Banana Belt Series: Banana Belt 2

Hagg Lake, OR
May 12, 2013

Part of the Banana Belt Series

If you have questions or corrections, please email Katie Staples.

Updated May 15, 2013 at 2:07 PM

Juniors

Num Name Team City
1 9006 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling Portland
2 5721 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized Portland
3 9020 Eben Horacek PDX Devo Junior Cycling Happy Valley
4 9029 Adam Valls Beaverton Bicycle Club Portland
5 9039 Keegan O'Neill Trailhead Coffee Roasters
6 8015 Braden Fridell Beaverton Bicycle Club Milwaukie
7 9034 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard
8 5674 conner nelson PDX Devo Junior Cycling portland
9 5535 Erik Hammerquist Capitol Velo Keizer
10 8002 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club Vancouver
11 9013 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard
12 5737 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
13 9007 Kristina Owen Capitol Velo Salem
14 9010 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard
15 85 Aldous Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing

Master 50+

Num Name Team City
1 3010 Jeff Otto Sunset Cycles Beaverton
2 155 Ivan Meadors Illy Coffee-River City Bicycles Hillsboro
3 5532 Timothy Smith Team Nike Catabana Portland
4 506 Luis Valls Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland
5 3118 Casey Patton Portland
6 113 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
7 605 Evan Cumpston Team Rose City Hillsboro
8 699 Tom Hill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation PORTLAND
9 640 Richard Potestio Rapha Racing NW Portland
10 5986 Stanley L. Saviage Beaverton Bicycle Club Hillsboro

Master 60+

Num Name Team City
1 4012 Tom Webb Team Rose City Portland
2 5129 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene
3 5693 Mark Edlen
4 358 Jeff Buck Team Rose City North Plains
5 707 Steve Long Team ESC Sports - Bio Racer Milwaukie
6 4332 Jeff Golden Hutch's Bend
7 465 Russell Morton Eugene
8 319 Gregory Hartman Team Rose City Hillsboro
9 532 Steve Truesdale Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing La Center
10 527 Leslie Lunas Hutch's-Slocum-Co-Motion Eugene
11 5155 Einar Traa Portland Velo Racing Team Portland

Men Cat 1/2

Num Name Team City Notes
1 678 Evan Siroky Guinness Cycling Team Portland
2 109 Steven Beardsley Gentle Lovers Portland
3 845 Austin Arguello Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Hillsboro
4 176 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles Portland
5 130 Seth Patla Rapha/River City Bicycles Hillsboro
6 738 sam schartz Hutch's-Slocum-Co-Motion Eugene
7 722 Zach Winter Planet X p/b On One Salem
8 815 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio Portland
9 102 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Portland
10 110 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion Eugene
11 8000 Colby Wait-Molyneux Hagens-Berman LLP Cycling Vancouver
12 780 Michael Palmer Dark Horse Portland
13 982 David Sherman Bridgetown Velo Portland
14 166 Alex Yale Therapeutic Associates PDX Cycling Portland
15 753 Garrett McAllister Canyon Bicycles Racing Team Bend
16 162 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling PORTLAND
17 827 John Leonard VC Roger Portland
18 382 Kyle Medlin Soraz Racing p/b CAPA Astoria
19 716 Cort Buchholz HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Lake Oswego
20 189 Chris Hamilton Dark Horse Portland
21 136 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling Vancouver
22 709 Peter Buco Portland State University Portland
23 777 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Portland
24 185 Timothy Lang HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Portland
25 616 Mark Porcella West End Bikes/Specialized Portland WARNING - Centerline (OBRA Rule-15.1.2 General Rules)
26 377 Dwayne Farr Soraz Racing p/b CAPA Vancouver RELEGATION - Centerline (OBRA Rule 15.1.2)
27 739 Brent Emoff Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma Portland RELEGATION - Centerline (OBRA Rule 15.1.2)
28 141 Galen Mittermann HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Eugene
29 746 Nathan Coffey HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Lake Oswego
30 128 Mathew Braun Team Audi Portland
31 80 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling
32 774 Aaron Sander Cyclepath Racing Vancouver
33 765 Brad Winn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Portland
34 105 Trevor Spahr HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Portland
35 726 Dennis Hahn Planet X p/b On One Salem
36 111 Sage Freeman Planet X p/b On One Salem
37 834 David Klipper Guinness Cycling Team Portland
38 702 Matthew Karre Rapha/River City Bicycles Portland
39 743 jimmy lingwood Gentle Lovers portland
40 187 Joseph King Guinness Cycling Team Portland
41 193 Aaron Coker HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Tigard
42 766 Andrew Utz Gentle Lovers Portland

