Blind Date at the Dairy: Series Standings

Portland, OR
September 19, 2012

Part of the Blind Date at the Dairy

If you have questions or corrections, please email Joe Field.

Updated October 8, 2012 at 5:01 PM

Beginner Men

Name Team City Points
1 Doug Bredall Beaverton 25
2 Ryan Paddock Milwaukie 25
3 Eric Stotts Camas Bike and Sport Washougal 24
4 Michael A Shearer 1 Error Tigard 15
5 Brian Malloy Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 15
6 Wil Hawkins 15
7 Andrew Smith Portobello-A Better Cycle Portland 14
8 Jeff Chocher 14
9 Kevin Brown 14
10 Bradley Heintz Portland 12
11 Julian Lawrence Portland 12
12 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 12
13 Nathan Esleman 12
14 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 9
15 Michael Horwitz Capital Pacific Lake Oswego 6
16 Linus Clark 4
17 Anthony San Filippo 4
18 Pete Taylor 3
19 Michael Clark 3
20 Ron Hope 3
21 Nick Maganon 2
22 Joseph Kim 1
23 Anthony San Filippo 1
24 Chance Fisher 1

Beginner Women

Name Team City Points
1 Laura Beko Athletes Lounge Cycling Team 30
2 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary 29
3 Stephanie Rice 22
4 PJ Houser 1 Error Portland 15
5 Colleen Douglas 14
6 Lindsey Kuipers 13
7 Whitney Mount Portland 12
8 Leanne Marinace West End Bikes/Specialized Portland 12
9 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 12
10 Melanie Symms Portland 12
11 Mount Whitney 12
12 Cat Moscibrocki 10
13 Julie Deal 9
14 Diane Smith 9
15 Sarah Hodson Team Lazy Tarantulas Portland 6
16 Melissa Powers 5
17 Katie Gilmer 4
18 Emily Marshall 4
19 Robin Stancliff SWEAT360 Aloha 3
20 Karyn Gibbs Gibson 3
21 Candida Hart 3
22 Erin Lolich 2
23 Sarah Cunningham 2
24 Charity Pape 1
25 Carla Bray SWEAT360 Hillsboro 1
Genevieve Hudson 1

Junior Men 10-13

Name Team City Points
1 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized Portland 45
2 Brian Hart Jr. Hapi-Go! Washougal 36
3 Joseph Lukens Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training Lake Oswego 26
4 Clayton Bakken Multnomah Athletic Club 19
5 Owen Szwaya bicycleattorney.com 20
6 Linus Clark 10
7 conner nelson 1 Error Portland 18
8 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized Portland 16
9 Freddy Anderson 8
10 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club Vancouver 6
11 Nathanael Hart Hapi-Go! Washougal 13
12 Oliver McFadden Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 4
13 Oliver Heintz Portland 3

Junior Men 14-18

Name Team Points
1 Ian Jackson Mud Warriors 39
2 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 32
3 Ben Van Raalte Mud Warriors 27
4 Brady Stotts 16
5 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club 30
6 Rubin Field Field Jerger Cycling 22
7 Kevin Ramsden 12
8 William Taylor 10
9 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 10
10 Zach Durst 8
11 Brady Stotts 7
12 Zach Mikkelson 6

Junior Women 10-13

Name Team City Points
1 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 45
2 Catherine Lehman Pacific Power Blue Sky 24
3 Janessa Wilson Hapi-Go! Camas 31
4 Alyssa Hoyt Sprout Cycles/Lucky Lab 19
5 Emily Crago 8
6 Lily Tewfik 7

Junior Women 14-18

Name Team City Points
1 Julia Schobben 30
2 Elizabeth McKnight Team Western Bike Works Gresham 33
3 Susannah Hart 15
4 Sharon Hart 12
5 Coleman Kennedy

Masters Men A

Name Team City Points
1 Thomas Cody Rapha Racing NW portland 42
2 John Weathers Sunset Cycles Tigard 33
3 Jeffery Otto Sunset Cycles Beaverton 30
4 john mitchem West End Bikes/Specialized 22
5 Quinn Jackson DNR Cycling portland 18
6 John McCaffrey Kesho Bicycles Portland 17
7 Paolo Dabbeni Filth and Fury Portland 17
8 Chad Smeltzer Team Western Bike Works Portland 12
9 Bob Jacobs bicycleattorney.com Portland 11
10 Alex Accetta Stumptown Cycling Club Portland 10
11 William Zale West End Bikes/Specialized Portland 8
12 Nate Magaret 8
13 William Henterly RGF/Felt Portland 6
14 Jeff McNamee Buy Local Cycling 6
15 James Selman 3
16 Johnny Burrell portland 1
17 Ken Reed Green Submarine Records 1
18 Michael Girrard 1

