Blind Date at the Dairy

Portland, OR
October 3, 2012

Part of the Blind Date at the Dairy

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated October 22, 2012 at 11:29 AM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 362 Will Hawkins 4 28:01.0
2 360 Nathan Eshleman Team Grammedpappy 4 28:03.7
3 312 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 35 Portland 4 28:04.0
4 339 Kevin Brown 23 Portland 4 28:16.0
5 251 Ryan Paddock 38 Milwaukie 4 28:18.0
6 250 Doug Bredall 42 Beaverton 4 28:42.0
7 279 Jeff Chocher 47 Portland 4 29:04.0
8 269 Eric Stotts 4 29:21.0
9 306 Dustin Schneider 39 Columbia City 4 29:33.0
10 357 scott Gulstine 41 portland 4 29:42.0
11 263 Anthony San Filippo 32 Hubbard 4 30:00.0
12 311 Ron Hope 29 Portland 4
13 345 Nick Maganon 4 30:17.0
14 334 Chance Fischer 28 Portland 4 30:19.0
15 327 Chris Nelson 4 30:27.0
16 310 Benjamin Tomkins SxSE PDX Cycling 42 Portland 4 30:32.0
17 286 Quasar Bennett Hapi-Go! 34 Gresham 4 30:34.0
18 257 Bryan Foster 33 Portland 4 30:40.0
19 276 Eric Mellencamp SWEAT360 45 Hillsboro 4 31:08.0
20 273 Ron Besser 30 Tigard 4 31:12.0
21 352 Julian Hagger Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 4 31:21.0
22 355 John McBride 42 Gresham 4 31:44.0
23 340 Russ Watt 41 Portland 4 31:49.0
24 297 Jared Granger 39 West Linn 4 31:54.0
25 252 Edward Knight Camas Bike and Sport 44 Battle Ground 4 31:57.0
26 344 Stephan Morris 28 Portland 4 32:11.0
27 261 David Backes 27 Portland 4
28 342 John Furtado 27 Portland 4 32:31.0
29 282 Mark Jenkins Team S+M 52 Portland 4 32:46.0
30 351 Jim McGuire 4 32:59.0
31 353 Brendan Smith 27 Portland 4 33:04.0
32 298 Geir Eide 40 Portland 4 33:09.0
33 346 Marcelo Heredia Camas Bike and Sport 45 Portland 4 33:45.0
34 358 Jeff Kraener 4 34:08.0
35 262 Geoff Rinella 34 Portland 3 26:31.0
36 280 Adam Troxel HPC/RPM Mortgage 38 Portland 3 26:33.0
37 271 Craig Diehl 48 Portland 3 26:34.0
38 359 Jeff Paul TDZ 3 26:55.0
39 348 Justin Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 3 27:09.0
40 277 Michael Corwin 24 Portland 3 27:53.0
41 361 Peter Gerber 3 32:22.0
42 347 Dan Gardner 3 28:55.0
43 354 william seymour 3 29:57.0
44 268 Bradley Heintz 46 Portland 3 33:40.0
DNF 278 Donald Suhr 34 Portland 1
DNF 350 Nemanja Krsmanovic 1

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 139 Laura Beko Athletes Lounge Cycling Team 26 West Linn 4 32:07
2 115 Whitney Mount 27 Portland 4
3 121 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary 36 Portland 4 34:04
4 153 Diane Smith 42 Hillsboro 4 34:14
5 108 Melanie Symms 38 Portland 4 34:20
6 106 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Portland 3 26:26
7 149 Lindsey Kuipers 25 Portland 3
8 122 Leanne Marinace West End Bikes/Specialized 44 Portland 3 27:04
9 143 Emily Marshall 33 Portland 3 27:18
10 158 Candida Hart Hapi-Go! 48 Washougal 3 27:24
11 157 Sarah Cunningham 28 Portland 3 27:38
12 147 Genevieve Hudson 26 Portland 3 27:55
13 155 Daelyn Richards Portland 3 27:58
14 152 Katherine Buss 34 Portland 3 27:59
15 100 Megan Mahony 38 Lake Oswego 3 28:00
16 101 Carla Bray SWEAT360 44 Hillsboro 3 28:23
17 118 Karyn Gibbs Gibson 26 Portland 3 28:34
18 105 Robin Stancliff SWEAT360 40 Aloha 3 29:16
19 104 Maria Patla River City Bicycles 34 Hillsboro 3 29:52
20 117 Rose-Ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab 44 Lake Oswego 3 30:30
21 154 Traci Smolen 45 Portland 3 31:11
22 156 Mary Bullard 31 Portland 3 33:19
23 114 Holly Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 43 Vancouver 3 33:57
24 148 Catherine Gould 23 Portland 3 34:49
25 151 Cindy Jackson DNR Cycling 3 36:09
DNF 141 Julie Deal 40 Portland 3

