Alsea Falls MTB XC

Alsea Falls, OR
June 7, 2014

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated June 7, 2014 at 7:17 PM

Clydesdale 200+

Num Name Team Age City Time
1 255 Scott Housley 43 Pleasant Hill 1:44:32
2 256 Robert Gilbert Trinity Bikes 24 redmond 1:45:07
3 258 Eric Voigt 41 Sandy 2:39:29
DNF 257 Brian Witty 43

Elite Men

Num Name Team Age City Time
1 26 Barry Wicks 33 Bend 1:53:10
2 35 Sean Babcock Team S+M 31 Beaverton 1:53:38
3 27 Ryan Trebon 34 Bend 1:54:22
4 30 Patrick Means Team S+M 31 CORVALLIS 1:55:06
5 4 Keith Jennings 30 Corvallis 1:56:55
6 5 Tyler Fox Rocky Mountain Bicycles/Kuat Racks 20 Redmond 1:57:07
7 2 Adam Hadley Corvallis Cyclery Racing 33 Philomath 1:57:51
8 218 Jonathan Myers Team S+M 47 Portland 2:02:56
9 3 Shawn Rader 37 Hillsboro 2:11:26

Elite Women

Num Name Team Age City Time
1 6 Serena Bishop 35 bend 2:08:35
2 33 Alice Pennington 33 Portland 2:12:08
3 34 Karen Dewilfe Corvallis Cyclery Racing 36 Corvallis 2:24:13
4 28 Sue Butler River City Bicycles Women's Team 43 Portland 2:26:32

Expert (Category 1) Men 19-44

Num Name Team Age City Time
1 12 John Weathers Sunset Cycles 44 Tigard 2:00:44
2 8 Tim Goodall Islabikes 27 Portland 2:01:32
3 10 Billy Bergen Hutch's/Bend Dental 27 Bend 2:03:27
4 120 Shane Johnson Trinity Bikes 31 Redmond 2:03:38
5 126 Matt Betts Corvallis Cyclery Racing 44 Corvallis 2:04:14
6 276 Marek Litinsky Trusty Switchblade 34 Beaverton 2:08:39
7 25 Darren Jahn 41 Rogue River 2:13:38
8 9 Denny Rowe III 31 Philomath 2:18:13
9 125 Adam DeMarzo Bike Newport-Bier One 34 COOS BAY 2:18:33
10 11 Jeff Turner 44 Portland 2:18:58
11 7 Brian Foresta Civilian Velonauts 40 Portland 2:19:36

Expert (Category 1) Men 45+

Num Name Team Age City Time
1 123 Jeff Otto Sunset Cycles 52 Beaverton 2:03:47
2 98 Paul Thomasberg 52 Bend 2:05:18
3 13 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Portland 2:10:03
4 16 david hill 51 Dallas 2:13:30
5 121 Jerry Fox Echo Bike & Board 47 Irrigon 2:14:00
6 17 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 49 Hillsboro 2:20:26
7 15 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 48 Gresham 2:26:00
8 231 Jay Swavely Camas Bike and Sport 49 Vancouver 2:26:51
9 124 Matthew S Martel Interurban 49 Portland 2:40:53

Expert (Category 1) Women

Num Name Team Age City Time
1 19 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 48 Portland 2:26:55
2 20 Deanna Lloyd Team S+M 29 Corvallis 2:37:08
3 32 Mielle Blomberg Team S+M 43 Portland 2:57:29

Novice (Category 3) Men 19-39

Num Name Team Age City Time
1 118 Phillip M Trost Team S+M 38 Battle Ground 1:04:25
2 117 Josh Snyder 33 Corvallis 1:07:37
3 115 Chris Sarrett 35 Albany 1:09:00
4 298 Isidro Cruz 37 Newport 1:09:03
5 107 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team 33 lake oswego 1:12:56
6 294 Alex Visser Oregon Bike Shop Racing Team 22 Camas 1:21:29
7 109 Mike Gore 35 Springfield 1:24:54
8 112 cody mace 33 Eugene 1:39:54

Novice (Category 3) Men 40+

Num Name Team Age City Time
1 110 Garth Herring 43 Corvallis 1:03:56
2 234 Dale Webster Bike Newport-Bier One 56 South Beach 1:11:21
3 106 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 40 Portland 1:12:27
4 102 Phil Brothers 47 Bend 1:13:16
5 103 eric bryant 52 Newberg 1:15:34
6 297 Brian Danner 54 Lebanon 1:21:14
7 100 Chad Kimsey 45 Stayton 1:39:13

Novice (Category 3) Women 19-39

Num Name Team Age City Time
1 116 Kodi Snider Trinity Bikes 23 Redmond 1:10:12
2 279 Amanda Pile 27 Portland 1:21:31
3 283 Coretta Fells 35 Newport 2:15:59

Novice (Category 3) Women 40+

Num Name Team Age City Time
1 111 Heather Lynch Boneyard Cycling 44 Bend 1:22:45
2 101 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 59 Corvallis 1:26:46
3 271 Michelle Mishoe Smith&Nephew p/b West End Bikes 43 Portland 1:30:06
4 275 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky 53 Corvallis 1:31:09

Novice Men (Category 3) 10-13

Num Name Team Age City Time
1 114 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 13 eugene 1:03:44
2 119 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 1:36:35

Novice Men (Category 3) 14-18

Num Name Team Age City Time
1 270 Nathan Glade 17 Independence 1:01:32
2 278 Chris Rech 17 Monmouth 1:02:34
3 272 Matt Rech 15 Monmouth 1:03:40
4 104 Wylie Bryant River City Bicycles 17 Dundee 1:05:26
5 105 Ian Cole 16 Corvallis 1:06:48
6 280 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 Eugene 1:06:55
7 281 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 Eugene 1:10:59
8 108 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 1:16:57
9 274 JD Protiva 17 Monmouth 1:23:33
10 273 Joey Bales 17 Monmouth 1:25:23

