Yamhill Gravel Fondo

Yamhill, OR
April 20, 2019

For results questions, please contact Maria Patla

 

A listing of DNF with a final time was due to non-completion of the entire course

Updated April 24, 2019 at 10:51 PM

Grande - Masters Men 40-49

Num Name Team Home Town Elapsed Time Age
1 417 Brian Kesselman ANTHM Collective 3:09:48 43
2 432 Robert Tornai Therapeutic Associates Pacific Office Cycling Wilsonville 3:13:02 46
3 486 Scott Kocher Therapeutic Associates Pacific Office Cycling Portland 3:13:07 44
4 468 Erik Tonkin Team S&M Portland 3:13:52 45
5 487 John Weathers bicycleattorney.com Portland 3:15:53 49
6 407 Christopher Ramsey Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink Beaverton 3:34:48 46
7 479 James Schneider 3:36:02
8 510 Dan Litwora Forest Grove 3:41:54 44
9 437 Chris Pelto 3:44:56
10 429 Jake von Duering Dialed Cycling Team Camas 3:47:13 45
11 452 Adam Vanarsdall Portland 3:51:57 47
12 444 Casey Antonson Portland 3:55:57 45
13 467 Ken Elser Planet PDX Cycling Portland 4:02:14 41
14 506 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink Gladstone 4:07:31 40
15 000 Rob Thompson Grown Rogue Cycling Team Portland 4:12:59 48
16 403 Ryan Manner Portland 4:13:53 49
17 425 David Volkov Lake Oswego 4:17:34 41
18 496 Carl Anton Dialed Cycling Team Woodburn 4:21:25 49
19 501 James Green Trusty Switchblade Portland 4:21:30 48
20 404 Saul Lopez Hillsboro 4:25:14 48
21 477 Dean Maclean Planet PDX Cycling Portland 4:42:13 49
22 466 Jason Jones Planet PDX Cycling Portland 4:42:17 45
23 439 Brett Boyles Planet PDX Cycling lake oswego 5:01:52 49
24 426 Jon DeShirley Portland 5:51:20 40
DNF 440 Rich Julyan Corvallis 2:49:52 49
DNF 400 Gavin McGregor Portland 2:49:53 44
DNF 422 Kevin Hasley 2:55:55
DNF 514 Tim Sippel Dialed Cycling Team Vancouver 3:11:04 45
DNF 419 Mark Sather Team 10 Barrel Tigard 3:11:52 48
DNF 493 Brady Cowing Team 10 Barrel portland 3:15:07 44
DNF 411 Lance Heppler Dialed Cycling Team Vancouver 4:40:33 49
DNF 485 James Lais PORTLAND DNF 50
DNS 503 Erik Voldengen Therapeutic Associates Pacific Office Cycling Portland DNS 48

Grande - Masters Men 50-59

Num Name Team Home Town Elapsed Time Age
1 474 Steve Wright TCNF.LEGAL Racing Team Beaverton 3:13:27 52
2 445 John Hatfield Dialed Cycling Team Portland 3:19:14 51
3 405 Todd Rosier Therapeutic Associates Pacific Office Cycling Hillsboro 3:19:15 54
4 463 Kyle Kotwica Corvallis 3:30:57 55
5 473 Thomas Cody TCNF.LEGAL Racing Team portland 3:34:05 50
6 447 Paul Logan 3:38:15
7 478 Mike Abel Planet PDX Cycling Portland 3:45:31 50
8 434 Allen Schwartz McMinnville 3:45:32 56
9 427 Kirk Wong Rebound/Tireless Velo Vancouver 3:46:06 50
10 515 Bill Petersen West Linn 3:49:43 58
11 431 Tim Redmond 3:52:26
12 492 Wayne Boyle Portland 3:57:55 54
13 408 dave waag 4:01:29
14 446 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 4:06:30 54
15 413 Kris Schamp Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Beaverton 4:06:44 52
16 410 Steven Livermore 4:13:54
17 499 Brian List Bike Central/Barbur Vet Portland 4:34:05 52
DNF 421 Dan Wolnick Hutch's Bend Dental Bend 2:40:16 54
DNF 450 John Foulston 2:58:36
DNF 495 Charles Barrett Cyclepath PDX Racing Portland 3:11:45 52
DNF 435 Kevin Riley 3:46:39
DNF 423 Jonathan Nuss 3:58:09
DNS 414 Bryan Curry Portland DNS 54

