GPMC: OBRA CX Champs/Psycho: JCS Final Series Standings

Eugene, OR
November 19, 2011

Part of the OBRA CX Champs/Psycho

If you have questions or corrections, please email John Wilson.

Updated November 20, 2011 at 7:24 PM

Men 10-12

Num Name Team City Points
1 101 Donovan Birky 162
2 111 Jett Ballantyle Bend Endurance Academy Bend 156
3 132 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized Portland 150
4 37 Owen Szwaya bicycleattorney.com Portland 132
5 64 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport Camas 116
6 61 Orion York Team Bossen Portland 95
7 48 Nicholas Paesler Portland 87
8 728 Joseph Lukens 85
9 38 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized Portland 85
10 9 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club Vancouver 84
11 52 Linus Clark East Side Team Portland 74
12 46 Davis Melkonian Mountain View Cycles Trout Lake 71
13 100 Carson Westberg 51
14 60 Asher Woods Team Bossen Portland 50
15 49 Joel Eisiminger Wilsonville 47
16 129 James Dye Pacific Power Blue Sky Adair 36
17 40 Van Chrisman Team S+M Portland 31
18 118 Brendan Sheerin SLOCUM Race Team 24
19 140 Jonathan Wimberly MBSEF Cycling Team 24
20 722 Walton Lafky 22
21 43 Jack Nelson Portobello-A Better Cycle Portland 22
22 724 Harrison Helt 20
23 105 Kaden DiMarco SLOCUM Race Team Eugene 16
24 104 Max DiMarco SLOCUM Race Team Eugene 15
25 15 Evan Mobley Camas Bike and Sport 13
26 25 Jake Harmon 12
27 177 Jeremy Woodcock Mapleton Cycling Club Mapleton 10
28 99 Griffin Heredia Camas Bike and Sport 9
29 950 Oliver McFadden Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 9
30 142 Will Beaudry Beaverton Bicycle Club

Men 13-14

Num Name Team City Points
1 23 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene Eugene 178
2 80 Cameron Beard Bend Endurance Academy Bend 168
3 715 Lance Haidet MBSEF Cycling Team Bend 138
4 700 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy Bend 130
5 56 Aaron Lopez Pacific Pedaling Portland 123
6 108 Ian Wilson Bend Endurance Academy Bend 109
7 36 Quin Mclntyre Portland 89
8 96 Ian Steigerwald Kona Grassroots Forest Grove 72
9 22 Zach Mikkelson Mountain View Cycles Hood River 70
10 136 Massimo Larsen Sunnyside Sports Bend 66
11 47 Micah Melkonian Mountain View Cycles Trout Lake 62
12 124 Jackson Wellen Corvallis 50
13 173 Noah Beggs Word-RCB by Cyclisme 39
14 14 Miles Scheuering 38
15 34 Rubin Field Field Jerger Cycling Portland 35
16 11 Brady Harmon Team Highlander 35
17 44 Alex Yount Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 31
18 2 Elkin Parker Super Relax Concept 30
19 55 Keegan O'Neill Word-RCB by Cyclisme Portland 27
20 127 Wylie Bryant 24
21 66 Skyler Gober 21
22 125 Alec Williams 20
23 194 Sean Fox 19
24 721 Ian Lafky 15
25 135 Tom Fitzgerald 14
26 24 Brady Stotts Camas Bike and Sport Washougal 13
27 94 Ben Van Raalte 13
28 90 Justin Day 12
29 133 Philip Dudenhoefer 11
30 59 Izaak King Veloce Racing Portland 11
31 88 Zach Durst-Lang 10
32 35 Nathan Limbaugh Chinook Cycling Club Pasco 10
33 77 reid schneider 9
34 193 Sivan Fox 5
35 92 Raymond Hill Beaverton Bicycle Club 4

