Banana Belt Series: Banana Belt 1

Hagg Lake, OR
May 5, 2013

Part of the Banana Belt Series

If you have questions or corrections, please email Katie Staples.

Updated May 8, 2013 at 12:40 PM

Juniors

Num Name Team City
1 9020 Eben Horacek PDX Devo Junior Cycling Happy Valley
2 5721 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized Portland
3 8015 Braden Fridell Beaverton Bicycle Club Milwaukie
4 9034 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard
5 9006 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling Portland
6 5674 conner nelson PDX Devo Junior Cycling portland
7 5535 Erik Hammerquist Capitol Velo Keizer
8 63 austin Fisher Hutch's-Slocum-Co-Motion
9 8002 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club Vancouver
10 9007 Kristina Owen Capitol Velo Salem
11 9013 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard
12 72 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club
13 9016 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club Gaston
14 64 Aldous Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing

Men Cat 1/2

Num Name Team City
1 58 Eric Sheagley Dark Horse
2 765 Brad Winn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Portland
3 8000 Colby Wait-Molyneux Hagens-Berman LLP Cycling Vancouver
4 109 Steven Beardsley Gentle Lovers Portland
5 738 sam schartz Hutch's-Slocum-Co-Motion Eugene
6 176 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles Portland
7 892 John Browning Evolution Racing Team/River City Bicycles Portland
8 982 David Sherman Bridgetown Velo Portland
9 966 David Wells Life Cycle Racing Team Eugene
10 170 Kevin Andrews Therapeutic Associates PDX Cycling Redmond
11 827 John Leonard VC Roger Portland
12 722 Zach Winter Planet X p/b On One Salem
13 739 Brent Emoff Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma Portland
14 382 Kyle Medlin Soraz Racing p/b CAPA Astoria
15 189 Chris Hamilton Dark Horse Portland
16 716 Cort Buchholz HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Lake Oswego
17 173 Kyle Brown Therapeutic Associates PDX Cycling Portland
18 122 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Hood River
19 178 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA Portland
20 166 Alex Yale Therapeutic Associates PDX Cycling Portland
21 187 Joseph King Guinness Cycling Team Portland
22 128 Mathew Braun Team Audi Portland
23 174 Alex Telitsine Apex Racing Team Renton
24 162 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling PORTLAND
25 512 Casey Ehrman Therapeutic Associates PDX Cycling Portland
26 798 Stephen Lockwood Portland
27 111 Sage Freeman Planet X p/b On One Salem
28 754 Adrian Richardson Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma Portland
29 814 Steve Schwaeber Dark Horse portland
30 888 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
31 735 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling portland
32 702 Matthew Karre Rapha/River City Bicycles Portland
33 766 Andrew Utz Gentle Lovers Portland
34 136 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling Vancouver
35 733 Joseph Dengel Gentle Lovers Portland
36 817 Solomon Woras Gentle Lovers Winthrop
37 193 Aaron Coker HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Tigard
38 130 Seth Patla Rapha/River City Bicycles Hillsboro
39 62 Michael Benno Dark Horse
40 787 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio Portland
41 761 Lonny Knabe Team Novo Nordisk Elite Portland
42 781 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles Portland
43 815 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio Portland
44 786 Peter Hagerty Dark Horse Portland
45 101 Russell Cree Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland
46 60 Rocky Serna Guinness Cycling Team
47 840 Robin Wessel HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Tigard

