Sisters Stampede

Sisters, OR
May 28, 2017

Results Questions: Misty Mitchell

Updated June 2, 2017 at 10:05 PM

Cata 3 Novice Women 19-39

Num Name Team Cithy Finish Age
1 523 Hannah Yorra Boneyard Cycling Bend 3399.5099999904605 39
2 528 Cecily Norris Oregon Bike Shop Racing Team Portland 3559.09000015259 36
3 533 Shelly Boelter Cyclepath Racing Portland 3652.94000005722 39
4 522 Staci Partridge philomath 3682.86000013351 32
5 529 Jennifer Bartloff Medford 3727.13000011444 36
6 530 Mary Bornstedt Trusty Switchblade Salem 3763.82000017166 26
7 531 Teresa Campanelli Cycle Analysis Jacksonville 3887.9200000762903 35
8 532 Kristina Owen Capitol Velo Salem 4186.17000007629 19
9 524 Laura Pike portland 4540.10000014305 34
10 527 Lea Adelman Portland 4540.11000013351 37
11 525 Amnah Amer Coos Bay 4540.75999999046 34
12 526 Katie Brown Coos Bay 4540.93000006676 33

Category 1 Expert Men 19-44

Num Name Team Cithy Finish Age
1 348 Ryder Uetrecht Bend 5722.78000020981 15
2 19 Billy Bergen Bend 5745.44000005722 30
3 41 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 5749.48000001907 37
4 44 Andrew Loscutoff Oregon Trail Syndicate Redmond 5827.87000012398
5 20 Brent Mattison Bend 5827.99000000954 33
6 31 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bicycles Bend 5899.73000001907 43
7 21 Brian Gruenemay Corvallis Cyclery Racing Corvallis 5927.900000095369 37
8 43 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Boring 6015.61000013351 36
9 28 Brent Poole Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team BEND 6032.09000015259 29
10 34 Billy Truelove Eugene 6049.58000016212 42
11 27 Brian Anthony Portland 6050.8700001239795 42
12 29 Marcus Benton Corvallis Cyclery Racing corvallis 6102.270000219351 33
13 38 Owen Murphy Murder of Crows Bend 6111.68000006676 42
14 35 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing Portland 6172.5600001812 31
15 357 Ryan McGlone Boneyard Cycling Bend 6259.62000012398 39
16 32 Ben Handrich Salem 6300.33000016212 30
17 36 Christopher Wood Portland 6319.590000152589 28
18 18 Stephen Staha Team Cycle Sport Ashland 6342.6900000572205 38
19 22 Matthew White Corvallis Cyclery Racing Corvallis 6356.69000005722 37
20 24 Brian Cimmiyotti Umatilla 6453.02000021935 40
21 33 Nick Skenzick Eugene 6477.11000013351 38
22 16 Julian Poree corvallis 6615.55000019073 20
23 26 Tyson Lashbrook Enumclaw 6683.93000006676 37
24 23 Mike Prochaska Bend 6722.13000011444 43
25 40 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles Vancouver 6792.13000011444 42
26 30 William Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles Corvallis 7028.79000020027 37
27 25 Adam DeMarzo Corvallis Cyclery Racing Coos Bay 9382.32000017166 37
DNF 17 Ian Wilson Corvallis 20

Category 1 Expert Men 45+

Num Name Team Cithy Finish Age
1 45 Bruce Rogers Hutch's Bend Dental Bend 5723.98000001907 49
2 55 Eric Martin Fulcrum Properties/WebCyclery Bend 5745.17000007629 51
3 63 Matt Williams Bend 5899.84999990463 45
4 49 John Weathers Audi Portland 5937.19000005722 46
5 54 Robert Uetrecht Fulcrum Properties/WebCyclery Bend 6030.67000007629 46
6 67 Michael Brown Bend 6174.29999995232 46
7 57 Edward Micek Fulcrum Properties/WebCyclery Bend 6180.920000076289 45
8 52 Dan Wolnick Hutch's Bend Dental BEND 6188.93000006676 51
9 46 Pete Borowski Fulcrum Properties/WebCyclery Bend 6274.20000004768 51
10 47 Joe Cooper Ashland 6281.41000008583 49
11 51 Perry Lund Springfield 6282.75 53
12 61 Scott Carroll Corvallis Cyclery Racing corvallis 6292.72000002861 51
13 48 David Hill dallas 6301.57999992371 54
14 50 Tom Williamson Audi PORTLAND 6329.91000008583 50
15 64 Jeff Turner Milwaukie 6412.46000003815 46
16 62 Michael Szwaya Portland 6408.25 46
17 53 Trevor Norland Corvallis 6540.1400001049 49
18 68 Nate Magaret Portland 6951.92000007629 45
19 59 Mark Miskowiec Sunnyside Sports Bend 7579.61999988556 46
DNF 60 Kyle Wuepper Fulcrum Properties/WebCyclery Bend 45

Category 1 Men 19-44

Num Name Team Age City Time
1 348 Ryder Uetrecht 15 Bend 1:35:22.78
2 19 Billy Bergen 30 Bend 1:35:45.44
3 41 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Portland 1:35:49.48
4 44 Andrew Loscutoff Oregon Trail Syndicate Redmond 1:37:07.87
5 20 Brent Mattison 33 Bend 1:37:07.99
6 31 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bicycles 43 Bend 1:38:19.73
7 21 Brian Gruenemay Corvallis Cyclery Racing 37 Corvallis 1:38:47.90
8 43 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 36 Boring 1:40:15.61
9 28 Brent Poole Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 29 BEND 1:40:32.09
10 34 Billy Truelove 42 Eugene 1:40:49.58
11 27 Brian Anthony 42 Portland 1:40:50.87
12 29 Marcus Benton Corvallis Cyclery Racing 33 corvallis 1:41:42.27
13 38 Owen Murphy Murder of Crows 42 Bend 1:41:51.68
14 35 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing 31 Portland 1:42:52.56
15 357 Ryan McGlone Boneyard Cycling 39 Bend 1:44:19.62
16 32 Ben Handrich 30 Salem 1:45:00.33
17 36 Christopher Wood 28 Portland 1:45:19.59
18 18 Stephen Staha Team Cycle Sport 38 Ashland 1:45:42.69
19 22 Matthew White Corvallis Cyclery Racing 37 Corvallis 1:45:56.69
20 24 Brian Cimmiyotti 40 Umatilla 1:47:33.02
21 33 Nick Skenzick 38 Eugene 1:47:57.11
22 16 Julian Poree 20 corvallis 1:50:15.55
23 26 Tyson Lashbrook 37 Enumclaw 1:51:23.93
24 23 Mike Prochaska 43 Bend 1:52:02.13
25 40 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 42 Vancouver 1:53:12.13
26 30 William Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 37 Corvallis 1:57:08.79
27 25 Adam DeMarzo Corvallis Cyclery Racing 37 Coos Bay 2:36:22.32
DNF 17 Ian Wilson 20 Corvallis 2:36:22.32

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Time
1 45 Bruce Rogers Hutch's Bend Dental 49 Bend 1:35:23.98
2 55 Eric Martin Fulcrum Properties/WebCyclery 51 Bend 1:35:45.17
3 63 Matt Williams 45 Bend 1:38:19.85
4 49 John Weathers Audi 46 Portland 1:38:57.19
5 54 Robert Uetrecht Fulcrum Properties/WebCyclery 46 Bend 1:40:30.67
6 67 Michael Brown 46 Bend 1:42:54.30
7 57 Edward Micek Fulcrum Properties/WebCyclery 45 Bend 1:43:00.92
8 52 Dan Wolnick Hutch's Bend Dental 51 BEND 1:43:08.93
9 46 Pete Borowski Fulcrum Properties/WebCyclery 51 Bend 1:44:34.20
10 47 Joe Cooper 49 Ashland 1:44:41.41
11 51 Perry Lund 53 Springfield 1:44:42.75
12 61 Scott Carroll Corvallis Cyclery Racing 51 corvallis 1:44:52.72
13 48 David Hill 54 dallas 1:45:01.58
14 50 Tom Williamson Audi 50 PORTLAND 1:45:29.91
15 64 Jeff Turner 46 Milwaukie 1:46:52.46
16 62 Michael Szwaya 46 Portland 1:46:48.25
17 53 Trevor Norland 49 Corvallis 1:49:00.14
18 68 Nate Magaret 45 Portland 1:55:51.92
19 59 Mark Miskowiec Sunnyside Sports 46 Bend 2:06:19.62
DNF 60 Kyle Wuepper Fulcrum Properties/WebCyclery 45 Bend 2:06:19.62

