Monday Night PIR Road Circuit Race

Portland, OR
May 06, 2019

Part of the Monday Night PIR Road Circuit Race

For results questions, please contact Emily Marshall

Updated May 9, 2019 at 10:46 AM

Junior

Num Name Team Points Notes
1 8082 Nels Martin Dialed Cycling Team 15
2 8083 James Yoon Dialed Cycling Team 12
3 8059 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 10
4 8291 Elijah Engstrom Dialed Cycling Team 8
5 8295 Parker Green 7
6 8061 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 6
7 8044 Kylee Hanel Dialed Cycling Team 5
8 8056 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 4
9 8123 Levi Hagstette 3
10 8058 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 2
11 8057 Summer Westerfield Dialed Cycling Team Warning: No #
12 8060 Deja Dydasco Dialed Cycling Team Warning: Hair covering #
13 8292 Barrett Von Duering
14 56 Romeo Kaczmarek
15 8294 Harrison Lucas

Men 1/2/3 30+

Num Name Team Points
1 120 Colin Gibson River City Bicycles - Bike Law 21
2 164 Trevor Spahr Rainier Beer Cycling Team 14
3 61 Diego Colin 10
4 339 Bill Dolan Team Dr Will Bar 8
5 138 Tim Reinhart River City Bicycles - Bike Law 7
6 625 Crossett Freilinger Rainier Beer Cycling Team 6
7 611 Dan Litwora Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 5
8 812 Mike Kath 4
9 889 Jake von Duering Dialed Cycling Team 4
10 924 Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint 4
11 652 Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team 3
12 62 Christian Tresser 2
13 522 Daniel Kurylo 2
14 636 David Root Therapeutic Associates Pacific Office Cycling
15 824 Brad Gebhard
16 63 Joshua Liberles
17 821 Matthew Studer
18 985 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law
19 884 Robin Wessel
20 198 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
21 717 Paul Zagacki bicycleattorney.com
22 329 Jon Frommelt bicycleattorney.com
23 874 Audi
24 873 Andrew Suchocki
25 886 Antonio Castaneda Jr Audi
26 869 Will Hahn Team Oregon p/b Rodda Paint
27 791 Daniel Pasley
28 130 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee
29 127 Joel Fletcher
30 669 John Gill Team Oregon p/b Rodda Paint
31 983 Tom Ghilarducci
32 508 Greg Stokes Hammer Velo
33 512 Xavier Lopez
34 511 Chris Schomaker Rainier Beer Cycling Team
35 102 Felipe Nystrom Western Bikeworks
36 397 Rodrigo Colin Dialed Cycling Team
37 177 Shannon Skerritt
38 648 Bob Duffy Western Bikeworks
39 835 Kyle Ward

Men 1/2/3 50+

Num Name Team Points
1 517 Aaron Leritz 18
2 655 George Gardner Team Oregon p/b Rodda Paint 15
3 636 David Root Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 10
4 361 Eric Anderson Team Dr Will Bar 8
5 637 Ian Gibson Dialed Cycling Team 7
6 670 Larry Hiday Swift Racing PDX 6
7 819 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint 5
8 540 Dickie Mallison 4
9 362 Perry York Team Oregon p/b Rodda Paint 3
10 360 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 2
11 751 William Alcorn