Junior Men 10-13

Num Name Team Age City Laps Time
1 1 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 12 Portland 4 28:07
2 2 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 13 Washougal 4 29:21
3 6 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 12 Lake Oswego 3 23:28
4 9 conner nelson 1 Error 13 portland 3 23:33
5 11 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 12 Portland 3 23:58
6 3 Nathanael Hart Hapi-Go! 10 Washougal 3 28:15
7 8 Clayton Bakke Multnomah Athletic Club 12 Portland 3 30:56

Junior Men 14-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 64 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club 4 25:52
2 73 Ian Jackson Mud Warriors 17 Portland 4 26:07
3 61 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 16 Portland 4 26:38
4 62 Ben Van Raalte Mud Warriors 14 Portland 4 29:02
5 60 Rubin Field Field Jerger Cycling 14 Portland 4 29:23
6 66 Brady Stotts 4 30:26

Junior Women 10-13

Num Name Team Age City Laps Time
1 54 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 3 26:33
2 50 Janessa Wilson Hapi-Go! 12 Camas 3 28:16

Junior Women 14-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 93 Susannah Hart Hapi-Go! 15 Washougal 4 30:03
2 94 Sharon Hart Hapi-Go! 17 Washougal 3 30:14
3 90 Elizabeth McKnight Team Western Bike Works 14 Gresham 3 27:54
4 95 Kennedy Coleman Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 3 29:23

Masters Men A 35+

Num Name Team Age City Laps Time
1 613 john mitchem West End Bikes/Specialized 50 Portland 8 49:42
2 614 Thomas Cody Rapha Racing NW 43 portland 8 49:57
3 612 Jeffery Otto Sunset Cycles 50 Beaverton 8 49:58
4 602 John Weathers Sunset Cycles 42 Tigard 8 50:12
5 635 Nate Magaret Rapha Racing NW 8 50:41
6 601 Quinn Jackson DNR Cycling 43 portland 8 51:53
7 610 Chad Smeltzer crank 42 Portland 8 51:55
8 615 Alex Accetta Stumptown Cycling Club 42 Portland 8 52:02
9 600 William Zale West End Bikes/Specialized 54 Portland 8 52:47
10 634 James Selman West End Bikes/Specialized 43 Portland 8 53:21
11 616 Bob Jacobs bicycleattorney.com 46 Portland 8 53:32
12 631 Michael Girard Portland Velo 44 Portland 8 53:38
13 630 Shannon Boroff bicycleattorney.com 37 Portland 8 53:38
14 629 andrew reed Green Submarine Records 33 Portland 8 53:47
15 632 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Sherwood 8 53:49
16 633 Steve Chapin 8 54:14
17 636 Todd Stewart 43 Portland 8 54:44
18 622 Juston Manville Screamin' Demons pb\ Cross Spikes 40 Portland 7 49:39
19 618 Vern Krist Showers Pass 56 Portland 7 55:09
20 627 Johnny Burrell 38 portland 6 50:42
DNF 619 Paolo Dabbeni Filth and Fury 44 Portland 6
DNF 628 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Portland 5