Men Cat 3

Num Name Team City
1 3051 Kent Ross Trailhead Coffee Roasters Portland
2 343 Grant McElroy Team Specialized Racing Portland
3 3024 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental Bend
4 523 Austin Aske Soraz Racing p/b CAPA Vancouver
5 500 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
6 5008 Kris Fischer Heartstrings Cycling Portland
7 648 Justin Tutor Trailhead Coffee Roasters Portland
8 3123 Chris Thomas Dark Horse Portland
9 750 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club tigard
10 574 Richard Ensworth Therapeutic Associates PDX Cycling Battle Ground
11 390 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA Keizer
12 5441 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling Portland
13 518 Joel Fletcher With Heart Cycling Portland
14 364 Roger Lloyd Therapeutic Associates PDX Cycling Portland
15 3009 Aaron Aikin Dr Will Bar Portland
16 629 Kevin Wythe Lifecyle Homer
17 395 Glenn Johnson Dr Will Bar Vancouver
18 3013 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club Portland
19 8008 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club Vancouver
20 3089 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles Lake Oswego
21 3000 Bennett Shane Unattached Portland
22 514 Cameron Beard Bend Endurance Academy Bend
23 9039 Keegan O'Neill Trailhead Coffee Roasters Portland
24 578 Ben Johnson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
25 311 Jonathan Puskas Jonathan Puskas Lake Oswego
26 3037 Zach Rotstein With Heart Cycling Portland
27 3025 Cristian Fuentes crank Portland
28 3039 Sean Bergman Portland Velo Racing Team Sherwood
29 531 Logan Evans Vertebrata Chiropractic Cycling Hillsboro
30 3038 Vince Blaney Dr Will Bar Portland
31 353 Tyler Rupe Hutch's/Bend Dental Bend
32 354 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental Bend
33 627 Chris Ward Trailhead Coffee Roasters Milwaukie
34 55 Mark Schroeder OSU Cycling Club
35 756 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA Keizer
36 3073 Joseph Ferron Trailhead Coffee Roasters Portland
37 3047 Davis Hand Soraz Racing p/b CAPA Portland
38 52 Christopher Connely Biowheels
39 743 jimmy lingwood Gentle Lovers portland
40 589 John Prosser Pacific Power Blue Sky Hillsboro
41 586 Jerrol Lackey West End Bikes/Specialized Portland

Men Cat 4

Num Name Team City
1 4096 William McColloch Portland
2 4241 Robert K Brown Portland
3 4098 Matt Edler crank Portland
4 4151 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team bend
5 9024 Riley McCammon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Happy Valley
6 4174 Freddy Tincher Bridgetown Velo Portland
7 4420 Kirk Bjorling Hutch's/Bend Dental bend
8 4425 August Frank Life Cycle Racing Team Eugene
9 5429 Jeff Crawford Bridgetown Velo Portland
10 4105 Mike Snelson Portland Velo Racing Team tigard
11 644 Jesse Luckett Cyclepath Racing portland
12 4132 John Lin Therapeutic Associates PDX Cycling Portland
13 476 Michael Aylward Heartstrings Cycling Portland
14 4169 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing portland
15 4166 Andrej Miske Dr Will Bar Portland
16 4130 Andi Greisel Bridgetown Velo Portland
17 4104 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing portland
18 4073 Ed Reagan crank Portland
19 51 Matt Bloom Sunset Cycles
20 473 Derek Swanson Portland
21 453 Christian Braun Portland State University Portland
22 4244 Zachary Jabin Capitol Velo Albany
23 4140 Nick Hudson Portland State University Portland
24 8014 Gus Elder Hutch's-Slocum-Co-Motion Eugene
25 5030 Christopher Joy-Webb Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
26 4401 Jesse Merrithew Portland
27 421 Geoff Grummon crank Portland
28 4135 Stephen Pechtol Trailhead Coffee Roasters Portland
29 4133 Troy Sexton Bridgetown Velo Portland
30 61 craig speck
31 5239 Stephen Helt Bend
32 4060 James Webb Beaverton Bicycle Club Portland
33 5340 Jordan Slone Trailhead Coffee Roasters Portland
DNF 4103 Gerard Smith Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland
DNF 9006 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling Portland