Category 2 Men 19-39

Num Name Team Age City Time
1 117 Paul Hynes 33 Bend 1:41:58.00
2 103 Blair Bronson 29 Philomath 1:41:59.52
3 128 Chris Sarrett 37 Albany 1:42:54.46
4 121 Matthew Langella 33 Grants Pass 1:45:49.51
5 112 Andrew Young 34 Bend 1:46:24.22
6 559 Luke Clarke 34 Nanaimo 1:48:57.31
7 142 Chad Montoya 37 Salem 1:49:13.17
8 109 Kevin Jin 30 Portland 1:50:10.14
9 136 Doug Merritt 36 Portland 1:50:20.83
10 139 Pat Addabbo 31 Bend 1:51:26.81
11 125 Blaine Scheidegger 29 Grants Pass 1:52:39.77
12 140 Derek Manwill 29 Bend 1:53:03.40
13 107 Michael Collins 35 Portland 1:53:03.86
14 106 Michael Bernal 31 portland 1:53:52.04
15 114 Justin Onusko 21 Eugene 1:54:06.41
16 130 Greg Brandelli 31 Vancouver 1:54:12.54
17 141 Dean Bunnell 35 Beaverton 1:55:29.81
18 123 Jake McFarlin 25 Boise 1:56:32.93
19 129 James Dayton Oregon Bike Shop Racing Team 35 Bend 1:56:57.74
20 133 Michael Page 30 Grants Pass 1:59:02.51
21 115 Ryan Younkin 36 Medford 2:00:01.29
22 118 Luke Nelson 25 Santa Cruz 2:00:33.27
23 119 Rowyn Cooper-Caroselli 26 Portland 2:00:36.75
24 135 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club 32 Portland 2:01:22.02
25 120 Tim Spring 39 Vancouver 2:03:58.99
26 132 Logan Davis 24 Vancouver, Apt 202 2:06:26.32
27 138 Matt Bloom 27 Portland 2:06:30.06
28 137 Eric Mergen 36 Portland 2:07:16.76
29 108 Matt Jamison 36 Portland 2:13:16.51
30 104 Kirk Eastman Metropolis Cycle Repair 23 Jacksonville 2:14:15.62
31 122 Matthew Klaudt 33 newport 2:17:53.16
32 127 Nate Ard 39 Albany 2:18:03.16
33 111 Kellen Kjera 36 portland 2:18:25.25
34 124 Mike Gore 38 Springfield 2:32:21.46
35 105 Eddie Barksdale Metropolis Cycle Repair 26 Portland 2:37:55.34

Category 2 Men 40-49

Num Name Team Age City Time
1 161 Eric Birky Hutch's Bend Dental 49 BEND 1:47:37.68
2 185 Craig Ruby Tuite Bicycle Repair 46 Portland 1:47:41.12
3 481 Scott Fairbanks 45 Corvallis 1:48:02.94
4 205 Brian Bertolini 49 Brookings 1:48:21.72
5 166 Christopher Moore 42 Salem 1:49:35.62
6 146 Jason Musengo ANTHM Collective 44 Portland 1:49:44.12
7 156 Jason Bavuso Murder of Crows 43 Bend 1:49:52.18
8 192 Cort Buchholz Sagebrush Cycles 40 Lake Oswego 1:50:47.94
9 178 Reynaldo Cordova 40 Philomath 1:51:03.04
10 175 Ryan Russell 44 Beaverton 1:51:13.11
11 167 Steve Swan 43 Bend 1:51:26.95
12 184 Brad Jacobson Team 10 Barrel 48 Bend 1:52:23.64
13 154 LUIS ALEMAN Team Cycle Sport 41 CENTRAL POINT 1:53:44.26
14 151 Dennis Stafford 40 Portland 1:54:02.51
15 191 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 39 Portland 1:54:02.80
16 143 Kelly Myers 46 Tigard 1:54:02.85
17 169 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 portland 1:54:03.99
18 153 Mike Abel Team Planet X USA p/b Xiologix 47 Portland 1:54:12.13
19 182 Terry Hamness Camas Bike and Sport 46 washougal 1:54:26.85
20 159 Thomas Morgan Oregon Trail Syndicate 49 The Dalles 1:54:29.90
21 187 Dennis Bennett Boneyard Cycling 48 Bend 1:55:39.42
22 173 David Rosen Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 44 BEAVERTON 1:55:49.64
23 176 Paul Barlow 46 Saint Helens 1:56:46.93
24 145 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 40 hillsboro 1:57:02.37
25 170 John Hatfield Audi 49 Portland 1:58:26.35
26 144 Paul Diefenbaugh 48 Portland 1:58:42.00
27 149 Paul Del Vecchio bicycleattorney.com 39 Portland 1:59:30.80
28 147 Mark Hilgeman 48 Portland 1:59:49.23
29 152 Chris Thier Boneyard Cycling 43 Bend 2:01:00.21
30 487 Craig Carter Harder Cycling 46 Portland 2:02:22.97
31 190 Tim Schauer Sage Titanium 48 Camas 2:02:42.06
32 158 ILe Powell Team S+M 47 Portland 2:02:51.92
33 204 Joshua Boelter 41 Portland 2:05:57.81
34 193 Jason Ekman Dialed Cycling Team 46 Beaverton 2:07:24.89
35 162 John Wolf 49 Portland 2:07:47.14
36 174 David Welton Team 10 Barrel 41 Bend 2:10:00.96
37 168 Ed Fischer Camas Bike and Sport 48 Camas 2:11:01.84
38 194 Chad Rounds 40 Camas 2:13:09.51
39 172 Dean Maclean 47 Portland 2:13:24.02
40 195 Jerry Inscoe Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 47 Portland 2:13:38.06
41 183 Jason Harvey 41 Albany 2:14:26.26
42 177 Brandon Cornejo ANTHM Collective 43 Portland 2:14:26.63
43 505 John DeSapio Team 10 Barrel 44 TERREBONNE 2:16:06.41
44 171 Lucas Bergerson Capitol Velo 43 Aumsville 2:16:41.05
45 180 Mark McMurtry Cyclepath Racing 46 Portland 2:17:29.26
46 181 Doug Lefever 46 Portland 2:18:04.89
47 155 Shea Hawes 42 Monmouth 2:18:05.13
48 199 Scott Coleman Team Planet X USA p/b Xiologix 46 Beaverton 2:18:42.00
49 150 John Sharp 44 Corvallis 2:20:21.70
50 188 Wick Ashley 45 Portland 2:21:11.00
51 202 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 42 portland 2:22:21.49
52 164 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix 43 Portland 2:23:08.91
53 189 Erick Taft Camas Bike and Sport 46 Vancouver 2:25:16.69
54 165 Steven Macsurak 44 Redmond 2:35:37.71
55 198 Jason Beer 44 Bend 2:35:57.44
56 186 monty miller 48 salem 2:36:34.21
57 201 Sean Armstrong 47 Salem 2:43:07.55
58 163 Joe Bell 42 Eugene 2:45:40.10
59 157 James Muntz 42 Bend 2:59:01.12
DNF 148 phil Crawley 40 Bend 2:59:01.12
DNF 197 Jason Flanagan 42 Salem 2:59:01.12
DNF 160 Tyler Rupe Hutch's Bend Dental 43 Bend 2:59:01.12

Category 2 Men 45+

Num Name Team Age City Time
1 45 Bruce Rogers Hutch's Bend Dental 49 Bend 1:35:23.98
2 55 Eric Martin Fulcrum Properties/WebCyclery 51 Bend 1:35:45.17
3 63 Matt Williams 45 Bend 1:38:19.85
4 49 John Weathers Audi 46 Portland 1:38:57.19
5 54 Robert Uetrecht Fulcrum Properties/WebCyclery 46 Bend 1:40:30.67
6 67 Michael Brown 46 Bend 1:42:54.30
7 57 Edward Micek Fulcrum Properties/WebCyclery 45 Bend 1:43:00.92
8 52 Dan Wolnick Hutch's Bend Dental 51 BEND 1:43:08.93
9 46 Pete Borowski Fulcrum Properties/WebCyclery 51 Bend 1:44:34.20
10 47 Joe Cooper 49 Ashland 1:44:41.41
11 51 Perry Lund 53 Springfield 1:44:42.75
12 61 Scott Carroll Corvallis Cyclery Racing 51 corvallis 1:44:52.72
13 48 David Hill 54 dallas 1:45:01.58
14 50 Tom Williamson Audi 50 PORTLAND 1:45:29.91
15 64 Jeff Turner 46 Milwaukie 1:46:52.46
16 62 Michael Szwaya 46 Portland 1:46:48.25
17 53 Trevor Norland 49 Corvallis 1:49:00.14
18 68 Nate Magaret 45 Portland 1:55:51.92
19 59 Mark Miskowiec Sunnyside Sports 46 Bend 2:06:19.62
DNF 60 Kyle Wuepper Fulcrum Properties/WebCyclery 45 Bend 2:06:19.62

