Cross-Word CX Challenge

Canby, OR
October 19, 2013

Part of the Cross-Word CX Challenge

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated October 22, 2013 at 7:33 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 158 Scott Powell Dark Horse 45 Portland 5
2 249 Anthony Birch 22 Portland 5
3 80 Marc Angelo Human Powered 42 Portland 5
4 84 Aneel Nath 34 Portland 5
5 251 Joe Pinzone 45 Vancouver 5
6 31 Emanuel McGladrey Holy Moly Velo 55 Keizer 5
7 134 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team 48 Lake Oswego 5
8 48 Mike Reddig Camas Bike and Sport 42 Camas 5
9 250 Candida Hart Hapi-Go! 49 Washougal 5
10 160 justin tunis 33 portland 5
11 203 Rich Reardon -- 44 Eugene 5
12 45 Cooper Irwin Hapi-Go! 15 Woodland 5
13 25 David Hankins Camas Bike and Sport 59 Camas 5
14 43 Zach Durst Hapi-Go! 15 Oregon City 5
15 23 Jeff Dreiling 48 Sublimity 4
16 63 William Hummels Hapi-Go! 14 Woodland 2

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 531 Marny Musielak Trinity Bikes 43 Redmond 5
2 547 Christy Hawkins 36 portland 5
3 514 Rachel Mavis Deschutes Brewery 44 bend 5
4 548 Kirsten Rudberg Unattached 42 Portland 5
5 592 Jennifer White 39 Molalla 4
6 593 Tina Mendel 4

Category A

Num Name Team Age City Laps
1 31 Cameron Beard Bend Endurance Academy 15 Bend 9
2 66 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 16 Eugene 9
3 1 Samuel Pepperwood Gentle Lovers 29 Portland 9
4 80 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 34 Portland 9
5 130 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 37 Portland 9
6 132 Ian Jungjohann 31 Springfield 9
7 9 Zachary Utz Ruckus Test Team 29 Portland 9
8 131 Zach Gilmour 29 Klamath Falls 9
9 8 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 32 Salem 8
DNF 29 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 37 Portland 5
DNF 39 Curtis Bergquist Bike Central 27 Portland 1

Category B

Num Name Team Age City Laps
1 124 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 14 Washougal 7
2 125 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 7
3 126 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 16 Portland 7
4 138 Ryan Seward When the Narwhal Bacons 27 Portland 7
5 140 Bernard Acevedo Real Wheels Bicycle Studio 40 Eugene 7
6 137 Jeff Quinn VELOART 56 Keno 6
7 139 Chad Butler Hapi-Go! 46 Scio 6
8 133 Brian Buskirk Trinity Bikes 28 Beaverton 6
9 96 Spencer Ardt Tensegrity PT Cycling 29 Springfeild 5

Category C

Num Name Team Age City Laps Notes
1 115 Justin Philips Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 32 Portland 6
2 45 John Napier Camas Bike and Sport 52 Camas 6
3 64 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 33 Beaverton 6
4 66 Daniel Esterling Green Submarine Records 34 Portland 6
5 32 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 51 Vancouver 6
6 662 tony wolff 47 Portland 6 Warning: Wrong category number used
7 136 Jay Swavely Camas Bike and Sport 48 Vancouver 6
8 193 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team 30 Portland 6
9 215 Ryan McGinnis Tensegrity PT Cycling 30 Eugene 6
10 210 Joe Tysoe 42 Portland 6
11 214 David Andres 50 Newberg 6
12 211 mike meier Camas Bike and Sport 49 Vancouver 6
13 213 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland 6
14 212 Anthony Roberts Lost Highway 36 Portland 6
15 76 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 51 Washougal 5
16 217 Jimmy Hulett 5
17 77 Hannah Hart Hapi-Go! 20 Washougal 5
18 216 Riley Peck 5
19 134 Steve Simonson 5
20 24 Rolland Hayden Holy Moly Velo 34 Keizer 5
DNF 82 Dan Dellitt 40 Portland 4
DNF 10 Anthony San Filippo 33 Hubbard 3

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 704 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 6
2 721 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 portland 6
3 743 Todd Bauch 46 Portland 5
4 723 Dan Lautenbach Sunset Cycles 51 Portland 5
5 792 Mike Reddig Camas Bike and Sport 42 Camas 5