Masters Men B

Name Team City Points
1 Richard Horacek Stumptown Cycling Club Happy Valley 35
2 Michael Girard Portland Velo Portland 27
3 Jonathan Vinson Gentle Lovers Portland 26
4 Roger Meier Cyclepath Racing 20
5 Lloyd Connelly DNR Cycling Portland 18
6 Robert Christensen 15
7 Cesar Villanueva Portland 14
8 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab Portland 14
9 Ricardo Medina Rogue / Mt. View Cycles Vancouver 10
10 Raymond Crepeau Portland 10
11 Daniel Gonzalez Team S+M Portland 9
12 Robert Christensen Team S+M 9
13 Matt Radich Dr Will Bar 7
14 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 6
15 Bjorn Clouten Stemptown Cycling Club 5
16 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Beaverton 4
17 Mike Abel 4
18 Kirk Edwards Therapeutic Associates PDX Cycling Portland 3
19 Matt D'Elia Portland Velo 3
20 Matthew Smith Hammer Velo 2
21 ronald kizziar Stumptown Cycling Club 2
22 Andy Meeks 2
23 David Pryor Portland 1

Masters Men C

Name Team City Points
1 Rick Boston Portland 39
2 Rob Thompson Ironclad Performance Wear Portland 26
3 James Chung Chinook Cycling Club Kennewick 25
4 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle Portland 24
5 Peter Gutwald HPC/RPM Mortgage Lake Oswego 20
6 Michael Kosmala Team S+M 17
7 ronald kizziar Stumptown Cycling Club Portland 15
8 Steve Lacey Portland 15
9 Spencer White Stumptown Cycling Club 12
10 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas Portland 10
11 Drew Coleman Hammer Velo Portland 10
12 Samuel Cordell 7
13 Michael Chesnut 6
14 Adam Ward 6
15 Kyle Stancliff SWEAT360 5
16 Pete Luty 4
17 Richard Potestio Rapha Racing NW Portland 3
18 Tyson Hart Filth and Fury 3
19 Chris Blem Team Lazy Tarantulas Lake Oswego 2
20 Bill Richmond 1
21 Michael Finan 1

Men A

Name Team City Points
1 Michael Gallagher Corsa Concepts/Ira Ryan Portland 39
2 Shannon Skerritt Corsa Concepts Portland 30
3 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles Hillsboro 23
4 Leland Gilmore River City Bicycle/Tonic Fab 20
5 Alex Criss 18
6 Alex Criss Gates Rapha River City Bicycles portland 17
7 Ryan Weaver Gates Rapha River City Bicycles Portland 16
8 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio Portland 15
9 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 14
10 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling Portland 12
11 Paul LaCava Giant 10
12 James Ceccorulli 10
13 Trevor Spahr 9
14 Brent Casady 5
15 Joe Dengel West End Bikes/Specialized Portland 4
16 Joe Santos 4
17 John Walrod Gates Rapha River City Bicycles PORTLAND 3
18 James Ceccorulli Trek 29er Crew 3
19 Austin Crenshaw 3
20 Chris Johnston bicycleattorney.com Portland 2
21 dave davis Ironclad Performance Wear 2
22 Mike Kath 2
23 matt hall IRA Ryan Cycles Cross Team Portland 1
24 Joshua Liberles Corsa Concepts Cycling Team 1

Men B

Name Team City Points
1 Joseph Ferron Trailhead Coffee Roasters 27
2 Danny Weikel 26
3 Robert Thayer bicycleattorney.com Portland 24
4 Andrew Yeoman Trusty Switchblade Portland 22
5 Troy Sexton Cycle Smart Portland 22
6 Tim Reinhart River City Bicycles Portland 20
7 Allen Hardin AMH Velo Portland 17
8 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club Vancouver 16
9 Todd Stewart 15
10 Aaron Ufferman Portland 13
11 Brennan Gilbert Hammer Velo Portland 13
12 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas Fairview 7
13 David Sterry 6
14 Matt Radich Dr Will Bar Lake Oswego 5
15 Robert Carver 4
16 Logan Trammell 3
17 Owen Morehart Beaverton 2
18 Andrew Lee 2
19 Ryan Seward When the Narwhal Bacons 1
20 Nick Wagner 1

Men C

Name Team City Points
1 Andrej Miske Dr Will Bar Portland 33
2 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas Wilsonville 31
3 Jonathan Perlman Filth and Fury Portland 20
4 Cullen Guinn Joe Bike Portland 17
5 Kyle Kruger Portland 17
6 John Ayres bicycleattorney.com Hillsboro 17
7 Timothy Scheumann Wenatchee 17
8 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 15
9 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12
10 Dennis Stafford Milwaukie 10
11 Andrew Lynch Portland 10
12 Erik Denninghoff DNR Cycling 8
13 Jason Hill 7
14 Jonathan Kuipers Team S+M 7
15 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Happy Valley 6
16 Mike Selinger 5
17 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team 4
18 jordan staples Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Vancouver 3
19 Bruce Siefker 3
20 Daniel Carter 2
21 Kevin Ruszel 1
22 Sean Kellogg 1