Masters Men B 35+

Num Name Team Age City Laps Time
1 337 Robert Christensen Team S+M 39 portland 7 48:30
2 302 Roger Meier Cyclepath Racing 44 Beaverton 7 48:39
3 350 Richard Horacek Stumptown Cycling Club 35 Happy Valley 7 49:07
4 311 Jonathan Vinson Gentle Lovers 40 Portland 7 49:22
5 325 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 39 Portland 7 49:51
6 313 Cesar Villanueva 39 Portland 7 49:52
7 301 Lloyd Connelly DNR Cycling 44 Portland 7 50:04
8 320 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 42 Happy Valley 7 50:07
9 345 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 7 50:21
10 319 Raymond Crepeau 40 Portland 7 50:21
11 324 Andy Meeks bicycleattorney.com 38 Portland 7 50:39
12 351 ronald kizziar Stumptown Cycling Club 43 Portland 7 50:47
13 317 Matthew Smith Hammer Velo 35 Vancouver 7 50:51
14 338 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 7 50:57
15 306 Ted Byram bicycleattorney.com 37 Portland 7 51:03
16 360 Juergen Orlich Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 40 Portland 7 51:10
17 309 Scott McKnight Team Western Bike Works 43 Gresham 7 51:26
18 355 Peter Gutwald HPC/RPM Mortgage 43 Lake Oswego 7 51:28
19 352 Roger Lloyd Therapeutic Associates PDX Cycling 42 Portland 7 51:32
20 312 brett boyles Therapeutic Associates PDX Cycling 42 lake oswego 7 51:53
21 328 Bill Hall 45 Portland 7 52:05
22 303 Michael Dehner 47 Portland 7 52:05
23 318 Chad Butler Hapi-Go! 45 Scio 7 52:13
24 339 Richard Desmond Evolution Racing Team 53 Portland 7 52:13
25 356 Ron Strasser Team S+M 63 Portland 7 52:52
26 359 brett andres Stumptown Cycling Club 42 portland 7 53:02
27 326 Andy Platt 42 Portland 7
28 335 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky 50 Aloha 7 54:12
29 361 Charles Barrett Cyclesport.com 45 Portland 7 54:28
30 358 Marc Riera Gentle Lovers 38 portland 6 48:43
31 357 Tim Plumb Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 37 Portland 6 49:44
32 343 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 42 Lake Oswego 6 49:46
DNF 354 Paul Souders Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Portland 4
DNF 316 Dave Dezellem Ironclad Performance Wear 42 Hillsboro 2
DNF 322 Danny Knudsen bicycleattorney.com 47 Portland 2
DNF 300 Daniel Gonzalez Team S+M 36 Portland 1

