Dirty Circles

Portland, OR
Sun, March 3 to Sun, March 17, 2013

Final Series Standings

If you have questions or corrections, please email Athlete Path.

Updated May 23, 2013 at 2:03 PM

Junior

Name Team Race 1 Race 2 Race 3 City Points
1 Kent Ross Trailhead Coffee Roasters 100.0 96.0 96.0 Portland 292
2 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 60.0 70.0 118.0 Portland 248
3 Keegan O'Neill Trailhead Coffee Roasters 80.0 118.0 Portland 198
4 Braden Fridell Beaverton Bicycle Club 64.0 60.0 Milwaukie 124
5 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 40.0 36.0 45.0 Vancouver 121
6 Riley McCammon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50.0 57.0 Happy Valley 107
7 Jonathan Howland PDX Devo Junior Cycling 45.0 40.0 Gresham 85
8 Harry Zimba Beaverton Bicycle Club 74.0 Lake Oswego 74
9 Brian Connelly 26.0 36.0 62
10 Paul Furst Camas Bike and Sport 29.0 32.0 Vancouver 61
11 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 36.0 24.0 Portland 60
12 Kyler Ervin Capitol Velo 29.0 24.0 Gaston 53
13 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling 32.0 20.0 Camas 52
13 Joshua Tsen 52.0 52
15 Eben Horacek Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 32.0 Happy Valley 32
16 Nathanael Hart Hapi-Go! 29.0 Washougal 29
17 Sharon Hart Hapi-Go! 26.0 Washougal 26
18 Freddy Anderson Beaverton Bicycle Club 22.0 Beaverton 22

Masters Men 1/2/3

Name Team Race 1 Race 2 Race 3 City Points
1 Jason Riffle 100.0 62.0 62.0 224
2 Dave Campbell Hutch's-Slocum-Co-Motion 32.0 100.0 50.0 Newport 182
3 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 80.0 98.0 Portland 178
4 Kyle Brown Therapeutic Associates PDX Cycling 55.0 74.0 Portland 129
5 Paul Bourcier Dark Horse 116.0 Eugene 116
6 Duncan Oliphant Therapeutic Associates PDX Cycling 40.0 40.0 29.0 portland 109
7 Robin Wessel HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 36.0 36.0 24.0 Tigard 96
8 Brad Gebhard 8.0 80.0 6.0 94
9 Sage Freeman Planet X p/b On One 60.0 11.0 Salem 71
10 William Zale West End Bikes/Specialized 60.0 Portland 60
11 Mark Crawford Ironclad/Yakima 22.0 13.0 18.0 Lake Oswego 53
12 christian tresser 50.0 50
12 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 26.0 24.0 Portland 50
14 Mike Stockton Planet X p/b On One 13.0 2.0 32.0 Salem 47
15 Thomas Cody Dark Horse 45.0 portland 45
15 john mitchem 45.0 45
17 Craig Broberg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 18.0 18.0 7.0 Tualatin 43
18 David Haag 6.0 32.0 West Linn 38
18 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling 22.0 16.0 Vancouver 38
20 Roger Lloyd Therapeutic Associates PDX Cycling 16.0 20.0 Portland 36
20 William O'Donnell Vertebrata Chiropractic Cycling 36.0 Corvallis 36
20 Steven R Holland Illy Coffee-River City Bicycles 24.0 12.0 Portland 36
23 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 31.0 Portland 31
23 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club 5.0 26.0 tigard 31
25 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 29.0 Lake Oswego 29
25 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 29.0 Portland 29
27 Dickie Mallison Elk Cove Vineyards 14.0 14.0 Portland 28
28 Scott Harman HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 15.0 12.0 Lake Oswego 27
29 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles 26.0 Portland 26
30 Chris Hamilton 22.0 22
31 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 10.0 11.0 Portland 21
31 David Saltzberg Rebound/Tireless Velo 16.0 5.0 Vancouver 21
33 Patrick Palmer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 20.0 West Linn 20
33 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 20.0 Portland 20
33 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 0.0 20.0 Keizer 20
36 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 3.0 13.0 Hood River 16
37 Stewart Myers Vertebrata Chiropractic Cycling 15.0 Philomath 15
38 John Browning Evolution Racing Team/River City Bicycles 14.0 Portland 14
39 Jeff Mitchem VC Roger 12.0 Portland 12
40 Jonathan Puskas Jonathan Puskas 11.0 Lake Oswego 11
41 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles 0.0 10.0 Lake Oswego 10
41 Michael Benno Dark Horse 10.0 Portland 10
43 Brant Buchholz 9.0 Lake Oswego 9
43 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 9.0 Portland 9
43 Joe Zauner 0.0 9.0 Portland 9
46 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 8.0 Ridgefield 8
46 Neil Green Therapeutic Associates PDX Cycling 8.0 Fairview 8
48 Kristina Hughes Hutch's-Slocum-Co-Motion 7.0 Sherwood 7
48 Tim Coffey 7.0 7
50 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 0.0 5.0 Portland 5
51 David Mackintosh Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 4.0 Hood River 4
51 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 4.0 Gresham 4
51 Sal Collura SLOCUM Race Team 4.0 Camp Adair 4
54 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 3.0 Sherwood 3
54 Robert Vigeant BriHOP Cycling 3.0 Gresham 3
56 Erik Anderson 2.0 2
56 David Jackson Hutch's-Slocum-Co-Motion 2.0 Portland 2
58 Aaron Coker HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 1.0 Tigard 1
58 Jason Feig Portland Velo Racing Team 1.0 Clackamas 1
58 Sean Thielen HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 1.0 Portland 1

