St. Honore Criterium

Portland, OR
July 6, 2013

If you have questions or corrections, please email Kelli Schauer.

Updated July 16, 2013 at 8:03 AM

Junior Men 10-14

Num Name Team
1 8015 Braden Fridell Beaverton Bicycle Club
2 8002 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
3 5833 Ethan Gharst Beaverton Bicycle Club
4 9036 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
5 51 Michael Metz

Junior Men 15-18

Num Name Team
1 9034 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club
2 8012 Jonathan Howland PDX Devo Junior Cycling
3 5584 Jeffrey Burgin
4 62 Cole Gardner
5 72 Pau Turina

Junior Women 10-14

Num Name
1 9013 Lauren Ziehnert
2 9010 Amy Ziehnert

Junior Women 15-18

Num Name Team
1 8078 taye nakamura-koyama MBSEF Cycling Team

Masters Men 35+ 4/5

Num Name Team
1 4067 Jonathan Nelson Team ESC Sports - Bio Racer
2 5177 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
3 421 Geoff Grummon crank
4 5561 John Droege Filth and Fury
5 4179 John M. Schmidt Planet X p/b On One
6 5324 Brian Lynch Dr Will Bar
7 4144 Rick Boston Bellovaci United
8 5312 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
9 5377 Darren Ferris Hammer Velo
10 5322 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
11 4052 Kevin Billingsley Veloforma
12 4161 Bartholomew Martin
13 4038 Drew Coleman Hammer Velo
14 5229 Spencer White Stumptown Cycling Club
15 4073 Ed Reagan crank
16 4085 Don Bailey Soraz Racing p/b CAPA
17 4048 Michael Cole
18 5511 Kyle Hunter Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
19 4103 Gerard Smith Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
20 725 David Arnold
21 5552 Mark Mandigo
22 5268 Tom Kelly Planet X p/b On One
DNF 5522 Jonathan Modie Team S+M
DNF 4408 Matt Gilman Team S+M

Masters Men 40+ 1/2/3

Num Name Team Notes
1 615 Jamie Mikami Rubicon
2 814 Steve Schwaeber Dark Horse
3 851 Eric Sheagley Dark Horse
4 749 Brad Gebhard Multnomah Athletic Club
5 112 Duncan Oliphant Therapeutic Associates PDX Cycling
6 576 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
7 976 Mark Crawford Ironclad/Yakima
8 790 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized
9 982 David Sherman Bridgetown Velo
10 149 Mike Henry Evolution Racing Team-WA
11 3003 Erik Bakker Ironclad/Yakima
12 614 Rick Metz bicycleattorney.com
13 639 Michael Medina Hapi-Go!
14 3089 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles Warning: foul language (11.2.2)
15 882 Michael Benno Dark Horse
16 3111 Brent Casady
17 983 T. Kenji Sugahara Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
18 364 Roger Lloyd Therapeutic Associates PDX Cycling
19 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
20 329 Aric Rist Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
21 760 christian tresser West End Bikes/Specialized
22 344 Dave Dezellem Ironclad/Yakima
23 167 Nate Magaret
24 679 jared Roy Portland Bicycle Studio
25 311 Jonathan Puskas Jonathan Puskas
26 813 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion
27 118 Mark Ginsberg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
28 334 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
29 767 Robert Vigeant BriHOP Cycling

Masters Men 50+ 1/2/3

Num Name Team
1 49 Todd Fawcett
2 113 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
3 54 Mike Wilson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
4 355 John Kenney Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
5 140 Dickie Mallison Elk Cove Vineyards
6 304 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
7 707 Steve Long Team ESC Sports - Bio Racer
8 528 bruce carter Team ESC Sports - Bio Racer
9 861 Eric Anderson Dr Will Bar
10 532 Steve Truesdale Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
11 123 Mike Murray Bike Central
DNF 799 Greg Estes Hammer Velo

Masters Women 40+ 1/2/3

Num Name Team
1 242 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
2 272 Meg Mautner Bike Central