Men 4/5 30+

Num Name Team Points
1 4207 Andrew Santos Team Coastal 15
2 4096 Greg Schmitt Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 13
3 5301 Jason Evans 12
4 5194 Alan Plank Dialed Cycling Team 11
5 5000 Travis Richardson 10
6 4171 Alexander Banks-Watson bicycleattorney.com 10
7 4117 J Pearce Beissinger Team Oregon p/b Rodda Paint 8
8 5331 Stephen Plomer Team Oregon p/b Rodda Paint 6
9 5207 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 4
10 4185 Patrick Dailey 3
11 4132 Dolan Halbrook 2
12 4046 John Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 2
13 4073 Paul Wroblewski The Club Roule
14 5241 Mark Westerfield Dialed Cycling Team
15 4218 Jonathan Meyer Dialed Cycling Team
16 4108 Petr Honek Planet PDX Cycling
17 4241 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
18 4047 Gavin McGregor
19 4274 Eric Hagstette Dialed Cycling Team
20 5107 Chris Wierman Dialed Cycling Team
21 5414 Kevin Jenson
22 5082 Mike Guyvan Dialed Cycling Team
23 4000 Spencer Bonney
24 5114 Geoff Brandenburg
25 4255 Casey Ehrman
26 4010 Damon Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint
27 5397 Aaron Edmonds
28 5307 Kevin Ryan
29 5415 John Zimmatore
30 4100 Brett Boyles Planet PDX Cycling
31 5125 Ryan Price The Club Roule
32 5108 Dean Maclean Planet PDX Cycling
33 5119 Jim Jeffers The Club Roule
34 4234 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling
35 4128 Keith Solano Team Oregon p/b Rodda Paint
36 4200 Jim McGurl Team Oregon p/b Rodda Paint
37 5052 Joshua Meng
38 4038 Jason Jones Planet PDX Cycling

Men 4/5 50+

Num Name Team Points
1 4116 Sean Galloway Team Oregon p/b Rodda Paint 15
2 4166 Kurt Krichko Dialed Cycling Team 12
3 4022 Jim Middaugh 10
4 4151 Dave Petermeier Planet PDX Cycling 8
5 4087 Christophe Berteau-pavy 7
6 4069 Brian Dessinger Beef Train 6
7 5230 Brian Gefroh 5
8 4205 Gary Rust Dialed Cycling Team 4
9 4036 Rod Mitchell 3
10 5254 Mike Hanson 2
11 4028 Christopher Hitchcock Dialed Cycling Team
12 4014 Ben Needham Team Oregon p/b Rodda Paint
13 4084 Tom Dempsey
14 5364 Todd Ahrens Team Oregon p/b Rodda Paint
15 4093 Mark Hand Planet PDX Cycling
16 5298 Matthew Guinn The Club Roule
17 4162 Jay Hamlin Dialed Cycling Team
18 4053 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team

Novice

Num Name Team Points
1 57 Tom Smith 15
2 8023 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 12
3 8082 Nels Martin Dialed Cycling Team 10
4 8059 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 8
5 8083 James Yoon Dialed Cycling Team 7
6 4213 Brandon Pendergrass 6
7 59 Justin Brohard 5
8 5243 Michael Han 4
9 8291 Elijah Engstrom Dialed Cycling Team 3
10 5329 John Condon Dialed Cycling Team 2
11 5443 Andrew Zurn
12 5291 Raeseong Kang
13 5334 Eric Verbovanec
14 5328 Chris Peddie
15 5204 Hanif Jackson
16 5308 Gil Ormerod Team S&M
17 5476 Alastair Cox The Club Roule
18 5444 Yalcin Erhan
19 54 Matt Davis

Track

Num Name Team Points
1 924 Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint 15
2 869 Will Hahn Team Oregon p/b Rodda Paint 12
3 4010 Damon Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint 10
4 53 Michael Saviers 8
5 130 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 7
6 819 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint 6
7 4069 Brian Dessinger Beef Train 5

Women 1/2/3

Num Name Team Points
1 205 Angharad Porteous bicycleattorney.com 21
2 203 Laura Parsons Team Nonstop 16
3 297 Clara Honsinger 12
4 60 Emily Boscacci 8
5 212 Sara Bird bicycleattorney.com 7
6 414 Victoria Jansen Byzick + Company Cycling 6
7 403 Holly Baird Team Nonstop 5

Women 4/5

Num Name Team Points
1 494 Kaya Lydamore Holtey Law p/b Peak Condition 21
2 7050 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 12
3 55 Carley Leins 10
4 8110 Alyssa Hargis 8
5 58 Kara Wolfe 7
6 7172 Dana Orth 6
7 7079 Lorena LaBarbera Team Nonstop 6
8 411 Debra Krichko Dialed Cycling Team 5
9 7222 Emily McNary Rainier Beer Cycling Team 4
10 7035 Sari Hargand Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 3
11 7080 Marie Zayas Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 2
12 7042 Tanya Appuhn Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
13 7053 Heather Higgins Honek Planet PDX Cycling
14 7161 Michelle Gilpin
15 7145 Shawna Pearson BeerMongers