Category 2 Men 50-59

Num Name Team Age City Time
1 252 James Gritters Sagebrush Cycles 50 Bend 1:45:21.05
2 229 Mickey Mcdonald 54 Bend 1:45:42.00
3 234 Dave Florence 50 Canby 1:52:49.06
4 230 Allen Schwartz 53 McMinnville 1:53:01.07
5 232 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 51 Portland 1:54:20.61
6 237 William Waring Camas Bike and Sport 52 Camas 1:54:55.16
7 211 Mark Thompson 55 White Salmon 1:55:12.26
8 247 Erik Goodfriend Hammer Velo 56 portland 1:55:13.64
9 213 tony irusta 49 Hermiston 1:57:50.24
10 209 Eric Stolberg ANTHM Collective 49 Portland 1:58:09.58
11 250 Doug Smith 56 Bend 1:58:39.38
12 242 Michael Johnson 57 Bend 1:59:19.54
13 228 Timothy Shreve 52 Eugene 1:59:41.33
14 206 Paul Greenwalt bicycleattorney.com 50 Beaverton 2:00:10.13
15 208 Gus Baz Team 10 Barrel 52 bend 2:01:42.61
16 236 Rich Magill 50 BEND 2:02:31.15
17 219 Mike Taylor Deschutes Brewery 52 Bend 2:03:17.50
18 249 Matt Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Link 54 Portland 2:04:07.72
19 246 Jeffrey Gerwing 51 Portland 2:04:08.90
20 221 Thomas Smith 56 Eugene 2:04:11.49
21 212 Kevin Campbell 57 medford 2:04:54.91
22 224 Mike Zoormajian 50 Oregon City 2:05:04.23
23 207 Billy Thomas Deschutes Brewery 55 Bend 2:06:29.97
24 223 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 55 Portland 2:06:40.52
25 251 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Portland 2:06:53.70
26 214 Shaun Slowik 55 Amity 2:07:12.31
27 226 randy jacobs Camas Bike and Sport 52 camas 2:08:56.28
28 231 David Bussey Showers Pass Racing Team 52 canby 2:11:04.60
29 238 Chris Alling Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Vancouver 2:12:51.56
30 227 Michael Parks 50 Portland 2:13:07.73
31 225 Cris Mercer 50 Bend 2:13:41.26
32 245 Douglas Kile 54 Burns 2:16:00.60
33 248 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo 52 Portland 2:19:23.84
34 235 Tim Foster 55 Bend 2:23:48.54
35 215 Darren Senseney 52 Springfield 2:23:56.73
36 217 Paul Mautner Veloforma 58 Portland 2:24:37.00
37 216 Phil Eastman 53 Jacksonville 2:25:06.16
38 244 Dan Trachsel 56 Keizer 2:27:51.81
39 336 Brian Quigley Capitol Velo 50 Stayton 2:29:07.98
40 239 Trig Rogers bicycleattorney.com 51 Portland 2:32:50.59
41 210 Eric Hale 50 Portland 2:42:09.52
42 222 Matthew Slater 52 Bend 2:43:01.05
43 241 Avi BenZaken 54 portland 2:45:34.42
44 243 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 52 Portland 3:32:15.81
DNF 240 Bob Jacobs bicycleattorney.com 51 Portland 3:32:15.81
DNF 233 Jeffrey Nary Sagebrush Cycles 51 Bend 3:32:15.81

Category 2 Men 60+

Num Name Team Age City Time
1 258 CS Miller 61 C'dA 1:52:45.58
2 261 Mark Miller Corvallis Cyclery Racing 61 Corvallis 1:52:51.48
3 264 David Luoma Cyclepath Racing 59 Portland 1:58:33.92
4 266 Phil Randall Bicycleway.com/OPS 60 Eugene 2:01:02.57
5 256 Jeff Jones 60 Eugene 2:06:30.71
6 257 Vincent Sikorski 66 Bend 2:06:31.64
7 263 Scott Wilcox 64 Bend 2:08:34.71
8 253 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/OPS 63 Eugene 2:10:10.70
9 255 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing 61 Tigard 2:10:59.06
10 259 mark jobson 67 Bend 2:13:06.67
11 260 Matthew Stovall 62 Belmont 2:14:18.94
12 262 Russell Speirn Cyclepath Racing 71 Portland 2:17:35.12
13 254 tom loranger 60 olympia 2:22:45.68
14 356 Albert Spencer 61 Walterville 3:51:33.73

Category 2 Spor Women 19-39

Num Name Team Cithy Finish Age
1 267 Nicole Cimmiyotti Hermiston 6761.14999985695 33
2 276 Darragh Hildreth Bend 7084.97000002861 25
3 289 Michelle Mills Sunnyside Sports Bend 7118.98000001907 38
4 286 Annie Pendygraft Bend 7219.56999993324 32
5 281 Sophie Russenberger Bend 7335.94000005722 20
6 273 Audrey Squires CX Pistols p/b Gigantic Brewing Springfield 7429.05999994278 31
7 275 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing Portland 7433.77999997139 32
8 269 Lauren Trolley Team Cycle Sport Ashland 7498.03999996185 34
9 283 Sarah Jane Hash Boneyard Cycling Bend 7519.88999986649 34
10 279 Deann Garcia Corvallis 7849.61999988556 35
11 280 Carrie Johnston Portland 7941.7
12 282 Nita Galambos Tuite Bicycle Repair Portland 7904.30999994278 35
13 284 Lisa Gentz Boneyard Cycling Bend 7962.289999961851 36
14 355 Lauren Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes Tigard 8346.78999996185 15
15 358 Brittany Simonis Sisters 8495.23000001907 39
16 268 Melissa Sher Team S+M Portland 8748.89999985695 31
17 274 Patricia Handrich Salem 9105.40999984741 30
18 271 Christina Mitchell Portland 9186.64999985695 37
19 270 Kelly Sandow Grixsen Brewing p/b West End Bikes Eugene 11633.8199999332 39

Category 2 Sport Men 19-39

Num Name Team Cithy Finish Age
1 117 Paul Hynes Bend 6118.0 33
2 103 Blair Bronson Philomath 6119.519999980931 29
3 128 Chris Sarrett Albany 6174.459999799731 37
4 121 Matthew Langella Grants Pass 6349.509999990459 33
5 112 Andrew Young Bend 6384.220000028609 34
6 559 Luke Clarke Nanaimo 6537.30999994278 34
7 142 Chad Montoya Salem 6553.16999983788 37
8 109 Kevin Jin Portland 6610.13999986649 30
9 136 Doug Merritt Portland 6620.82999992371 36
10 139 Pat Addabbo Bend 6686.80999994278 31
11 125 Blaine Scheidegger Grants Pass 6759.76999998093 29
12 140 Derek Manwill Bend 6783.39999985695 29
13 107 Michael Collins Portland 6783.8599998951 35
14 106 Michael Bernal portland 6832.03999996185 31
15 114 Justin Onusko Eugene 6846.409999847409 21
16 130 Greg Brandelli Vancouver 6852.53999996185 31
17 141 Dean Bunnell Beaverton 6929.8099999427795 35
18 123 Jake McFarlin Boise 6992.92999982834 25
19 129 James Dayton Oregon Bike Shop Racing Team Bend 7017.74000000954 35
20 133 Michael Page Grants Pass 7142.50999999046 30
21 115 Ryan Younkin Medford 7201.289999961849 36
22 118 Luke Nelson Santa Cruz 7233.26999998093 25
23 119 Rowyn Cooper-Caroselli Portland 7236.750000000001 26
24 135 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club Portland 7282.01999998093 32
25 120 Tim Spring Vancouver 7438.99000000954 39
26 132 Logan Davis Vancouver, Apt 202 7586.31999993324 24
27 138 Matt Bloom Portland 7590.05999994278 27
28 137 Eric Mergen Portland 7636.75999999046 36
29 108 Matt Jamison Portland 7996.50999999046 36
30 104 Kirk Eastman Metropolis Cycle Repair Jacksonville 8055.619999885561 23
31 122 Matthew Klaudt newport 8273.15999984741 33
32 127 Nate Ard Albany 8283.15999984741 39
33 111 Kellen Kjera portland 8305.25 36
34 449 Carl Hayes CX Pistols p/b Gigantic Brewing portland 8561.20999979973 35
35 124 Mike Gore Springfield 9141.45999979973 38
36 105 Eddie Barksdale Metropolis Cycle Repair Portland 9475.33999991417 26