Masters Women 40+ 4/5

Num Name Team
1 42 Stacy Stots West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
2 7005 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky
3 8065 Cynthia Velasquez Team Cthulhu

Men 1/2

Num Name Team Notes
1 724 Zachary Kovalcik Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
2 176 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles
3 977 Clint Culpepper Team Wooly Mammoth
4 723 Adam Branfman
5 733 Joseph Dengel Gentle Lovers
6 102 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
7 743 jimmy lingwood Gentle Lovers
8 718 Al Urbanski Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
9 979 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
10 815 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio
11 134 Eddie French Guinness Cycling Team
12 765 Brad Winn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
13 50 Dan Bechold
14 787 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
15 122 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
16 4196 Cole Lalomia Portland State University
17 678 Evan Siroky Guinness Cycling Team
18 105 Trevor Spahr HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
19 737 Patrizio Newell Team Wooly Mammoth
20 831 James Adamson Gentle Lovers
21 798 Stephen Lockwood
22 781 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles
23 702 Matthew Karre Rapha/River City Bicycles
24 851 Eric Sheagley Dark Horse
25 108 Samuel Pepperwood Gentle Lovers
26 764 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
27 846 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling
28 801 Ryan Jarrell HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
DNF 751 Brandt Hueser
DNF 882 Michael Benno Dark Horse
DNF 814 Steve Schwaeber Dark Horse
DNF 3069 David Roth West End Bikes/Specialized
DNF 178 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA
DNF 754 Adrian Richardson Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
DNF 3070 David Pilz Gentle Lovers
DNF 764 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
DQ 193 Aaron Coker HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Foul language, pushing another rider (11.2.2)
DQ 834 David Klipper Guinness Cycling Team Foul language, pushing another rider (11.2.2)

Men 3

Num Name Team
1 536 Patrick Jacks Bike Central
2 3123 Chris Thomas Dark Horse
3 658 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth
4 518 Joel Fletcher With Heart Cycling
5 652 Rob Thompson Ironclad/Yakima
6 3003 Erik Bakker Ironclad/Yakima
7 389 Jonathan Vinson Gentle Lovers
8 390 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA
9 590 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio
10 546 Simon Robins Team Wooly Mammoth
11 3016 Alexander Clemens Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
12 4241 Robert K Brown
13 4124 David McCasker Portland Velo Racing Team
14 609 Tyler Fought Trusty Switchblade
15 756 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA
16 4089 Patrick Palmer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
17 3022 Craig Armstrong Ironclad/Yakima
18 3009 Aaron Aikin Dr Will Bar
19 3089 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles
20 619 James Randall HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
21 691 Scott Mares Verge Sport/Test Pilot
22 3029 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
23 3021 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles
24 3139 Christopher Connelly
25 67 julie krasniak
26 627 Chris Ward Trailhead Coffee Roasters
27 608 Eddie DeLisle Soraz Racing p/b CAPA
28 5441 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling
29 9039 Keegan O'Neill Trailhead Coffee Roasters
30 3037 Zach Rotstein With Heart Cycling
31 510 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles
32 4174 Freddy Tincher Bridgetown Velo
33 647 Dan Shepherd Team Cycle Sport
34 548 Calon Russell Bridgetown Velo
35 3046 Michael Wise Dark Horse
36 634 Sean Thielen HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
37 334 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
38 685 Cole Hilton Vertebrata Chiropractic Cycling
39 3111 Brent Casady
40 3006 Byron Breeden Guinness Cycling Team
41 3041 Adam Angert Beaverton Bicycle Club
42 861 Eric Anderson Dr Will Bar
43 683 Bob Stephens Corsa Concepts Cycling Team
44 544 Matt Radich Dr Will Bar
DNF 395 Glenn Johnson Dr Will Bar
DNF 379 Peter Seelig Dr Will Bar