Men Cat 5

Num Name Team City Notes
1 5485 Anthony Monteleone Portland
2 5100 Nick Gilbert Unattached Dundee
3 5679 Tim Simundza PORTLAND
4 71 Jeff Smith Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
5 5322 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Gresham
6 5534 Jake Szymanski 29nSngl Portland
7 74 Robert Wolcott
8 5517 alex lygo portland
9 5256 Lloyd Connelly DNR Cycling Portland
10 5644 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
11 5225 Phil Webster Portland
12 5353 Erik Denninghoff DNR Cycling Portland
13 5664 Marek Litinsky Beaverton Bicycle Club Beaverton
14 5574 Justin Philips Portland
15 5375 jared etzel Soraz Racing p/b CAPA Portland
16 5507 Todd Glasgow Salem WARNING - Improper number placement (OBRA Rule-8.4 Unreadable numbers)
17 5402 Alan Phan Portland
18 5068 anthony colistro Planet X p/b On One salem WARNING - Improper number placement (OBRA Rule-8.4 Unreadable numbers)
19 5640 Randall Fransen Portland
20 5708 sean galloway Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
21 73 Kyle Bergman
22 5552 Mark Mandigo Portland
23 5665 Grant Marquart Portland
24 5299 mark bailey Portland
25 54 Colin Ross Portland State University
26 5986 Stanley L. Saviage Beaverton Bicycle Club Hillsboro
27 5502 Bob Crow Team Lazy Tarantulas Portland
28 5300 Charles Barrett Portland
29 68 Trevor Bingham
30 5268 Tom Kelly Planet X p/b On One Portland

Men Masters 35+ Cat 1/2/3

Num Name Team City
1 125 Dave Campbell Hutch's-Slocum-Co-Motion Newport
2 892 John Browning Evolution Racing Team/River City Bicycles Portland
3 325 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Sherwood
4 614 Rick Metz bicycleattorney.com Portland
5 3003 Erik Bakker Ironclad/Yakima Portland
6 576 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
7 112 Duncan Oliphant Therapeutic Associates PDX Cycling portland
8 976 Mark Crawford Ironclad/Yakima Lake Oswego
9 790 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized Portland
10 714 Joe Martin Ironclad/Yakima Portland
11 329 Aric Rist Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland
12 693 Casey Davidson bicycleattorney.com Portland
13 588 David Ripp West End Bikes/Specialized Camas
14 326 Ronald Brigham Team ESC Sports - Bio Racer Oregon City
15 841 Jonathan Irick Rapha Racing NW Portland
16 3007 Nick Blacklock crank Happy Valley
17 734 Tom James bicycleattorney.com Sherwood
18 717 Paul Zagacki bicycleattorney.com Lake Oswego
19 805 tom ghilarducci bicycleattorney.com Portland
20 4076 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters Portland
21 715 Scott Browning Evolution Racing Team/River City Bicycles Banks

Men Masters 35+ Cat 4/5

Num Name Team City Notes
1 4156 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Happy Valley
2 5432 Johnny Burrell Metropolis Cycle Repair portland
3 4061 Sasha Lacey Portland Velo Racing Team Portland
4 5018 Bradley Maier Therapeutic Associates PDX Cycling Portland
5 4087 Steven Potter Hammer Velo Portland
6 4067 Jonathan Nelson Team ESC Sports - Bio Racer Portland
7 4136 Neill Campbell Classic Cycling/Dolce Vita Charlotte
8 4056 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky Portland
9 5291 Greg Stokes Portland
10 4070 Sam Shiffman Portland Velo Racing Team Portland
11 4108 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair Portland
12 5377 Darren Ferris Hammer Velo Portland
13 4153 Jon Gornick Pacific Power Blue Sky Portland
14 65 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
15 5218 Jeff Tummelson Trailhead Coffee Roasters Portland
16 5208 Dirk Siverts Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Springfield
17 5572 Joe Malibu Kim Portland Velo Racing Team Portland
18 4101 Curtis Loeb Hammer Velo Portland
19 5382 Dean Futrell Portland Velo Racing Team Beaverton WARNING - Centerline (OBRA Rule-15.1.2 General Rules)
20 4057 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky Portland
21 5050 Doug Brecht crank Portland
22 5271 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
23 5575 Tom Rousculp Team Cthulhu Portland WARNING - Centerline (OBRA Rule-15.1.2 General Rules)
24 4037 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky corvallis
25 4047 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club Hillsboro
26 4093 Mike Emerson Capitol Velo Portland
27 5072 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team Portland
28 66 Bob Moore

