OBRA Hillclimb Championship

Corbett, OR
September 9, 2007

Updated August 7, 2014 at 4:56 PM

Category 3

Num Name Team Time
1 334 Seth Patla United Finance 1:03:38.8
2 780 Mike Brown Therapeutic Associates Cycling/GENR8 1:06:31.8
3 1307 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Cycling/GENR8 1:11:25.1
4 551 Stephen Staha 1:11:29.3
5 1018 Justin La Vigne Team Oregon/River City Bicycles 1:12:29.3
6 549 Richard Fattic 1:12:39.3
7 1743 David Gates 1:14:16.0
8 20 Michael Risner Word-RCB 1:14:32.8

Category 4

Num Name Team Time
1 1078 Mitch Lee Portland Velo 1:03:44.4
2 2614 Scott Bradway Team S+M 1:04:42.9
3 1034 James Norman 1:06:22.7
4 2666 David Monnig Mountain Works 1:06:38.7
5 1097 Joel Thompson Bridgetown Velo 1:08:14.7
6 1000 Greg Adams Bridgetown Velo 1:10:52.0
7 1737 Manuel Mejia OrganicAthlete 1:11:03.1
8 2354 Casey Davidson Beaverton Bicycle Club 1:11:30.0
9 1380 Josh Bjornstad Multnomah Athletic Club 1:13:23.6
10 18 Bill Hall 1:13:29.3
11 1767 John Lin 1:13:29.6
12 1016 Coby Hutzler Bike Peddler 1:14:13.3
13 1196 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 1:16:14.7
14 1870 doug laplaca 1:17:22.0
15 1690 Zach Gilmour Hutch's Bend 1:17:57.3
16 1283 Doug Striley 1:18:01.8
17 1431 Jason Gouger Half Fast Velo 1:18:04.9
18 1760 John Kim Beaverton Bicycle Club 1:18:39.6
19 2309 Jason Feig 1:21:05.3
20 1498 Bruce James Team S+M 1:22:42.7
21 1852 Andrew Usher 1:24:55.3
22 2112 Steven Russell 1:27:06.4
23 1149 Mark Loder Team Bridge City 1:33:59.1
DNS 1082 Christian Martin River City Bicycles

Category 4 Women

Num Name Team Time
1 1716 Anne Davis Usher 1:21:07.4
2 2429 Lillian Schiavo Hutch's Bend 1:22:35.6
3 1741 Cara Bussell North River Racing 1:22:56.4

Junior Men 13-14

Num Name Team Time
1 955 Colby Wait-Molyneux North River Racing 1:22:02.3
2 2424 Andy Su Cascade Foot Clinic 1:23:45.3
3 927 Ethan Hormann Forza Jet Velo 1:36:31.2

Junior Men 15-16

Num Name Team Time
1 917 Jacob Rathe Beaverton Bicycle Club 1:08:06.8
2 949 Weston Fitzsimmons Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:10:00.5
3 902 Andrew Bennett Collin's Cycle Shop 1:18:51.3

Junior Men 17-18

Num Name Team Time
1 909 Richard Suditu Beaverton Bicycle Club 1:08:08.5
2 910 Matt Dooley Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:16:14.7
3 979 Matt Bloom Beaverton Bicycle Club 1:16:32.3
4 906 Don Vandervort Beaverton Bicycle Club 1:26:26.4
DNS 975 Marcel deLisser Fred Meyer/Lakeside Cycling Team

Junior Men U12

Num Name Team
1
DNS 931 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club

Junior Women 13-14

Num Name Team Time
1 990 Isabel Ford Forza Jet Velo 1:55:37.7

Junior Women 15-16

Num Name Time
1 2479 Carolyn Cartwright 1:50:02.9
2 2480 Liz Cartwright 1:57:31.0

Masters Men 30-34

Num Name Team Time
1 368 Richard Lorenz Beaverton Bicycle Club 1:13:20.4
2 1513 Ken Monaco Cycle Sport 1:20:46.2
3 1904 Jesse Lea 1:22:37.1

Masters Men 35-39

Num Name Team Time
1 75 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club 1:04:40.9
2 21 Adam Norman 1:10:08.6
3 1656 Derwyn Harris Self 1:17:50.9
4 1259 David Bachman Capitol Velo p/b Lifesource 1:19:59.8

