Mt. Tabor Series

Portland, OR
June 22, 2011

Part of the Mt. Tabor Series

If you have questions or corrections, please email Kelli Schauer.

Updated June 25, 2011 at 6:49 PM

Category 3 Men

Num Name Team Age City
1 551 Joe Dengel 28 Milwaukie
2 3173 Chris Thomas Swanson Thomas and Coon 26 Portland
3 3061 Clint Culpepper Embrocation Cycling 31 Portland
4 3081 Alexander Clemens Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25 Portland
5 4165 Bennett Shane Portland State University 27 Portland
6 694 Joshua LeBus Bridgetown Velo 38 Portland
7 3203 Shane Fletcher Veloce Racing 39 Portland
8 4276 Timothy Lang Trail Head Coffee Roasters 26 Portland
9 3197 Jeremy Dunn Embrocation Cycling 31 Portland
10 3140 Tyler Fought 30 Salt Lake City
11 740 Robert Carver Ironclad Performance Wear 30 Portland
12 3076 Zachary Utz Ruckus Test Team 27 Portland
13 575 Mike Bene Yard Dawgs Book Club 44 Portland
14 4199 Evan Siroky Guinness Cycling Team 26 Portland
15 3137 Alex Lightman Guinness Cycling Team 25 portland
16 3228 Kyle Murphy 20 Portland
17 621 Matt Lyons University of Denver 20 Portland
18 3167 william Henterly rgf felt 0
19 16 Christopher Connelly Biowheels Racing
20 766 Andrew Utz HPChiro/Alpine Mortgage Planning 29 Portland
21 4410 Michael Lilienthal Team S+M 27 Portland
22 637 Trevor O'Neal Gentle Lovers 31 Portland
23 670 Shawn Small Ruckus Test Team 27 Portland
24 3116 Rick Metz NoMads Bicycle Racing Team 43 Portland
25 509 Cal Stone 1 Error 52 Camas
26 784 brett boyles United Finance 41 lake oswego
27 625 Kevin Condron Gentle Lovers 38 Portland

Category 4 Men

Num Name Team Age City
1 4375 Jason Borum Jens Voigt's Army 34 Portland
2 4481 dave davis 33 Portland
3 5055 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 damascus
4 4499 Michael Selinger 31 Portland
5 4185 Isaac Potoczny-Jones 1 Error 32 Portland
6 4309 Sean Corey Trusty Switchblade 28 Portland
7 5125 Zach Rotstein West End Bikes/Specialized 21 Portland
8 5890 Crossett Freilinger 25 Portland
9 4244 James Buckroyd 37 Portland
10 5360 Brian Kesselman Diamond Law Cycling Team 35 Portland
11 19 Alex Accetta Team Beer
12 5716 Blair Warner Portland State University 30 Portland
13 4221 Spencer Follen CAPA Cycling Team 25 portland
14 4134 Michael Rueter Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland
15 4314 James Ramey bicycleattorney.com 21 Portland
16 4403 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 46 Beaverton
17 5041 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 Portland
18 4213 Matthew Studer 26 Portland
19 4064 Troy Sexton Cycle Smart 28 Portland
20 4328 John Porter 36 Portland
21 5582 Nick Makanna Team S+M 23 Portland
22 8017 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 15 Portland
23 4136 John Lin Hammer Velo 28 Portland
24 4026 Julian Deiss 34 Portland
25 4323 Tony Curtis North River Racing 44 Vancouver
26 18 christopher brown
27 4168 Mark Koller Ironclad Performance Wear 34 Portland
28 4171 Aaron Aikin Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland
29 4366 Kevin Driscoll bicycleattorney.com 36 Portland
30 5257 Robert Grunau Guinness Cycling Team 32 Portland
31 5248 Kevin Cave 31 Milwaukie
32 4507 Joshua Hanselman Plunk Cycling 36 Newberg
33 4601 David Bisers
34 5456 Scott Ballard Half Fast Velo 45 Portland
35 4070 James Webb Beaverton Bicycle Club 45 Portland
36 4190 Mark Armstrong 41 Portland
DNF 4406 Kevin Ward Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Portland
DNF 4132 Andrew Dillon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland
DNF 4219 Wil Catlin Nike Cycling 46 Portland