Junior Men

Num Name Team Age City Laps Notes
1 35 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 14 Washougal 4
2 190 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 4
3 158 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 16 Portland 4 Warning: Missing shoulder number
4 1 Carson Westberg WebCyclery.com 14 Bend 4
5 118 Chris Rech Reall Racing 16 Monmouth 4
6 153 Nathan Glade Reall Racing 16 Independence 4
7 114 Matt Rech Reall Racing 14 Monmouth 4
8 11 Nathanael Hart Hapi-Go! 11 Washougal 4
9 41 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 14 Vancouver 4
10 8 Cooper Irwin Hapi-Go! 15 Woodland 4
11 64 Spencer Scott Bend Endurance Academy 15 Bend 4
12 42 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go! 12 Vancouver 3
13 6 Zach Durst Hapi-Go! 15 Oregon City 3
14 196 Brenner Henry 12 Damascus 3
15 195 Willy Campbell Word-RCB by Cyclisme 12 Milwaukie 3
16 18 Luke Soto 10 Sherwood 3
17 9 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 10 eugene 3
18 38 Michael Metz bicycleattorney.com 11 Portland 3
DNF 152 Nathan Henry 10 Damascus 1

Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 959 Susannah Hart Hapi-Go! 16 Washougal 4
2 952 Shasned Crescenzi 17 3
3 967 Marisa Reid West View 17 Portland 3
4 911 McKenna McKee 10 Vancouver 3
5 918 Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling 11 Forest Grove 3
6 968 Sierra Kelly Stumptown Cycling Club 13 Lake Oswego 3

Master 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 790 Rich Caramadre 6
2 623 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 6
3 792 Nick Leggett Team Wedgie 43 Seattle 6
4 618 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 40 Portland 6
5 555 Sean Rees Cyclepath Racing 47 Portland 6
6 605 Brian Nelson Trusty Switchblade 44 Redmond 6
7 791 Rodney Trepess 48 Bend 6
8 799 Ryan Marquardt 35 Portland 6
9 779 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 49 Portland 6
10 607 Julian Lawrence 35 Portland 6
11 788 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland 6
12 662 Spencer White Stumptown Cycling Club 41 Portland 6
13 628 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland 6
14 724 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky 48 Portland 6
15 793 Walter Mcknight 46 Bend 6
16 675 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 39 Portland 6
17 789 Charles Dean 40 Longmont 6
18 601 Steven Westberg WebCyclery.com 45 Bend 6
19 787 Brian Cannon Human Powered 40 Eugene 6
20 676 Javad Simonsen Cyclepath Racing 43 Milwaukie 6
21 700 Caan Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 38 Aurora 6
22 721 Dave Metz NoMads Bicycle Racing Team 48 Cottage Grove 5
23 794 Jeff elton 5

Master 35+ C

Num Name Team Age City Laps Notes
1 665 Michael Tabtabai 35 Portland 6
2 395 Jay Swavely Camas Bike and Sport 48 Vancouver 6 Warning: Number too low on back
3 651 David Smith 44 Hillsboro 6
4 322 Steve Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling 47 Tigard 6
5 371 Danny Knudsen 48 Portland 6
6 480 Mark Rasmussen Real Racing 45 Salem 6
7 653 Todd evans 44 Newberg 6
8 516 kyle stephens BeerMongers Cycle Club 37 Portland 6
9 650 Billy Holcomb 6
10 479 Jeff Spencer Team S+M 49 Clackamas 6
11 509 Dan Saunders Therapeutic Associates PDX Cycling 35 Portland 6
12 409 Dylan McNamee 47 Portland 6
13 636 Duncan Parks 6
14 461 David Strader Ironheads Multisport Racing Team 6
15 411 James Webb Beaverton Bicycle Club 47 Portland 5
16 343 Steven Soto 40 Sherwood 5
17 490 Tim Beard Bend Endurance Academy 46 Bend 5
18 652 Geoff Nelson 5
19 486 Richard McKee 44 Vancouver 5
20 325 Mark Jensen Planet X p/b On One 47 Gladstone 5
21 654 Jason Ramsdell Aloha 42 Crater Lake 5
22 552 Ethan Fuld Unattached 48 Portland 5
23 491 mike meier Camas Bike and Sport 49 Vancouver 5
24 655 McPherson Beall, II 5
25 316 Andrew Kaylor Hapi-Go! 44 Beaverton 5
26 556 Tim White Word-RCB by Cyclisme 44 Portland 5
27 458 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 39 Portland 5

Master 50+

Num Name Team Age City Laps
1 395 Michael Longmire 6
2 291 Greg Talbert Focus Bikes 51 Portland 6
3 340 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Wilsonville 6
4 274 Chris Wold 50 Portland 6
5 311 Michael Metz Renton 6
6 263 Steve Lacey 59 Portland 6
7 275 David Dorocke Deschutes Brewery 51 Bend 6
8 308 Randy Scott AZZED 50 Bend 6
9 392 Alan Thomason Deschutes Brewery 53 Bend 6
10 303 Paul Mautner Veloforma 55 Portland 6
11 262 Tracy Marks na 58 Portland 6
12 284 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Wilsonville 6
13 258 David Lofstead Rebound/Tireless Velo 50 Camas 6
14 286 Craig Mavis Deschutes Brewery 59 Bend 5
15 250 Vincent Plaza BriHOP Cycling 52 Lake Oswego 5
16 324 Michael Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 53 Eugene 5
17 339 Thomas J Meier 58 Corvallis 5
18 385 Dave Wingard unaffiliated 51 Portland 5
DNF 396 Jerry Gross Guinness Cycling Team 51 Portland 2

