High Desert Omnium

Bend, OR
Sat, July 10 to Sun, July 11, 2010

If you have questions or corrections, please email Cate Hass.

Updated September 18, 2013 at 1:37 PM

Category 3

Num Name Team Points
1 1035 Michael Brunelle Life Cycle Bike Shop 30
2 67 Marshall Greene Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 26
3 629 David Wells Life Cycle Bike Shop 23
4 1250 Ryan Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions 21
5 611 Mike Brown Therapeutic Associates Cycling/GENR8 17
6 1210 Lee Ordonez Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 13
7 80 Qayam Jetha Olympia Orthopaedic Associates 12
8 2142 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 11
9 664 Brian Walburn Hagens-Berman LLP Cycling 8
10 598 Spencer Gray Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 8
11 738 Erik Hofland Artisan Family Racing 6
12 639 Spencer Newell Therapeutic Associates Cycling/GENR8 5
13 651 Tj Paskewich Therapeutic Associates Cycling/GENR8 5
14 514 Larry Jackson Life Cycle Bike Shop 4
15 613 Jurgen Fennerl Hutch's/ClearOne/Bend Dental 4
16 634 doug laplaca Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 3
17 1286 Peter Christoff Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 2
18 1182 William Laubernds Ten Guys Named Alex 2
19 1056 Cort Buchholz Cyclesoles/Sagebrush Cycles 2
20 1134 John Craft Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1
21 356 James Shingleton Capitol Velo p/b Lifesource 1

Category 4/5

Num Name Team Points
1 83 Todd Riley 20
2 2224 James Jorgensen Life Cycle Bike Shop 16
3 1430 Calon Russell Bridgetown Velo 16
4 1536 Bruce Cole-Baker Sunnyside Sports 16
5 2599 Austin Line Sunnyside Sports 16
6 2643 Matt Keeler University of Oregon Cycling Club 14
7 2186 Kendal Johnson Cyclesoles/Sagebrush Cycles 13
8 1547 Eric Birky Windsor 13
9 2651 Mckenzie Sampson 13
10 2143 Chris Winans Sunnyside Sports 13
11 1107 Sean Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions 11
12 1472 Ian Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions 10
13 1334 Isaac Sullivan Life Cycle Bike Shop 10
14 2032 Michael Dennis Desert Orthopedics / Rebound Physical Therapy 8
15 1164 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 6
16 1308 Tim Dougherty Flywheel Bicycle Solutions 3
17 1268 Matt Engel Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 3
18 2101 Jason Penry Pacific Power Blue Sky 2
19 78 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1

Masters Men 3/4/5

Num Name Team Points
1 368 Gregg Strome Hutch's/ClearOne/Bend Dental 42
2 1028 Scott Seaton Hutch's/ClearOne/Bend Dental 39
3 530 Richard Albrow Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 26
4 596 John OBrien Echelon Gran Fondo/ZteaM 26
5 618 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 17
6 379 Mark Crawford Ironclad Performance Wear 11
7 582 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 8
8 613 Jurgen Fennerl Hutch's/ClearOne/Bend Dental 8
9 3264 Eric Schusterman Ritte Van Vlaanderen 8
10 332 Dave Skinkle 6
11 541 Justin Serna Guinness Cycling Team 5
12 721 Bob Grover Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 4
13 732 Steve Yenne Capitol Subaru Cycling 2
14 1944 Ken Rodgers Whitewater Designs 2

Pro/1/2

Num Name Team Points
1 3183 Ian Boswell Bissell Pro Cycling Team 39
2 130 Carson Miller Veloforma 38
3 898 Andrew Boone Cyclesoles/Sagebrush Cycles 29
4 111 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 19
5 68 Sean Passage Hagens-Berman LLP Cycling 16
6 85 Roger Worthington Indie Hops 9
7 3063 brad winn Primal Racing p/b 1st Bank 9
8 854 Derek Stallings BendBroadband/WebCyclery.com 8
9 894 Chris Sheppard Rocky Mountain Bicycles 8
10 885 Sloane Anderson Pro Air 8
11 834 David Gates Bridgetown Velo 5
12 895 Kennett Peterson Hagens-Berman LLP Cycling 4
13 804 John Browning 4
14 949 Scott Gray Cyclesoles/Sagebrush Cycles 2
15 867 Brian Seguin BendBroadband/WebCyclery.com 2
16 101 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 2
17 843 Jason Riffle HPChiro/Scott's Cycling of Salem 2

Women Category 1/2

Num Name Team Points
1 207 Jade Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions 45
2 204 Tina Brubaker Veloforma 33
3 235 Teri Sheasby Veloforma 22
4 264 MacKenzie Madison Therapeutic Associates Cycling/GENR8 16
5 216 Heather Hill Life Cycle Bike Shop 16
6 211 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 16
7 403 Serena Bishop Sunnyside Sports 13
8 440 Susan Peithman Veloforma 10
9 64 Lindsay Myers Webcor Alto Velo 8
10 82 Cara Bussell Trisport Cycling 6
11 208 Jen Akeroyd Sorella Forte 6
12 228 Karey Swan Therapeutic Associates Cycling/GENR8 6
13 217 Jill Howe Therapeutic Associates Cycling/GENR8 4
14 218 Lisa Reeve Veloforma 3
15 408 Elise Huggins Veloforma 1

Women Category 3

Num Name Team Points
1 1790 Maire Osborn Life Cycle Bike Shop 32
2 233 Mindy Simmons Hammer Velo 27
3 1615 Rachelle Jorgensen Life Cycle Bike Shop 26
4 260 Amanda Atwill Hammer Velo 22
5 270 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 18
6 1712 Megan Chinburg Veloforma 16
7 266 Sarah Tisdale Sorella Forte 14
8 262 Jessica Kaplan Therapeutic Associates Cycling/GENR8 13
9 87 sheila raff Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 13
10 294 Cary Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 11
11 406 Helen Grogan Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 5
12 470 Kim Rueter Sorella Forte 5
13 74 Joanne Schmitz L'Ecole No. 41/Wheatland Wheeler 2

Women Category 4

Num Name Team Points
1 499 Brianna Walle Ironclad Performance Wear 40
2 1725 Erica Loder Veloforma 35
3 1709 Amy Champion Pacific Power Blue Sky 18
4 497 Ann Kennedy Guinness Cycling Team 16
5 1764 Tonya Roe Sorella Forte 14
6 97 Tawnie Mcdonald 13
7 495 Erin Goodall Showers Pass 12
8 93 Stephanie Howe 10
9 443 Jennifer Schweitzer Veloforma 10
10 1705 Eryn Barker Specialized River City Bicycles 9
11 1681 Shawna Palanuk Greenridge Physical Therapy 8
12 77 Lillian Schiavo Hutch's Klamath Falls 5
13 1632 Katy Pranian Sorella Forte 5
14 1692 Courtney Gould Sorella Forte 4
15 98 Toni Decker 3
16 468 Kelly Sandow Poplollies 1
17 476 Emily Ohlin bicycleattorney.com 1