Category 2 Sport Men 40-49

Num Name Team Cithy Finish Age
1 161 Eric Birky Hutch's Bend Dental BEND 6457.68000006676 49
2 185 Craig Ruby Tuite Bicycle Repair Portland 6461.12000012398 46
3 481 Scott Fairbanks Corvallis 6482.94000005722 45
4 205 Brian Bertolini Brookings 6501.720000028609 49
5 166 Christopher Moore Salem 6575.6200001239795 42
6 146 Jason Musengo ANTHM Collective Portland 6584.12000012398 44
7 156 Jason Bavuso Murder of Crows Bend 6592.18000006676 43
8 192 Cort Buchholz Sagebrush Cycles Lake Oswego 6647.94000005722 40
9 178 Reynaldo Cordova Philomath 6663.04000020027 40
10 175 Ryan Russell Beaverton 6673.11000013351 44
11 167 Steve Swan Bend 6686.95000004768 43
12 184 Brad Jacobson Team 10 Barrel Bend 6743.6400001049 48
13 154 LUIS ALEMAN Team Cycle Sport CENTRAL POINT 6824.2599999904605 41
14 151 Dennis Stafford Portland 6842.50999999046 40
15 191 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club Portland 6842.80000019073 39
16 143 Kelly Myers Tigard 6842.850000143051 46
17 169 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing portland 6843.99000000954 44
18 153 Mike Abel Team Planet X USA p/b Xiologix Portland 6852.13000011444 47
19 182 Terry Hamness Camas Bike and Sport washougal 6866.850000143049 46
20 159 Thomas Morgan Oregon Trail Syndicate The Dalles 6869.900000095371 49
21 187 Dennis Bennett Boneyard Cycling Bend 6939.42000007629 48
22 173 David Rosen Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage BEAVERTON 6949.6400001049005 44
23 176 Paul Barlow Saint Helens 7006.93000006676 46
24 145 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas hillsboro 7022.3700001239795 40
25 170 John Hatfield Audi Portland 7106.35000014305 49
26 144 Paul Diefenbaugh Portland 7122.000000000001 48
27 149 Paul Del Vecchio bicycleattorney.com Portland 7170.80000019073 39
28 147 Mark Hilgeman Portland 7189.230000019069 48
29 152 Chris Thier Boneyard Cycling Bend 7260.21000003815 43
30 487 Craig Carter Harder Cycling Portland 7342.97000002861 46
31 190 Tim Schauer Sage Titanium Camas 7362.0600001812 48
32 158 ILe Powell Team S+M Portland 7371.92000007629 47
33 204 Joshua Boelter Portland 7557.8100001812 41
34 193 Jason Ekman Dialed Cycling Team Beaverton 7644.8900001049 46
35 162 John Wolf Portland 7667.1400001049 49
36 174 David Welton Team 10 Barrel Bend 7800.96000003815 41
37 168 Ed Fischer Camas Bike and Sport Camas 7861.84000015259 48
38 194 Chad Rounds Camas 7989.50999999046 40
39 172 Dean Maclean Portland 8004.01999998093 47
40 195 Jerry Inscoe Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage Portland 8018.060000181199 47
41 183 Jason Harvey Albany 8066.25999999046 41
42 177 Brandon Cornejo ANTHM Collective Portland 8066.63000011444 43
43 505 John DeSapio Team 10 Barrel TERREBONNE 8166.41000008583 44
44 171 Lucas Bergerson Capitol Velo Aumsville 8201.05000019073 43
45 180 Mark McMurtry Cyclepath Racing Portland 8249.25999999046 46
46 181 Doug Lefever Portland 8284.8900001049 46
47 155 Shea Hawes Monmouth 8285.13000011444 42
48 199 Scott Coleman Team Planet X USA p/b Xiologix Beaverton 8322.0 46
49 150 John Sharp Corvallis 8421.70000004768 44
50 188 Wick Ashley Portland 8471.0 45
51 202 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link portland 8541.49000000954 42
52 164 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix Portland 8588.91000008583 43
53 189 Erick Taft Camas Bike and Sport Vancouver 8716.69000005722 46
54 165 Steven Macsurak Redmond 9337.71000003815 44
55 198 Jason Beer Bend 9357.44000005722 44
56 186 monty miller salem 9394.21000003815 48
57 201 Sean Armstrong Salem 9787.55000019073 47
58 163 Joe Bell Eugene 9940.10000014305 42
59 157 James Muntz Bend 10741.120000124 42
DNF 148 phil Crawley Bend 40
DNF 197 Jason Flanagan Salem 42
DNF 160 Tyler Rupe Hutch's Bend Dental Bend 43

Category 2 Sport Men 50-59

Num Name Team Cithy Finish Age
1 229 Mickey Mcdonald Bend 6342.0 54
2 252 James Gritters Sagebrush Cycles Bend 6321.05000019073 50
3 234 Dave Florence Canby 6769.060000181201 50
4 230 Allen Schwartz McMinnville 6781.07000017166 53
5 232 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com Portland 6860.61000013351 51
6 237 William Waring Camas Bike and Sport Camas 6895.16000008583 52
7 211 Mark Thompson White Salmon 6912.25999999046 55
8 247 Erik Goodfriend Hammer Velo portland 6913.6400001049 56
9 213 tony irusta Hermiston 7070.24000000954 49
10 209 Eric Stolberg ANTHM Collective Portland 7089.58000016212 49
11 250 Doug Smith Bend 7119.38000011444 56
12 242 Michael Johnson Bend 7159.540000200269 57
13 228 Timothy Shreve Eugene 7181.330000162119 52
14 206 Paul Greenwalt bicycleattorney.com Beaverton 7210.13000011444 50
15 208 Gus Baz Team 10 Barrel bend 7302.61000013351 52
16 236 Rich Magill BEND 7351.15000009537 50
17 219 Mike Taylor Deschutes Brewery Bend 7397.5 52
18 249 Matt Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Link Portland 7447.72000002861 54
19 246 Jeffrey Gerwing Portland 7448.90000009537 51
20 221 Thomas Smith Eugene 7451.49000000954 56
21 212 Kevin Campbell medford 7494.91000008583 57
22 224 Mike Zoormajian Oregon City 7504.23000001907 50
23 207 Billy Thomas Deschutes Brewery Bend 7589.970000028611 55
24 223 Mark Stoller Stumptown Cycling Club Portland 7600.51999998093 55
25 251 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 7613.70000004768 50
26 214 Shaun Slowik Amity 7632.3100001812 55
27 226 randy jacobs Camas Bike and Sport camas 7736.28000020981 52
28 231 David Bussey Showers Pass Racing Team canby 7864.60000014305 52
29 238 Chris Alling Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Vancouver 7971.560000181199 52
30 227 Michael Parks Portland 7987.73000001907 50
31 225 Cris Mercer Bend 8021.2599999904605 50
32 245 Douglas Kile Burns 8160.60000014305 54
33 248 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo Portland 8363.84000015259 52
34 235 Tim Foster Bend 8628.54000020027 55
35 215 Darren Senseney Springfield 8636.73000001907 52
36 217 Paul Mautner Veloforma Portland 8677.0 58
37 216 Phil Eastman Jacksonville 8706.16000008583 53
38 244 Dan Trachsel Keizer 8871.8100001812 56
39 336 Brian Quigley Capitol Velo Stayton 8947.98000001907 50
40 239 Trig Rogers bicycleattorney.com Portland 9170.59000015259 51
41 210 Eric Hale Portland 9729.51999998093 50
42 222 Matthew Slater Bend 9781.05000019073 52
43 241 Avi BenZaken portland 9934.42000007629 54
44 243 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team Portland 12735.8100001812 52
DNF 240 Bob Jacobs bicycleattorney.com Portland 51
DNF 233 Jeffrey Nary Sagebrush Cycles Bend 51

Category 2 Sport Men 60+

Num Name Team Cithy Finish Age
1 258 CS Miller C'dA 6765.57999992371 61
2 261 Mark Miller Corvallis Cyclery Racing Corvallis 6771.48000001907 61
3 264 David Luoma Cyclepath Racing Portland 7113.919999837881 59
4 266 Phil Randall Bicycleway.com/OPS Eugene 7262.56999993324 60
5 256 Jeff Jones Eugene 7590.710000038149 60
6 257 Vincent Sikorski Bend 7591.63999986649 66
7 263 Scott Wilcox Bend 7714.71000003815 64
8 253 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/OPS Eugene 7810.70000004768 63
9 255 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Tigard 7859.05999994278 61
10 259 mark jobson Bend 7986.66999983788 67
11 260 Matthew Stovall Belmont 8058.940000057219 62
12 262 Russell Speirn Cyclepath Racing Portland 8255.11999988556 71
13 254 tom loranger olympia 8565.67999982834 60
14 356 Albert Spencer Walterville 13893.730000019099 61

Category 2 Sport Women 40-49

Num Name Team Cithy Finish Age
1 297 Erica Lurie bicycleattorney.com Portland 7206.259999990459 40
2 299 Erin Reis Hutch's Bend Dental Bend 7213.09999990463 39
3 287 Kim Ely Bend 7376.12000012398 41
4 294 Melissa Byrd Team 10 Barrel La Pine 7552.1400001049 40
5 291 Mary Angelo Sunnyside Sports Bend 7840.16000008583 48
6 290 April Herring-Murray Bend 8010.83999991417 40
7 293 Andi Sillers Bend 8097.50999999046 48
8 278 Michelle Mills Keizer 8100.399999999999 45
9 295 Andrea Mayes Snoqualmie 8232.79999995232 40
10 298 Heather Lynch Boneyard Cycling Bend 8366.24000000954 46
11 292 Rebecca Hillary Team AF portland 9415.76999998093 40