Masters Men C

Num Name Team Age City Laps Time
1 695 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle 43 Portland 6 39:20
2 674 Rick Boston Bellovaci United 46 Portland 6 39:21
3 706 Rob Thompson Ironclad Performance Wear 41 Portland 6 39:42
4 677 James Chung Chinook Cycling Club 43 Kennewick 6 39:43
5 701 Michael Kosmala Team S+M 40 Tigard 6 39:55
6 863 Samuel Cordell Rogue / Mt. View Cycles 37 Parkdale 6 40:14
7 663 Adam Ward 38 Portland 6 40:42
8 709 Michael Chesnut 39 Portland 6 40:46
9 788 Spencer White Stumptown Cycling Club 40 Portland 6 40:48
10 671 Drew Coleman Hammer Velo 41 Portland 6 40:52
11 741 Steve Lacey 58 Portland 6 40:55
12 684 Michael Finan 43 Portland 6 41:02
13 775 Greg Shaffer Existential Velo 40 Portland 6 41:17
14 676 Kyle Stancliff SWEAT360 42 Aloha 6 41:19
15 668 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 39 Lake Oswego 6 41:26
16 705 John Martin Team Lazy Tarantulas 43 Portland 6 41:32
17 862 Travis Purser 43 Portland 6 41:40
18 689 Devin Bailly Stumptown Cycling Club 38 Portland 6 41:44
19 789 Patrick Palmer HPC/RPM Mortgage 40 West Linn 6 42:07
20 782 John Shorb 39 Portland 6 42:08
21 765 Matt Richmond Showers Pass 48 Portland 6 42:08
22 867 Michael Clark 43 Portland 6 42:23
23 673 Sean Stroup Beermongers Cycle Club 38 Portland 6 42:27
24 794 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill 52 Beaverton 6 42:29
25 797 Jason Bietz River City Bicycles 46 Sherwood 6 42:30
26 661 Mark Chasse 45 Portland 6 42:37
27 721 Ron Silverman 6 42:39
28 793 Carl Davison 41 Portland 6 42:42
29 887 Terry Campbell Beermongers Cycle Club 38 Portland 6 42:42
30 725 Jeff Garrett SWEAT360 35 Hillsboro 6 42:43
31 865 Jon Coney 42 Portland 6 42:50
32 664 Steve Kresl 50 Portland 6 42:54
33 866 Derek Riley 40 Tualatin 6 43:10
34 883 Brian Barker Ironclad Performance Wear 37 Portland 6 43:11
35 693 Chris Rinehart 44 portland 6 43:11
36 875 Terry Hamness 42 Washougal 6 43:11
37 763 David Smith 42 Portland 6 43:15
38 878 Matt Hooge 40 Portland 6 43:18
39 859 Paul Barlow Barlow Bikes 42 Saint Helens 6 43:20
40 672 Todd Mobley Camas Bike and Sport 39 Vancouver 6 43:20
41 698 Tom Palke Team Mudman 46 Portland 6 43:27
42 870 Jeremy Hudson Gresham 6 43:32
43 855 Jason Musengo 40 Portland 6 43:32
44 688 Todd Bauch 45 Portland 6 43:36
45 724 Jeff Butler 37 Portland 6 43:36
46 761 Steve Van Bergen 50 Portland 6 43:38
47 751 Erick Vargas 6 43:47
48 879 Chris Compton 6 43:49
49 873 Michael Zoormajian Yakima Bike Vigilantes 10 West Linn 6 44:02
50 777 Erin Badaracco BBG 47 Tualatin 6 44:06
51 860 Jon Caulley 38 Portland 6 44:07
52 877 erik goodfriend 52 portland 6 44:07
53 590 Jeffrey Wagner Portland 6 44:16
54 773 Chris Meilinger 46 Portland 6 44:21
55 737 Charles Henderson Team ESC Sports - Bio Racer 42 Portland 6 44:24
56 861 Mark Reis Yakima Bike Vigilantes 48 Portland 6 44:26
57 885 Garin Gardiner 38 Tigard 6 44:29
58 722 R Dean Bailey Beaverton Bicycle Club 47 Vancouver 6 44:40
59 734 Edward Kim DNR Cycling 37 Portland 6 45:05
60 715 Mike Lurie Garnish Apparel 43 Portland 6 45:07
61 779 Joey French Team Slow 38 Portland 6 45:21
62 754 Alex Croy The Spokesmen 36 Portland 6 45:22
63 665 Alan Reaume 48 Portland 6 45:25
64 864 Peter Koonce 6 45:25
65 786 Troy Konig Wilcox Team S+M 42 Portland 6 45:28
66 767 David Miller Team S+M 38 Tigard 6 45:28
67 659 Dean Durfee 40 Portland 6 45:34
68 884 Wade Nacinovich 45 Portland 6 45:36
69 728 Dana Swisher 43 Beaverton 6 45:40
70 679 Chris Valencia Team S+M 49 Portland 6 46:15
71 768 Ed Fischer Camas Bike and Sport 44 Camas 6 46:44
72 762 Dave Wrast The Spokesmen 43 Vancouver 5 38:28
73 876 Victor Duong Portland Velo 40 Portland 5 38:33
74 710 William Parry 46 portland 5 38:36
75 755 Ben Salzberg Team Slow 41 Portland 5 38:38
76 799 Scott Bump 43 Portland 5 38:41
77 882 Joe Gomez Team Mudman 42 Portland 5 38:41
78 766 Mike Reddig Camas Bike and Sport 41 Camas 5 38:49
79 732 Jamie Gilchrist Portland Velo 43 Portland 5 38:49
80 874 Andy Casebeer Team S+M 45 Washougal 5 38:50
81 886 Richard Kilshaw 5 39:04
82 881 Steven Soto 39 Sherwood 5 39:11
83 680 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team 67 Portland 5 39:39
84 712 Matthew Dixon Filth and Fury 44 Portland 5 39:49
85 880 Vincent Plaza Cyclesport.com 51 Lake Oswego 5 39:51
86 780 Derek Wolfe SWEAT360 39 Hillsboro 5 39:56
87 739 Bjoern Brunner 43 Portland 5 40:37
88 758 Erik Chapman 50 Portland 5 40:46
89 669 Brett Laney 37 Tualatin 5 41:09
90 785 dave otteman 1 Error 43 Portland 5 41:10
91 791 Peter Chapman 48 Portland 5 41:42
92 872 Jon Leon 5 41:57
93 687 Andrew Kaylor 43 Beaverton 5 42:20
94 654 Einar Traa Portland Velo 69 Portland 5 44:41
95 748 Jeff Holmes 3 39:45
DNF 708 Robert Stefanowicz 45 Portland 5
DNF 753 Dante Solano DNR Cycling 36 Portland 5
DNF 652 Chris Burke 35 Portland 4
DNF 720 Damon Schaefer Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 42 Portland 4
DNF 655 Tom Bird Planet X p/b On One 44 Tigard 3
DNF 869 Mike Murphy CCR 46 Portland 2
DNF 871 Dave Webb Camas Bike and Sport 1
DNF 660 john nicholas DNR Cycling 57 portland 1
DNF 856 Matthew Case 35 Portland 1