Men 15-17

Num Name Team City Points
1 54 Dawson Stallings Bend Endurance Academy Bend 170
2 107 Javier Colton Bend Endurance Academy Bend 162
3 713 Colin Dunlap Bend Endurance Academy Bend 146
4 53 Mitchell Stevens Sunnyside Sports Bend 112
5 733 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club Portland 111
6 10 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club Portland 101
7 28 Connor Dunn 97
8 27 Sam Wiley Mountain View Cycles 96
9 13 Trevor Schauer West End Bikes/Specialized Camas 92
10 725 Cameron Millar-Griffin 87
11 86 Adam Oliver Hutch's-Eugene Eugene 85
12 114 Kyle Miller 81
13 73 Kent Ross 81
14 103 Naiqwan Pellman Word-RCB by Cyclisme Portland 78
15 117 Levi Riley 54
16 113 Justin Wallace Roseburg 46
17 137 Thomas Wimberly MBSEF Cycling Team 42
18 119 Anthony Vandervlden Roseburg 35
19 115 David Lozano Roseburg 32
21 112 Dale Wolfe 28
22 116 Steven Gilstrap 27
23 128 Quincy Gill Hutch's-Eugene Eugene 25
24 12 Tim Stanley Battle Ground 15
25 134 Harry Zimba Beaverton Bicycle Club 11
26 149 Matthew Breen Beaverton Bicycle Club 8
27 Dey Shaun Lee 7
28 710 Cameron Carrick

Men 17-18

Num Name Team City Points
1 130 Cary Adams Pacific Power Blue Sky Corvallis 174
2 711 Zach Colton Bend Endurance Academy 128
3 42 Henry Peterson 119
4 102 Timothy Jaynes Mrazek 116
5 122 Lorne Bulling Pacific Power Blue Sky Corvallis 109
6 120 Brandon Moore 95
7 730 Ian Mastenbrook Hammer Velo 93
8 121 Aaron Brownfield Roseburg 92
9 123 Kiona Siewell Roseburg 85
10 732 Adam Artner 56
11 737 Joshua Savage 56
12 126 Justice Turya Roseburg 53
13 167 Kevin Phomma Trusty Switchblade 40
14 41 Johnny Hergert Existential Velo 39
15 110 Luis Contreras Eugene 38
16 139 Adam Jacks Roseburg 34
17 716 Clayton Hall 30
18 109 Kolben Preble 30
19 21 Stepen Roberts Cyclepath Racing 30
20 141 Keith Fawcett Pistis 24
21 143 August Lehnert 22
22 4 Zach Vergillo Camas Bike and Sport 22
23 145 brison moroe Capitol Velo 18
24 131 Nickolas Hudson Pacific Power Blue Sky Corvallis 16
25 717 Luis Contreras 13
26 749 Larry Meyers 10

Women 10-12

Num Name Team City Points
1 309 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky corvallis 180
2 311 Sierra Kelly Jelly's Pirates 142
3 317 Isabella Jacobs bicycleattorney.com 136
4 321 Annika Sandaine Team Bossen 125
5 316 Hannah Mavis Bend Endurance Academy Bend 112
6 505 Gabrielle Lehnert 80
7 305 Sarah Cordier Pacific Power Blue Sky corvallis 62
8 353 Alyssa Hoyt 52
9 313 Janessa Wilson Camas Bike and Sport 44
10 340 Molly Beilstein 26
11 357 Aunika Miranda Trusty Switchblade 24
12 352 lauren Filer 18

Women 13-14

Num Name Team City Points
1 342 Kate Ballantyne Bend Endurance Academy Bend 158
2 330 Ivy Taylor Bend Endurance Academy Bend 146
3 803 Lafevre Katie Pacific Power Blue Sky Corvallis 144
4 302 Susannah Hart Camas Bike and Sport Camas 120
5 310 Natalie Shaw Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles Tigard 118
6 333 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club 76
7 345 Cassie Mullins Roseburg 60
8 355 Clark Birch 24
9 318 Samantha Schauer West End Bikes/Specialized Camas 22

Women 15-16

Num Name Team City Points
1 338 Anna Peterson East Side Team Portland 170
2 337 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky Corvallis 156
3 344 Maddy Cripe Corvallis 154
4 322 Sharon Hart Camas Bike and Sport 120
5 300 Marisa Reid Westview High School Cyclocats Portland 90
6 348 Gabrielle Grosdidiea Roseburg Racing Roseburg 64
7 339 Erynne Vanzee Corvallis 44
8 343 McKenzie Huso Pacific Power Blue Sky Corvallis 28

Women 17-18

Num Name Team City Points
1 325 Taylor Tyynismaa Mountain View Cycles Hood River 180
2 320 Kara Doescher Pacific Power Blue Sky Corvallis 166
3 323 Hannah Hart Camas Bike and Sport 74
4 346 Haley Leuband Mountain View Cycles Hood River 66
5 308 Sarah Raulston 46
6 326 Emma Koenig 28
7 341 Petra Knapp 24
8 327 Kali Woodward 24
9 361 Danni Bernardini 22