Category 2 Sport Women 50+

Num Name Team Cithy Finish Age
1 288 Michelle Thorstrom Bend 7518.1299998760205 54
2 306 Mary Dallas Hutch's Bend Dental Bend 7652.99000000954 54
3 301 Cary Schusterman Sunnyside Sports BEND 7838.399999856949 51
4 305 Corrine Vegter Baker City 7967.79999995232 51
5 303 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team Portland 8858.8599998951 57

Category 2 Women 19-39

Num Name Team Age City Time
1 267 Nicole Cimmiyotti 33 Hermiston 1:52:41.15
2 276 Darragh Hildreth 25 Bend 1:58:04.97
3 289 Michelle Mills Sunnyside Sports 38 Bend 1:58:38.98
4 286 Annie Pendygraft 32 Bend 2:00:19.57
5 281 Sophie Russenberger 20 Bend 2:02:15.94
6 273 Audrey Squires CX Pistols p/b Gigantic Brewing 31 Springfield 2:03:49.06
7 275 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 32 Portland 2:03:53.78
8 269 Lauren Trolley Team Cycle Sport 34 Ashland 2:04:58.04
9 283 Sarah Jane Hash Boneyard Cycling 34 Bend 2:05:19.89
10 279 Deann Garcia 35 Corvallis 2:10:49.62
11 280 Carrie Johnston Portland 2:12:21.70
12 282 Nita Galambos Tuite Bicycle Repair 35 Portland 2:11:44.31
13 284 Lisa Gentz Boneyard Cycling 36 Bend 2:12:42.29
14 355 Lauren Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 15 Tigard 2:19:06.79
15 358 Brittany Simonis 39 Sisters 2:21:35.23
16 268 Melissa Sher Team S+M 31 Portland 2:25:48.90
17 274 Patricia Handrich 30 Salem 2:31:45.41
18 271 Christina Mitchell 37 Portland 2:33:06.65
19 270 Kelly Sandow Grixsen Brewing p/b West End Bikes 39 Eugene 3:13:53.82

Category 2 Women 40-49

Num Name Team Age City Time
1 297 Erica Lurie bicycleattorney.com 40 Portland 2:00:06.26
2 299 Erin Reis Hutch's Bend Dental 39 Bend 2:00:13.10
3 287 Kim Ely 41 Bend 2:02:56.12
4 294 Melissa Byrd Team 10 Barrel 40 La Pine 2:05:52.14
5 291 Mary Angelo Sunnyside Sports 48 Bend 2:10:40.16
6 290 April Herring-Murray 40 Bend 2:13:30.84
7 293 Andi Sillers 48 Bend 2:14:57.51
8 278 Michelle Mills 45 Keizer 2:15:00.40
9 295 Andrea Mayes 40 Snoqualmie 2:17:12.80
10 298 Heather Lynch Boneyard Cycling 46 Bend 2:19:26.24
11 292 Rebecca Hillary Team AF 40 portland 2:36:55.77

Category 2 Women 50+

Num Name Team Age City Time
1 288 Michelle Thorstrom 54 Bend 2:05:18.13
2 306 Mary Dallas Hutch's Bend Dental 54 Bend 2:07:32.99
3 301 Cary Schusterman Sunnyside Sports 51 BEND 2:10:38.40
4 305 Corrine Vegter 51 Baker City 2:12:47.80
5 303 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 57 Portland 2:27:38.86

Category 3 Junior Men 10-13

Num Name Team Age City Time
1 393 Ian Brown 12 Bend 0:46:21.76
2 391 Jacob Olander 13 bend 0:49:21.60
3 373 Samuel Cordova 13 Philomath 0:51:51.58
4 370 Lance Wong 12 Boise 0:52:18.66
5 388 Evan Grover 13 Bend 0:52:55.15
6 392 Zane Strait 11 Bend 0:53:49.09
7 364 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 0:54:24.72
8 361 Spencer Middleton 13 Corvallis 0:57:48.83
9 363 Eli Prochaska 12 Bend 0:57:49.21
10 386 Isaac Harris 12 Philomath 0:58:16.95
11 381 Trent Knoeppel Rebound/Tireless Velo 12 camas 0:59:11.64
12 379 Lucas Fies Rebound/Tireless Velo 12 Camas 1:02:15.48
13 368 Alleck Norland 10 Corvallis 1:02:34.42
14 376 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 12 washougal 1:03:00.25
15 367 Gradin Fairbanks 11 Corvallis 1:03:14.23
16 365 Ryan Weathers PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 1:03:35.56
17 387 Peter Grover 11 Bend 1:04:50.57
18 380 Lukas Child Rebound/Tireless Velo 12 Camas 1:06:48.63
19 372 Henry Micek Fulcrum Properties/WebCyclery 11 Bend 1:06:51.05
20 366 William Fogarty Fulcrum Properties/WebCyclery 11 Bend 1:06:56.38
21 360 Jack O'Connell 11 Corvallis 1:07:27.33
22 382 Cody Elliott Rebound/Tireless Velo 12 Camas 1:08:01.11
23 362 Riley Hale 13 Portland 1:10:38.96
24 383 Jack Billowitz 9 Bend 1:10:41.58
25 378 Calvin Nary 11 Bend 1:11:48.99
26 369 Noah Corson 12 Boise 1:22:12.71
27 371 Liam Humphrey 10 Bend 1:22:13.72
28 375 Dominik Davis 10 GRANTS PASS 1:27:29.75
29 385 Felix Ashley 10 Portland 1:30:54.49
30 384 Philip Komar 11 Bend 1:38:10.04
DNS 374 Miles Renbarger 14 Portland 1:38:10.04

Category 3 Junior Men 14-18

Num Name Team Age City Time
1 421 Matthew Merzbach 14 Bend 0:46:25.81
2 411 Mitchell Fies Rebound/Tireless Velo 15 Camas 0:49:29.11
3 424 Jacob Polachek Oregon Trail Syndicate 14 Sisters 0:49:29.37
4 401 Ethan Wong 14 Boise 0:49:29.78
5 407 Aidan Whitelaw Fulcrum Properties/WebCyclery 14 Bend 0:50:43.13
6 395 Evan Lilly 14 Bend 0:50:52.64
7 416 Owen Rogers 13 Portland 0:51:24.47
8 419 Cameron Zipper 14 Bend 0:52:16.05
9 426 Nicholas Leuenhagen 14 Boise 0:52:23.11
10 413 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 0:53:07.98
11 405 Ian Shreve 13 Eugene 0:53:46.62
12 400 Keller Norland 13 Corvallis 0:53:59.65
13 404 Anton Micek Fulcrum Properties/WebCyclery 14 Bend 0:54:38.28
14 399 Kaleb Martin 14 Corvallis 0:55:38.48
15 423 Emiel Miller 15 Portland 0:55:54.27
16 415 Collin Turner 13 Milwaukie 0:55:58.76
17 397 Zachary Paris 16 Vancouver 0:58:45.50
18 402 Michael Zoormajian PDX Devo Junior Cycling 13 Oregon City 0:58:55.89
19 418 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 1:00:11.40
20 425 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 14 Tualatin 1:03:50.96
21 398 RYAN ZAIKAWSKY 18 Prosser 1:04:49.71
22 417 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 13 Portland 1:07:26.09
23 396 Jake Wright 16 Tualatin 1:08:11.24
24 406 Joshua Bussey Showers Pass Racing Team 14 Canby 1:11:35.10
25 394 Jacob Harvey 16 Tigard 1:15:49.23
26 410 Ron Moen Camas Bike and Sport 14 Vancouver 1:29:43.52
27 403 Carter Hanley 14 Vancouver 1:36:38.17
28 414 Benjamin Tai Camas Bike and Sport 13 Camas 1:36:38.56

Category 3 Junior Women 10-13

Num Name Team Age City Time
1 433 Natasha Visnack 13 Bend 0:52:55.64
2 430 Payton McCarthy Sunnyside Sports 12 Bend 1:07:52.00
3 437 Neve Gerard 11 Bend 1:08:21.00
4 431 Annie Lefever 13 Portland 1:15:35.67
5 435 Aleena Knight Camas Bike and Sport 10 Battle Ground 1:18:28.78
6 434 Violet Ashley 12 Portland 1:27:16.46
7 428 Kate Middleton 11 Corvallis 1:28:54.88
8 427 Hannah Middleton 11 Corvallis 1:31:53.19

Category 3 Junior Women 14-18

Num Name Team Age City Time
1 443 Sascha Knight Camas Bike and Sport 13 Battle Ground 1:01:48.44
2 439 Robin Cordova 15 Philomath 1:05:57.55
3 438 RYLEE ZAIKAWSKY 14 prosser 1:31:44.19
4 441 Sasha Komar 14 Bend 1:31:48.13