Novice Women (Category 3) 10-13

Num Name Age City Time
1 299 Eva Smith 12 Grants Pass 2:16:36

Novice Women (Category 3) 14-18

Num Name Team Age City Time
1 277 Mandi Desmarteau 17 Independence 1:30:43

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Time
1 22 Jon Conway Trinity Bikes 34 Bend 2:03:28
2 24 J Brett Sicilian 30 Eugene 2:06:27
3 21 Seth Patla Rapha/River City Bicycles 37 Forest Grove 2:09:05
4 31 Dax Turner Tensegrity PT Cycling 39 Eugene 2:09:39
5 122 Ryan Eisele 36 Dallas 2:13:16
6 23 Darin Cole 48 Corvallis 2:29:10
7 244 John Napier Camas Bike and Sport 53 Camas 2:49:10

Sport (Category 2) Men 14-18

Num Name Team Age City Time
1 202 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15 Bend 1:28:55
2 295 William Reinking Bend Endurance Academy 18 Bend 1:31:24
3 200 Peyton Logue Sappo Hill Soapworks 15 Grants Pass 1:34:11
4 267 Ian Wilson Bend Endurance Academy 17 Bend 1:34:47
5 203 Nate Lelack Bend Endurance Academy 15 Bend 1:52:18

Sport (Category 2) Men 19-39

Num Name Team Age City Time
1 213 Trevor Lane Boneyard Cycling 25 Bend 1:30:03
2 216 Chris Trask Corvallis Cyclery Racing 28 Albany 1:33:00
3 269 Michael Kaunitz Sunset Cycles 33 Portland 1:33:11
4 215 Jeff Johnston Boneyard Cycling 34 Bend 1:33:51
5 211 Eduardo Guerrero Corvallis Cyclery Racing 31 Corvallis 1:35:24
6 206 Eric Isaacs 20 Philomath 1:36:27
7 212 Caleb Dickson 27 Corvallis 1:36:38
8 204 Steve Raubolt 35 Tigard 1:36:47
9 260 Matthew Brock 33 Portland 1:36:53
10 209 Esteban Sandi Corvallis Cyclery Racing 28 Corvallis 1:39:07
11 208 Mau Paniagua Corvallis Cyclery Racing 35 Corvallis 1:39:08
12 217 Crosby Smith 38 Grants Pass 1:42:15
13 205 Matthew White Bike Newport-Bier One 34 CORVALLIS 1:45:37
14 214 Jesse Anderson 33 Springfield 1:47:25
15 210 Thomas DeVicq 28 Eugene 1:56:21
16 219 Michael Baumgarten 23 Ogden 2:03:19
17 207 Brian Persons Team Dirt 33 philomath 2:05:34
DNF 261 Emmanuel Lima Oliveras Bike Newport-Bier One 31

Sport (Category 2) Men 40-49

Num Name Team Age City Time
1 223 Ryan Russell 41 Beaverton 1:32:09
2 222 Eric Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46 Bend 1:34:45
3 228 Derek Bowers 41 Portland 1:35:24
4 227 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 49 Eugene 1:40:55
5 221 Kyle Gomez Boneyard Cycling 41 Bend 1:41:39
6 224 Mark Miskowiec Sunnyside Sports 44 Bend 1:43:27
7 282 Rob Russell Camas Bike and Sport 47 Hillsboro 1:45:45
8 229 Todd Reeve 44 Corvallis 1:48:05
9 226 Bob Stephens Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 45 Tigard 1:48:14
10 225 Chris Wherity Life Cycle Racing Team 44 Eugene 1:49:30
11 266 Scott Fairbanks 42 Corvallis 1:49:55
12 232 Dennis Bennett Boneyard Cycling 45 Bend 1:53:26
13 230 Shea Hawes 40 Dallas 1:56:02
14 263 timothy broderick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 49 eugene 2:05:12
15 284 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 lake oswego 2:19:04

Sport (Category 2) Men 50-59

Num Name Team Age City Time
1 241 David Morrison Trinity Bikes 58 Redmond 1:37:10
2 264 phil randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 57 Springfield 1:37:24
3 235 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 51 Portland 1:40:53
4 243 Alan Ott 57 Eugene 1:41:21
5 237 Eric Szczukowski 53 Portland 1:44:10
6 236 mark lipchick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 56 eugene 1:45:26
7 238 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 1:46:19
8 240 Mark Miller Team Dirt 59 Corvallis 1:46:52
9 259 Willy Thayer 50 Eugene 1:48:19
10 242 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 52 Vancouver 1:51:49
11 239 Roger Montgomery 56 Veneta 1:53:46
12 265 Ofer Heyman 51 Corvallis 1:57:30
13 268 James Humphreys 50 Albany 2:15:06

Sport (Category 2) Men 60+

Num Name Team Age City Time
1 249 Don Leet Sunnyside Sports 64 Bend 1:43:04
2 248 Steve Lacey 60 Portland 1:48:20
3 247 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 60 Eugene 1:48:52
4 250 Rick Gregory 61 Eugene 1:59:22

Sport (Category 2) Women 19-39

Num Name Team Age City Time
1 251 Sarah Frey Corvallis Cyclery Racing 37 Corvallis 1:58:22
2 262 Samantha Pharris Trinity Bikes 23 Redmond 2:08:18

Sport (Category 2) Women 50+

Num Name Team Age City Time
1 254 Mary Dallas Hutch's/Bend Dental 52 Bend 2:00:37
2 253 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 2:12:11