Men Cat 3

Num Name Team City
1 343 Grant McElroy Team Specialized Racing Portland
2 3048 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
3 3051 Kent Ross Trailhead Coffee Roasters Portland
4 500 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
5 3047 Davis Hand Soraz Racing p/b CAPA Portland
6 633 Mike Selinger Trailhead Coffee Roasters Portland
7 3035 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling Portland
8 390 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA Keizer
9 756 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA Keizer
10 3089 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles Lake Oswego
11 514 Cameron Beard Bend Endurance Academy Bend
12 395 Glenn Johnson Dr Will Bar Vancouver
13 3013 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club Portland
14 648 Justin Tutor Trailhead Coffee Roasters Portland
15 364 Roger Lloyd Therapeutic Associates PDX Cycling Portland
16 3038 Vince Blaney Dr Will Bar Portland
17 75 Mark Schroeder OSU Cycling Club
18 3025 Cristian Fuentes crank Portland
19 578 Ben Johnson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
20 8008 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club Vancouver
21 592 Shawn Small Ruckus Test Team Portland
22 556 Zachary Utz Ruckus Test Team Portland
23 3046 Michael Wise Dark Horse Longview
24 5441 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling Portland
25 9039 Keegan O'Neill Trailhead Coffee Roasters Portland
26 3054 Zhaolong Wu Coevallis
27 689 dave davis Ironclad/Yakima portland
28 548 Calon Russell Bridgetown Velo Portland
29 4091 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
30 750 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club tigard
31 3009 Aaron Aikin Dr Will Bar Portland
32 574 Richard Ensworth Therapeutic Associates PDX Cycling Battle Ground
33 3113 Joel Crouch Ironclad/Yakima Portland
34 3073 Joseph Ferron Trailhead Coffee Roasters Portland
35 531 Logan Evans Vertebrata Chiropractic Cycling Hillsboro
36 529 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling Corvallis
37 5008 Kris Fischer Heartstrings Cycling Portland
38 5260 Neil Byzick Vertebrata Chiropractic Cycling Hillsboro
39 379 Peter Seelig Dr Will Bar Lake Oswego

Men Cat 4

Num Name Team City
1 5429 Jeff Crawford Bridgetown Velo Portland
2 4105 Mike Snelson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation tigard
3 418 Nathan Etzel Soraz Racing p/b CAPA Portland
4 4420 Kirk Bjorling Hutch's/Bend Dental bend
5 4174 Freddy Tincher Bridgetown Velo Portland
6 9024 Riley McCammon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Happy Valley
7 4425 August Frank Life Cycle Racing Team Eugene
8 4169 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing portland
9 4132 John Lin Therapeutic Associates PDX Cycling Portland
10 4155 Will Hawkins Trusty Switchblade Portland
11 4135 Stephen Pechtol Trailhead Coffee Roasters Portland
12 4244 Zachary Jabin Capitol Velo Albany
13 4140 Nick Hudson Portland State University Portland
14 453 Christian Braun Portland State University Portland
15 78 Kelsey Ramsey Portland State University
16 76 Colin Dunlap Bend Endurance Academy
17 446 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA Battle Ground
18 4118 Isaac Potoczny-Jones Hammer Velo Portland
19 4060 James Webb Beaverton Bicycle Club Portland
20 61 craig speck Life Cycle Racing Team
21 4103 Gerard Smith Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland

Men Cat 5

Num Name Team City Notes
1 71 Jeff Smith Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
2 5485 Anthony Monteleone Portland
3 5517 alex lygo portland
4 5664 Marek Litinsky Beaverton Bicycle Club Beaverton
5 5092 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club Beaverton
6 5322 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Gresham
7 5256 Lloyd Connelly DNR Cycling Portland
8 5353 Erik Denninghoff DNR Cycling Portland
9 8012 Jonathan Howland PDX Devo Junior Cycling Gresham
10 5402 Alan Phan Portland
11 5319 parice Juntradetdoungdee Team Oregon presented by Laurelwood Brewing McMinnville
12 79 Daniel Carter
13 5665 Grant Marquart Portland
14 5268 Tom Kelly Planet X p/b On One Portland
DNF 82 Wiltz Alec Mt. Bachelor ski education WARNING - Centerline (OBRA Rule-15.1.2 General Rules)