Singlespeed

Name Team City Points
1 David Boerner Ruckus Test Team Portland 37
2 Brian Kesselman Tempo/KWC Portland 30
3 Joe Santos Cyclepath Racing Portland 27
4 Tony Kic Gentle Lovers 16
5 Leland Gilmore River City Bicycle/Tonic Fab Portland 15
6 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab Portland 15
7 David Burke Trailhead Coffee Roasters Portland 12
8 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas Portland 10
9 Matt Hutchinson Portland Bicycle Studio Portland 9
10 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 9
11 Daniel Evans Portland 9
12 John Gulick Green Submarine Records 9
13 Nat Johnson 9
14 Jeremy Russell bicycleattorney.com 8
15 Sal Collura 8
16 Greg Adams 6
17 John Gulick 5
18 Scott Barker 1 Error Portland 4
19 Jason Borum Jens Voigt's Army Portland 4
20 Mike Bene Jens Voigt's Army Portland 3
21 Shawn Small Ruckus Test Team 3
22 Brian Tobin 2
23 Brian Larson 1

Stampede BMX

Name Team City Points
1 Steve Van Bergen Portland 30
2 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team Lake Oswego 24

Stampede Fixed

Name Team City Points
1 Vincent Plaza Cyclesport.com Lake Oswego 33
2 Seth Daniels Cyclesport.com Portland 24
3 Jamie Fitzgerald Hammer Velo Portland 20
4 Nils Tillstrom Cyclesport.com Portland 20
5 Brandon Rothauge Planet X p/b On One Portland 15
6 Nathan R Frechen Cyclesport.com Portland 15
7 Daryl Hemenway Cyclesport.com Portland 15
8 Mike Murray Bike Central Portland 10
9 Brian List Bike Central Portland 8
10 Abigail Elder 7
11 Thomas Batty Cyclesport.com Molalla 7

Stampede Tandem

Name Team City Points
1 Charles/Quasar Donaldson II/Bennett Hapi-Go! Portland 15

Stampede Unicycle

Name Team City Points
1 Clayton Peirce Human Powered portland 15
2 Nathanael Hart Hapi-Go! Washougal 12

Women A

Name Team City Points
1 Amy Rice Team Lazy Tarantulas Portland 36
2 Mielle Blomberg Team S+M Portland 27
3 Cindy Lewellen 19
4 rachel bagley IRA Ryan Cycles Cross Team Portland 17
5 Abby Watson 15
6 Erin Playman Gentle Lovers 15
7 Beth Ann Orton 15
8 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 13
9 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training Vancouver 13
10 Becky Rice Team Lazy Tarantulas Portland 10
11 Sarah Eustis bicycleattorney.com Portland 9
12 Kim Matheson 9
13 India King IRA Ryan Cycles Cross Team Portland 8
14 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 8
15 Ann Kennedy bicycleattorney.com 7
16 Jade Koide 7
17 Jen Powell 5
18 Erin Goodall Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma Portland 4

Women B

Name Team City Points
1 Lelah O'Shaughnessy Portland 32
2 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling PORTLAND 30
3 Kristina Hughes Hutch's-Co-Motion Sherwood 28
4 Sharon Hart Hapi-Go! Washougal 27
5 Erica Lurie Portland 22
6 Michelle Blackwood PORTLAND 20
7 Sarah Post-Holmberg 18
8 Kate Ayres Hillsboro Bike Company Hillsboro 11
9 Allison Medellin Hammer Velo Portland 13
10 Susannah Hart Hapi-Go! Washougal 9
11 Heather Daniel 8
12 Lori Brault Trailhead Coffee Roasters Portland 6
13 Amy VanTassel 6
14 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary Portland 4
15 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas Portland 2
16 Jeanne Beko Athletes Lounge Cycling Team 2
17 Stephanie Hahn 2
18 Stephanie Hahn 1
19 Alynda Lingwood 1

Women C

Name Team City Points
1 Hope Zak Athletes Lounge Cycling Team 39
2 Hannah Tyler Human Powered 24
3 Kristin Bott Team Slow 20
4 Traci D'Elia Sweetpea Ladies Auxiliary 18
5 Trish Kirchhoff Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 18
6 Stephanie Rice 15
7 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary Portland 13
8 jennifer Hagen crank 12
9 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 12
10 Erica Loder Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 12
11 jill weir 12
12 Sandy Nguyen Green Submarine Records 11
13 Katherine Bauman 10
14 JJ Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary 9
15 Sara Westermeyer Sweetpea Ladies Auxiliary Damascus 4
16 PJ Houser 4
17 Suzie Atkin Sweetpea Ladies Auxiliary 3
18 Vanessa Usui Portland 3
19 Kate Walker Sweetpea Ladies Auxiliary Portland 2
20 Gabi Miller 2
21 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 1
22 Juntu Oberg Oregon Bike Shop Racing Team Portland 1
23 Kendra Duong 1