Elkhorn Classic-The Dooley Mountain Road Race

Baker City, OR
June 19, 2011

Part of the Elkhorn Classic

Updated June 19, 2011 at 10:00 PM

Category 3 Men

Num Name Team Time Down Time
1 326 elliot salmon Look! Save a Life 0:00:00 4:41:05
2 320 Larry Jackson Rolf Prima 0:00:44 4:41:49
3 301 ryan spaulding Adventure's Edge 0:00:44 4:41:49
4 310 Mark Vergari Hutch's/Bend Dental/Lowes 0:00:48 4:41:53
5 317 Ryan Miller Pacific Power Blue Sky 0:00:48 4:41:53
6 331 Zac Strode Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:00:59 4:42:04
7 322 Eric Nelson Soraz Racing 0:01:47 4:42:52
8 321 Dwayne Farr Soraz Racing 0:02:46 4:43:51
9 319 Erik Peterson Recycled Cycles presented by Raleigh 0:03:19 4:44:24
10 335 Ryan Ness Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 0:03:22 4:44:27
11 341 kenny mcdaniel 0:03:48 4:44:53
12 338 Timothy Lang Trail Head Coffee Roasters 0:04:57 4:46:02
13 314 Ben Storrar Old Town Bicycles 0:05:05 4:46:10
14 342 Ben Monaghan 0:05:20 4:46:25
15 307 Andrew Utz HPChiro/Alpine Mortgage Planning 0:06:04 4:47:09
16 333 Mike Brown Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 0:06:47 4:47:52
17 340 Stephen Henry Team Bobs-bicycles.com 0:07:19 4:48:24
18 345 Brian Parker Team Bobs-bicycles.com 0:08:12 4:49:17
19 306 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team 0:09:22 4:50:27
20 318 Matt Baumann Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 0:12:34 4:53:39
21 336 Spencer Newell Therapeutic Associates Cycling/GENR8 0:14:37 4:55:42
22 325 Evan Siroky Guinness Cycling Team 0:15:09 4:56:14
23 337 Chris Winans Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 0:18:16 4:59:21
24 304 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 0:18:31 4:59:36
25 315 Alex Walker Old Town Bicycles 0:19:29 5:00:34
26 327 Alexander Clemens Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:19:35 5:00:40
27 316 Adam Kennedy Pacific Power Blue Sky 0:21:56 5:03:01
28 323 Rand Shoaf Sunnyside Sports 0:23:44 5:04:49
29 330 Jack Rising Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:25:11 5:06:16
30 344 Chris Berry Look! Save a Life 0:25:45 5:06:50
31 332 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 0:26:05 5:07:10
32 328 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:26:48 5:07:53
33 303 Doug Laplaca Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 0:31:16 5:12:21
34 324 Chris Thomas Swanson Thomas and Coon 0:34:05 5:15:10
35 309 Andy Su Hutch's/Bend Dental/Lowes 0:39:18 5:20:23
36 313 Jesse Kroll Look! Save a Life 0:41:08 5:22:13
37 312 Matthew Morgan Look! Save a Life 0:41:14 5:22:19
38 343 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 0:57:32 5:38:37
39 308 Ambrose Su Hutch's/Bend Dental/Lowes 1:09:57 5:51:02
40 305 Andreas Schulten Bicycle Planet 1:11:35 5:52:40
41 346 Jeff Hale George's 1:18:25 5:59:30
DNF 302 Ted Chauvin Audi Cycling Team

Category 3 Women

Num Name Team Time Down Time
1 806 Jessica Kaplan Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 00:00 5:15:15
2 807 Tawnie Mcdonald 00:00 5:15:15
3 801 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 29:42 5:44:57
4 805 Amanda McNabb Team Group Health 42:17 5:57:32
5 804 Lana Pressey Ironclad Performance Wear 48:34 6:03:49

Category 4 Women

Num Name Team Time Down Time
1 901 Anna Clark Ironclad Performance Wear 00:00 5:32:39
2 904 Helen Kennedy 17:38 5:50:17
3 902 Jenny Kroll Look! Save a Life 18:23 5:51:02
4 903 Brooke Bauer Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 31:10 6:03:49

