High Desert Omnium: Road Race

Bend, OR
July 11, 2010

Part of the High Desert Omnium

omnium

Updated September 18, 2013 at 1:37 PM

Category 3

Num Name Team Points
1 1035 Michael Brunelle Life Cycle Bike Shop 16
2 1210 Lee Ordonez Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 13
3 629 David Wells Life Cycle Bike Shop 10
4 2142 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 8
5 80 Qayam Jetha Olympia Orthopaedic Associates 6
6 1250 Ryan Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions 5
7 514 Larry Jackson Life Cycle Bike Shop 4
8 611 Mike Brown Therapeutic Associates Cycling/GENR8 3
9 1286 Peter Christoff Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 2
10 356 James Shingleton Capitol Velo p/b Lifesource 1
11 2928 Andy Su Hutch's/ClearOne/Bend Dental
12 531 Sage Freeman Capitol Velo p/b Lifesource
13 1182 William Laubernds Ten Guys Named Alex
14 91 Greg Bloom SJBC
15 738 Erik Hofland Artisan Family Racing
16 634 doug laplaca Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
17 521 Juan Quintero 1 Error
18 1056 Cort Buchholz Cyclesoles/Sagebrush Cycles
19 67 Marshall Greene Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
20 575 Mike Bene Yard Dawgs Book Club
21 639 Spencer Newell Therapeutic Associates Cycling/GENR8
22 664 Brian Walburn Hagens-Berman LLP Cycling
23 594 Brayton Osgood Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
24 1254 Joseph Ferron CAPA Cycling Team
25 1129 Alexander Clemens Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
26 550 Joel Palanuk Greenridge Physical Therapy
27 537 Scott Hill Life Cycle Bike Shop
28 2930 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
29 574 Kurt Haas Capitol Velo p/b Lifesource
30 712 Marcus Biancucci Therapeutic Associates Cycling/GENR8
31 630 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
32 680 John Lance Guinness Cycling Team
33 598 Spencer Gray Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles
34 504 Ambrose Su Hutch's/ClearOne/Bend Dental
35 1134 John Craft Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
36 1309 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/GENR8
37 72 Michael Roecklein Team Becher+
38 651 Tj Paskewich Therapeutic Associates Cycling/GENR8
39 90 Rich Hummel Greenridge Physical Therapy
40 355 Erik Jacobson Therapeutic Associates Cycling/GENR8
41 3181 Robert Sheasby Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
DNF 520 Jesse Finch Gnehm Capitol Velo p/b Lifesource

Category 4/5

Num Name Team Points
1 1536 Bruce Cole-Baker Sunnyside Sports 16
2 2643 Matt Keeler University of Oregon Cycling Club 13
3 2651 Mckenzie Sampson 10
4 2143 Chris Winans Sunnyside Sports 8
5 1472 Ian Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions 6
6 1334 Isaac Sullivan Life Cycle Bike Shop 5
7 1107 Sean Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions 4
8 1308 Tim Dougherty Flywheel Bicycle Solutions 3
9 2599 Austin Line Sunnyside Sports 2
10 1268 Matt Engel Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1
11 2186 Kendal Johnson Cyclesoles/Sagebrush Cycles
12 96 Mickey McDonald
13 2667 Damian Hill Athletes Lounge
14 1861 Stephen Szufnarowski
15 1128 Ryan Champion Pacific Power Blue Sky
16 75 Ryan Reisbick Chinook Cycling Club
17 2032 Michael Dennis Desert Orthopedics / Rebound Physical Therapy
18 2217 Graham Kelley Life Cycle Bike Shop
19 1164 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
20 2101 Jason Penry Pacific Power Blue Sky
21 1589 Devin Mounts Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
22 2040 Kevin English WebCyclery.com
23 83 Todd Riley
24 2819 Steve Heinrichs
25 92 Zach Violett
26 2836 Atlin Sestrich Ironclad Performance Wear
27 1115 Todd Berger Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
28 1252 Steve Wursta Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
29 1426 Zach Gilmour
30 2767 Brock Rowley Flywheel Bicycle Solutions
31 1126 David Caplan WebCyclery.com
32 1181 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
33 78 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
34 1296 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
35 1483 Martin Christian River City Bicycles
36 2659 Don Wright
37 1292 Darren Smith Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
38 1547 Eric Birky Windsor
39 1165 Michael Harris Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
40 1538 Michael Mara Desert Orthopedics / Rebound Physical Therapy
41 2170 kevin short loco moco
42 2325 Tobin Peyton-Levine University of Oregon Cycling Club
43 1575 Owen Twitchell designstorm.org
44 2052 Jon Gornick
45 1827 Brian Barker Ironclad Performance Wear
46 1587 Kevin Chandler 1 Error
47 79 Cameron Carrick Bend Endurance Academy
48 2860 Lance Nelson
49 2512 Thomas Royce
50 2707 Cameron Holmes Russell
51 2751 devin mast
52 1111 Joe Leineweber Ironclad Performance Wear
53 2757 Rob Bingham
54 2900 Jack Mahler 1 Error
55 95 Eric Willis
56 2842 No Name
57 66 Whit Bazemore
58 69 Riley Smith
59 1127 Cliff Cayer Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
DNF 76 James Laughlin
DNF 81 Colin Dunlap Bend Endurance Academy
DNF 1309 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/GENR8
DNF 1430 Calon Russell Bridgetown Velo
DNF 2163 Kyle Gorman WebCyclery.com
DNF 2945 Dane Etter-Garrette SSI/Carona
DNF 3264 Eric O Schusterman Ritte Van Vlaanderen
DNF 2856 David Nelson