Category 3 Men 19-39

Num Name Team Age City Time
1 445 Ben Lowe 19 Corvallis 0:47:35.84
2 446 Nathan Jamison 30 Indianapolis 0:49:04.69
3 444 kyle byrne 26 millcreek 0:50:07.56
4 455 Mitch Webb 35 Bend 0:50:07.63
5 448 Max Soontararak Team 10 Barrel 33 Portland 0:52:42.93
6 456 Austin Brent 35 Bend 0:52:57.50
7 447 Luke Roberts Team 10 Barrel 37 Bend 0:55:03.59
8 454 Nicholi Khajavei 38 Vancouver 0:55:53.24
9 463 Fabio Bellini Capitol Velo 36 Keizer 0:56:42.66
10 451 Roy Dean 38 Sisters 0:57:51.65
11 458 Justin Grimwood 33 Keizer 0:58:00.16
12 465 Nick Coburn 36 Damascus 0:58:07.54
13 464 Ron Zito 34 Vancouver 0:58:50.37
14 134 Patrick Mueller 33 Portland 0:59:22.66
15 452 Stephen Condon 33 San Diego 1:00:47.31
16 460 Scott Hollingsworth 34 Portland 1:01:06.10
17 126 Scott Buell Trusty Switchblade 34 Salem 1:01:58.12
18 459 Justin Howell 37 Eugene 1:03:57.49
19 453 Ben Snieckus 32 San Francisco 1:05:20.98
20 450 Benjamin Edwards 26 Grants Pass 1:14:27.24
21 462 Jeffrey Luxmore 35 Portland 1:24:11.62

Category 3 Men 40+

Num Name Team Age City Time
1 491 Sam McQuate 40 Bend 0:47:36.13
2 501 James Owen Capitol Velo 47 Salem 0:47:39.19
3 484 Nathan Harris 41 Philomath 0:51:26.11
4 511 Will Barnard Camas Bike and Sport 49 Camas 0:51:48.06
5 503 todd knoeppel Camas Bike and Sport 49 camas 0:53:03.87
6 514 Jeff Briscoe 40 Albany 0:53:47.35
7 516 Ron Lopez Cycle Analysis 49 Jacksonville 0:54:20.30
8 479 Roy Velardi Camas Bike and Sport 58 Washougal 0:54:35.46
9 480 Duff Linde Camas Bike and Sport 51 Washougal 0:55:47.70
10 490 Michael Robillard 47 Sisters 0:56:09.35
11 502 Scott Bugado 51 Keizer 0:56:29.41
12 518 Albert Passadore Hammer Velo 44 Portland 0:57:04.16
13 470 Ryan Wolfe 49 Corvallis 0:57:48.03
14 515 Brandon Sirstins 40 Bend 0:57:59.50
15 495 Kevin Blagg 44 Keizer 0:58:01.25
16 467 Chris Jacobson 40 Albany 0:58:26.91
17 476 Richard Salber 57 Bend 0:58:38.93
18 341 Mark Braun 45 Fairview 0:58:57.42
19 519 Brett Adams 58 Bend 0:59:21.72
20 468 Justin Heide Oregon Trail Syndicate 45 Eugene 1:00:53.62
21 489 Rick Clothier Sagebrush Cycles 49 Bend 1:01:11.22
22 486 Mike Mauden 50 Boise 1:01:17.92
23 494 Jeremy Reed 42 Eugene 1:02:13.86
24 488 Patrick Humphrey 40 Bend 1:02:39.67
25 508 Mike Wright 55 Medford 1:02:59.09
26 485 Wade Underwood 45 Sisters 1:03:33.00
27 521 John Mcdonald 53 Boise 1:03:59.68
28 482 Shawn Wright 46 Redmond 1:04:42.83
29 509 Star Fitzgerald 41 BOISE 1:05:34.05
30 498 Jack Addison 75 sisters 1:06:34.44
31 513 Glen Kearns 49 Albany 1:06:34.62
32 512 Phillip Silver 40 Bend 1:07:23.79
33 483 JP Petrin Capitol Velo 65 Salem 1:07:28.32
34 520 Steve Chaffin 48 Nampa 1:07:42.77
35 471 Jose Bonilla 50 Cornelius 1:07:46.53
36 492 John Walkenhorst 61 Bend 1:08:59.06
37 474 Keith Christensen 42 Sunriver 1:10:49.41
38 507 Michael Lindsey 49 Vancouver 1:11:12.09
39 473 Todd Michael 40 Redmond 1:11:40.23
40 472 Al Abramson 65 Richland 1:11:52.15
41 469 Steve Girard 46 Phoenix 1:13:19.41
42 517 Jason Bhear 43 Damascas 1:16:16.83
43 475 DAVID FLANAGAN 48 Prosser 1:37:39.94
44 466 David Visnack 48 Bend 1:37:56.06
45 478 Ron Moen 52 Vancouver 1:38:11.33
46 504 Todd Ashley 49 Bend 1:40:09.81
47 496 Heath Foott 46 Sisters 1:42:57.90
48 497 Brett Phillips 55 Portland 1:44:39.85

Category 3 Novice Junior Men 10-13

Num Name Team Cithy Finish Age
1 393 Ian Brown Bend 2781.75999999046 12
2 391 Jacob Olander bend 2961.59999990463 13
3 373 Samuel Cordova Philomath 3111.57999992371 13
4 370 Lance Wong Boise 3138.66000008583 12
5 388 Evan Grover Bend 3175.14999985695 13
6 392 Zane Strait Bend 3229.08999991417 11
7 364 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling Portland 3264.72000002861 10
8 361 Spencer Middleton Corvallis 3468.82999992371 13
9 363 Eli Prochaska Bend 3469.21000003815 12
10 386 Isaac Harris Philomath 3496.95000004768 12
11 381 Trent Knoeppel Rebound/Tireless Velo camas 3551.63999986649 12
12 379 Lucas Fies Rebound/Tireless Velo Camas 3735.4800000190694 12
13 368 Alleck Norland Corvallis 3754.4200000762894 10
14 376 Jacob Hamness Camas Bike and Sport washougal 3780.25 12
15 367 Gradin Fairbanks Corvallis 3794.2300000190694 11
16 365 Ryan Weathers PDX Devo Junior Cycling Portland 3815.55999994278 11
17 387 Peter Grover Bend 3890.5699999332405 11
18 380 Lukas Child Rebound/Tireless Velo Camas 4008.6299998760205 12
19 372 Henry Micek Fulcrum Properties/WebCyclery Bend 4011.04999995232 11
20 366 William Fogarty Fulcrum Properties/WebCyclery Bend 4016.37999987602 11
21 360 Jack O'Connell Corvallis 4047.32999992371 11
22 382 Cody Elliott Rebound/Tireless Velo Camas 4081.1099998951 12
23 362 Riley Hale Portland 4238.96000003815 13
24 383 Jack Billowitz Bend 4241.57999992371 9
25 378 Calvin Nary Bend 4308.99000000954 11
26 369 Noah Corson Boise 4932.71000003815 12
27 371 Liam Humphrey Bend 4933.72000002861 10
28 375 Dominik Davis GRANTS PASS 5249.75 10
29 385 Felix Ashley Portland 5454.49000000954 10
30 384 Philip Komar Bend 5890.03999996185 11
DNS 374 Miles Renbarger Portland 14

Category 3 Novice Junior Men 14-18

Num Name Team Cithy Finish Age
1 421 Matthew Merzbach Bend 2785.8100001812 14
2 411 Mitchell Fies Rebound/Tireless Velo Camas 2969.11000013351 15
3 424 Jacob Polachek Oregon Trail Syndicate Sisters 2969.37000012398 14
4 401 Ethan Wong Boise 2969.78000020981 14
5 407 Aidan Whitelaw Fulcrum Properties/WebCyclery Bend 3043.1300001144396 14
6 395 Evan Lilly Bend 3052.6400001049 14
7 416 Owen Rogers Portland 3084.47000002861 13
8 419 Cameron Zipper Bend 3136.0500001907294 14
9 426 Nicholas Leuenhagen Boise 3143.11000013351 14
10 413 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling Portland 3187.98000001907 14
11 405 Ian Shreve Eugene 3226.62000012398 13
12 400 Keller Norland Corvallis 3239.6500000953697 13
13 404 Anton Micek Fulcrum Properties/WebCyclery Bend 3278.28000020981 14
14 399 Kaleb Martin Corvallis 3338.4800000190703 14
15 423 Emiel Miller Portland 3354.26999998093 15
16 415 Collin Turner Milwaukie 3358.75999999046 13
17 397 Zachary Paris Vancouver 3525.4999999999995 16
18 402 Michael Zoormajian PDX Devo Junior Cycling Oregon City 3535.8900001049 13
19 418 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling Portland 3611.40000009537 14
20 425 Hayden Wierman Dialed Cycling Team Tualatin 3830.96000003815 14
21 398 RYAN ZAIKAWSKY Prosser 3889.71000003815 18
22 417 Rowan Jacobs bicycleattorney.com Portland 4046.09000015259 13
23 396 Jake Wright Tualatin 4091.24000000954 16
24 406 Joshua Bussey Showers Pass Racing Team Canby 4295.10000014305 14
25 394 Jacob Harvey Tigard 4549.23000001907 16
26 410 Ron Moen Camas Bike and Sport Vancouver 5383.51999998093 14
27 403 Carter Hanley Vancouver 5798.17000007629 14
28 414 Benjamin Tai Camas Bike and Sport Camas 5798.5600001812 13