Category 4/5 Men

Num Name Team Time Down Time
1 431 Paul Warner 00:00 5:08:57
2 411 Greg Sanders Ironclad Performance Wear 00:51 5:09:48
3 406 Jason Connell Cycle U 02:13 5:11:10
4 402 Jason Cemanski Apex Racing Team 02:28 5:11:25
5 415 Carsten Croff Second Ascent 03:04 5:12:01
6 401 Josef Carlson Adventure's Edge 05:32 5:14:29
7 416 Edward Rosenberg Second Ascent 07:07 5:16:04
8 422 Nathan Johnsen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10:31 5:19:28
9 409 Matt Radich Dr Will Bar 11:59 5:20:56
10 407 Vince Blaney Dr Will Bar 14:34 5:23:31
11 410 Peter Seelig Dr Will Bar 31:18 5:40:15
12 424 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34:35 5:43:32
13 408 Will Harden Dr Will Bar 34:51 5:43:48
14 417 Martin Sparks Second Ascent 35:57 5:44:54
15 425 Kevin Ward Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47:24 5:56:21
DNF 405 Travis Biechele Cycle U
DNF 428 Timothy Elliott
DNS 403 Chris Haskell Boise State Cycling Club
DNS 412 Alfredo Gallegos Platinum Performance Cycling Team
DNS 414 Sam Bliss Second Ascent
DNS 418 Robinson Howell Sofa Kings
DNS 426 STEVEN GLASGOW The Contender Club
DNS 427 Scott Stout The Contender Club

Masters Category 1/2/3 Men

Num Name Team Time Down Time
1 514 Cris Williams Giant Cycling - Jumex - Skullcandy 0:00:00 4:36:03
2 523 Roger Worthington Breakaway from Cancer 0:00:00 4:36:03
3 506 Michael Larsen BendBroadband/WebCyclery.com 0:00:04 4:36:07
4 512 Tim Root Broken Spoke Cycling 0:01:16 4:37:19
5 509 Brian Seguin BendBroadband/WebCyclery.com 0:01:20 4:37:23
6 508 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com 0:01:20 4:37:23
7 541 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental/Lowes 0:01:20 4:37:23
8 505 Mark Schafer Barry Lasko/Paul Tracy.Com 0:01:20 4:37:23
9 528 Tim Butler West End Bikes/Specialized 0:01:20 4:37:23
10 507 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 0:01:20 4:37:23
11 526 jan elsbach VOS Racing 0:03:32 4:39:35
12 539 Richard Albrow Hutch's/Bend Dental/Lowes 0:03:32 4:39:35
13 520 Rob Van Kirk Team Jackson Hole 0:03:51 4:39:54
14 534 Brian Marsh Grand Forks Cycling Club 0:03:57 4:40:00
15 527 Scott Browning West End Bikes/Specialized 0:04:51 4:40:54
16 537 Mark Magilner Half Fast Velo 0:06:53 4:42:56
17 529 Matthew Slater West End Bikes/Specialized 0:07:11 4:43:14
18 542 Scott Seaton Hutch's/Bend Dental/Lowes 0:09:51 4:45:54
19 502 Louie Amelburu Barry Lasko/Paul Tracy.Com 0:11:40 4:47:43
20 511 Derek Stallings BendBroadband/WebCyclery.com 0:13:46 4:49:49
21 510 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 0:14:40 4:50:43
22 504 Jonathon Edwards Barry Lasko/Paul Tracy.Com 0:14:40 4:50:43
23 540 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental/Lowes 0:15:13 4:51:16
24 503 Don Armstrong Barry Lasko/Paul Tracy.Com 0:17:09 4:53:12
25 501 Greg Arden Apex Racing Team 0:18:46 4:54:49
26 545 Paul Duncan Longview True Craft 0:24:38 5:00:41
27 513 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 0:25:28 5:01:31
28 544 Gregg Strome Hutch's/Bend Dental/Lowes 0:28:07 5:04:10
29 516 Gary Porter Giant Cycling World/Jumex/Skullcandy 0:30:14 5:06:17
30 531 Marcus Nedelmann Apex Racing Team 0:41:24 5:17:27
31 532 Joe Savoie Elkhorn Valley Cycling pwd by Monster 1:05:28 5:41:31
DNF 518 Michael King Hutch's/Bend Dental/Lowes
DNF 521 Charles Collins Team Jackson Hole
DNF 535 Craig Austin Half Fast Velo
DNF 536 Nathan Hobson Half Fast Velo
DNF 543 Robert Sheasby Hutch's/Bend Dental/Lowes
DQ 524 Todd Gallaher United Finance
DNS 515 Mark Zimbelman Giant Cycling World/Jumex/Skullcandy
DNS 517 Michael Dunn HPChiro/Alpine Mortgage Planning
DNS 522 Matt Fethke
DNS 538 Doug Palmer Half Fast Velo
DNS 547 John O'Brien West End Bikes/Specialized