Men Masters 35+ Cat 1/2/3

Num Name Team City
1 145 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles Portland
2 790 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized Portland
3 125 Dave Campbell Hutch's-Slocum-Co-Motion Newport
4 760 christian tresser West End Bikes/Specialized portland
5 714 Joe Martin Ironclad/Yakima Portland
6 576 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
7 4156 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Happy Valley
8 976 Mark Crawford Ironclad/Yakima Lake Oswego
9 3003 Erik Bakker Ironclad/Yakima Portland
10 340 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing SALEM
11 703 Brant Buchholz Therapeutic Associates PDX Cycling Lake Oswego
12 634 Sean Thielen HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Portland
13 805 tom ghilarducci bicycleattorney.com Portland
14 693 Casey Davidson bicycleattorney.com Portland
15 580 Scott Goldstein Michelob Ultra Eugene
16 4089 Patrick Palmer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team West Linn
17 4076 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters Portland
18 734 Tom James bicycleattorney.com Sherwood
19 86 Gordie Cumming

Men Masters 35+ Cat 4/5

Num Name Team City
1 4087 Steven Potter Hammer Velo Portland
2 4061 Sasha Lacey Portland Velo Racing Team Portland
3 5572 Joe Malibu Kim Portland Velo Racing Team Portland
4 5397 Andrew Marges Hammer Velo Portland
5 83 Robert Fijor Polska
6 4056 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky Portland
7 5432 Johnny Burrell Metropolis Cycle Repair portland
8 5377 Darren Ferris Hammer Velo Portland
9 5515 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair Portland
10 5382 Dean Futrell Portland Velo Racing Team Beaverton
11 5303 Samuel Bradshaw Ironheads Multisport Racing Team Lake Oswego
12 644 Jesse Luckett Cyclepath Racing portland
13 5218 Jeff Tummelson Trailhead Coffee Roasters Portland
14 4037 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky corvallis
15 405 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland
16 4057 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky Portland
17 5126 ronald kizziar Stumptown Cycling Club Portland
18 4047 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club Hillsboro
19 84 Jesse Luckett Cyclepath Racing
20 5217 Adam Tate Guinness Cycling Team Portland

Women 1/2/3

Num Name Team City
1 208 Leia Tyrrell Ironclad/Yakima Corvallis
2 464 Anna Christiansen Ironclad/Yakima Portland
3 250 Anne Davis Usher Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland
4 282 Lelah O'Shaughnessy River City Bicycles Women's Team Portland
5 216 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Longview
6 292 Kristina Hughes Hutch's-Slocum-Co-Motion Sherwood
7 3 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
8 1 Caroline Dezendorf West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
9 0 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
10 77 Adrienne Stedford
11 256 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland
12 207 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend
13 269 Lisa Magness Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend
14 7115 Rachel Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Corvallis
15 7135 Shelley Dunlop Therapeutic Associates PDX Cycling Portland
16 202 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Vancouver
17 203 Elise Huggins Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland
18 266 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling Hillsboro
19 249 Michelle Cunha Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend
20 7132 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club Portland
21 234 Rachel Dana Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland

Women Cat 1/2

Num Name Team City
1 208 Leia Tyrrell Ironclad/Yakima Corvallis
2 464 Anna Christiansen Ironclad/Yakima Portland
3 250 Anne Davis Usher Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland
4 216 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Longview
5 292 Kristina Hughes Hutch's-Slocum-Co-Motion Sherwood
6 3 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
7 256 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland
8 207 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend
9 269 Lisa Magness Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend
10 202 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Vancouver
11 203 Elise Huggins Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland
12 249 Michelle Cunha Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend

Women Cat 3

Num Name Team City
1 282 Lelah O'Shaughnessy River City Bicycles Women's Team Portland
2 1 Caroline Dezendorf West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
3 0 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
4 77 Adrienne Stedford
5 7115 Rachel Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Corvallis
6 7135 Shelley Dunlop Therapeutic Associates PDX Cycling Portland
7 266 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling Hillsboro
8 7132 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club Portland
9 234 Rachel Dana Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland

Women Cat 4

Num Name Team City
1 7147 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Portland
2 7156 Lara Kessler Ironclad/Yakima Portland
3 7128 Kristy Huffman Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland
4 7050 Allison Medellin Hammer Velo Portland
5 7052 Niina Jamsja Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
6 7109 Kristi Carver Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland
7 7053 Brooke Stehley West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Eugene
8 7061 Tracey Lew Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland
9 7104 Brenna Wrye-Simpson Ironclad/Yakima Portland
10 7140 Jennifer Pereau River City Bicycles Women's Team Portland
11 81 Emily Rimas
12 7076 Kristin Yarris Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene
13 456 Christine A Holland Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland
14 7056 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Beaverton
15 7029 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland
16 7000 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Portland
17 7166 Lisa Heathman bicycleattorney.com Portland
18 57 Sally Loughridge Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
19 7190 Ann Thomas Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland
20 7222 Kim Peer
21 7063 Vivian Satterfield Ironclad/Yakima Portland

Women Masters 40+

Num Name Team City
1 7077 Kitt Pratt Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Happy Valley
2 226 Daphne Moore Hammer Velo Portland
3 7184 Kim Frank Life Cycle Racing Team Eugene