Alsea Falls Switchback OBRA XC Championships: Alsea Falls Switchback XC Series Results

Alsea Falls, OR
January 1, 2013

Part of the Alsea Falls Switchback OBRA XC Championships

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated June 15, 2013 at 9:07 PM

Beginner Men

Name Time
1 Dale Webster 0:55:47
2 Isidro Cruz 1:03:26
3 Scott Nance 1:11:35
4 Cody Mace 1:11:54
5 Felipe Yanez 1:20:17
6 Jesus Santvarin 1:49:55

Beginner Women

Name Time
1 Sarah Ann 1:13:59
2 Deann Cooper 1:37:43

Cat 1 Men 19-39

Name Time
1 Adam Hadley 1:58:15
2 Tyler Fox 2:01:42
3 Ryan McGlone 2:03:53
4 Adam DeMarzo 2:07:47
5 Tyler Miller 2:08:23
6 Nick Wood 2:11:37
7 Christian Reed 2:16:30
8 Joseph Dengel 2:20:57
9 Nat Johnson 2:22:36
10 Jeff Ballantine 2:26:03
11 Adam Oliver 2:28:36
12 Matt Savage 2:49:20
DNF Tyler Fought
DNF Shane Johnson

Cat 1 Men 40-49

Name Time
1 John Weathers 2:05:36
2 Tim Butler 2:06:40
3 Jesse Coombs 2:07:44
4 Brant Buchholz 2:10:47
5 John McCaffrey 2:11:18
6 Trevor Norland 2:13:49
7 Brian Bowles 2:14:19
8 Robert Uetrecht 2:19:56
9 Martin Baker 2:21:13
10 Dave Cockburn 2:23:02
11 Jerry Fox 2:24:17
12 david baker 2:26:53
13 John Miller 2:34:34

Cat 1 Men 50+

Name Time
1 Jeff Otto 2:10:57
2 John Wilson 2:24:58
3 Mike Webb 2:52:23

Cat 1 Women 19-39

Name Time
1 Jessica Smith 2:42:52

Cat 1 Women 40+

Name Time
1 Laura Trace 2:28:40

Cat 2 Men 19-39

Name Time
1 Travis Wilson 2:11:30
2 Patrick Croasdaile 2:17:40
3 Blair Bronson 2:18:30
4 Brent Wallace 2:29:00
5 Don Petersen 2:30:00
6 Matt Mallet 2:32:16
7 Sean A Carline 2:38:41
8 Bill Garcia 2:41:39
9 Jeff Lahti 2:45:33
10 Brian Buskirk 3:21:55

Cat 2 Men 40-49

Name Time
1 Ryan Russell 2:16:33
2 Lee Bauck 2:22:22
3 tom williamson 2:23:07
4 Rich Julyan 2:26:58
5 Chris Skovborg 2:28:33
6 Michael Kosmala 2:33:23
7 Timothy Shreve 2:36:38
8 Rob Russell 2:42:47
9 Ron Sines 2:45:44
10 Darin Cole 2:47:18
11 Robert Winnenberg 2:56:12
12 jason saunders 2:57:37
13 Joe Tysoe 3:11:26
DNF Mark Vickers

Cat 2 Men 50-59

Name Time
1 John OBrien 2:28:28
2 Steve Yenne 2:29:58
3 Todd Schock 2:31:13
4 Alan Ott 2:38:08
5 Mark Miller 2:40:39
6 Owen Twitchell 2:41:46
7 Jay Rathe 2:44:54
8 Jonathan Pierce 3:14:45
DNF Billy Ramsey
DNF Ralph Wenziger

Cat 2 Men 60+

Name Time
1 Don Leet 2:36:14
2 Steve Troseth 2:48:31
3 Rick Gregory 3:03:58
4 craig bontly 3:25:04

Cat 2 Men Junior

Name Time
1 Lance Haidet 1:19:18
2 Javier Colton 1:25:22
3 Ian Wilson 1:33:46
4 Justin Ziehnert 1:42:33
5 Donovan Birky 1:44:25
6 Mitchell Stevens 1:50:44
7 Sam Drutman 2:15:13

Cat 2 Women 19-39

Name Time
1 Molly MacGraw 2:36:57
2 Amanda Hoffus 2:43:35
3 Jeanne Beko 2:53:44
4 Suzie Atkin 2:58:37
5 Annie Nielsen 3:00:34
6 Ellene Smith 3:15:40

Cat 2 Women 40-49

Name Time
1 Leslie Copper 3:06:00

Cat 2 Women 50+

Name Time
1 Maggie Rising 1:55:38
2 Pam Reid 2:03:27
3 Mary Dallas 2:07:01

Cat 3 40+ Men

Name Time
1 Rick Shimota 1:53:20
2 Raymond Colton 2:07:06
3 mardye wuelfing 2:08:03
4 Jim Cooper 2:25:14
5 Terry Russel 2:33:34
6 Eric Voigt 2:48:51
DNF Chris Peskin

Cat 3 Men 10-12

Name Time
1 Ryder Uetrecht 0:59:52
2 Jacob Smith 1:03:26
3 KELLER NORLAND 1:16:27
4 Henry Winnenberg 1:18:34
5 Noah Platt 1:38:01
DNF Grant Lulich

Cat 3 Men 13-14

Name Time
1 Peyton Logue 0:47:07
2 Matt Rech 1:08:29
3 Jaxon Hutchinson 1:51:12
4 Kaale Tysoe 1:58:56

Cat 3 Men 15-16

Name Time
1 Ian Cole 1:03:02
2 Sebastian Tysoe 1:59:41

Cat 3 Men 19-39 Men

Name Time
1 Eduardo Guerrero 1:37:59
2 Christopher Trask 1:39:27
3 Emmanuel Lima Olivares 1:51:54
4 Rolland Hayden 1:59:34
5 Chris Platt 2:51:32

Cat 3 Women 10-12

Name Time
1 Lauren Ziehnert 1:06:02

Cat 3 Women 13-14

Name Time
1 Amy Ziehnert 1:13:05
2 Hannah Voigt 1:39:50

Cat 3 Women 19-39

Name Time
1 Sarah Hadley 2:00:17
2 Samantha Pharris 2:18:16

Cat 3 Women 40+

Name Time
1 Melissa Boyd 2:17:57
2 Betty Tucker 2:37:37

Clydesdales 200+

Name Time
1 Bryan Ross 1:35:01
2 MacDonald Jackson 1:41:54

Elite Men

Name Time
1 James Ceccorulli 1:58:07
2 Patrick Means 1:59:55
3 Jonathan Myers 2:01:22
4 Kolben Preble 2:10:52
DNF Brig Brandt

Elite Women

Name Time
1 Melissa Norland 2:32:46
2 Meagan Masten 2:53:39

Singlespeed Men

Name Time
1 Scotty Carlile 2:01:57
2 Will Sullivan 2:05:39
3 Lee Ordonez 2:05:56
4 Sean Passage 2:09:52
5 Ryan Eisele 2:14:23
6 Dax Turner 2:14:27
7 PAT KUDSZUS 2:27:17
8 Jeremy Warnicke 2:39:07
9 Todd Embree 2:41:36

Singlespeed Women

Name Time
1 Alice Drobna 2:30:59
2 Lisa Belair-Sullivan 2:36:19
3 Ellen Miller 2:43:51