Grande - Masters Men 60+

Num Name Team Home Town Elapsed Time Age
1 448 Clinton Andring Hutch's Bend Dental Bend 3:44:14 64
2 502 Marc Thompson Canby 3:45:27 66
3 438 Mark Hand Planet PDX Cycling Tigard 4:03:00 60
4 406 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo Sherwood 4:11:59 61
5 451 Dave Burnard Forest Grove 5:19:27 63
DNF 430 Dan Gilden Portland 3:13:06 60
DNF 498 Paul Mautner The Club Roule Portland 3:50:05 61
DNF 497 Jim Fox bicycleattorney.com Portland 4:59:37 61

Grande - Masters Women 40-49

Num Name Team Home Town Elapsed Time Age
1 461 Maggie Smith 6:22:14
DNF 488 Kimberly Sass Sorella Forte Portland 3:53:12 40

Grande - Masters Women 50-59

Num Name Team Home Town Elapsed Time Age
1 460 Sarah Gates LAKE OSWEGO 5:39:44 51
2 443 Janette Darden 6:22:15

Grande - Open Men 18-39

Num Name Team Home Town Elapsed Time Age
1 412 Dillon Caldwell 2:56:39
2 481 Jacob Rathe Portland 2:56:40 28
3 449 Wacek Godycki Therapeutic Associates Pacific Office Cycling Portland 2:58:22 38
4 459 Christian Lam Portland 3:03:38 30
5 480 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law Portland 3:12:59 37
6 484 Christopher Bagg HCH-CrossCountry Mortgage Portland 3:14:03 40
7 469 Randall Fransen Mettle Cycling Portland 3:15:29 39
8 456 Jordan Rickards Dialed Cycling Team Portland 3:17:13 38
9 489 James Ceccorulli 3:19:11 31
10 454 Doug Merritt BeerMongers Portland 3:20:09 39
11 472 Tim Simundza bicycleattorney.com PORTLAND 3:20:41 36
12 490 Jake Rosenbloum 3:26:49
13 441 Brian Fahey Bonk Collective Beaverton 3:30:35 35
14 462 Erik Hammerquist Salem 3:34:37 21
15 513 Alan Barton Grown Rogue Cycling Team Portland 3:34:46 35
16 455 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles Portland 3:35:51 36
17 424 Scott Harnell 3:35:53
18 507 Abdulrahman Alkhamees 3:41:15
19 464 Adam Goulet Portland 3:41:16 35
20 409 Trevor Spahr Grown Rogue Cycling Team Portland 3:45:28 34
21 433 Aaron Slowik 3:45:33
22 442 Andrew Jarolimek Astoria 3:47:30 36
23 505 Chris Nelson Portland 3:47:40 35
24 465 Kevin Ryan Portland 3:48:13 37
25 416 Jason Whittington Team 10 Barrel Portland 3:48:38 35
26 475 Jim Jeffers The Club Roule Portland 4:04:51 35
27 470 Travis Wittnebel 4:05:38
28 511 Michael Moreland Keizer 4:21:27 31
29 471 Cory Nann Planet PDX Cycling McMinnville 4:38:00 28
30 402 Terence Jacobson 5:44:46
DNF 491 Gregory Kell Holtey Law p/b Peak Condition Portland 2:28:48 33
DNF 500 Cliff Heaberlin 3:09:49
DNS 436 Brad Petersen Bonk Collective Beaverton DNS 31