Category 4 Women

Num Name Team Age City
1 237 Lindsay Kandra 1 Error 34 Portland
2 7361 Anne Heiner 26 Portland
3 7209 Kristi Carver 38 Beaverton
4 7143 Alexandria Schultz Ironclad Performance Wear 25 Portland
5 3066 Alanna Woods Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
6 7061 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Portland
7 7040 Cat Moscibrocki Hammer Velo 36 Portland
8 24 Rachel GEITER Whitman College
9 7050 Jennifer Leonard 31 Portland
10 7144 Sara Stiles West End Bikes/Specialized 36 Portland
11 7101 Eryn Barker West End Bikes/Specialized 33 Portland

Category 5 Men

Num Name Team Age City Notes
1 5245 Kent Ross Word-RCB by Cyclisme 15 Portland
2 5139 Colin Daniel 33 Portland
3 5413 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 27 Portland
4 3034 Gabriel Rowe
5 7366 Daniel Sharp
6 5758 Joe VanLeuven Team ESC Sports - Bio Racer 55 Portland
7 4 Jordan Landstrom
8 5345 Levi Arzie Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Donald
9 5062 Andy Leritz
10 5875 Michael Scalzo 29 Portland
11 14 not on registration
12 5 Andrew Marges
13 5844 Andrew Landstrom 19 Portland
14 12 Jeff Crawford
15 11 Simon Robins
16 5077 dennis bley 44 Portland
17 5752 Justin Tutor 27 Portland
18 5842 Andi Greisel 28 Portland
19 5364 Scott McKnight Team Bike Tires Direct 42 Gresham
20 5241 Adam Angert Beaverton Bicycle Club 26 Portland
21 5102 Mark Castle Portland Velo 47 Portland
22 5071 Michael Fletcher Bridgetown Velo 28 Portland
23 5804 William Knaust Team ESC Sports - Bio Racer 52 Bush Prairie
24 5795 Mark Mandigo 43 Portland
25 5583 Justin Drawbert Portobello-A Better Cycle 24 Portland
26 5492 Joseph Ryan 29 Portland
27 7365 John Fritz Team Slow 27 Portland
28 5712 Klaus Ochs Team Slow 45 Portland
29 5762 Oliver Henderson Rhode Island School of Design 21 Portland
30 5616 Brian Happ 34 Portland
31 13 Kenneth Elser
32 9 Clay Giberger
33 5099 Steven Russell Portland Velo 52 Portland
34 5660 Chris Roberts 40 Portland

Fixed Gear

Num Name Team Age City
1 798 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 29 PORTLAND
2 5847 Edward Groth Team Slow 30 Portland
3 5248 Kevin Cave Milwaukie
4 5431 John Howe Team Beer 41 portland
5 4601 David Bisers
6 10 Bob Libby
7 7367 Ben Salzberg Team Slow Portland
8 4393 Dieter Hoffmann Team S+M 54 Portland
9 5864 Tomas Quinones Team Slow Portland
10 5005 Einar Traa Portland Velo Portland
11 7020 Kristin Bott Team Slow 30 portland

