Monday PIR

Portland, OR
May 19, 2014

Part of the Monday PIR

If you have questions or corrections, please email David Hart.

Updated May 22, 2014 at 1:41 PM

Masters 1/2/3

Num Name Team City Points
1 193 Aaron Coker HCH-RPM Mortgage Cycling Team Tigard 29
2 163 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles Portland 28
3 523 Dean Russell Therapeutic Associates Racing Portland 14
4 164 Steve Remy Guinness Cycling Team Gresham 9
5 541 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 8
6 615 Jamie Mikami Veloforma Portland 6
7 53 Brad Gebhard 5
8 775 John Mitchem Portland 4
9 502 Michael Medina Portland 3
10 607 Eddie DeLisle Soraz Racing p/b CAPA Portland
11 149 Brant Buchholz Therapeutic Associates Racing Lake Oswego
12 750 Stephen McDade Veloforma tigard
13 3003 Erik Bakker Ironclad Cycling Team Portland
14 787 Aaron Tuckerman Rapha/River City Bicycles Portland
15 145 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles Portland
16 699 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing Portland
17 3069 Mitch Denham Hillsboro
18 772 Mike Buechel Portland
19 118 Mark Ginsberg HCH-RPM Mortgage Cycling Team Portland
20 113 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
21 641 Christopher Connelly Therapeutic Associates Racing Portland
22 548 Scott Willson Gentle Lovers Portland
23 706 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
24 652 Rob Thompson Ironclad Cycling Team Portland
25 341 Rogier Ducloo Upper Echelon Fitness and Rehabilitation portland
26 364 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing Portland
27 670 Larry Hiday Ironclad Cycling Team Battle Ground
28 760 christian tresser Smith&Nephew p/b West End Bikes portland
29 3115 Khari Gates Portland
30 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Lake Oswego
31 673 Colin Rowan Portland
32 3061 Marc Riera Gentle Lovers Portland
33 707 Steve Long Team ESC Bio Racer Milwaukie
34 596 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles Ridgefield
35 365 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles Portland
36 516 Matt Radich Dr Will Bar Lake Oswego
37 395 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club Hillsboro
38 626 Keith Seed Rolf Prima Portland
39 317 Steve Swanson Portland
40 527 George Schreck Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
41 810 Joshua Creem Smith&Nephew p/b West End Bikes Lake Oswego
42 694 James Randall HCH-RPM Mortgage Cycling Team Portland
43 549 Richard Fattic Ruckus Test Team Portland
44 830 Lana Atchley Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
45 780 Jon Knowlson Portland
46 629 David Godfrey Vancouver
47 3122 Bret Berner River City Bicycles Portland
48 177 Charles Warner Portland
49 784 David Klipper Guinness Cycling Team Portland
50 774 Jack Lindquist Ironclad Cycling Team Portland
51 773 William Zale Smith&Nephew p/b West End Bikes Portland
52 335 David Rosen HCH-RPM Mortgage Cycling Team Beaverton
53 753 Craig Hamilton Smith&Nephew p/b West End Bikes Portland

Masters 4/5

Num Name Team City Points
1 4112 Rick Boston Velominati Racing Portland 19
2 4004 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Scappoose 18
3 5035 Matthew Curry Therapeutic Associates Racing Portland 16
4 452 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing portland 11
5 4041 Aaron Even Velominati Racing Portland 10
6 5336 Rod Mitchell Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 10
7 4153 Chris Scanlon Portland 9
8 4027 David Thielen II Dr Will Bar Vancouver 4
9 4266 Paul Laak Portland 4
10 4109 Michael Krasovech Illy Coffee-River City Bicycles Portland 3
11 83 Charles Hall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 2
12 5748 Keenan Wells Portland 2
13 73 Paul Wilson
14 5430 Lorne Cross Portland
15 5418 Chris Roberts Hammer Velo Portland
16 462 Mark Jensen Team Planet X USA Gladstone
17 82 Alan Webb
18 4006 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
19 5181 Geoff Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
20 5704 Kyle Gunsul Portland
21 5604 John Prada Portland
22 81 Brian O'Grady
23 85 Jay Donohoo
24 5285 Stephan Morris Portland
25 4119 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Beaverton
26 5381 Vincent Plaza BriHOP Racing Lake Oswego
27 5748 Keenan Wells Portland
28 5332 Jim McGurl Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Tigard
29 4077 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Happy Valley
30 400 Cliff Allen Velominati Racing Portland
31 5304 Scott Damon Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene
32 5000 Michael Adams Amity

Masters Novice

Num Name Team City Points
1 5285 Stephan Morris Portland 15
2 5350 Erik Young Beaverton 12
3 5542 Andrew Marchington Portland 10
4 78 Michael Sather 8
5 4357 Guy Lorshbaugh Portland 7
6 5642 ben conte portland 6
7 80 Kalin Lee 5
8 5105 Tom Kelly Team Planet X USA Portland 4
9 77 Thomas Vittetau 3
10 5960 Reno Mitchell Portland 2
11 75 Tyler Hagan
12 76 Jason van Warmerdan
13 74 Tony Bevel

Women

Num Name Team City Points
1 283 Lelah O'Shaughnessy River City Bicycles Women's Team Portland 27
2 7045 Stacy Westbrook Therapeutic Associates Racing Portland 16
3 245 Amy Shepard Portland Bicycle Studio Portland 14
4 9005 Hannah McDade Tigard 11
5 208 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio Vancouver 8
6 230 Lisa Heathman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 6
7 7021 Karen Henry Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Damascus 5
8 7135 Kaitlin Borstelmann Portland Bicycle Studio Portland 4
9 231 Niina Jamsja Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 3
10 266 Sarah Tisdale Therapeutic Associates Racing Hillsboro 2
11 254 Jan Moss Therapeutic Associates Racing Portland

Women 4/5

Num Name Team City Points
1 949 Emily Heleva-Ponaski River City Bicycles Women's Team Portland 19
2 7181 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team Beaverton 18
3 7054 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing Portland 10
4 7080 Vicky Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing Portland 8
5 7268 Katie Nelson Soraz Racing p/b CAPA portland 7
6 7184 Jordan King Soraz Racing p/b CAPA Longview 6
7 7246 Jacquelyn O'Grady Portland 5
8 7035 Leanne Marinace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland 4
9 7059 Julie Ann Smith Sweetpea Ladies Auxiliary Happy Valley 3
10 7066 Laura Wanker Silverton 2
11 7107 Jessica Gill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Happy Valley 2
12 7011 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
13 7055 Erica Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
14 7009 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing Portland
15 84 Meghan Mills
16 7065 Lisa Walker Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland