High Desert Omnium: Time Trial: Combined

Bend, OR
August 25, 2007

Part of the Time Trial

Updated September 18, 2013 at 1:37 PM

Combined

Name Team Category Time
1 Matt Dooley Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Juniors 16-18 15:04
2 Andy Su Cascade Foot Clinic Juniors 13-15 17:38
3 Ryan Lucas Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Juniors 13-15 18:10
4 Paxton Deuel MBSEF Cycling Team Juniors 13-15 18:28
5 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club Juniors 10-12 19:13
6 Cameron Carrick MBSEF Cycling Team Juniors 10-12 19:44
7 Steven Jokerst Juniors 10-12 20:06
8 Sean Passage Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Pro 1/2 Men 20:45
9 Walker Sorlie Juniors 10-12 20:55
10 david richter Ital Pasta Pro 1/2 Men 21:04
11 Galen Mittermann Midtown Direct Racing Pro 1/2 Men 21:20
12 Mitchell Stevens Sunnyside Sports Juniors 10-12 21:37
13 David Kuhns Midtown Direct Racing Category 3 Men 21:41
14 Scott Toll De Salvo Custom Cycles Masters 35+ 3/4/5 21:43
15 Michael Gallagher Team Bobs-bicycles.com Pro/1/2 Men 21:43
16 Brandon Dyer Team S.A.D. Category 4/5 Men 21:47
17 Dan Vrijmoet Hutch's-Eugene Pro 1/2 Men 21:49
18 Hans Bielat Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Category 3 Men 21:58
19 Erik Huston Hutch's-Eugene Pro 1/2 Men 21:59
20 Scott Seaton Linn Masters 35+ 3/4/5 22:00
21 David DeRoche Land Shark Pro 1/2 Men 22:01
22 Jamin Aasum Bridgetown Velo Category 4/5 Men 22:30
23 Dave Skinkle Sunnyside Sports Masters 35+ 3/4/5 22:32
24 Steven R Holland United Finance Pro 1/2 Men 22:34
25 Austin Arguello United Finance Category 3 Men 22:39
26 Spencer Gray Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles Category 3 Men 22:41
27 Gregg Strome Hutch's Bend Masters 35+ 3/4/5 22:42
28 Kristi Green Desalvo Custom Cycles Racing Women 1/2/3 22:43
29 Brian Vollmer-Buhl Category 3 Men 22:55
30 Ambrose Su Cascade Foot Clinic Masters 35+ 3/4/5 22:58
31 Sean Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions Masters 35+ 3/4/5 23:03
32 Gary Malcolm Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Masters 35+ 3/4/5 23:03
33 Kennett Peterson University of Oregon Cycling Club Category 3 Men 23:04
34 Wade Goff Half Fast Velo Masters 35+ 3/4/5 23:11
35 John O'Brien North River Racing Masters 35+ 3/4/5 23:12
36 Greg VanScholten-Crawford Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Masters 35+ 3/4/5 23:17
37 James Newman Masters 35+ 3/4/5 23:20
38 Allen Kraft North River Racing Masters 35+ 3/4/5 23:23
39 Michael Widmer Rebound Sports Performance Lab Masters 35+ 3/4/5 23:29
40 Bill Robberson De Salvo Custom Cycles Masters 35+ 3/4/5 23:31
41 George Hegarty Sunnyside Sports Category 4/5 Men 23:33
42 Doug Smith Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Masters 35+ 3/4/5 23:39
43 Greg Bruce Hutch's Bend Masters 35+ 3/4/5 23:41
44 Terry Keele West Masters 35+ 3/4/5 23:47
45 Zach Gilmour Category 4/5 Men 23:53
46 Pat Sagers Hutch's-Eugene Category 4/5 Men 23:53
47 Manuel Mejia OrganicAthlete Category 4/5 Men 23:56
48 Steve Wursta Fresh Air Sports Category 4/5 Men 24:02
49 Brett Johnson Category 4/5 Men 24:05
50 Thane Jennings Sunnyside Sports Masters 35+ 3/4/5 24:07
51 Judy Richardson Sorella Forte Women 4/Masters 24:13
52 Joshua Walker Ironclad Performance Wear Category 4/5 Men 24:18
53 Alex Reightley Veloce Racing Category 4/5 Men 24:19
54 Erik Haunold Veloshop Category 4/5 Men 24:19
55 Geoffrey Green Masters 35+ 3/4/5 24:23
56 Brad Brolin Sunnyside Sports Category 4/5 Men 24:25
57 Bryan Voytilla Ironclad Performance Wear Category 4/5 Men 24:25
58 Mandon Welch Category 4/5 Men 24:33
59 Mark Rasmussen Capitol Subaru Cycling Category 4/5 Men 24:39
60 Jade Wilcoxson Wolfhound Cycles Women 1/2/3 24:43
61 Jan Moss Team Group Health Women 4/Masters 24:49
62 Joanne Stevens Sunnyside Sports Women 1/2/3 24:53
63 John Sorlie Hutch's Bend Masters 35+ 3/4/5 24:53
64 Kitch Turner Category 4/5 Men 25:01
65 Bryan Foster Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles Masters 35+ 3/4/5 25:05
66 Chuck Woosley Category 4/5 Men 25:08
67 Jim Anderson Team Oregon/River City Bicycles Pro 1/2 Men 25:12
68 Byron Roe Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Category 4/5 Men 25:14
69 Bryan Foster Category 3 Men 25:15
70 Kim Rueter Sorella Forte Women 1/2/3 25:21
71 John Chandler Masters 35+ 3/4/5 25:32
72 jaini VS-Crawford Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Women 1/2/3 25:35
73 David Caplan Category 4/5 Men 25:37
74 Ericka Luckel Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Women 4/Masters 25:44
75 Ken Monaco Cycle Sport Category 4/5 Men 26:02
76 Jim Rantala WebCyclery.com Masters 35+ 3/4/5 26:08
77 Bart Qualls Marty's Cycle & Moore Category 4/5 Men 26:18
78 Gene Nelson Team Tuffstone Masters 35+ 3/4/5 26:28
79 mary ross NoMad Sports Club Women 4/Masters 26:32
80 Michele Gladieux Women 4/Masters 26:38
81 Thom Meyers Masters 35+ 3/4/5 26:54
82 Lillian Schiavo Poplollies Women 4/Masters 26:57
83 andy graham Category 4/5 Men 27:05
84 Jason Johnson Category 4/5 Men 27:20
85 Monica Freeman Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Women 1/2/3 28:32
86 Jurgen Fennerl Hutch's Bend Masters 35+ 3/4/5 31:44
87 Daniel Richardson Category 4/5 Men 32:04
88 Lawrence Hunter Masters 35+ 3/4/5 32:55