Men 4/5

Num Name Team
1 5231 Nick Wood Team Dirt
2 5233 Michael Zaccaro Soraz Racing p/b CAPA
3 4173 Jonathan Sun Bike Newport-Bier One
4 446 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA
5 4134 Adam Engelmeyer Lost Highway
6 4169 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
7 5736 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
8 63 Adam Vogt Portland State University
9 5643 jeff marain
10 5534 Jake Szymanski Freewheel Bike
11 66 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized
12 5739 Nick Manz
13 5273 Dylan McShooter Guinness Cycling Team
14 5253 Michael Buckiewicz Guinness Cycling Team
15 4135 Stephen Pechtol Trailhead Coffee Roasters
16 65 Derek Cardinale Skyberry
17 8012 Jonathan Howland PDX Devo Junior Cycling
18 64 Branson Shafer Guinness Cycling Team
19 9034 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club
20 5640 Randall Fransen
21 5487 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team
22 5444 Charles Henderson Lost Highway
23 435 Stephen Salter
24 5408 Eric Speakman Lost Highway
25 4085 Don Bailey Soraz Racing p/b CAPA
26 5263 Jake Gartland
27 8002 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
28 5037 Josh Anderson Soraz Racing p/b CAPA
29 8015 Braden Fridell Beaverton Bicycle Club
30 5658 Isaac Forquer
31 5093 Dennis Gaskill Bike Newport-Bier One
32 5855 adam chully
33 8006 Aaron King Capitol Velo
34 5775 Colin Ross Portland State University
35 5682 Andrew Hadd
DNF 4052 Kevin Billingsley Veloforma
DNF 5648 Sidney Walters
DNF 4052 Kevin Billingsley Veloforma
DNF 4204 Bill Dolan

Women 1/2

Num Name Team
1 464 Anna Christiansen Ironclad/Yakima
2 207 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
3 260 Amy Campbell River City Bicycles Women's Team
4 282 Lelah O'Shaughnessy River City Bicycles Women's Team
5 256 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
6 292 Kristina Hughes Hutch's-Slocum-Co-Motion
7 832 Erin Glover Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
8 68 Sydney Running Vertebrata Chiropractic Cycling
9 211 Sara Fletcher West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
10 448 Jenn Levo Ironclad/Yakima
11 213 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
12 202 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
13 7135 Shelley Dunlop Therapeutic Associates PDX Cycling
14 244 Norrene Godfrey Rubicon

Women 1/2/3

Num Name Team
1 464 Anna Christiansen Ironclad/Yakima
2 207 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
3 260 Amy Campbell River City Bicycles Women's Team
4 282 Lelah O'Shaughnessy River City Bicycles Women's Team
5 239 Amy Shepard Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
6 256 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
7 292 Kristina Hughes Hutch's-Slocum-Co-Motion
8 832 Erin Glover Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
9 68 Sydney Running Vertebrata Chiropractic Cycling
10 228 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
11 232 Alana Armstrong Ironclad/Yakima
12 211 Sara Fletcher West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
13 448 Jenn Levo Ironclad/Yakima
14 231 Erin Goodall Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
15 213 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
16 7147 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
17 202 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
18 7135 Shelley Dunlop Therapeutic Associates PDX Cycling
19 244 Norrene Godfrey Rubicon
DNF 236 Sharon Anderson Ironclad/Yakima

Women 3

Num Name Team
1 239 Amy Shepard Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
2 228 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
3 232 Alana Armstrong Ironclad/Yakima
4 231 Erin Goodall Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
5 7147 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
DNF 236 Sharon Anderson Ironclad/Yakima

Women 4/5

Num Name Team
1 7084 Alexandria Schultz Ironclad/Yakima
2 7056 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
3 7067 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
4 7109 Kristi Carver Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
5 7174 rachel bagley Ironclad/Yakima
6 7050 Allison Medellin Hammer Velo
7 8029 Katie Nelson Soraz Racing p/b CAPA
8 7036 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
9 7070 Annie Bertucio
10 7105 Meghan Fischer
11 44 Starr Walker GPM Sport
12 7169 Kara Helgren Portland State University
13 7000 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
14 8056 Katie Saucier