Monday PIR

Portland, OR
August 15, 2011

Part of the Monday PIR

If you have questions or corrections, please email David Hart.

Updated August 18, 2011 at 8:20 AM

Masters 1/2/3

Num Name Team Points
1 466 John Mitchem West End Bikes/Specialized 20
2 91 Rocky Serna West End Bikes/Specialized 13
3 790 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized 10
4 134 Eddie French Guinness Cycling Team 8
5 112 Duncan Oliphant Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 7
6 3080 Brian Engelhard bicycleattorney.com 6
7 4095 Michael Girard Portland Velo 5
8 71 Stephen Bedford Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5
9 761 Mitch Denham NoMads Bicycle Racing Team 4
10 694 Joshua LeBus Bridgetown Velo 3
11 568 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 3
12 3003 Erik Bakker GRTC Excelsior (The Netherlands) 2
13 815 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team 2
14 145 Matthew Slater West End Bikes/Specialized 2
15 4091 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
16 4301 Richard Ensworth Sunset Cycles
17 383 David Hopper NoMads Bicycle Racing Team
18 791 Craig Broberg HPChiro/Alpine Mortgage Planning
19 622 Roger Joys Upper Echelon Fitness
20 4205 Antonio Castaneda Capitol Velo
21 717 Paul Zagacki bicycleattorney.com
22 742 Jerry Inscoe Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles
23 656 Scott Willson Gentle Lovers
24 625 Kevin Condron Gentle Lovers
25 538 Karl Choltus Harder Cycling
26 126 Scott Wagnon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
27
28 92 Stuart Anderson SDBC
29 693 Casey Davidson bicycleattorney.com
30 3220 Bret Berner River City Bicycles
31 3008 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
32
33 3038 Ed Kendrick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
34 780 Larry Hiday Close2myart Cycling Team
35 3016 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
36 4086 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
37 3227 Justin Serna Guinness Cycling Team
38 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
39 4323 Tony Curtis North River Racing
40 308 Erik Haunold
41 627 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
42 799 Greg Estes Bikesale.com
43 3171 David Rosen Half Fast Velo
44 360 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles
45 366 Scott Goodrich West End Bikes/Specialized
46 820 jimmy lingwood Gregg's/Trek
47 588 David Ripp West End Bikes/Specialized
48 773 William Zale West End Bikes/Specialized
49 315 Clint Ebert bicycleattorney.com

Masters 4/5

Num Name Team Points
1 4360 Calon Russell Bridgetown Velo 18
2 5358 Matt Hutchinson Portobello-A Better Cycle 15
3 4055 Cliff Allen Bellovaci United 10
4 5073 Ryan McCracken HPChiro/Alpine Mortgage Planning 10
5 5151 Vince Blaney Dr Will Bar 9
6 5172 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky 9
7 5497 Alan Sutton Cyclepath Racing 7
8 4047 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky 4
9 5082 Derek McCammon Half Fast Velo 3
10 4587 Craigan Usher Showers Pass 2
11 4328 John Porter Bellovaci United 2
12 5407 Will Harden Dr Will Bar 1
13 94 James Nelson Kissena
14 4153 Matthew Martel Pacific Power Blue Sky
15 4235 David Thielen II ZteaM
16 4065 Alan Beem Close2myart Cycling Team
17 4016 Jim Hinkley Southtown Velo
18 5275 Peter Seelig Dr Will Bar
19 4075 William McBride Polli Veloce Santa Barbara
20 4437 Mike Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
21 4039 Mark Adamski Portobello-A Better Cycle
22 5350 Rick Demaret North River Racing
23 5617 Jeff Jones
24 69 Jeff LaViolette
25 5106 Scott Kelly Portland Velo
26 4227 mark lipchick Life Cycle Bike Shop
27 5552 Erick Nelson Portobello-A Better Cycle
28 68 rich campbell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
29 5698 Troy Clear
30 5277 Matt Cline Portobello-A Better Cycle
31 4006 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
32 5445 Brent Kepfer
33 5208 Sean Bergman
34 3 Allen Neel TEAM ICO
35 5221 Mark McMurtry Bellovaci United
36 4037 Eric McMurtry Bellovaci United
37 4339 Matt Radich Dr Will Bar
38 4161 Erik Spillman Portland Velo

Masters Novice

Num Name Team Points
1 4509 Glenn Johnson Lewis &' Clark Ultra 15
2 5606 Jeff Wygant Team Highlander 12
3 3059 Carl Jorgensen 10
4 5356 Richard Horacek Stumptown Cycling Club 8
5 5384 Rick Zimmerman 7
6 5025 John Baldwin Half Fast Velo 6
7 3232 Alex Croy The Spokesmen 5
8 2 Scott Stephens 4
9 91 Travis Richardson 3
10 474 Bill Hedges 2
11 5736 Scott Tratman Camas Bike and Sport
12 10 Andrew Murray crank
13 5626 Kevin Bruner
14 5601 Chris O'Neill Word-RCB by Cyclisme
15 95 Sean Kelly
16 67 David Kindstrom Lucky 13
17 4654 Victor Delgado

Novice Women

Num Name Team Points
1 7336 Kathleen Hellem 1 Error 15
2 7035 Lisa George Portobello-A Better Cycle 12
3 7330 sarah echternkamp 10
4 96 Andrea Hardwick Team Endless Cycle 8
5 7137 rebecca miller Portobello-A Better Cycle 7

Women

Num Name Team Points
1 275 Heather VanValkenburg Diamond Law Cycling Team 17
2 480 Anne Davis Usher Upper Echelon Fitness 15
3 448 Jenn Levo Ironclad Performance Wear 14
4 292 Kristina Lackner Hutch's-Eugene 11
5 408 Elise Huggins Upper Echelon Fitness 7
6 467 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness 6
7 7078 Sandra Clark crank 5
8 245 Pam Massey Bike Hugger 4
9 7184 Lori Brault Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 3
10 74 Alynda Lingwood Gregg's/Trek 2
11 254 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
12 7043 Cristina Mihaescu Hammer Velo
13 472 Robin Gumpert
14 7086 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
15 478 Jennifer Cree Upper Echelon Fitness
16 7 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness
17 7029 Karm Wohlet Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
18 7195 Inge Wortman Verge Sport/Test Pilot
19 7038 Vivian Satterfield Ruckus Test Team