Grande - Open Women 18-39

Num Name Team Home Town Elapsed Time Age
1 476 Clara Honsinger Portland 3:15:52 22
2 483 Brenna Wrye-Simpson Portland 3:35:50 32
3 482 Anna Grace Christiansen Portland 3:36:22 34
4 453 Kate Drennan BeerMongers Portland 3:59:41 36
5 508 Mallory Miller Portland 4:27:36 30
6 457 Nia Ransom Portland 4:44:56 30
7 458 Carly Bothe 4:44:59
DNF 415 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink Portland 2:49:41 36
DNF 504 Leah Brown Team 10 Barrel portland 3:48:37 32

Grande - Sportif Men

Num Name Team Home Town Elapsed Time Age
1 509 Doak Kimball 4:35:03
DNF 494 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link Portland 3:54:20 45
DNF 600 Tom Armstrong Portland 4:39:24 54

Medio - Junior Men (U18)

Num Name Team Elapsed Time Age
1 221 Jake Johansen 2:13:24 14
2 262 Brennan Jarrell 3:12:30 12

Medio - Masters Men 40-49

Num Name Team Home Town Elapsed Time Notes: Age
1 222 Joshua Johansen West Linn 2:13:27 46
2 241 Daniel Higgins 2:20:47
3 248 Geoff Grummon-Beale bicycleattorney.com Portland 2:20:59 44
4 224 Todd Evans Amity 2:34:27 50
5 259 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Pacific Office Cycling Beavercreek 2:39:10 44
6 217 Ethan Slivkoff Salem 2:41:42 43
7 243 James Stuckey Rebound/Tireless Velo Portland 2:56:53 48
8 263 Ryan Jarrell Sage Titanium Factory Racing West Linn 3:12:31 45
9 240 Ryan Christie 3:13:54
10 418 Eisele Ryan 3:20:13 Switched to the Medio
11 420 John Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint Forest Grove 3:30:55 Switched to the Medio 40

Medio - Masters Men 50-59

Num Name Team Home Town Elapsed Time Age
1 236 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing SALEM 2:04:01 54
2 208 Alan Whitney Team Oregon p/b Rodda Paint Tualatin 2:10:07 59
3 216 Doug Palmer Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing West Linn 2:12:13 53
4 230 Jose Torres Dialed Cycling Team Camas 2:13:31 50
5 228 Nick Collins Tualatin 2:15:01 56
6 257 Dave Petermeier Planet PDX Cycling Portland 2:22:15 54
7 219 Matthew Guinn The Club Roule Portland 2:22:22 53
8 250 Jake VanderZanden HCH-CrossCountry Mortgage Tualatin 2:23:56 55
9 220 Vaughn Adams Hillsboro 2:30:49 53
10 234 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Wilsonville 2:32:17 56
11 258 Paul Kanz portland 2:35:31 50
12 226 Doug Malnati Therapeutic Associates Pacific Office Cycling Tigard 2:39:04 56
13 205 Toby McElravey 2:39:06
14 249 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com Portland 3:10:14 54
15 207 Stephen Bjorlin 3:25:59
DNF 209 Dan Handorff Bonk Collective Portland 1:48:05 51

Medio - Masters Men 60+

Num Name Team Home Town Elapsed Time Notes: Age
1 223 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint Aurora 2:19:55 62
2 202 James Thiele Hillsboro 2:43:58 62
3 247 Brian Swan Portland 2:47:11 61
4 232 Lee Duncan Hillsboro 2:50:40 64
5 211 Louis PICKER 2:52:10
6 210 Richard Lum 2:52:12
7 231 Dave Faust Team Rose City Portland 2:53:43 63
8 200 Steven Powell 2:57:56
9 204 Mark Hildebrandt Cyclepath PDX Racing Tigard 3:06:48 63
10 401 Steve Lowry Carlton 3:27:37 Switched to the Medio 64