Masters Men 3/4

Name Team Race 1 Race 2 Race 3 City Points
1 Peter Seelig Dr Will Bar 80.0 57.0 96.0 Lake Oswego 233
2 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles 60.0 36.0 100.0 Hood River 196
3 Dave Dezellem Ironclad/Yakima 100.0 60.0 32.0 Hillsboro 192
4 Andrew Hayes Rogue / Mt. View Cycles 22.0 74.0 55.0 White Salmon 151
5 Joel Crouch Ironclad/Yakima 0.0 116.0 26.0 Vancouver 142
6 Sasha Lacey Portland Velo Racing Team 8.0 98.0 15.0 Portland 121
7 Doug Brecht crank 29.0 29.0 36.0 Portland 94
8 bruce carter Team ESC Sports - Bio Racer 7.0 32.0 50.0 oregon city 89
9 Steve Swanson Team ESC Sports - Bio Racer 36.0 24.0 26.0 Portland 86
10 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 50.0 22.0 Portland 72
11 Jerrol Lackey West End Bikes/Specialized 14.0 26.0 30.0 Portland 70
12 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40.0 20.0 Portland 60
12 Jamie Mikami Rubicon 60.0 Portland 60
14 Matt Edler crank 22.0 32.0 Portland 54
15 Jonathan Nelson Team ESC Sports - Bio Racer 9.0 40.0 Portland 49
16 David Masuda crank 45.0 Portland 45
17 Geoff Grummon crank 40.0 Portland 40
18 Jason Feig Portland Velo Racing Team 15.0 24.0 Clackamas 39
19 Sean Bergman Portland Velo Racing Team 13.0 12.0 13.0 Sherwood 38
20 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 32.0 Sherwood 32
20 Kevin O'Connell Hammer Velo 12.0 20.0 Portland 32
22 Erik Bakker Ironclad/Yakima 29.0 Portland 29
23 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky 26.0 Portland 26
24 Rick Upton crank 24.0 Portland 24
25 Vince Blaney Dr Will Bar 10.0 6.0 7.0 Portland 23
26 Steve Long Team ESC Sports - Bio Racer 6.0 16.0 Milwaukie 22
27 Christopher Hoops 11.0 10.0 Camas 21
27 jon thomsen Dr Will Bar 18.0 3.0 Lake Oswego 21
29 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 20.0 Albany 20
30 Jeff Wygant Team Highlander 18.0 longview 18
30 David Thielen II Dr Will Bar 0.0 16.0 2.0 Vancouver 18
32 Dean Anderson crank 16.0 Vancouver 16
33 Chad Smelter crank 15.0 Portland 15
33 Joe Hamilton 4.0 11.0 Vancouver 15
35 Dave Aldersebaes Ironclad/Yakima 1.0 13.0 Portland 14
35 Rob Thompson Ironclad/Yakima 5.0 9.0 Portland 14
35 Larry Hiday Ironclad/Yakima 0.0 14.0 Battle Ground 14
38 7.0 5.0 12
39 Neil Green Therapeutic Associates PDX Cycling 11.0 Fairview 11
40 Doug Palmer Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 10.0 West Linn 10
41 Nick Blacklock crank 0.0 9.0 Happy Valley 9
42 Kevin Driscoll Ironclad/Yakima 8.0 Portland 8
42 Joe Martin Ironclad/Yakima 8.0 Vancouver 8
44 Jason Fleming Portland Velo Racing Team 1.0 6.0 Portland 7
45 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5.0 Portland 5
46 David Saltzberg Rebound/Tireless Velo 4.0 Vancouver 4
46 Ryan Altman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 4.0 Bend 4
48 Jesse Luckett 3.0 3
48 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky 3.0 corvallis 3
50 Greg Estes Hammer Velo 2.0 Portland 2
50 Ronald Brigham Team ESC Sports - Bio Racer 0.0 2.0 Oregon City 2
52 Mark Koller Ironclad/Yakima 0.0 1.0 Portland 1