Masters Men

Num Name Team Age City
1 853 Scott POWELL Veloce Racing 42 Portland
2 808 Tim Butler West End Bikes/Specialized 45 Portland
3 466 John Mitchem West End Bikes/Specialized 49 Portland
4 3167 william Henterly rgf felt 45
5 538 Karl Choltus Harder Cycling 46 Portland
6 662 Eirik Schulz West End Bikes/Specialized 40 Portland
7 4078 Jonathan Nelson Team ESC Sports - Bio Racer 44 Portland
8 379 Mark Crawford Ironclad Performance Wear 45 Lake Oswego
9 934 christian tresser West End Bikes/Specialized 44 Portland
10 509 Cal Stone 1 Error 52 Camas
11 3191 joseph fricke 1 Error 46 portland
12 3152 Craig Ruby Lucky 13 41 Portland
13 325 Wade Goff Half Fast Velo 40 Sherwood
14 7359 Tom Will NoMads Bicycle Racing Team 42 Portland
15 585 Casey Patton 54 Portland
16 4110 Jim Fox United Finance 53 Portland
17 707 Steve Long Team ESC Sports - Bio Racer 58 Milwaukie
18 4327 Shawn McCloud Half Fast Velo 49 Portland
19 683 Terry Knight 56 Vancouver
20 3116 Rick Metz NoMads Bicycle Racing Team 43 Portland
21 360 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 45 Gresham
22 582 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 43 Camas
23 628 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized 43 Portland
24 4052 Kevin Billingsley Team Bike Tires Direct 48 Portland
25 672 J.Michael Manning Medoyeff Vodka/Team CycleOne 56 Portland
26 790 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized 40 Portland
27 677 Terry Keele HPChiro/Alpine Mortgage Planning 48 West Linn
28 627 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 54 Beaverton
DNF 5848 Russell Morton 59 Eugene

Masters Women

Num Name Team Age City
1 7166 Laura Trace 45 Portland
2 259 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 45 Gresham
3 254 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 50 Milwaukie
4 407 Daphne Moore Hammer Velo 45 Portland
5 7090 Martina Ralle Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 Portland
6 7149 Angela Horton Gapay Hammer Velo 45 Cornelius
7 7086 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 44 Portland

Senior Men

Num Name Team Age City
1 17 Ryan Trebon
2 831 Brendan Treacy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26 Portland
3 146 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 27 Portland
4 794 Michael Palmer Veloce Racing 25 Portland
5 328 David Sherman Bridgetown Velo 46 Portland
6 973 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26 Portland
7 150 John Bravard Cyclepath Racing 43 Portland
8 111 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland
9 883 Christopher Dubois Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22 Portland
10 46 Patrick Marzullo Embrocation Cycling
11 882 Michael Benno Veloce Racing 43 Portland
12 894 Michael Gallagher Cyclepath Racing 38 Portland
13 915 Matthew Karre River City Bicycles 31 Portland
14 3001 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22 Portland
15 3101 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Portland
16 128 Mathew Braun Team S+M 38 Portland
17 3134 Sean Babcock Team S+M 28 Beaverton
18 3199 jonathan McCoy Ironclad Performance Wear 25 Portland
19 803 Matt Mahoney Gentle Lovers 33 Portland
20 798 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 29 PORTLAND
21 187 Joseph King Guinness Cycling Team 30 Portland
22 971 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear 26 Portland
23 684 Cary Miller Team S+M 39 Portland
24 193 Aaron Coker HPChiro/Alpine Mortgage Planning 36 Tigard
25 730 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team 30 Portland
26 325 Wade Goff Half Fast Velo 40 Sherwood

Senior Women

Num Name Team Age City
1 480 Anne Davis Usher Upper Echelon Fitness 32 Portland
2 418 Sara Fletcher Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 26 Portland
3 296 Erin Playman Gentle Lovers 37 Portland
4 464 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear 26 Portland
5 239 Amy Campbell IBKC 32 Portland
6 204 Megan Chinburg Upper Echelon Fitness 32 Portland
7 214 Lindsay Fox Athletes Lounge 28 Portland
8 233 Mindy Simmons 36 Portland
9 225 Anna Vaughn Hammer Velo 35 portland
10 7110 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness 30 Portland
11 473 Mielle Blomberg Team S+M 40 Portland