Masters Men 3/4/5

Num Name Team Points
1 368 Gregg Strome Hutch's/ClearOne/Bend Dental 16
2 1028 Scott Seaton Hutch's/ClearOne/Bend Dental 13
3 530 Richard Albrow Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 10
4 596 John OBrien Echelon Gran Fondo/ZteaM 8
5 618 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 6
6 379 Mark Crawford Ironclad Performance Wear 5
7 613 Jurgen Fennerl Hutch's/ClearOne/Bend Dental 4
8 3264 Eric Schusterman Ritte Van Vlaanderen 3
9 732 Steve Yenne Capitol Subaru Cycling 2
10 721 Bob Grover Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 1
11 1142 Tony Dirks Mountain View Cycles
12 94 Jeff Garren 1 Error
13 541 Justin Serna Guinness Cycling Team
14 1185 Philip Litchfield Capitol Velo p/b Lifesource
15 506 James Wellington Hutch's/ClearOne/Bend Dental
16 643 Gordon Yutzy Sunnyside Sports
17 384 Mike Adams United Finance
DNF 1037 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team

Pro/1/2

Num Name Team Points
1 3183 Ian Boswell Bissell Pro Cycling Team 16
2 898 Andrew Boone Cyclesoles/Sagebrush Cycles 13
3 111 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10
4 894 Chris Sheppard Rocky Mountain Bicycles 8
5 130 Carson Miller Veloforma 6
6 885 Sloane Anderson Pro Air 5
7 895 Kennett Peterson Hagens-Berman LLP Cycling 4
8 68 Sean Passage Hagens-Berman LLP Cycling 3
9 867 Brian Seguin BendBroadband/WebCyclery.com 2
10 85 Roger Worthington Indie Hops 1
11 158 Kyle Wuepper Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
12 866 Peter Vraniak
13 864 Michael Larsen Hutch's/ClearOne/Bend Dental
14 949 Scott Gray Cyclesoles/Sagebrush Cycles
15 84 Mike Kath Cyclepath Racing
16 728 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
17 3063 brad winn Primal Racing p/b 1st Bank
18 139 Ben Thompson Trek Mtn Co-Op
19 162 Karsten Hagen Echelon Gran Fondo/ZteaM
20 834 David Gates Bridgetown Velo
21 650 Angelo Roman Hammer/CMG Racing Team
22 948 Erik Bergstrom Therapeutic Associates Cycling/GENR8
23 135 Damian Schmitt Sunnyside Sports
24 813 Sal Collura SLOCUM Rebound Racing
25 843 Jason Riffle HPChiro/Scott's Cycling of Salem
26 196 Matt Russell www.evanplews.com/KENDAUSA
27 854 Derek Stallings BendBroadband/WebCyclery.com
28 185 Brandon Dyer Cyclesoles/Sagebrush Cycles
29 920 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com
30 89 David Rosensen
31 115 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
32 932 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com
33 136 David Root Therapeutic Associates Cycling/GENR8
34 900 Austin Arguello
35 70 Greg Canfield Hutch's/ClearOne/Bend Dental
36 835 Matt Ritzow Bicycleway.com
37 878 Jimmy Udall Courage Cycles
38 840 Robin Wessel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
39 382 McKenzie Thramer SLOCUM Rebound Racing
40 669 Dustin Hahn Godspeed
41 828 Doug Perrin Hutch's/ClearOne/Bend Dental
DNF 1144 Christopher DuBois Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
DNF 950 William Warburton Therapeutic Associates Cycling/GENR8
DNF 850 Brandt Hueser
DNF 817 Tim Jones WebCyclery.com
DNF 154 Seth Patla River City Bicycles
DNF 148 Steven R Holland United Finance
DNF 101 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing

Women Category 1/2

Num Name Team Points
1 264 MacKenzie Madison Therapeutic Associates Cycling/GENR8 16
2 207 Jade Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions 13
3 204 Tina Brubaker Veloforma 10
4 235 Teri Sheasby Veloforma 8
5 208 Jen Akeroyd Sorella Forte 6
6 211 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 5
7 216 Heather Hill Life Cycle Bike Shop 4
8 218 Lisa Reeve Veloforma 3
9 403 Serena Bishop Sunnyside Sports 2
10 228 Karey Swan Therapeutic Associates Cycling/GENR8 1
11 64 Lindsay Myers Webcor Alto Velo
12 452 Libby Evans Therapeutic Associates Cycling/GENR8
13 440 Susan Peithman Veloforma
14 217 Jill Howe Therapeutic Associates Cycling/GENR8
15 408 Elise Huggins Veloforma
DNF 82 Cara Bussell Trisport Cycling
DNF 400 Kerry Martin Sunnyside Sports

Women Category 1/2/3

Num Name Team
1 264 MacKenzie Madison Therapeutic Associates Cycling/GENR8
2 207 Jade Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions
3 204 Tina Brubaker Veloforma
4 235 Teri Sheasby Veloforma
5 208 Jen Akeroyd Sorella Forte
6 211 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
7 216 Heather Hill Life Cycle Bike Shop
8 218 Lisa Reeve Veloforma
9 233 Mindy Simmons Hammer Velo
10 403 Serena Bishop Sunnyside Sports
11 1615 Rachelle Jorgensen Life Cycle Bike Shop
12 1790 Maire Osborn Life Cycle Bike Shop
13 87 sheila raff Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
14 294 Cary Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
15 228 Karey Swan Therapeutic Associates Cycling/GENR8
16 64 Lindsay Myers Webcor Alto Velo
17 452 Libby Evans Therapeutic Associates Cycling/GENR8
18 440 Susan Peithman Veloforma
19 262 Jessica Kaplan Therapeutic Associates Cycling/GENR8
20 217 Jill Howe Therapeutic Associates Cycling/GENR8
21 266 Sarah Tisdale Sorella Forte
22 260 Amanda Atwill Hammer Velo
23 74 Joanne Schmitz L'Ecole No. 41/Wheatland Wheeler
24 408 Elise Huggins Veloforma
25 1712 Megan Chinburg Veloforma
26 406 Helen Grogan Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
27 254 Jan Moss Sorella Forte
28 256 Judy Richardson Sorella Forte
DNF 82 Cara Bussell Trisport Cycling
DNF 400 Kerry Martin Sunnyside Sports
DNF 3220 Laura McGraw Veloforma

Women Category 3

Num Name Team Points
1 233 Mindy Simmons Hammer Velo 16
2 1615 Rachelle Jorgensen Life Cycle Bike Shop 13
3 1790 Maire Osborn Life Cycle Bike Shop 10
4 87 sheila raff Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 8
5 294 Cary Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 6
6 262 Jessica Kaplan Therapeutic Associates Cycling/GENR8 5
7 266 Sarah Tisdale Sorella Forte 4
8 260 Amanda Atwill Hammer Velo 3
9 74 Joanne Schmitz L'Ecole No. 41/Wheatland Wheeler 2
10 1712 Megan Chinburg Veloforma 1
11 406 Helen Grogan Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
12 254 Jan Moss Sorella Forte
13 256 Judy Richardson Sorella Forte
DNF 3220 Laura McGraw Veloforma

Women Category 4

Num Name Team Points
1 499 Brianna Walle Ironclad Performance Wear 16
2 97 Tawnie Mcdonald 13
3 93 Stephanie Howe 10
4 1681 Shawna Palanuk Greenridge Physical Therapy 8
5 1725 Erica Loder Veloforma 6
6 1709 Amy Champion Pacific Power Blue Sky 5
7 497 Ann Kennedy Guinness Cycling Team 4
8 98 Toni Decker 3
9 443 Jennifer Schweitzer Veloforma 2
10 1764 Tonya Roe Sorella Forte 1
11 495 Erin Goodall Showers Pass
12 77 Lillian Schiavo Hutch's Klamath Falls
13 1632 Katy Pranian Sorella Forte
14 1692 Courtney Gould Sorella Forte
15 1705 Eryn Barker Specialized River City Bicycles
16 476 Emily Ohlin bicycleattorney.com
17 468 Kelly Sandow Poplollies
18 1616 Michelle Kunec Sorella Forte