Masters Men 4/5

Name Race 1 Race 2 Race 3 Points
1 Darren Ferris 100.0 96.0 48.0 244
2 Shane Gibson 22.0 78.0 118.0 218
3 Bradley Maier 112.0 64.0 176
4 Aaron Even 45.0 36.0 57.0 138
5 Andrew Marges 45.0 80.0 125
6 Kevin Billingsley 50.0 50.0 100
7 Scott McKnight 60.0 29.0 89
8 Matthew Schwartz 80.0 5.0 85
9 Johnny Burrell 14.0 60.0 74
10 Mark Langston 32.0 24.0 56
11 Adam Tate 24.0 10.0 20.0 54
12 Vincent Plaza 12.0 20.0 18.0 50
12 Jamie Fitzgerald 36.0 14.0 50
12 Steve Holmes 50.0 50
12 Derek McCammon 50.0 50
16 Jon Gornick 40.0 8.0 48
17 R Dean Bailey 20.0 26.0 46
18 Dennis Starkey 7.0 36.0 43
19 Thomas Orth 29.0 12.0 41
20 Ryan Morgan 36.0 36
21 Martin Lisk 32.0 32
22 Stanley L. Saviage 15.0 16.0 31
23 Jeff Boehlke 29.0 29
24 Ben Needham 26.0 26
24 Lukas Hermes 26.0 26
26 Keyon Maljai 24.0 24
27 Brandon Cornejo 22.0 22
28 Darren Smith 4.0 15.0 19
29 Jamie Laird 18.0 18
29 Richard Horacek 18.0 18
31 Matthew S Martel 16.0 16
31 Donald Newlands 16.0 16
33 Scott Trautman 15.0 15
34 grant collins 14.0 14
35 Stewart Campbell 13.0 13
35 Chuck Woosley 13.0 13
35 Mark Jensen 13.0 13
35 Tom Kelly 10.0 3.0 13
39 mike meier 12.0 12
40 Bill Valenta 11.0 11
40 Stefan Furst 11.0 11
40 Geoff Rinella 11.0 11
43 Joe Kim 9.0 9
43 Danny Pettit 9.0 9
45 Wayne Boyle 6.0 6
46 David Smith 2.0 2
47 Jon Ragsdale 1.0 1