Men A

Num Name Team Age City Laps Time
1 906 Michael Gallagher Corsa Concepts/Ira Ryan 39 Portland 8 47:36
2 933 Leland Gilmore River City Bicycle/Tonic Fab 29 Portland 8 47:56
3 925 James Ceccorulli Trek 29er Crew 25 Portland 8 48:09
4 932 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear 27 Portland 8 48:26
5 919 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 33 Portland 8 48:47
6 903 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles 35 Hillsboro 8 48:49
7 915 Ryan Weaver Gates Rapha River City Bicycles 35 Portland 8 48:57
8 911 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 32 Portland 8 49:02
9 939 Joe Santos Cyclepath Racing 40 Portland 8 49:36
10 941 Austin Crenshaw Staccato Gelato/Bartonpdx.com 35 Portland 8 49:38
11 937 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling 34 portland 8 49:53
12 917 Alex Criss Gates Rapha River City Bicycles 35 portland 8 50:07
13 930 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team 33 Portland 8 50:11
14 900 John Walrod Gates Rapha River City Bicycles 36 PORTLAND 8 50:27
15 938 Jeremy Russell bicycleattorney.com 30 Portland 8 51:22
16 927 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 37 Vancouver 8 51:30
17 940 Robert Thayer bicycleattorney.com 28 Portland 8 52:08
18 923 Joe Dengel West End Bikes/Specialized 29 Portland 8 52:42
19 935 Matt Hutchinson Portland Bicycle Studio 31 Portland 7 51:30

Men B

Num Name Team Age City Laps Time
1 179 Joseph Ferron Trailhead Coffee Roasters 24 Portland 8 53:50
2 173 Danny Weikel 40 Portland 8 53:56
3 153 Troy Sexton Cycle Smart 29 Portland 7 48:04
4 154 Brennan Gilbert Hammer Velo 32 Portland 7 48:07
5 151 Allen Hardin AMH Velo 25 Portland 7 48:13
6 156 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 16 Vancouver 7 48:25
7 187 David Sterry Green Submarine Records 29 Portland 7 48:35
8 165 Andrew Yeoman Trusty Switchblade 30 Portland 7 48:37
9 159 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas 29 Fairview 7 48:40
10 178 Logan Trammell Hapi-Go! 23 Scio 7 49:33
11 188 Aaron Lee Staccato Gelato/Bartonpdx.com 37 Portland 7 49:55
12 189 Nick Wagner Beermongers Cycle Club 29 Portland 7 51:55
13 164 Jon DeLeonardo Hammer Velo 32 Portland 7 53:10
DNF 190 Josiah Zukowski 27 Portland 6