Category 3 Novice Junior Women 10-13

Num Name Team Cithy Finish Age
1 433 Natasha Visnack Bend 3175.6400001049 13
2 430 Payton McCarthy Sunnyside Sports Bend 4072.0000000000005 12
3 437 Neve Gerard Bend 4101.0 11
4 431 Annie Lefever Portland 4535.67000007629 13
5 435 Aleena Knight Camas Bike and Sport Battle Ground 4708.77999997139 10
6 434 Violet Ashley Portland 5236.46000003815 12
7 428 Kate Middleton Corvallis 5334.88000011444 11
8 427 Hannah Middleton Corvallis 5513.19000005722 11

Category 3 Novice Junior Women 14-18

Num Name Team Cithy Finish Age
1 443 Sascha Knight Camas Bike and Sport Battle Ground 3708.44000005722 13
2 439 Robin Cordova Philomath 3957.5500001907303 15
3 438 RYLEE ZAIKAWSKY prosser 5504.19000005722 14
4 441 Sasha Komar Bend 5508.13000011444 14

Category 3 Novice Men 19-39

Num Name Team Cithy Finish Age
1 445 Ben Lowe Corvallis 2855.83999991417 19
2 446 Nathan Jamison Indianapolis 2944.69000005722 30
3 444 kyle byrne millcreek 3007.55999994278 26
4 455 Mitch Webb Bend 3007.62999987602 35
5 448 Max Soontararak Team 10 Barrel Portland 3162.9299998283395 33
6 456 Austin Brent Bend 3177.5 35
7 447 Luke Roberts Team 10 Barrel Bend 3303.58999991417 37
8 454 Nicholi Khajavei Vancouver 3353.24000000954 38
9 463 Fabio Bellini Capitol Velo Keizer 3402.65999984741 36
10 451 Roy Dean Sisters 3471.64999985695 38
11 458 Justin Grimwood Keizer 3480.1599998474103 33
12 465 Nick Coburn Damascus 3487.53999996185 36
13 464 Ron Zito Vancouver 3530.36999988556 34
14 134 Patrick Mueller Portland 3562.65999984741 33
15 452 Stephen Condon San Diego 3647.3099999427795 33
16 460 Scott Hollingsworth Portland 3666.0999999046303 34
17 126 Scott Buell Trusty Switchblade Salem 3718.11999988556 34
18 459 Justin Howell Eugene 3837.49000000954 37
19 453 Ben Snieckus San Francisco 3920.98000001907 32
20 450 Benjamin Edwards Grants Pass 4467.24000000954 26
21 462 Jeffrey Luxmore Portland 5051.61999988556 35

Category 3 Novice Men 40+

Num Name Team Cithy Finish Age
1 491 Sam McQuate Bend 2856.1299998760196 40
2 501 James Owen Capitol Velo Salem 2859.1900000572195 47
3 484 Nathan Harris Philomath 3086.1099998950995 41
4 511 Will Barnard Camas Bike and Sport Camas 3108.05999994278 49
5 503 todd knoeppel Camas Bike and Sport camas 3183.86999988556 49
6 514 Jeff Briscoe Albany 3227.34999990463 40
7 516 Ron Lopez Cycle Analysis Jacksonville 3260.29999995232 49
8 479 Roy Velardi Camas Bike and Sport Washougal 3275.46000003815 58
9 480 Duff Linde Camas Bike and Sport Washougal 3347.70000004768 51
10 490 Michael Robillard Sisters 3369.34999990463 47
11 502 Scott Bugado Keizer 3389.4100000858302 51
12 518 Albert Passadore Hammer Velo Portland 3424.16000008583 44
13 470 Ryan Wolfe Corvallis 3468.02999997139 49
14 515 Brandon Sirstins Bend 3479.5 40
15 495 Kevin Blagg Keizer 3481.25 44
16 467 Chris Jacobson Albany 3506.91000008583 40
17 476 Richard Salber Bend 3518.93000006676 57
18 341 Mark Braun Fairview 3537.42000007629 45
19 519 Brett Adams Bend 3561.72000002861 58
20 468 Justin Heide Oregon Trail Syndicate Eugene 3653.6199998855595 45
21 489 Rick Clothier Sagebrush Cycles Bend 3671.22000002861 49
22 486 Mike Mauden Boise 3677.92000007629 50
23 494 Jeremy Reed Eugene 3733.8599998951 42
24 488 Patrick Humphrey Bend 3759.67000007629 40
25 508 Mike Wright Medford 3779.08999991417 55
26 485 Wade Underwood Sisters 3813.0 45
27 521 John Mcdonald Boise 3839.68000006676 53
28 482 Shawn Wright Redmond 3882.82999992371 46
29 509 Star Fitzgerald BOISE 3934.04999995232 41
30 498 Jack Addison sisters 3994.44000005722 75
31 513 Glen Kearns Albany 3994.61999988556 49
32 512 Phillip Silver Bend 4043.7899999618494 40
33 483 JP Petrin Capitol Velo Salem 4048.31999993324 65
34 520 Steve Chaffin Nampa 4062.76999998093 48
35 471 Jose Bonilla Cornelius 4066.52999997139 50
36 492 John Walkenhorst Bend 4139.05999994278 61
37 474 Keith Christensen Sunriver 4249.41000008583 42
38 507 Michael Lindsey Vancouver 4272.08999991417 49
39 473 Todd Michael Redmond 4300.23000001907 40
40 472 Al Abramson Richland 4312.15000009537 65
41 469 Steve Girard Phoenix 4399.41000008583 46
42 517 Jason Bhear Damascas 4576.82999992371 43
43 475 DAVID FLANAGAN Prosser 5859.94000005722 48
44 466 David Visnack Bend 5876.05999994278 48
45 478 Ron Moen Vancouver 5891.329999923709 52
46 504 Todd Ashley Bend 6009.80999994278 49
47 496 Heath Foott Sisters 6177.900000095369 46
48 497 Brett Phillips Portland 6279.84999990463 55

Category 3 Novice Women 40+

Num Name Team Cithy Finish Age
1 535 Kerry Martin Sunnyside Sports Bend 3291.86000013351 49
2 537 Hazel Gross Team AF Portland 3294.5600001811995 40
3 547 tina Shaner bicycleattorney.com West linn 3320.30000019073 47
4 555 Patty Barnard Camas Bike and Sport Camas 3404.50999999046 50
5 442 Kim Gilchrist Boneyard Cycling Bend 3502.60000014305 48
6 302 Anne Zoormajian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Oregon City 3548.02999997139 53
7 545 Rachel Mauden Boise 3715.40000009537 40
8 549 Carey McQuate Bend 3726.73000001907 46
9 543 Laura Lopez Jacksonville 3726.98000001907 48
10 539 Jen McCarthy Sunnyside Sports Bend 3755.93000006676 43
11 536 Sally Russell Bend 3818.57000017166 58
12 546 Gina Condon Portland 3821.8700001239795 48
13 548 Melissa Boyd Corvallis Cyclery Racing Corvallis 3922.2799999713907 62
14 558 Krista Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 3996.44000005722 56
15 550 Amy Cortese Portland 4073.1400001048996 48
16 538 Deanie Hanlon Brookings 4109.38000011444 43
17 552 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary Happy Valley 4440.11000013351 49
18 556 Shannon Kearns Albany 4669.96000003815 51
19 542 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 4683.55000019073 64
20 541 Shelly Senseney Springfield 4985.40000009537 43
21 554 Karoline Ashley Portland 5350.47000002861 43
22 551 Michelle Trunkey Eugene 5667.6900000572205 42
23 544 Diana Sweeden Oakland 6169.4900000095395 55

Category 3 Women 19-39

Num Name Team Age City Time
1 523 Hannah Yorra Boneyard Cycling 39 Bend 0:56:39.51
2 528 Cecily Norris Oregon Bike Shop Racing Team 36 Portland 0:59:19.09
3 533 Shelly Boelter 39 Portland 1:00:52.94
4 522 Staci Partridge 32 philomath 1:01:22.86
5 529 Jennifer Bartloff 36 Medford 1:02:07.13
6 530 Mary Bornstedt Trusty Switchblade 26 Salem 1:02:43.82
7 531 Teresa Campanelli Cycle Analysis 35 Jacksonville 1:04:47.92
8 532 Kristina Owen Capitol Velo 19 Salem 1:09:46.17
9 524 Laura Pike 34 portland 1:15:40.10
10 527 Lea Adelman 37 Portland 1:15:40.11
11 525 Amnah Amer 34 Coos Bay 1:15:40.76
12 526 Katie Brown 33 Coos Bay 1:15:40.93