Masters Men 40-44

Num Name Team Time
1 524 Rob Annen Bike Peddler 1:06:21.8
2 153 Erik Huston Hutch's Bend 1:07:10.3
3 1756 Steve Brown Portland Velo 1:07:22.1
4 859 Jesus Ilundain 1:07:42.4
5 1867 Kevin Langton United Finance 1:08:27.2
6 1031 Jeffrey Gerwing Word-RCB 1:12:31.8
7 594 Hugh Potter 1:13:32.7
8 1836 Eric Marter 1:16:07.8
9 24 Mick Desserault 1:16:25.3
10 2062 Steve Ryker Team R&R 1:20:49.5
11 19 Patrick Hartigan United Finance 1:23:06.3
DNS 1062 Greg Crane Beaverton Bicycle Club

Masters Men 45-49

Num Name Team Time
1 2623 Bryan McBride 1:05:08.6
2 311 Peter Serrurier 1:05:38.3
3 2375 matt allen Blue Mountain Singletrack 1:06:04.2
4 370 Mike Mauch United Finance 1:06:57.1
5 1089 Clint Ebert bicycleattorney.com 1:12:05.0
6 1439 Steven Burger Team Bridge City 1:13:38.3
7 898 Donald Vizzini Marty's Cycle & Moore 1:13:46.5
8 140 Dickie Mallison Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:13:58.0
9 1739 Chuck Woosley United Finance 1:16:28.7
10 1267 Steve Swanson Team Oregon/River City Bicycles 1:18:54.6
11 561 Paul Mautner Team Rose City 1:19:24.0
12 23 Ken Gatter 1:23:21.9

Masters Men 50-54

Num Name Team Time
1 175 David Zimbelman ZteaM 1:00:05.3
2 757 Luis Valls Casa Bruno 1:08:29.5
3 342 joe field Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:10:11.3
4 2099 Ray Anderson 1:12:20.6
5 1663 Joel Melka 1:13:07.0
6 1999 Jake Bigham 1:14:26.1
7 567 Bruce Werner 1:16:56.6
8 371 J.Michael Manning United Finance 1:19:19.4

Masters Men 55-59

Num Name Team Time
1 765 George Schreck United Finance 1:10:34.2
2 2353 Steve Vander Waal 1:16:06.1
3 2127 Vincent Sikorski 1:18:23.7
4 1033 Roger Nelson Gateway/Speedzone 1:20:05.0
5 527 Leslie Lunas Hutch's-Eugene 1:21:08.3
6 1118 Ray Thomas Swanson Thomas & Coon 1:26:50.8
DNF 22 Greg Taylor

Masters Men 60+

Num Name Team Time
1 1007 Lance Brigman Team Bike Tires Direct 1:10:50.0
2 1721 Roger Johnson Team Rose City 1:15:50.6
3 1757 David Russell United Finance 1:20:59.3
4 2107 Douglas Sears 1:22:59.7
5 386 Michael Resnick NoMad Sports Club 1:24:47.0
6 2011 Clark Henry 1:27:53.8
7 2052 Peter Russell Reed College Cycling 1:29:47.3
8 2445 alan jensen Multnomah Athletic Club 1:30:54.5
9 2129 John Eric Lutz 1:33:00.5

Masters Women 40-44

Num Name Team Time
1 1248 colleen mcclenahan Sorella Forte 1:15:54.7
2 219 Georgann Shinn North River Racing 1:25:39.7
3 213 Kemberlea Brainerd Sorella Forte 1:44:27.4

Masters Women 45-49

Num Name Team Time
1 245 Debra Stolt-Krichko 1:23:29.4
2 279 mary ross NoMad Sports Club 1:23:49.3
3 272 Meg Mautner NoMad Sports Club 1:30:52.4

Masters Women 50-54

Num Name Team Time
1 216 Debra Windus United Finance 1:28:57.5

Masters Women 55+

Num Name Team Time
1 1533 Diane Boswell Hutch's Bend 1:43:14.8

Senior 1/2 Men

Num Name Team Time
1 930 Carson Miller Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:01:43.3
2 1354 Quinn Keogh CMG Racing/Alpine Mortgage 1:03:26.7
3 1912 David Garcia The Bike Gallery 1:03:46.5
4 125 Jonathan Myers Team S+M 1:04:18.2
5 565 Adam Blanchard Therapeutic Associates Cycling/GENR8 1:09:02.8
DNS 884 Christopher hamilton Casa Bruno

Senior 1/2 Women

Num Name Team Time
1 477 Jennifer Haunold Beaverton Bicycle Club 1:20:20.0
2 296 Megan Troxell 1:23:04.2

Tandem

Num Name Team Time
1 128 Mathew/Liatt Braun/Avigdor Team SCR/Kona 1:21:24.3