Men C

Num Name Team Age City Laps Time
1 547 Andrej Miske Dr Will Bar 34 Portland 6 40:39
2 522 Timothy Scheumann 25 Wenatchee 6 41:41
3 518 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas 35 Wilsonville 6 41:42
4 520 Andrew Lynch 34 Portland 6 41:49
5 398 John Ayres bicycleattorney.com 27 Hillsboro 6 41:51
6 543 Kyle Kruger 28 Portland 6 42:25
7 540 Dennis Stafford 36 Milwaukie 6 42:28
8 526 Jonathan Perlman Filth and Fury 30 Portland 6 42:29
9 514 Jonathan Kuipers Team S+M 26 Portland 6 42:30
10 538 Bruce Siefker Planet X p/b On One 25 Portland 6 42:51
11 521 Daniel Carter 31 Portland 6 42:56
12 512 Sean Kellogg Ruckus Test Team 35 PORTLAND 6 43:03
13 542 Jerome Leedy CAPA-Soraz Racing 30 Battle Ground 6 43:07
14 548 Scott Heinz 30 Portland 6 43:07
15 503 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 28 Beaverton 6 43:07
16 586 Justin Brauner 24 Portland 6 43:15
17 541 Scott Smith 32 Portland 6 43:16
18 511 Michael Kutansky 35 Portland 6 43:21
19 558 Jon Williams 32 Portland 6 43:42
20 504 Erik Denninghoff DNR Cycling 33 Portland 6 44:06
21 583 Mark Desbrow 34 Portland 6 44:23
22 587 E.J. Anderson Jaggad 30 Portland 6 44:28
23 585 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 37 lake oswego 6 44:43
24 519 Todd Davis 34 Portland 6 44:46
25 510 Ryan Marquardt 34 Portland 6 44:49
26 556 Brian Wielenga 38 Portland 6 44:51
27 584 Ben Tabor 6 44:51
28 539 Rutherford Brakke-Pound 35 Portland 6 44:57
29 570 Matthew Edwards 6 45:09
30 380 unknown unknown 6 45:29
31 591 Tristan Kern 17 Newberg 6 45:32
32 557 Mark Van Bergen 18 Portland 6 45:34
33 516 David Andres 49 Newberg 6 45:38
34 581 Tom Perilloux Hammer Velo 38 portland 6 45:40
35 580 Matt Webber Lucky Dragon Racing 31 portland 6 45:45
36 508 Robert Grunau Trailhead Coffee Roasters 33 Portland 6 45:53
37 582 MG Smith Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 41 Vancouver 6 46:09
38 536 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair 30 Portland 5 38:28
39 578 Andrew Smith Portobello-A Better Cycle 30 Portland 5 38:41
40 577 Tim Bellis 28 Portland 5 38:50
41 560 Sean Hunter 24 Portland 5 38:55
42 500 Eric Anderson 29 Portland 5 39:17
43 554 Tomas Quinones Team Slow 36 Portland 5 40:15
44 579 Willem Bakker Moustache/Tanlines Racing 26 Portland 5 40:41
45 592 Phaedra Booth Green Submarine Records Hood River 5 44:24
46 506 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 50 Washougal 4 44:50
DNF 555 Conor Fitzgerald 25 Portland 4
DNF 593 Peder Dahl 4
DNF 564 Eric Albertson 3
DNF 589 Mike Carnes 43 Beaverton 1

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 14 David Boerner Ruckus Test Team 31 Portland 8 50:43
2 19 Brian Kesselman Tempo/KWC 36 Portland 8 51:10
3 50 Tony Kic Gentle Lovers 34 portland 8 51:35
4 61 Nat Johnson Green Submarine Records 34 Portland 8 51:49
5 63 Sal Collura SLOCUM Race Team 43 Camp Adair 8 52:20
6 11 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 42 Portland 8 52:29
7 9 Greg Adams Cyclepath Racing 33 Portland 8 52:58
8 27 John Gulick Green Submarine Records 36 Portland 8 53:00
9 33 Daniel Evans Ruckus Test Team 27 Portland 8 53:00
10 20 Jason Borum Jens Voigt's Army 35 Portland 8 53:28
11 6 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 29 Portland 8 53:38
12 60 Brian Larson 28 Portland 8 53:52
13 65 Ethan Furniss Eddy Merkin 29 Portland 8 54:08
14 21 Mike Bene Jens Voigt's Army 45 Portland 7 47:48
15 47 Bo Thunell 38 Portland 7 47:50
16 39 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 51 Portland 7 47:54
17 68 Dave Messenheimer Green Submarine Records 32 Portland 7 48:17
18 4 Richard Rosko Hammer Velo 44 Portland 7 48:20
19 26 Christian Reed Green Submarine Records 33 Portland 7 48:24
20 23 Scott Jerger Field Jerger Cycling 43 Portland 7 48:40
21 46 Brice Stivers 38 Portland 7 48:46
22 52 David Bisers Tensegrity PT Cycling 31 Portland 7 48:46
23 45 Ken Hahn 38 Portland 7 48:55
24 3 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 39 Portland 7 49:17
25 7 Arlo Varri 41 Portland 7 49:26
26 51 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 40 Portland 7 49:29
27 67 jimmy lingwood Gentle Lovers 31 portland 7 49:52
28 28 Kevin Phomma Trusty Switchblade 18 Portland 7 50:02
29 62 Tom Lenth 42 Portland 7 50:32
30 53 Robin Wessel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Tigard 7 50:47
31 13 Damon Dimick 36 Tigard 7 52:36
32 66 Howard Voght 7 53:28
33 48 chris mccraw Team Slow 7 54:22
34 54 Erin Chipps Green Submarine Records 32 Portland 6 47:51
DNF 64 David Burke Trailhead Coffee Roasters 31 Portland 4
DNF 16 Shawn Small Ruckus Test Team 28 Portland 3
DNF 12 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 36 Portland 2
DNF 29 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas 35 Portland 1