Men 1/2/3

Name Team Race 1 Race 2 Race 3 City Points
1 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 80.0 76.0 61.0 Eugene 217
2 Mark Porcella 60.0 80.0 Portland 140
3 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 45.0 94.0 Portland 139
4 Clint Culpepper Team Wooly Mammoth 22.0 100.0 2.0 Portland 124
5 Colby Wait-Molyneux Hagens-Berman LLP Cycling 100.0 16.0 Vancouver 116
6 Grant McElroy Team Specialized Racing 16.0 60.0 36.0 Portland 112
7 Brad Winn 100.0 100
8 Kent Ross Trailhead Coffee Roasters 15.0 45.0 29.0 Portland 89
9 Mike Stockton Planet X p/b On One 29.0 32.0 3.0 Salem 64
10 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 50.0 12.0 Portland 62
11 Grant Boursaw Gregg's/Trek 60.0 Clatskanie 60
12 Byron Breeden Guinness Cycling Team 18.0 38.0 Hood River 56
13 Alex Yale Therapeutic Associates PDX Cycling 50.0 Portland 50
14 Garrett McAllister 24.0 18.0 6.0 bend 48
15 Jason Riffle 0.0 18.0 27.0 45
16 Kyle Brown Therapeutic Associates PDX Cycling 40.0 Portland 40
16 Thomas Cody Dark Horse 40.0 portland 40
16 Nelson Eric Soraz Racing p/b CAPA 40.0 Battleground 40
19 Mike Kath Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 15.0 22.0 portland 37
20 Brad Gebhard 36.0 36
20 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 0.0 36.0 Vancouver 36
22 David Masuda crank 32.0 Portland 32
22 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles 32.0 Portland 32
22 Evan Siroky Evan Siroky 3.0 29.0 Portland 32
25 David Sherman Bridgetown Velo 29.0 Portland 29
26 Chris Hamilton 26.0 26
26 Paul Bourcier Dark Horse 26.0 Eugene 26
26 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 26.0 Hood River 26
29 Galen Mittermann HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 24.0 Eugene 24
29 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 0.0 24.0 Portland 24
29 Casey Ehrman Therapeutic Associates PDX Cycling 14.0 10.0 Portland 24
32 Andrew Neill Rolf Prima 12.0 10.0 Marylhurst 22
32 Logan Evans Vertebrata Chiropractic Cycling 0.0 22.0 Hillsboro 22
34 Dave Campbell Hutch's-Slocum-Co-Motion 9.0 12.0 Newport 21
35 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20.0 Portland 20
35 Stewart Myers Vertebrata Chiropractic Cycling 20.0 Philomath 20
35 Adam Angert Beaverton Bicycle Club 0.0 20.0 Portland 20
38 sam schartz Hutch's-Slocum-Co-Motion 18.0 Eugene 18
39 Trevor Spahr HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 16.0 Portland 16
40 Davis Hand 2.0 13.0 Portland 15
40 Ryan McCracken HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 11.0 4.0 Vancouver 15
42 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 14.0 Keizer 14
43 John Browning Evolution Racing Team/River City Bicycles 13.0 Portland 13
43 Sage Freeman Planet X p/b On One 8.0 5.0 Salem 13
43 Chris Wright Rapha Racing NW 13.0 Portland 13
46 Cole Hilton Vertebrata Chiropractic Cycling 11.0 Corvallis 11
46 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 11.0 Portland 11
48 Daniel Penner ironclid 10.0 portland 10
48 Roger Lloyd Therapeutic Associates PDX Cycling 10.0 Portland 10
50 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling 9.0 PORTLAND 9
51 Alexander Clemens Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 4.0 4.0 Hood River 8
51 Cristian Fuentes crank 3.0 5.0 Portland 8
51 Robin Wessel HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 8.0 Tigard 8
51 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club 8.0 tigard 8
55 Steven R Holland Illy Coffee-River City Bicycles 7.0 Portland 7
55 Warren Atkey 7.0 7
55 Aaron Aikin Dr Will Bar 7.0 Portland 7
58 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling 6.0 Portland 6
58 Scotty Carlile ScottyCarlile.com 6.0 Bend 6
60 Keegan O'Neill Trailhead Coffee Roasters 5.0 Portland 5
61 Joe Zauner 2.0 Portland 2
61 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling 1.0 1.0 Vancouver 2
63 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 1.0 Portland 1

Men 4/5

Name Team Race 1 Race 2 Race 3 City Points
1 Kris Fischer Heartstrings Cycling 100.0 114.0 26.0 Portland 240
2 Alex Nelson Chinook Cycling Club 8.0 96.0 64.0 Kennewick 168
3 Michael Zaccaro Soraz Racing p/b CAPA 80.0 50.0 32.0 Portland 162
4 Will Hawkins 24.0 116.0 Portland 140
5 David Baldwin 36.0 45.0 58.0 Portland 139
6 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 0.0 50.0 80.0 bend 130
7 Josiah Zukowski 22.0 78.0 29.0 129
8 Nils Tillstrom BriHOP Cycling 45.0 32.0 36.0 Portland 113
9 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 26.0 36.0 Portland 62
10 Bradley Hogan Lost Highway 60.0 Portland 60
10 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 60.0 Happy Valley 60
12 William McColloch 3.0 30.0 18.0 Portland 51
13 Bradley Maier Therapeutic Associates PDX Cycling 50.0 Portland 50
14 Timothy Olin-sipe Beaverton Bicycle Club 0.0 26.0 22.0 Beaverton 48
15 Logan Trammell Hapi-Go! 45.0 Scio 45
16 Christopher Joy-Webb Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 15.0 29.0 Portland 44
17 Phil Webster 40.0 Portland 40
18 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 0.0 36.0 Beaverton 36
19 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13.0 22.0 portland 35
20 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 20.0 14.0 Washougal 34
20 Andrew Hawley Lost Highway 4.0 30.0 Portland 34
22 mark bailey 9.0 24.0 Portland 33
23 Nathan Etzel Soraz Racing p/b CAPA 32.0 Portland 32
24 douglas sproston 29.0 Portland 29
25 John Lin Therapeutic Associates PDX Cycling 20.0 Portland 20
26 Johnny Burrell 18.0 Portland 18
27 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA 16.0 Battle Ground 16
27 andrew kroger 16.0 portland 16
27 Stephen Pechtol Trailhead Coffee Roasters 16.0 Portland 16
30 ben corbalis 15.0 15
31 Jeff Crawford 14.0 Portland 14
32 Chad Butler Hapi-Go! 13.0 Scio 13
33 Eric Speakman Lost Highway 12.0 Portland 12
34 Anthony Roberts Lost Highway 11.0 Portland 11
35 Erik Borghoff NuVision Cyclery 10.0 Portland 10
36 Justin Zimmerman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 7.0 Portland 7
37 Clinton Seal 6.0 6
38 Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 5.0 Portland 5
39 Adam Engelmeyer Lost Highway 2.0 Portland 2
40 Y Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 1.0 Tigard 1

