis 4
14 6 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 14 Tigard 4
15 62 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 12 Portland 4
16 16 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 13 Washougal 4
17 162 Henry Jones Bend Endurance Academy 12 Bend 4
18 47 Connor Nelson Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 13 portland 4
19 158 Jonathan Wimberly Bend Endurance Academy 12 Bend 4
20 68 Ben Van Raalte 14 Portland 4
21 46 Nate Lelack Bend Endurance Academy 13 Bend 4
22 3 Carson Westberg WebCyclery.com 13 Bend 4
23 81 Linus Clark Hapi-Go! 13 Portland 4
24 24 Owen Szwaya bicycleattorney.com 12 Portland 3
25 18 Ryder Uetrecht Bend Endurance Academy 10 Bend 3
26 54 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 12 Portland 3
27 52 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 12 Lake Oswego 3
28 104 Max Ritzow Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 11 eugene 3
29 160 Legend Johnson 14 Portland 3
30 127 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling 13 Camas 3
31 138 Conner Mowery Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 12 Eugene 3
32 72 Walker Hendricks Mountain View Cycles/Subway 10 Hood River 3
33 159 Brendan Sheerin SLOCUM Race Team 12 Eugene 3
34 161 Will Reinking 16 Bend 3
35 70 Nicholas Paesler 12 Portland 3
36 10 Zach Durst 14 portland 3
37 79 Nathanael Hart Hapi-Go! 10 Washougal 3
38 106 Gabriel Boatright 11 Tigard 2
39 165 Emmett Reeb PDX Devo Junior Cycling 11 2
40 164 Jacob Warmflash 13 Portland 2
41 76 Ethan Kobrowski Portland Velo Portland 2

Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 628 Susannah Hart Hapi-Go! 15 Washougal 3
2 608 Sharon Hart Hapi-Go! 17 Washougal 3
3 641 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club 15 Tigard 3
4 622 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 13 Bend 3
5 616 Gabrielle Lehnert Evviva 11 Eugene 3
6 659 Hannah Mavis Bend Endurance Academy 13 Bend 3
7 615 Catherine Lehman Pacific Power Blue Sky 13 Portland 3
8 635 Aubrey Whitty Pacific Power Blue Sky 14 Corvallis 3
9 625 Natalie Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling 14 Tigard 3
10 612 Jennelle Holmes WebCyclery.com 11 bend 3
11 658 Skylar Grayson Bend Endurance Academy 13 Bend 3
12 617 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard 3
13 610 Juliana Smith Hammer Velo 10 Portland 2
14 626 Sierra Kelly Stumptown Cycling Club 12 Lake Oswego 2
15 609 Isabella Jacobs bicycleattorney.com 12 Portland 2
16 633 Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling 10 Forest Grove 2

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 324 William Sullivan Scorpion Cycles 46 Lake Oswego 9
2 369 Tre Hendricks Mountain View Cycles/Subway 41 Hood River 9
3 348 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 42 Portland 9
4 306 Tom Scales 39 Portland 9
5 314 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 36 Portland 9
6 340 Michael Szwaya bicycleattorney.com 42 Portland 9
7 320 Robert Uetrecht WebCyclery.com 42 Bend 9
8 431 Rick Metz bicycleattorney.com 44 Portland 9
9 302 PAT KUDSZUS Team Lazy Tarantulas 39 Salem 9
10 321 Bob Jacobs bicycleattorney.com 46 Portland 9
11 452 Karl Haunold 44 Los Gatos 8
12 355 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 41 Portland 8
13 372 Murray Carlisle Rebound/Tireless Velo 38 Portland 8
14 388 Brian List Bike Central 45 Portland 8
DNF 352 Quinn Jackson DNR Cycling 43 portland 6
DNF 344 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Lake Oswego 5