Medio - Masters Women 40-49

Num Name Team Home Town Elapsed Time Age
1 218 Kristi Cutter Therapeutic Associates Pacific Office Cycling Bend 2:09:53 43
2 246 Fay Mobbs Therapeutic Associates Pacific Office Cycling Wilsonville 2:10:01 43
3 256 Rebecca Hillary Portland 2:34:44 43
4 237 Trish Jilot Sorella Forte Portland 2:47:08 46
5 245 Mary Smart Rebound/Tireless Velo Portland 2:56:55 49
6 239 Erika Markel 3:14:01 49

Medio - Masters Women 50-59

Num Name Team Home Town Elapsed Time Age
1 215 Karen Kenlan Sunnyside Sports Bend 3:03:12 59
2 214 Holly Smithey 3:03:16

Medio - Masters Women 60+

Num Name Team Home Town Elapsed Time Age
1 201 Barbara Thiele Team Rose City Hillsboro 2:35:55 66

Medio - Open Men 18-39

Num Name Team Home Town Elapsed Time Notes: Age
1 235 Rich Lammers Beaverton 2:04:09 34
2 203 Dylan Woock 2:32:36
3 512 Ben Tankus Byzick + Company Cycling Portland 2:39:33 Switched to the Medio 25
DNS 261 Scott Scholz Therapeutic Associates Pacific Office Cycling Portland DNS 36

Medio - Open Women 18-39

Num Name Team Home Town Elapsed Time Notes: Age
1 227 Pam Power Bonk Collective Beaverton 2:19:46 37
2 254 Lisa Timmerman Portland 2:22:43 36
3 260 Sarah Layton Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink Portland 2:32:13 37
4 255 Autumn Shreve Portland 2:37:52 39
5 244 Lauren Downey 2:55:23
6 428 Kimberly Kathrein Dialed Cycling Team Vancouver 2:18:42 Switched to the Medio 29

Medio - Sportif Men

Num Name Team Home Town Elapsed Time Age
1 242 Andrew Nemecek portland 2:12:08 52
2 233 Charles Linke 2:18:51
3 253 Brian Bowman 2:34:34
4 225 Douglas Smith Marylhurst 2:59:55 56
5 229 Christopher Helmsworth 3:08:22
6 212 Brad Alderman Vancouver Cyclery Brush Prairie 3:14:16 39
7 213 nathan cancellieri 3:24:07
8 206 Matt Haughey 3:24:54
DNF 251 Travis Clough DNF
DNF 252 Isaac Zak DNF

Medio - Sportif Women

Num Name Team Home Town Elapsed Time
1 238 Susan Koonce Sorella Forte Portland 2:47:07

Piccolo - Junior Women (U18)

Num Name Team Home Town Elapsed Time Age
1 8 Maddy Wick Dialed Cycling Team Vancouver 1:25:19 15

Piccolo - Masters Men 40-49

Num Name Team Home Town Elapsed Time Age
1 2 Chris Zuber Hillsboro 1:31:01 47
2 1 Joshua Hughes 1:49:38

Piccolo - Masters Men 50-59

Num Name Elapsed Time
1 3 Mike Mulligan 1:25:46

Piccolo - Masters Men 60+

Num Name Home Town Elapsed Time Age
1 6 Anthony Conner camas 1:38:08 65

Piccolo - Masters Women 40-49

Num Name Team Home Town Elapsed Time Age
1 9 Victoria Hammond Sage Titanium Factory Racing Tualatin 1:17:23 46

Piccolo - Masters Women 50-59

Num Name Team Home Town Elapsed Time Age
1 4 Lori Bocklund 1:19:30
2 11 Linda Fanning Sorella Forte Portland 1:22:44 59

Piccolo - Masters Women 60+

Num Name Team Home Town Elapsed Time Age
1 10 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte Portland 1:56:19 66

Piccolo - Open Men 18-39

Num Name Elapsed Time
1 7 Robbie Lammers 1:17:24

Piccolo - Sportif Women

Num Name Team Home Town Elapsed Time
1 12 Linda Watts Sorella Forte Portland 1:36:29