Category 3 Women 40+

Num Name Team Age City Time
1 535 Kerry Martin Sunnyside Sports 49 Bend 0:54:51.86
2 537 Hazel Gross Team AF 40 Portland 0:54:54.56
3 547 tina Shaner bicycleattorney.com 47 West linn 0:55:20.30
4 555 Patty Barnard Camas Bike and Sport 50 Camas 0:56:44.51
5 442 Kim Gilchrist Boneyard Cycling 48 Bend 0:58:22.60
6 302 Anne Zoormajian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 53 Oregon City 0:59:08.03
7 545 Rachel Mauden 40 Boise 1:01:55.40
8 549 Carey McQuate 46 Bend 1:02:06.73
9 543 Laura Lopez 48 Jacksonville 1:02:06.98
10 539 Jen McCarthy Sunnyside Sports 43 Bend 1:02:35.93
11 536 Sally Russell 58 Bend 1:03:38.57
12 546 Gina Condon 48 Portland 1:03:41.87
13 548 Melissa Boyd Corvallis Cyclery Racing 62 Corvallis 1:05:22.28
14 558 Krista Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 56 Portland 1:06:36.44
15 550 Amy Cortese 48 Portland 1:07:53.14
16 538 Deanie Hanlon 43 Brookings 1:08:29.38
17 552 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 49 Happy Valley 1:14:00.11
18 556 Shannon Kearns 51 Albany 1:17:49.96
19 542 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 64 Portland 1:18:03.55
20 541 Shelly Senseney 43 Springfield 1:23:05.40
21 554 Karoline Ashley 43 Portland 1:29:10.47
22 551 Michelle Trunkey 42 Eugene 1:34:27.69
23 544 Diana Sweeden 55 Oakland 1:42:49.49

Clydesdale 200+

Num Name Team Cithy Finish Age
1 332 David Taylor Bend 6637.58999991417 46
2 338 Chris Wierman Dialed Cycling Team Tualatin 6659.869999885559 45
3 337 Ruben Gonzalez-Crumley Amity 6834.470000028609 39
4 318 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas Beaverton 7007.0599999427795 33
5 506 Curtis Haynie Mountain View Cycles Racing Team Hood River 7055.42999982834 40
6 308 Colter Chancellor Hutch's Bend Dental Klamath Falls 7224.33999991417 39
7 321 Abel Richardson Snoqualmie 7293.97000002861 44
8 331 Kevin Moriarty Nampa 7360.1899998188 44
9 310 Andrew Murray Bend 7441.08999991417 55
10 315 David Friedericks Oregon City 7490.659999847409 40
11 339 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team Salem 7539.89999985695 38
12 335 William Glasson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 7580.22000002861 41
13 328 Mark Sather Team 10 Barrel Tigard 7653.81999993324 46
14 323 John Fowler Kirkland 7707.78999996185 47
15 317 Jarrod Sumerlin Walla Walla 7897.119999885561 49
16 327 Jonathan Elek Team 10 Barrel BEND 7913.44999980927 43
17 312 Brett Schwager Hood River 7951.71000003815 36
18 326 Fletcher Tofflemire Oregon Trail Syndicate ALBANY 7989.14999985695 37
19 333 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 8192.13999986649 45
20 334 Huck Dilg Redmond 8364.71000003815 51
21 320 Earl Hazekamp Capitol Velo Salem 8458.62999987602 41
22 314 Joe Kim Camas Bike and Sport Washougal 8650.1899998188 39
23 319 Ryan Moore Camas Bike and Sport Camas 8683.8599998951 36
24 307 Max Perry Florence 8726.30999994278 28
25 311 Daniel O'Neill Sisters 8828.51999998093 53
26 330 Rodney Billowitz Bend 8966.80999994278 51
27 325 Paul Toufar bicycleattorney.com Portland 9326.5 42
28 324 Michael Texley Eugene 9911.38999986649 48
29 322 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link Portland 10957.7100000381 47
30 313 Carl Sweeden Oakland 11250.629999876 61
DNF 316 Jimmie Porter Bend 53

Elite Men

Num Name Team Cithy Finish Age
1 4 Tyler Fox Redmond 5469.69000005722 22
2 14 Chris Ganter Boise 5471.0 38
3 11 Cody Peterson Hutch's Bend Dental Bend 5551.3599998951 37
4 37 Robert Cummings Dialed Cycling Team Portland 5619.880000114441 23
5 15 Ben Thompson Fulcrum Properties/WebCyclery Bend 5619.8900001049 41
6 8 Matt Russell Hutch's Bend Dental bend 5621.000000000001 37
7 13 Jonathan Myers Portland 5738.81999993324 49
8 9 Brennan Wodtli Team S+M Bend 5759.720000028611 29
9 7 Jacob Hull Portland 5883.23000001907 30
10 10 Doug Wilmes Point S Racing Portland 5934.880000114441 36
11 346 Donovan Birky Hutch's Bend Dental BEND 6141.7599999904605 17
12 6 Javier Colton Bend 6611.74000000954 20
DNF 5 Jeremy Tufts Bend 31

Elite Women

Num Name Team Cithy Finish Age
1 1 Serena Bishop Gordon Bend 6112.13000011444 38
2 3 Emma Maaranen Bend 6318.18000006676 40
3 2 Allison Halpin HiFi Sound Cycling Components Bend 6391.710000038149 29
4 72 Joy Adams Moscow 7110.660000085829 33

Expert Junior Men

Num Name Team Cithy Finish Age
1 350 Elijah Krause Bend 6212.01999998093 14
2 349 Gavin Bowen Bend 6316.79999995232 14
3 422 Sam Day Bend 6323.85000014305 14
4 344 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling Portland 6332.0599999427795 14
5 347 Antonio Oros Boise 6850.25 15
6 351 Caleb Trumbull Hood River 6976.72000002861 15
7 354 Gavin Beer Bend 7186.92000007629 16
8 345 Ian Panoscha Portland Velo Racing Portland 7877.950000047679 16

Expert Women

Num Name Team Cithy Finish Age
1 76 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Sherwood 6715.09999990463 46
2 71 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 6855.0099999904605 50
3 77 Angharad Porteous bicycleattorney.com Portland 6941.28999996185 28
4 78 Carrie Day Bend 6951.30999994278 45
5 69 Chelsey Magness Bend 6981.13999986649 32
6 73 Melissa Norland Corvallis 7098.57999992371 42
7 75 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing Portland 7108.5099999904605 33
8 70 Cherie Touchette Team 10 Barrel Bend 7169.1099998951 53
9 359 Lindsay Jackson Olympia Cycling Team Lake Oswego 7192.97000002861 39
10 74 Kat Power Corvallis 7315.06999993324 26
11 296 Ann Kennedy bicycleattorney.com Portland 7540.36999988556 52
12 79 CHRISTINA POLWARTH SEATTLE 7844.6099998951 34

Fat Bike 3.7 Or Larger

Num Name Team Cithy Finish Age
1 340 Bjorn Roth Bend 7519.74000000954 54
2 343 Peter Rhodes Hillsboro 8467.55999994278 43

Singlespeed

Num Name Team Cithy Finish Age
1 98 Alex Marganski Oregon Trail Syndicate Bend 6009.63999986649 29
2 86 Lauren McCarthy Sunnyside Sports Bend 6057.02999997139 43
3 96 Seth Patla PDX TI Forest Grove 6130.92999982834 40
4 87 Tiago Reis Hutch's Bend Dental Bend 6147.37999987602 47
5 66 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Philomath 6169.5 45
6 89 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing portland 6414.51999998093 39
7 91 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing Portland 6416.5 38
8 85 John Walrod PDX TI portland 6502.67999982834 40
9 560 Robert Jackson Lake Oswego 6559.38999986649 42
10 90 Brennan Morrow Oregon Trail Syndicate Madras 6603.30999994278 39
11 102 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Vancouver 6618.27999997139 36
12 88 Ryan Eisele Dallas 6805.47999978065 38
13 83 Ethan Stelzer Redmond 6848.94999980927 41
14 99 Jack Trumbull Hood River 6960.039999961851 43
15 81 Aric Rist Cyclepath Racing Portland 7065.77999997139 46
16 82 Andy Borell Portland 7135.04999995232 30
17 80 Andrew Esmeier Yuma 7181.499999999999 27
18 95 Holland LaRue Team Finger Hood River 7252.6799998283395 39
19 84 Wayne Lewis Bend 7303.29999995232 47
20 93 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles Portland 7444.44999980927 46
21 92 Jordan Norris Oregon Bike Shop Racing Team Portland 7969.479999780651 37
22 97 Mielle Blomberg Team S+M Portland 8025.30999994278 45