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 838 Dave Cockburn bicycleattorney.com 39 Milwaukie 6
2 727 Ricardo Medina Rogue / Mt. View Cycles 36 Vancouver 6
3 602 Roger Meier Cyclepath Racing 44 Beaverton 6
4 795 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 38 Bend 6
5 625 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 42 Happy Valley 6
6 668 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 47 Portland 6
7 752 Alexander Lehnert SLOCUM Race Team 45 Eugene 6
8 847 Brian Cannon Human Powered 39 Eugene 6
9 849 ERIC LARSON Cyclepath Racing 36 TUALATIN 6
10 844 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 42 Corvallis 6
11 609 David Pryor 43 Portland 6
12 698 Brad Sigurdson CAPA-Soraz Racing 40 Keizer 6
13 638 Gabe Doebler 35 Tigard 6
14 710 Karl Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 44 Hood River 6
15 707 Raymond Crepeau 40 Portland 6
16 627 Trig Rogers bicycleattorney.com 46 Portland 6
17 679 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 6
18 686 Paul Kelly Stumptown Cycling Club 46 Lake Oswego 6
19 673 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky 47 Portland 6
20 845 Dan Sheerin SLOCUM Race Team 42 Eugene 6
21 633 Larry Chow Portland Velo 44 Portland 6
22 755 Daniel Boatright 35 Tigard 6
23 675 Guy Smith MadAlchemy 49 Rainier 6
24 848 Brice Gary Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 44 Eugene 6
25 653 Jason Hobson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Milwaukie 6
26 689 Peter Casey 43 Portland 5
27 665 Drew Holmes WebCyclery.com 42 Bend 5
28 843 Kyle Gorman WebCyclery.com 46 Bend 5
29 624 Chad Butler Hapi-Go! 45 Scio 5
30 826 Javad Simonsen Portland Velo 42 Milwaukie 5
31 682 Scott Ahrens 41 Kalama 5
32 846 Michael Clark MX3L 43 Portland 5
33 716 John Prosser Pacific Power Blue Sky 45 Hillsboro 5
34 850 David Scott 41 Portland 5

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps
1 344 Sean Rees Cyclepath Racing 46 Portland 6
2 398 Bernard Acevedo Rad Racing NW 39 Eugene 6
3 669 Matt Mallet Catskill Mtn 6
4 661 John OBrien 6
5 585 Keith Krejci 37 Silverton 6
6 338 Steve Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling 46 Tigard 6
7 337 Mark Langston Beaverton Bicycle Club 47 Portland 6
8 409 Dwayne King Portobello-A Better Cycle 43 Portland 6
9 637 Eddie Wang River City Bicycles 35 Portland 6
10 474 Mark McMurtry Bellovaci United 42 Portland 6
11 304 Steven Westberg WebCyclery.com 44 Bend 6
12 430 Vincent Gonsalves 49 Portland 6
13 845 Garin Gardiner 38 Tigard 6
14 842 Jason Bietz River City Bicycles 46 Sherwood 6
15 542 Chris Wold 49 Portland 6
16 523 Michael Horwitz Capital Pacific 45 Lake Oswego 5
17 850 Mike Taylor Deschutes Brewery 48 Bend 5
18 503 Ken Finch Team S+M 51 Portland 5
19 645 Chris Rinehart 44 portland 5
20 492 Chris Burke 35 Portland 5
21 671 Nigel Clift 47 Portland 5
22 841 Chris Nelson 46 Portland 5
23 636 Eric McMurtry Bellovaci United 47 portland 5
24 839 Joel Lujan 52 Salem 5
25 563 Burk Webb Portland Velo 44 5
26 324 Matt Meskill 50 Portland 5
27 493 Eric Hunter Co-Motion Cycles Factory Team 38 Portland 5
28 840 Craig Ball 44 Salem 5
29 497 Mark Jenkins Team S+M 52 Portland 5
30 305 Thomas J Meier 57 Corvallis 5
31 670 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 50 Washougal 5
32 357 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 5
33 673 Travis Talton 43 Roseburg 5
34 672 Guy Outred 46 Portland 5
35 674 Steven Pike Portland 4