Master 60+

Num Name Team Age City Laps
1 517 Rick Gregory Black Dog Velo 60 Eugene 6
2 500 Ron Strasser Team S+M 64 Portland 6
3 505 Robert Fox Buy Local Cycling 62 Keizer 5
4 502 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 62 Eugene 5
5 525 Tad Hodgert Deschutes Brewery 67 Bend 5
6 532 Carl Nicoletti 4
DNF 516 Steve Rearden Blondie Velo 62 Portland 1

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 302 Rick Metz bicycleattorney.com 45 Portland 9
2 310 PAT KUDSZUS Team Lazy Tarantulas 40 Salem 9
3 378 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Damascus 9
4 458 Thomas Hainisch WebCyclery.com 40 Bend 9
5 448 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Gresham 9
6 348 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters 44 Portland 9
7 321 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo 48 Portland 9
8 323 Brent Casady 42 Portland 9
9 409 James Shingleton Capitol Velo 39 Salem 8
10 301 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Sherwood 8
11 355 Kevin Sundberg Showers Pass 40 Lo 8
12 459 Matthew Smith 36 Vancouver 8
DNF 353 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Lake Oswego 5
DNF 393 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Portland 2

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 8 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas 38 Salem 6
2 2 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 39 Hood River 6
3 29 Martha Paulus Buy Local Cycling 42 Salem 6

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 223 Deb Bauer Tensegrity PT Cycling 38 Eugene 6
2 210 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 42 Portland 6
3 229 Tessa Sugahara Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40 Salem 6
4 217 Karen Henry Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40 Damascus 5

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 795 Lillian Schiavo Hutch's Klamath Falls 49 Klamath Falls 5
2 792 Candida Hart Hapi-Go! 49 Washougal 5
3 794 Lisa Fitzgerald 5
4 781 Michelle Gross Bikesale.com 49 Portland 5
5 776 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 58 Corvallis 5
6 761 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 60 Lake Oswego 5

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 549 Samuel Pepperwood Gentle Lovers 29 Portland 7
2 626 Richard Sweet Tensegrity PT Cycling 43 Eugene 7
3 502 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 7
4 721 Trevor O'Neal 7
5 503 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 37 Portland 7
6 718 Max Leonov 7
7 573 David Burke Trailhead Coffee Roasters 32 Portland 7
8 565 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 31 Portland 6
9 717 Galen Mittermann HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 33 Eugene 6
10 583 Ruben Galbraith World's Greatest Ruben 29 Portland 6
11 527 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 39 Hood River 6
DNF 720 Zachary Utz Ruckus Test Team 29 Portland 1

Unicycle

Num Name Team Age City Laps
1 U1 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 14 Washougal 1
2 U3 Susannah Hart Hapi-Go! 16 Washougal 1
3 U34 Ben Schoenberg Seriousjuggling.com 43 Portland 1
4 U2 Nathanael Hart Hapi-Go! 11 Washougal 1

Women A

Num Name Team Age City Laps Notes
1 930 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 41 Portland 8
2 856 Susannah Hart Hapi-Go! 16 Washougal 8
3 928 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 25 Portland 8
4 929 Muffy Roy Sunnyside Sports Bend 8 Warning: Folded number
5 860 Meagan Masten Portland Bicycle Studio 31 Bend 8
6 854 Stephanie Chase 32 Portland 8
DNF 891 Beth Flanagan S&M La Femmes 37 Portland 2

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 167 juliette oldfield 36 Portland 6
2 105 Hannah Hart Hapi-Go! 20 Washougal 6

Women C

Num Name Team Age City Laps Notes
1 389 Sarah Brown Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Portland 6
2 391 Krissy Brunsman Green Submarine Records 36 Portland 6
3 360 Abby DenUyl BeerMongers Cycle Club 35 Portland 6 Warning: Hair covered number
4 315 Patti Wolfe Trinity Bikes 44 Brownsville 5
5 407 Kelsey Quinn 26 Portland 5
6 405 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery 46 Bend 5
7 363 JJ Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 5
8 350 Inge Wortman Threshold Velo 40 Portland 5
9 406 Sara Westermeyer Sweetpea Ladies Auxiliary 35 Damascus 5
10 317 Kathleen Hellem Unattached 44 Vancouver 5