Masters Category 4/5 Men

Num Name Team Time Down Time
1 618 John Prosser Taleo Racing Team 00:00 5:09:01
2 607 Ken James Half Fast Velo 01:03 5:10:04
3 615 David DiMarco Hutch's-Eugene 01:57 5:10:58
4 601 Bill Serantoni Apex Racing Team 02:42 5:11:43
5 608 Calvin Darling Monta Vista Velo 03:45 5:12:46
6 603 Robert Ehardt Bicycle Planet 03:48 5:12:49
7 604 Larry Moulton Boneyard Cycling 04:24 5:13:25
8 610 John Kenney Mountain View Cycles 04:44 5:13:45
9 613 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky 04:44 5:13:45
10 609 Craig Larsen Monta Vista Velo 05:05 5:14:06
11 611 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky 09:06 5:18:07
12 619 Mickey Mcdonald 09:33 5:18:34
13 620 Loren Henry Team Bella 09:44 5:18:45
14 602 Chuck Kenlan Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 31:14 5:40:15
15 606 Tom Field Fun Sport Bikes Cycling Team 48:30 5:57:31
DNF 616 John Bliss Sofa Kings
DNS 605 Gene Raphaelian Polli Veloce Santa Barbara
DNS 614 Paul Wren Polli Veloce Santa Barbara

Pro/1/2 Men

Num Name Team Time Down Time
1 105 Davis Shepherd Gregg's/Trek 00:00 4:35:18
2 106 Lang Reynolds Hagens-Berman LLP Cycling 00:00 4:35:18
3 112 jonathan McCoy Ironclad Performance Wear 00:42 4:36:00
4 111 Galen Mittermann HPChiro/Alpine Mortgage Planning 01:39 4:36:57
5 108 Tyler Stearns Hagens-Berman LLP Cycling 01:39 4:36:57
6 116 Colin Gibson Hagens Berman/Lake Washington Velo 01:45 4:37:03
7 134 shawn m howard Vertical Earth 01:45 4:37:03
8 122 john rogers Team Bobs-bicycles.com 01:48 4:37:06
9 110 Joshua Liberles HPChiro/Alpine Mortgage Planning 01:48 4:37:06
10 135 Jake Hansen Word-RCB by Cyclisme 01:50 4:37:08
11 102 Josh Howard Team Bobs-bicycles.com 01:50 4:37:08
12 129 Brendan Treacy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 01:52 4:37:10
13 124 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 01:52 4:37:10
14 136 gabe varela Yahoo! Cycling Team 04:32 4:39:50
15 127 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 04:53 4:40:11
16 128 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 04:53 4:40:11
17 109 Christopher Wingfield Hagens-Berman LLP Cycling 05:13 4:40:31
18 133 Daniel Koski-Karell Gregg's/Trek 05:17 4:40:35
19 120 Joe Kafka Sun Valley Road and Dirt Camps. L.L.C. 05:37 4:40:55
20 118 Maikey Lopera Life Cycle Bike Shop 07:00 4:42:18
21 123 Jacob Turner Team Bobs-bicycles.com 07:07 4:42:25
22 126 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 09:19 4:44:37
23 114 Andrew Willis Ironclad Performance Wear 10:35 4:45:53
24 125 Christopher Dubois Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10:35 4:45:53
25 104 Alex Telitsine FareStart p/b Cobalt Mortgage 13:22 4:48:40
26 121 Robert Hoene Team Bobs-bicycles.com 20:02 4:55:20
27 113 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear 25:08 5:00:26
28 107 Alan Schmitz Hagens-Berman LLP Cycling 25:19 5:00:37
29 115 Robb Floth Team Bobs-bicycles.com 26:09 5:01:27
30 131 Cort Buchholz Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 30:24 5:05:42
31 101 Alton Dunnigan Bicycle Planet 37:54 5:13:12
32 130 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44:04 5:19:22

Pro/1/2 Women

Num Name Team Time Down Time
1 708 Ashley KOCH Trisports/Eclipse Racing 00:00 5:07:11
2 711 Jane Despas Yahoo! Cycling Team 01:43 5:08:54
3 702 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear 03:05 5:10:16
4 703 Brianna Walle Ironclad Performance Wear 03:51 5:11:02
5 707 Allison Beall Team Rep 04:42 5:11:53
6 710 Megan Chinburg Upper Echelon Fitness 06:37 5:13:48
7 704 Anona Whitley Ironclad Performance Wear 12:08 5:19:19
8 701 Lindsay Fox Athletes Lounge 17:34 5:24:45
9 705 Martha Walsh Kestrel/Imperial River Racing 58:49 6:06:00
DNF 706 Sue Butler River City Bicycles/NoTubes/Ridley
DNF 709 Patricia Dowd Team Rep