Women 1/2/3

Name Team Race 1 Race 2 Race 3 City Points
1 Amy Shepard Bike Gallery - Bontrager Trek 60.0 94.0 42.0 Portland 196
2 Anna Christiansen Ironclad/Yakima 116.0 78.0 Portland 194
3 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 50.0 110.0 Vancouver 160
4 Stacy Westbrook Therapeutic Associates PDX Cycling 26.0 78.0 45.0 Portland 149
5 Kristina Hughes Hutch's-Slocum-Co-Motion 36.0 36.0 50.0 Sherwood 122
6 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 100.0 Portland 100
7 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling 50.0 36.0 Hillsboro 86
8 Anne Davis Usher Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 80.0 Portland 80
8 Lelah O'Shaughnessy 80.0 80
10 Stephanie Croy Therapeutic Associates PDX Cycling 57.0 14.0 Portland 71
11 Mielle Blomberg Team S+M 42.0 20.0 Portland 62
12 Andrea Fisk-Beardsley Gentle Lovers 40.0 13.0 Portland 53
13 Jeanne Beko 15.0 26.0 10.0 51
13 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 40.0 11.0 Portland 51
15 Hannah McDade Exergy Twenty16 Jnr Development 29.0 18.0 Tigard 47
16 Courtney Gould Therapeutic Associates PDX Cycling 46.0 Portland 46
17 Sara Fletcher West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 45.0 Portland 45
18 Alana Armstrong Ironclad/Yakima 24.0 16.0 Portland 40
18 Leia Tyrrell Ironclad/Yakima 40.0 Corvallis 40
20 Bre Rue Planet X p/b On One 32.0 Portland 32
20 Daphne Moore Hammer Velo 32.0 Portland 32
22 Sharon Anderson Ironclad/Yakima 16.0 15.0 Portland 31
23 Jenn Levo Ironclad/Yakima 29.0 Portland 29
23 Erin Playman 29.0 29
25 Amy Campbell River City Bicycles Women's Team 24.0 Portland 24
26 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 22.0 Longview 22
27 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 20.0 Portland 20
28 Michelle Gross 18.0 Portland 18
29 nissy Cobb 12.0 12

Women 4/5

Name Team Race 1 Race 2 Race 3 City Points
1 Lara Kessler Ironclad/Yakima 80.0 80.0 110.0 Portland 270
2 Brenna Wrye-Simpson Ironclad/Yakima 45.0 76.0 60.0 Portland 181
3 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 60.0 59.0 36.0 Portland 155
4 Robin Gumpert Filth and Fury 60.0 80.0 Portland 140
5 Niina Jamsja Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 118.0 Portland 118
6 Hannah McDade Exergy Twenty16 Jnr Development 100.0 Tigard 100
7 rachel bagley IRA Ryan Cycles Cross Team 50.0 26.0 Portland 76
7 Vicky Hanson 36.0 40.0 portland 76
9 Alexandria Schultz Ironclad/Yakima 40.0 13.0 Portland 53
10 Jen Powell 29.0 22.0 51
11 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 50.0 Beaverton 50
12 Susannah Hart Hapi-Go! 46.0 Washougal 46
13 Lisa Heathman bicycleattorney.com 45.0 Portland 45
14 Allison Medellin Hammer Velo 41.0 Portland 41
15 Annie Bertucio 40.0 Portland 40
16 Vivian Satterfield Ironclad/Yakima 24.0 14.0 Portland 38
17 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 36.0 Portland 36
17 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary 36.0 36
17 Diane Smith 36.0 Hillsboro 36
20 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 32.0 Portland 32
20 Kate Massey Filth and Fury 32.0 Portland 32
22 Katie Nelson 29.0 29
23 Christine A Holland Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 28.0 Portland 28
24 Lisa George Trailhead Coffee Roasters 26.0 Portland 26
25 Tess Weir 24.0 24
26 Erin Lolich 15.0 15