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Notes
1 336 Steve Yenne Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 56 Salem 6
2 256 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway 52 Trout Lake 6
3 299 Dan MacNaughton Cyclepath Racing 58 Portland 6
4 338 Gary Klingler WebCyclery.com 58 Bend 6
5 301 Gary Johnson Disco Velo 50 Hood River 6
6 331 Rick Gregory 59 Eugene 5
7 251 Mike Mercer 52 Grants Pass 5
8 293 David Dorocke Deschutes Brewery 50 Bend 5
9 297 Paul Mautner Team Rose City 54 Portland 5
10 369 Alan Thomason Deschutes Brewery 52 Bend 5
11 370 Michael Rosenberg Hutch's-Co-Motion 52 Eugene 5
12 278 Mark Stoller 51 Portland 5
13 264 Steve Swanson Team ESC Sports - Bio Racer 50 Portland 5
14 302 Craig Mavis Deschutes Brewery 58 Bend 5
15 315 John OBrien Evolution Racing Team 53 Ridgefield 5 Warning for Folded number
16 325 Tom Van Raalte 51 Portland 5
17 339 Bob Brenner 54 West Linn 5
18 371 Bob Grummel Rapha Racing NW 53 Portland 5
19 358 Gil Ormerod Team S+M 59 Portland 5
20 270 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 50 Washougal 4

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 507 Ken Rodgers Bicycleway.com 61 Eugene 6
2 500 Ron Strasser Team S+M 63 Portland 5
3 514 Philip Litchfield Capitol Velo 62 Salem 5

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 31 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Bend 5
2 4 Lisa Belair-Sullivan Team S+M 45 Lake Oswego 5
3 43 Stephanie Yenne Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 42 Salem 4

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age Laps
1 108 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 41 5
2 118 Suzy Renn Team Slow 43 4
3 107 Sara LaBarge Sweetpea Ladies Auxiliary 38 4

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 508 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway 53 Trout Lake 5
2 506 Angela Horton Gapay Hammer Velo 46 Cornelius 5
3 517 Carey MacNaughton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 55 Portland 4
4 501 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 59 Lake Oswego 4

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 544 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 28 Portland 6
2 507 Scott Barker 1 Error 43 Portland 6
3 728 Dave Cockburn bicycleattorney.com 39 Milwaukie 6
4 508 Richard Rosko Hammer Velo 44 Portland 6
5 538 Jackson Broshear 31 Portland 6
6 555 Ken Hahn 38 Portland 5
7 518 Lisa Belair-Sullivan Team S+M 45 Lake Oswego 5
8 708 Bryan Swisshelm 45 Portland 5
9 510 Paul Kanz 43 Portland 4
10 588 Suzy Renn Team Slow 43 Portland 4
11 700 Brian Puskas 36 Portland 4
DNF 598 alex lygo 16 Portland 2

Unicycle

Num Name Age Laps
1 U2 Susannah Hart 15 1
2 U1 Brian Hart Jr. 13 0

Women A

Num Name Team Age City Laps
1 604 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 42 Bend 8
2 642 Megan Chinburg Corsa Concepts Cycling Team 33 Portland 8
3 617 rachel bagley IRA Ryan Cycles Cross Team 34 Portland 8
4 676 Julia Schobben Westiew Cyclocats 17 Portland 8
5 675 Jeanne Beko Athletes Lounge Cycling Team 29 West Linn 7
6 646 Lanakila MacNaughton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 24 Portland 7
7 674 Susannah Hart Hapi-Go! 15 Washougal 7
8 606 Meagan Masten Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 30 Salem 7
9 603 Sharon Hart Hapi-Go! 17 Washougal 7

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 760 Laura Beko Athletes Lounge Cycling Team 26 West Linn 5
2 753 Jaime Kathleen Menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31 Canby 5
3 750 Hope Zak Athletes Lounge Cycling Team 39 Beaverton 4
4 703 Hannah Hart Hapi-Go! 19 Washougal 4

Women C

Num Name Team Age City Laps
1 987 Annie Nielsen 31 Milwaukie 5
2 955 Cat Moscibrocki 37 Portland 4
3 911 Katie Ahrens 35 Kalama 4
4 965 Michelle Johnson 36 Vancouver 4
5 989 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary 36 Portland 4
6 952 Michelle Cleland 31 4
7 942 Sara Westermeyer Sweetpea Ladies Auxiliary 34 Damascus 4
DNF 988 Leanne Marinace West End Bikes/Specialized 44 Portland 1