Men Masters 50+

Num Name Team City Notes
1 175 David Zimbelman Team Salmon Cyclery The Dalles
2 5532 Timothy Smith Team Nike Catabana Portland
3 3010 Jeff Otto Sunset Cycles Beaverton
4 3118 Casey Patton Portland
5 3056 J.Michael Manning Bull Run Distilling/Team CycleOne Portland
6 140 Dickie Mallison Elk Cove Vineyards Portland
7 113 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
8 450 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Wilsonville
9 355 John Kenney Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Hood River
10 534 Joe Hamilton Vancouver
11 744 Tim Ellerbruch West End Bikes/Specialized Lake Oswego
12 315 Clint Ebert bicycleattorney.com Forest Grove
13 605 Evan Cumpston Team Rose City Hillsboro
14 304 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland
15 507 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Tualatin
16 337 Terry Knight Vancouver
17 155 Ivan Meadors Illy Coffee-River City Bicycles Hillsboro
18 5325 Tracy Marks na Portland WARNING - Upside down number (OBRA Rule-8.4 Unreadable numbers)
19 5217 Adam Tate Guinness Cycling Team Portland

Men Masters 60+

Num Name Team City
1 4012 Tom Webb Team Rose City Portland
2 5129 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene
3 542 David Jackson Hutch's-Slocum-Co-Motion Portland
4 67 Terrance Brown
5 707 Steve Long Team ESC Sports - Bio Racer Milwaukie
6 319 Gregory Hartman Team Rose City Hillsboro
7 358 Jeff Buck Team Rose City North Plains
8 4013 Jim Kenney Team Rose City Lake Oswego
9 4007 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky Corvallis
10 429 Russ Patterson Portland Velo Racing Team Portland
11 5371 Donald Coker Bend
12 5119 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team Portland

Women Cat 1/2

Num Name Team City
1 250 Anne Davis Usher Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland
2 292 Kristina Hughes Hutch's-Slocum-Co-Motion Sherwood
3 211 Sara Fletcher West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Portland
4 260 Amy Campbell River City Bicycles Women's Team Portland
5 256 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland
6 202 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Vancouver
7 244 Norrene Godfrey Rubicon Vancouver

Women Cat 3

Num Name Team City
1 282 Lelah O'Shaughnessy River City Bicycles Women's Team Portland
2 235 Caroline Dezendorf West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Springfield
3 241 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland
4 9005 Hannah McDade Exergy Twenty16 Jnr Development Tigard
5 225 Sandra Clark Hammer Velo Portland
6 7132 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club Portland
7 266 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling Hillsboro

Women Cat 4

Num Name Team City
1 7156 Lara Kessler Ironclad/Yakima Portland
2 7104 Brenna Wrye-Simpson Ironclad/Yakima Portland
3 7180 Karen Henry Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Damascus
4 7052 Niina Jamsja Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
5 7128 Kristy Huffman Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland
6 7031 Trish Jilot Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland
7 7166 Lisa Heathman bicycleattorney.com Portland
8 246 rebecca rose Trailhead Coffee Roasters Portland
9 7061 Tracey Lew Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland
10 7140 Jennifer Pereau River City Bicycles Women's Team Portland
11 7050 Allison Medellin Hammer Velo Portland
12 7186 Leah Medure DNR Cycling Portland
13 7100 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend
14 7195 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland
15 7036 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland
16 7029 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland
17 456 Christine A Holland Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland
18 57 Sally Loughridge Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
19 7063 Vivian Satterfield Ironclad/Yakima Portland
20 56 Paisley Meekin Trailhead Coffee Roasters
21 7073 Vicky Hanson Trailhead Coffee Roasters portland
22 59 Abby Noon
23 53 Katie Saucier

Women Masters 40+

Num Name Team City
1 7077 Kitt Pratt Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Happy Valley
2 226 Daphne Moore Hammer Velo Portland
3 7113 Angela Horton Gapay Hammer Velo Cornelius
4 7184 Kim Frank Life Cycle Racing Team Eugene
5 434 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky Corvallis
6 7016 Lisa George Trailhead Coffee Roasters Portland
7 7043 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky Corvallis