Stampede BMX

Num Name Team Age City Laps
1 38B Steve Van Bergen 50 Portland 1
2 37B Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 42 Lake Oswego 1

Stampede Fixed

Num Name Team Age City Laps
1 36F Vincent Plaza Cyclesport.com 51 Lake Oswego 1
2 32F Nils Tillstrom Cyclesport.com 32 Portland 1
3 48F Mike Murray Bike Central 58 Gresham 1
4 28F Daryl Hemenway Cyclesport.com 42 Portland 0

Women A

Num Name Team Age City Laps Time
1 473 Beth Ann Orton Team S+M 31 Portland 7 49:27
2 451 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 30 Portland 7 49:35
3 461 Cindy Lewellen 45 Portland 7 51:57
4 471 Kim Matheson Team S+M 33 Portland 7
5 450 Mielle Blomberg Team S+M 41 Portland 7 53:15
6 470 Jade Koide Team Beer 29 Portland 7 53:57
7 453 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 36 Vancouver 6 47:42
8 462 Ann Kennedy bicycleattorney.com 44 Portland 6 47:46
9 454 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 23 Portland 6 48:40
DNF 469 Erica Lurie 35 Portland 4
DNF 472 Margi Bradway Team S+M 38 Portland 2 52:26

Women B

Num Name Team Age City Laps Time
1 423 Lelah O'Shaughnessy River City Bicycles 25 Portland 4 27:23
2 437 Sarah Post-Holmberg 37 Portland 4 27:58
3 444 Kristina Hughes Hutch's-Co-Motion 41 Sherwood 4 28:07
4 402 Sharon Hart Hapi-Go! 17 Washougal 4 28:14
5 436 Heather Daniel 30 Portland 4 28:15
6 419 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary 39 PORTLAND 4 28:16
7 433 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 36 Portland 4 28:19
8 403 Susannah Hart Hapi-Go! 15 Washougal 4 28:38
9 410 Allison Medellin Hammer Velo 33 Portland 4 28:49
10 400 Kate Ayres Hillsboro Bike Company 27 Hillsboro 4 29:11
11 432 Stephanie Hahn 32 Portland 4 29:38
12 418 Alynda Lingwood Gregg's/Trek 29 Portland 4 29:42
13 412 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 42 Portland 4 29:46
14 428 Shannon Holt Super Relax Concept 45 portland 4 30:04
15 426 Leah de Forest Sprout Cycles/Lucky Lab 33 Portland 4 30:29
16 406 Jaime Kathleen Menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31 Canby 4 30:36
17 438 Suzy Renn Team Slow 43 Portland 4 30:40
18 405 Sara LaBarge Sweetpea Ladies Auxiliary 38 Portland 4 30:43
19 413 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 28 Portland 4 30:43
20 404 Hannah Hart Hapi-Go! 19 Washougal 4 30:52
21 442 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 30 Beaverton 4 31:10
22 420 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 30 Portland 4 31:24
23 435 Erinne Goodell Team Slow 32 Portland 4 31:45
24 407 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 34 Portland 4 31:50
25 443 Jess Desbrow Portland 4 33:54

Women C

Num Name Team Age City Laps Time
1 227 Stephanie Rice 26 Milwaukie 4 31:08
2 212 Hope Zak Athletes Lounge Cycling Team 39 Beaverton 4 31:21
3 230 Katherine Bauman 4 31:31
4 215 Hannah Tyler Human Powered 35 Portland 4 31:32
5 222 jill weir 42 Portland 4 32:13
6 206 Kristin Bott Team Slow 31 Portland 4 32:19
7 219 Erica Loder Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 4 32:57
8 217 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 33 Portland 4 33:13
9 221 PJ Houser 1 Error 29 Portland 4 33:26
10 202 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Portland 4 33:45
11 220 Gabi Miller Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Tigard 4 34:01
12 229 Kendra Duong Portland Velo 44 Portland 4 34:09
13 228 Cat Moscibrocki 37 Portland 4 34:10
14 226 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 39 Portland 4 34:11
15 207 Sandy Nguyen Green Submarine Records 27 Portland 4 34:40
16 213 Melissa Cate 31 Portland 3 26:28
17 225 Mckayla Garrett SWEAT360 30 Hillsboro 3 26:50
18 205 Juntu Oberg Oregon Bike Shop Racing Team 39 Portland 3 27:17
19 209 Karie Mawer SWEAT360 36 Beaverton 3 29:34